Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Uzmi obavezno. "Zaduzbine" su pravi pravcati klasik SF-a i treba da ih ima svako ko je pasionirani ljubitelj. Koliko sam video u Laguni u kompletu su samo prve tri knjige, od valjda 5 koje je Asimov napisao ali te tri su same za sebe zaokruzena prica tako da neces nista da propustis. Iako ja licno nisam veliki ljubitalj Asimova ove tri knjige su remek delo SF-a.
Omaška, nije Laguna već Čarobna Knjiga.Oni nemaju svoju knjižaru i najviše se isplati naručivanje internetom i plaćanje dostave koja je brza. Postoji još 15tak dana na Sajmu u Domu Sindikata štand Čarobne Knjige gde je cena tog kompleta 1250din. U knjižarama je od 1500-1800dindži.(BTW. Generalno, nisam nešto primetio jeftinoću na štandovima tog malog, nazovi Sajma).Edit: Ova triologija je kolko ja znam triologija za sebe, a Isak Asimov je jedan od onih što je malo pisao unazad, pa malo unapred... A onda sve to na kraju nekako povezivao, da bi napravio hronološku celinu...Mnogo davno sam čitao pa se sad ne sećam, a komplet sam tek ovih dana tek pazario...Edit:Kad smo već kod ciklusa fantastike koje smo kao mladi obožavali (bar moja malenkost), Alnari ima na stoku "Hronike Dine" iz tri dela, gde je ugurano 10tak knjiga iz mog vremena po prihvatlivoj ceni za komplet serijal Dine.Isto važi i za "Hronike Ambera" Zelaznija i još mnogo što šta od istog izdavača, što je nažalost rasprodato, a nije doštampavano... Edited by dare...
Link to comment
Videla sam da je izašla Zadužbina, i dvoumim se da li da je pazarim. Iako sam pasionirani ljubitelj SF-a, nekako se desilo da propustim Asimova. Uvek su mi preči bili Klark, Sterdžen i Legvinova.Molila bih da mi neko kaže reč-dve o Zadužbini.
Ako i proučavaš SF, onda treba da pročitaš. Ako si samo ljubitelj i voliš da čitaš dobre SF knjiige, preskoči slobodno. Asimov je jako štur pisac, a pisao je u doba kada su mnogi na SF gledali kao na nešto što popularizuje nauku ili na nižu literaturu. Tolika je masa dobrih knjiga da Asimov jednostavno ne može da dodje na red. Ali, ako želiš i da znaš istoriju žanra, onda moraš da pročitaš.
Link to comment

Uf, ne bih rekao, fantastično putovanje II je savršena i izuzetno bogata i zanimljiva knjiga, a i sabrani roboti posebno Pauel i Donovan, apsolutno fantastično štivo, i pomalo sam razočaran što je njih, kako sam kaže, odbacio zbog Suzane Kalvin koja meni nije toliko zanimljiva.Doduše Zadužbinu nisam čitao. Preobimno mi je da čitam sve, ne stižem, a ono što sam listao mi nije dojmilo.

Link to comment
Omaška, nije Laguna već Čarobna Knjiga.
Znam. Video sam knjige u Laguninoj knjizari ovde kod mene, tako je trebalo da stoji ali sam malo skratio.To najgori: Znaci napisao ih je sedam. Vidi vraga, izgledam sam preskocio prvu i sestu.To Lrd: Sta je to "stur pisac"?
Link to comment
To Lrd: Sta je to "stur pisac"?
mozda da stuje tzv. principe tzv. sazetosti?(a ne kaem ja da je to nesto lose per se, da se razumemo.) Edited by fancy claps
Link to comment
Ako i proučavaš SF, onda treba da pročitaš. Ako si samo ljubitelj i voliš da čitaš dobre SF knjiige, preskoči slobodno. Asimov je jako štur pisac, a pisao je u doba kada su mnogi na SF gledali kao na nešto što popularizuje nauku ili na nižu literaturu. Tolika je masa dobrih knjiga da Asimov jednostavno ne može da dodje na red. Ali, ako želiš i da znaš istoriju žanra, onda moraš da pročitaš.
Ja sam SF počela da čitam sa 14-15 godina, i sećam se da me je slika Isaka Asimova sa onim ogromnim zulufima, plašila sa korica neke knjige (mislim da se radilo o Roboti i carstvo) koju je imao jedan moj rođak.Pošto sam kompletirala neke meni omiljene pisce, pre neku godinu sam pomislila da bih, konačno, mogla da pročitam i Zadužbinu, ali nisam nigde mogla da je pronađem. Večeras sam definitivno odlučila, sutra kupujem sve tri knjige, pa šta bude. :D Edited by Arkadija
Link to comment

ne da vam se mesam u zmajeve i carobnjake, ali teror i druid su verovatno dve najbolje knjige koje je simons napisao. i stilski i sadrzajno.za razliku od horora kojima uvek fali jedan posto da budu odlicni, obicno na kraju, ili onih saga za koje mora da se vodi dnevnik da bi se zapamtilo ko je ko i sta je sta :-P, ovo su romani. oni pravi, dugi, zavodljivi, koji se citaju otvorenih usta. teror sam citala leti i bez obzira na crvenomorsku temperaturu od 43 stepena, bilo mi ladno ko u grobu.a druid, skoro pa remek-delo. mozda je nekome previse detalja, ali za ocd-jevce, raj. a jos veci ako se nekad bar malo uzivalo u dikensu. ovde nema tipicnih simonsovih preskoka i vracanja, zanemarivanja ociglednog zarad tog prokletog fantasticnog efekta. imam utisak kao da je ulozio sve na va bank da bi dokazao da je, u osnovi, piscina. kao i kralj, i jos neki prezreni zbog zanra.

