Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

vi ste bre extra dokoni :lol:
Ma pusti separatiste!Vaistinu ste dokoni kada bi splitovali topic od kolosalnih 12 strana. Nije kao da nastaju neke velike zabune i preprike ovde.A ja jos dosao u nadi da je neko procitao nesto novo da preporuci.Doduse mogao bih ja da zavrsim zadnju knjigu iz Mracnog Tkanja pa da onda trazim narednu a ne ovako...
Link to comment
1070.jpgIzgleda da sam ipak stvarno negde ugledao ovu "Tamnu Reku"... Već sam mislio, da mi se "onako" samo javilo... :huh: Inače, kada sam prošle godine pitao u vezi nastavka iste, rekoše mi da je možda neće i biti jer je slabo interesovanje za istu, a i tip je neki fantom koji se ne pojavljuje međ`svetom... Prva knjiga je bila pomalo tematski haotična, ali brza i zanimljiva... Isto očekujem i u ovoj drugoj , sa nadom da je radnja zaokružena i da nema treće knjige... ;) Edited by dare...
Link to comment

Posljednji SF roman, kojih i nisam nesto mnogo citao, je bio Solaris.Ali to je za mene vise jedna religiozna knjiga i mozda ta cijela prica o vasioni je potraga za nekim visim saznanjima.

Link to comment

Ja bih te zamolio da ne lupetaš tako strašno.edit: Ima jos jednostavniji nacin da budes pametan: ne javljaj se na teme o kojima nista ne znas. "Prica o vasioni" je aktivna i deklarisana borba za empirijski proverljivu istinu o svemiru koja ne ukljucuje eshatologiju i transcendentne baljezgarije. Solaris je prica o ljudskim granicama spoznaje, ali ni u jednom trenutku ne postulira da postoji nesto sto je u konacnom ishodu neobjasnjivo i vece od prirode same, niti upucuje citaoca u tom pravcu.

Edited by vasudeva418
Link to comment

Posto mi gledamo na svijet razlicito i ja tu ne vidim nista lose, niti me stvarno mnogo briga za stavove drugih ljudi,tako smo i mi ovu knjigu razlicito dozivjeli.Medjutim i pored subjektivnih vidjenja, knjiga je definitivno razmisljanje o religiji, o postojanju Boga itdNeko ce izvuci jedan zakljucak, neko drugi, ali knjiga je o tome drugar moj, sto i ti u stvari spomenuo, vjerovatno nesvjesno,sa rijecima o ljudskim granicama spoznaje.Drago mi je da si danas razjasnio o cemu se radi u Solarisu :)

