Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Promakla mi je chinjenica da je Tomas M. Dis pre 16 dana samoubistvom okoncao svoje ovozemaljsko bivstvovanje. Njegov kratki, spekulativni roman "Logor koncentracije" o sifilis/lsd hibridu koji razara centralni nervni sistem uz bljesak genijalnosti (ka u Njegosa) je slager moje adolescencije, knjiga koju svakako ne smete propustiti. Maestro je pred smrt pisao dnevnicke beleske i poeziju, a najavljen je i novi roman.
:( Nek mu je laka crna zemlja.
Link to comment
chek chek, sad kad gledam ovde, kod njih, pa toga ima mnogo, jel to sve isti serijal? da pochnem da shtedim? zna neko?i kojim redosledom idu, bar par prvih posle one 2 sto su izdate kod nas? (i jel ima smisla to chitati?)
:rolleyes: Polako... Pričaću ti... A dalje ćemo se dogovarati... :) Bižolka je malo vremenski šarala pisajući, kao što pisci SF-a često imaju običaj.... Te je Krhotine Časti i Barajar pisala kasnije... A iste su u stvari priprema za sagu o Milesu Vorkosiganu i priča o susretu njegovih roditelja i zajedničkom im životu na planeti Barajar gde vladaju surovi ratnički običaji...E i tu, tek sad počinje priča o malom/velikom Milesu, za čiji serijal je Bižolka zaradila Huga i Nebule...Koliko toga tačno ima i kako je povezano, ne znam... Ali ćemo provaliti... U ovom trenutku imamo 2 Lagunine i 4 pomenute Cruelline u izdanju hrvatskog Alogaritma...U Laguni nisam dobio nikakve pouzdane informacije o nastavku serijala... Osim odgovora da je isto u planu.. <_<
Link to comment
:rolleyes: Polako... Pričaću ti... A dalje ćemo se dogovarati... :) ...
ah. znachi nemamo pojma :lolol:ps. silverberg. (knjiga lobanja, da ne trujem shta chitaAAAte :P). tu mach Y hromozoma za moj ukus. a i smaranje, poshteno <_< Edited by thermal bug
Link to comment

Prekjuče tek konačno završio "Krunu Mačeva" (drugi deo sedme knjige) Džordana... Dobra! :) I polako krenuo sa prvom knjigom Pustolovina Milesa Vorkosagina, "Pripravnik za ratnika" već pomenute Bižolke...Volim te dečije, tinejdžersko enderovske početke... K`o da sam ponovo klinac, koji se bori sa okruženjem... :rolleyes:

Edited by dare...
Link to comment
  • 2 weeks later...
Je li zna neko kad će nastavak Pesme leda i vatre od onog sporog, metiljavog Martina J.R.R., čekam ga ko ozebo sunce.
s A Song of Ice and Fire: o A Game of Thrones, Bantam Books, 1996 o A Clash of Kings, Bantam Books, 1999 o A Storm of Swords, Bantam Books, 2000 o A Feast for Crows, Bantam Books, 2005Ovo smo sve čitali... <_< Elem, ovo je bilo zapetljavanje i zapetljao ga je dibidus, mrseći i uvodeći sve više i više novih likova, čije sudbine pokušavamo da pratimo... :unsure: E sad, fala dobrom Bobu, neodgovorni pisac je stavio prst na čelo i rešio da dosadašnji zaplet, zaplete još malčence i krene da razrešava...I onda je shvatio, da to uopšte nije lako i da kad neodgovorni, a talentovani pojedinac nešto umrsi, to posle ni on sa sve pomagačima ne mož`baš to tako jednostavno da razreši...Tako da dotičn, već evo dve-tri godine Pleše sa zmajevima i iz tog čarobnog kruga nikako da izađe... Već godinu dana, evo knjiga, samo što nije izašla u štampu...Eve ti plan raspleta serijala... <_< Biće komplet, taman za buduću decu i unuke... :rolleyes:o A Dance with Dragons, forthcoming/Bantam Books o The Winds of Winter, forthcoming/Bantam Books o A Dream of Spring, forthcoming/Bantam BooksA dotle, evo ti naslovne strane, pa možda ista i razbije maler...51PPjOZEaGL._SS500_.jpg Edited by dare...
Link to comment

Dare, care!Vidiš vraga, čovjek je nacrtao i naslovnu stranicu, stvarno super :(A Gozba za vrane je bila čist zajeb, da skine pritisak izdavača i nas zaluđenika.Pravo veliš, privešće on to kraju negdje na jesen 2038. Nego, koliko godina ima, bojim se da će da odapne, pa će morati nekog da angažuju za replacement, dok ga drže u nekom deep freez-u.

