Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Ja sam worshipovao Simonsa godinama, ali sam odustao definitivno posle zbirke Worlds enough...Nisam siguran, ali vrlo je moguće da je Carrion Comfort usran u prevodu, jer su prevodi kod nas uglavnom katastrofalno loši, ali ovo ja samo nagadjam...Meni je to odlična knjiga, ali baš odlična. Ne znam dokle si stigla, ne znam kako su je rascepkali kod nas, ali meni skoro da nema praznog hoda tu, osim ljubavne priče koja malo smarucka. Sad, da li je kao horor drugorazredan, ne bih se složio, jer nije sasvim horor, osim izvedbe na momente. Mešavina je žanrova. Kad smo već kod telepatije, ako nisi čitala, probaj sa Šupljim čovekom. To je čist žanr (SF/Slipstream), a jako je topla i tužna i emotivna. Simons u najboljem. Ako je do horora Summer of Night je meni njegova omiljena, iako je, čak i u doba kada je pisao, podžanr grupa-dečaka-u-malom-mestu-se-susreću-sa-drevnim-zlom bio dosta rabljen. Vadi je fantastična atmosfea i vrlo potkovano poreklo tog Zla, u koje su uključene Bordžije, Krouli, tajna društva...šta god treba. :)Children of Night je isto brutalan, mada možda zato što se dešava u Rumuniji neposredno po padu Čaušeskua. Simons je stvarno bio nešto posebno u periodu '86-94...
ove gore, osim children of night, citala i volela + ukletu zimu, za nijansicu manje.moguce da je strvinarska uteha malo nastradala u prevodu.
A koji žanr? Horor ili žanr? :)
Elwood: What kind of music do you usually have here? Claire: Oh, we got both kinds. We got country *and* western.ne pravim pitanje, samo dok je zanr.
Link to comment
Elwood: What kind of music do you usually have here? Claire: Oh, we got both kinds. We got country *and* western.ne pravim pitanje, samo dok je zanr.
Ja isto volim sve vrste muzike, a nedavno sam ubacio i folk (crime fiction) zahvaljujući Elroju (odnosno lubi, mora honorary mention).Pretpostavljam da si odradila Tima Powersa i Toma Ligottija i Harlana Ellisona i Luciusa Sheparda...?(Iz nekog razloga sam shvatio da tražiš neku preporuku, ali sada sam skapirao da sam možda istripovao. Jesam li? :blink: )
Link to comment
ma jok bre, nisi istripovao, hvala, zapisala :)
Јur velkom, a mogu i nešto specifičnije ako te zanima. Shvatih da si rekla da se vratiš žanru, a ovi što sam pobrojao nisu svi čiste žanrlije. Pauersa je jako teško definisati, osim toga da se ima osećaj fantastičnosti, a Šepard je...hm, drugačiji. Elison je legenda, njegove priče su u samom vrhu SF-a, a Ligoti je čist žanr, samo što je taj žanr - horor. :)Kad smo već kod priča, probaj sa Martinom (GRR), Vulfom (koga si, pretpostavljam, čitala). Ako 'oćeš nešto relativno novije od pisaca u čistom SF-u, pogle'j ovog, ovog, ovog, ovog, ovu, i njega. Ima nešto prevodjeno kod nas, ali ne garantujem za kvalitet prevoda. Vandermerov Zaljubljeni Dradin je ok prevod (ABN :D), a Mekdonaldov Nekrovil je dobar i izašao je u Monolitu 10.
Link to comment
  • 4 weeks later...
1236.jpgGaj Gavriel Kej "Tigana"Nisam pročitao, ali po opisu knjiga je slična prethodno objavljenima ("Jedrenje u Sarantiju" "Gospodar Careva). Znači alternativna istorija sa dobrim pripovedanjem i pričom uz malu dozu protkane fantastike...1210.jpg"Legende" predstavljaju 11 izvanrednih autora koji nas vode u svoje svetove mašte...Obe knjige su vam moja preporuka, a treću(zbog popusta) izaberite sami... Moj vam je savet da ta treća knjiga ne bude Den Simonsov "Drud" I i II i "Teror" jer su obe knjige (uz dužno poštovanje prema Denu Simonsu) udav jedan neopevan i do zla boga razvučen... Oba dela obrađuju isti vremenski Dikensovski period polovine 19 veka i Drud se bavi samim Dikensom, dok se Teror bavi polarnim istraživanjima i nesrećom na ledom okovanim brodovima... Ne preporučujem! :yucky: Dalje u izdanju Čarobne Knjige preporučujem dva kompleta po povoljnoj ceni:komplet-zaduzbina-v.jpgTriologija "Zadužbina" Isaka AsimovaA drugi komplet je triologija "Vampirske Hronike" En Rajs, tim pre što su današnji tinejdžeri ozbiljno zagrejani tim vampirskim stvarima u poslednje vreme... :rolleyes:vampirske-hronike-v-novo.jpgPodsetiću vas takođe, da je u Domu Sindikata u Beogradu u toku novogodišnji sajam knjiga gde je prisutan veliki broj izdavača koji daju sajamske popuste...
Link to comment