Link to comment
Ja bih te zamolio da ne lupetaš tako strašno.edit: Ima jos jednostavniji nacin da budes pametan: ne javljaj se na teme o kojima nista ne znas. "Prica o vasioni" je aktivna i deklarisana borba za empirijski proverljivu istinu o svemiru koja ne ukljucuje eshatologiju i transcendentne baljezgarije. Solaris je prica o ljudskim granicama spoznaje, ali ni u jednom trenutku ne postulira da postoji nesto sto je u konacnom ishodu neobjasnjivo i vece od prirode same, niti upucuje citaoca u tom pravcu.
Ne budi isključiv.Kao što u romanu Lem razvija priču o "solaristici" (pokušajima objašnjenja uloge i razloga postojanja mislećeg-razumnog-itditd-okeana) tako se i u tumačenjima romana dobilo nešto što bi se, takođe, moglo nazvati "solaristikom".Lično mislim da je roman to što kažeš: priča o ljudskim granicama spoznaje (tj. o nemogućnosti ljudske vrste da spozna samu sebe, a kamoli nečeg drugog ili višeg i razvijenijeg oblika postojanja, što jeste tema koja se provlači kroz manje-više sve romane Stanislava Lema) ali to ne znači da treba osuđivati svako, eventualno drugačije, tumačenje. U samom romanu imaš segment koji priča o Kelvinovom doktorskom? radu kojim on objašnjava postojanje okeana na Solarisu kao primer "nakaznog" i "samom sebi dovoljnog" Boga. To ne znači da je takvo objašnjenje konačni i isključiv Lemov stav... ali, takođe, ne znači da svako drugačije mišljenje o toj temi treba ovako diskvalifikovati.
Link to comment
Ne budi isključiv.Kao što u romanu Lem razvija priču o "solaristici" (pokušajima objašnjenja uloge i razloga postojanja mislećeg-razumnog-itditd-okeana) tako se i u tumačenjima romana dobilo nešto što bi se, takođe, moglo nazvati "solaristikom".Lično mislim da je roman to što kažeš: priča o ljudskim granicama spoznaje (tj. o nemogućnosti ljudske vrste da spozna samu sebe, a kamoli nečeg drugog ili višeg i razvijenijeg oblika postojanja, što jeste tema koja se provlači kroz manje-više sve romane Stanislava Lema) ali to ne znači da treba osuđivati svako, eventualno drugačije, tumačenje. U samom romanu imaš segment koji priča o Kelvinovom doktorskom? radu kojim on objašnjava postojanje okeana na Solarisu kao primer "nakaznog" i "samom sebi dovoljnog" Boga. To ne znači da je takvo objašnjenje konačni i isključiv Lemov stav... ali, takođe, ne znači da svako drugačije mišljenje o toj temi treba ovako diskvalifikovati.
Pa i ne treba, ali eto vidis kako se lepa rasprava zametnula. To je lepota provokacije.
Link to comment
"Prica o vasioni" je aktivna i deklarisana borba za empirijski proverljivu istinu o svemiru koja ne ukljucuje eshatologiju i transcendentne baljezgarije. Solaris je prica o ljudskim granicama spoznaje, ali ni u jednom trenutku ne postulira da postoji nesto sto je u konacnom ishodu neobjasnjivo i vece od prirode same, niti upucuje citaoca u tom pravcu.
Hm. Na primarnom nivou u svojim poznatijim romanima (Solaris, Nepobedivi, Fijasko) Lem se uglavnom bavi problemima komunikacije sa fenomenima koji su s one strane neposrednog ljudskog iskustva, sto na neki nacin pretpostavlja izvesnu transcedentnost. Slazem se s time da je fokus u tim knjigama na "nasu" reakciju na iskustvu nepoznati spoljnji poticaj ali se ne slazem da je Lem operisao unutar granica poznatog univerzuma ili, kako ti rece, unutar "prirode same". Uostalom, percepcija "prirode same" jeste proizvod ljudske spoznaje koja se menja u zavisnosti od u medjuigri posredovanog iskustva. U Solarisu postoji takodje taj element naseg odnosa prema onome sto nas pohodi sa druge strane zivota, pa negde (prilicno nategnuto, doduse) moze se detektovati i neka eshatoloska crta.Trebalo je ovo da ostavim na pijanom postovanju. :lol:
Link to comment
Hm. Na primarnom nivou u svojim poznatijim romanima (Solaris, Nepobedivi, Fijasko) Lem se uglavnom bavi problemima komunikacije sa fenomenima koji su s one strane neposrednog ljudskog iskustva, sto na neki nacin pretpostavlja izvesnu transcedentnost.
Недавно сам потегао Лемов "Еден", где имаш једну прилично људолику цивилизацију, па опет долази до истог фијаска - нема сувислог разговора, неразумевање бескрајно, повлаче се подвијена репа као и у другим Лемовим књигама.Остатак СФа, где се тај разговор ипак заподева, Лем баш у Соларису отправља једном реченицом: "не тражимо ми друге, ми желимо да проширимо себе до граница свемира".пјаф(тм): ипак може то мало лепше да се каже Edited by расејан
Link to comment
Недавно сам потегао Лемов "Еден", где имаш једну прилично људолику цивилизацију, па опет долази до истог фијаска - нема сувислог разговора, неразумевање бескрајно, повлаче се подвијена репа као и у другим Лемовим књигама.
Femonen s one strane ljudskog iskustva ne mora nuzno biti civilizacija drugacija od nase. Poznavajuci Lema verovatno nikada i nije, samo sluzi kao scena zato sto nesto mora da inicira taj fenomen. Mi uvek komuniciramo sa drugima determinisani nasom sposobnoscu da komuniciramo sami sa sobom. To je jedini nacin komunikacije koji poznajemo. I onda kada nam je potrebno da komuniciramo na nacin koji je s one strane nase spoznaje upadamo u sranja. Mislim da zato Lemove knjige koje se "tehnicki" cesto zavrsavaju nekom vrstom hepi enda uvek ostavljaju "tragican" ukus u ustima kad ih procitas. Kao da iza svake njegove knjige postoji jos jedna nenapisana koja treba da sadrzi udarnicki rad da se apstrahuje novo iskustvo steceno u onom napisanom delu. Jednostavnije receno, znamo da ne znamo jer je to napisano, a da li cemo znati vise zbog onoga sto smo saznali, to ostaje da vidimo jer nije napisano.Odoh da spavam. Kud natrcah na ovu temu ovoliko pijan. :lol:
Link to comment

Ako je bilo, brišite. Ja sam plakao od smeha, a verovatno može da oraspoloži (ili razbesni) svakog Martinoovisnika:

Yes, HBO has been holding auditions for the pilot of A GAME OF THRONES. In London, in Ireland, even in LA. It's been tough finding the right actors for the roles, however, so we've decided to take a different approach. We're scrapping the whole live action thing, and we'll be doing the show as an animated cartoon. And who better to take charge of that than the guys who have done such a great job with SOUTH PARK lo these many seasons?They've jumped right into it, and we've already got our characters:
http://grrm.livejournal.com/To je link, pa scrollujte do South park karaktera. (htedoh da aploudujem slike, ali forum ne da tagove, a nema attachmenta.) Edited by Lrd
Link to comment
  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...