Link to comment
E sad, fala dobrom Bobu, neodgovorni pisac je stavio prst na čelo i rešio da dosadašnji zaplet, zaplete još malčence i krene da razrešava...
Dugo, baš dugo pratim Martina i svašta mu se može pripisati, ali ne i neodgovornost. Vrlo je temeljit, dugo se priprema i jako pazi šta i kako piše. Da je neodgovoran, serijal bi dosad bio završen, a on je nekoliko puta menjao radnju, narativni tok i prekrajao je delove nekoliko puta. Ja se samo plašim da mu se ne desi isto što i Kingu sa DT serijalom - da ostane bez inspiracije da ga ošljari do kraja i usere jednu veliku stvar. Mada, ako postoji pisac za koga mislim da to neće uraditi, onda je to Martin. Eto. :)
Link to comment
Dugo, baš dugo pratim Martina i svašta mu se može pripisati, ali ne i neodgovornost. Vrlo je temeljit, dugo se priprema i jako pazi šta i kako piše. Da je neodgovoran, serijal bi dosad bio završen, a on je nekoliko puta menjao radnju, narativni tok i prekrajao je delove nekoliko puta....
Previše temeljit, previše dugo se priprema, i previše dugo pazi šta i kako piše...A onda otvori previše likova, ne zatvarajući stare, već ih jednostavno zanemarujući... Previše šireći temu i ostavljajući mnoge radnje nedovršene...Taman se vežemo za par likova, kad oni naprosto nestanu i ne pojavljuju se više u knjizi... Možda u sledećoj... Ili nekoj drugoj sledećoj... Ili se možda uopšte više neće pojavljivati... :unsure: Za mene je to neodgovornost... Bar u mom koordinatnom sistemu...Jednostavno uzmi poslednju knjigu i prelistaj poglavlja/likove i uporedi sa prvih par knjiga... Nova poglavlja/likovi su otvorena sa svojim pričama... A stare započete priče su zaboravljene nezavršene... Uzimaš knjigu u ruke ne bi li čitao o likovima za koje si se vezao u prethodnim knjigama... A oni se uopšte ne pojavljuju... angry.gif Ja sam recimo drugi deo "Gozbe za vrane" ostavio na pola i vratio u vitrinu...Takođe za primer, negde u istom vremenskom intervalu sam započeo sa čitanjem i Martinov i Jordanov serijal... Martin me je oduševio, Jordan baš i nije nešto posebno...Međutim kako je priča tekla, iz knjige u knjigu... Jordan me je sve više vezivao za radnju i likove i postajao sve zanimljiviji.. A Martin me je odaljavao od dragih mi likova i radnje, kojom me je od starta privukao, sve dok nisam napola pročitane knjige, počeo ostavljati i vraćati nazad u vitrinu...Toliko sa moje strane o odgovornosti i temeljitosti pisaca SF serijala...
Link to comment

Ti pišeš kao da je serijal završen. Jednostavno, treba sačekati završetak i onda davati ocene. Kako god da okrenemo, naše nestrpljenje jednostavno nije parametar prema kome se ocenjuju umetnički dometi i zanatska veština pisca. Neodgovorno bi bilo da je on ikada davao ikakve datume izlazaka, pa je kasnio. To što je on menjao tok priče ili pripovedačku strukturu, pa zbog toga morao ponovo da piše, nisu osobine neodgovornosti.A vidim da nisi ni pročitao Gozbu do kraja. Više ti se svidja Džordan i ja nemam ništa protiv toga, ali govoriti da je Martin neodgovoran zbog toga je neozbiljno. Naša je nesreća što smo savremenici stvaranja knjige, a ne kao, na primer, Gospodar da ga komotno čitamo, a onda začinimo Hobitom i zasolimo Silmarilionom, decenijama posle objavljivanja, bez prolska kroz patnje čekanja.

Link to comment
Ti pišeš kao da je serijal završen. Jednostavno, treba sačekati završetak i onda davati ocene... ... Naša je nesreća što smo savremenici stvaranja knjige, a ne kao, na primer, Gospodar da ga komotno čitamo, a onda začinimo Hobitom i zasolimo Silmarilionom, decenijama posle objavljivanja, bez prolska kroz patnje čekanja.
OK. U pravu si... Stoji... <_< Ali ja sam jedan subjektivni, nestrpljiv tip... Koji o svemu ima svoje subjektivno mišljenje...A što se tiče SF pisaca, i tu si u pravu, tačno je da većina ume da piše storije, red unapred, red unazad, red na preskok... Sve u naporu da zaokruže smislenu i kompaktnu sredinu i priču...Zato će moji unuci, uživati u kontinuitetu serijala, koje će im deda dare... obezbediti... :rolleyes:
Link to comment
OK. U pravu si... Stoji... <_< Ali ja sam jedan subjektivni, nestrpljiv tip... Koji o svemu ima svoje subjektivno mišljenje...A što se tiče SF pisaca, i tu si u pravu, tačno je da većina ume da piše storije, red unapred, red unazad, red na preskok... Sve u naporu da zaokruže smislenu i kompaktnu sredinu i priču...Zato će moji unuci, uživati u kontinuitetu serijala, koje će im deda dare... obezbediti... :rolleyes:
što reče neko pametan, dok smo subjekti, imaćemo subjektivno mišljenje. :)Inače, ako voliš i SF, a ne samo fentazi, baci se na Martinove novele. Preporučujem ti Sandkings, Guardian, A Song for Lya, Guardian, Nightflyers, Sandkings, Skin Trade. Sandkings i Guardians pogotovo, iz različitih razloga.Sve su prevedene kod nas, ali da me ubiješ, mrzi me da tražim gde i kako. što se tiče romana, jedini čist SF je prvi, ali ne bih ga baš preporučio svakom. Ako ti nisu gadni parobrodi, Misisipi, horor, baci se na Fevre Dream. Pa da te učlanimo u fan club. :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...