Videla sam da je izašla Zadužbina, i dvoumim se da li da je pazarim. Iako sam pasionirani ljubitelj SF-a, nekako se desilo da propustim Asimova. Uvek su mi preči bili Klark, Sterdžen i Legvinova.Molila bih da mi neko kaže reč-dve o Zadužbini.

Link to comment

Klasičan Asimov, ako si čitala nešto od njega. Ako ti se sviđa njegov način pisanja, svideće ti se i ovo. Najobuhvatnije delo. Klasik, u punom smislu reči.

Edited by laki21
Link to comment
Videla sam da je izašla Zadužbina, i dvoumim se da li da je pazarim. Iako sam pasionirani ljubitelj SF-a, nekako se desilo da propustim Asimova. Uvek su mi preči bili Klark, Sterdžen i Legvinova.Molila bih da mi neko kaže reč-dve o Zadužbini.
Uzmi obavezno. "Zaduzbine" su pravi pravcati klasik SF-a i treba da ih ima svako ko je pasionirani ljubitelj. Koliko sam video u Laguni u kompletu su samo prve tri knjige, od valjda 5 koje je Asimov napisao ali te tri su same za sebe zaokruzena prica tako da neces nista da propustis. Iako ja licno nisam veliki ljubitalj Asimova ove tri knjige su remek delo SF-a.
Link to comment

Roboti-Carstvo-Zadužbina1. SABRANI ROBOTI, Asimov Isak2. ČELIČNE PEĆINE, Asimov Isak3. GOLO SUNCE, Asimov Isak4. ROBOTI ZORE, Asimov Isak5. ROBOTI I CARSTVO, Asimov Isak6. SVEMIRSKE STRUJE, Asimov Isak7. ZVEZDE PRAH NEBESKI, Asimov Isak8. KAMIČAK NA NEBU, Asimov Isak9. U SUSRET ZADUŽBINI, Asimov Isak10. PRELUDIJUM ZA ZADUŽBINU, Asimov Isak11. ZADUŽBINA, Asimov Isak12. ZADUŽBINA I CARSTVO, Asimov Isak13. DRUGA ZADUŽBINA, Asimov Isak14. NA RUBU ZADUŽBINE, Asimov Isak15. ZADUŽBINA I ZEMLJA, Asimov Isak16. STRAH ZADUŽBINE, Benford Gregori

Uzmi obavezno. "Zaduzbine" su pravi pravcati klasik SF-a i treba da ih ima svako ko je pasionirani ljubitelj. Koliko sam video u Laguni u kompletu su samo prve tri knjige, od valjda 5 koje je Asimov napisao ali te tri su same za sebe zaokruzena prica tako da neces nista da propustis. Iako ja licno nisam veliki ljubitalj Asimova ove tri knjige su remek delo SF-a.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...