Link to comment
Ako i proučavaš SF, onda treba da pročitaš. Ako si samo ljubitelj i voliš da čitaš dobre SF knjiige, preskoči slobodno. Asimov je jako štur pisac, a pisao je u doba kada su mnogi na SF gledali kao na nešto što popularizuje nauku ili na nižu literaturu. Tolika je masa dobrih knjiga da Asimov jednostavno ne može da dodje na red. Ali, ako želiš i da znaš istoriju žanra, onda moraš da pročitaš.
Ja moram da se 100% složim sa konstatacijom. Asimov, koliko god bio dobar SF pisac, jednostavno nije dobar pisac u tradicionalnom smislu reči. Uvek sam imao utisak da ga stil, forma i ostali šminkeraj smaraju, i da mu je cilj samo da izvozi priču uz što manje distrakcija.Što ne znači da mi se ne dopada, naravno - prosto ga više ne preporučujem ljudima koji mi traže 'neki dobar SF'.BTW, kad smo već kod velikana - pade mi šaka The Essential Ellison, svih 1300 strana. Mislim da sam podmiren sa SF-om za 2010-u :)
Link to comment
Ja sam SF počela da čitam sa 14-15 godina, i sećam se da me je slika Isaka Asimova sa onim ogromnim zulufima, plašila sa korica neke knjige (mislim da se radilo o Roboti i carstvo) koju je imao jedan moj rođak.Pošto sam kompletirala neke meni omiljene pisce, pre neku godinu sam pomislila da bih, konačno, mogla da pročitam i Zadužbinu, ali nisam nigde mogla da je pronađem. Večeras sam definitivno odlučila, sutra kupujem sve tri knjige, pa šta bude. :D
Da samo napomenem da je u Drugoj Zadužbini glavni lik (ili bar drugi po važnosti) devojčica po imenu Arkadija. :DI da dodam, ako ima nekih nedoumica u vezi sa redosledom čitanja ovih 7 zadužbina, preporučujem ovaj:prvo originalne 3:1. Zadužbina2. Zadužbina i Carstvo3. Druga Zadužbinaonda 2 prequela (i to po redosledu izdavanja):4. Preludijum za Zadužbinu5. U susret Zadužbinipa onda 2 sequela:6. Na rubu Zadužbine7. Zadužbina i ZemljaPrednost ovakvog čitanja je što se može stati u bilo kom trenutku, jer su priče zaokružene, a i spoilerisanje svake naredne knjige je svedeno na minimalni mogući nivo.Nastavke o Zadužbini koje su pisali drugi posle smrti Asimova nisam čitao, pa ne mogu njih da komentarišem.U svakom slučaju, 3 orignalne zadužbine su mu svakako najbolja dela, a ujedno i remek dela SF-a. :)
Link to comment
Večeras sam definitivno odlučila, sutra kupujem sve tri knjige, pa šta bude. :D
Obavezno da čujemo utiske posle. :)
ne da vam se mesam u zmajeve i carobnjake, ali teror i druid su verovatno dve najbolje knjige koje je simons napisao. i stilski i sadrzajno.za razliku od horora kojima uvek fali jedan posto da budu odlicni, obicno na kraju, ili onih saga za koje mora da se vodi dnevnik da bi se zapamtilo ko je ko i sta je sta :-P, ovo su romani. oni pravi, dugi, zavodljivi, koji se citaju otvorenih usta. teror sam citala leti i bez obzira na crvenomorsku temperaturu od 43 stepena, bilo mi ladno ko u grobu.a druid, skoro pa remek-delo. mozda je nekome previse detalja, ali za ocd-jevce, raj. a jos veci ako se nekad bar malo uzivalo u dikensu. ovde nema tipicnih simonsovih preskoka i vracanja, zanemarivanja ociglednog zarad tog prokletog fantasticnog efekta. imam utisak kao da je ulozio sve na va bank da bi dokazao da je, u osnovi, piscina. kao i kralj, i jos neki prezreni zbog zanra.
Jebote, evo naterala si me da se vratim Simonsu. A možda sam i ja preterao, ali kod nas dramosera je tanka crta izmedju ljubavi i mržnje, pa me mnogo povredio onim govnarijama na prelasku milenijuma i zato sam ga možda predugo ignorisao. Ali, dobro, bar mi je pomogao da lakše istrpim raskid sa Straubom. Inače, tako je, ali je ponižavajuće da i u 21. veku neki pisci pate zbog svoje pripadnosti žanru. A gadnije mi je i kad sami beže od toga znajući da pripadajući žanru kopaju sebi raku na top-listama.

Nego...ja sam mislio da se knjiga zove "Drud" po nedovršenom Dikensovom romanu o Edvinu Drudu (i magičnom, kako nas uči Marti Misterija), a vidim ti pišeš Druid. Hm, sigurna si da se ne mmorpguješ, pošto je drood žanrovski za druid. :P

Ja moram da se 100% složim sa konstatacijom. Asimov, koliko god bio dobar SF pisac, jednostavno nije dobar pisac u tradicionalnom smislu reči. Uvek sam imao utisak da ga stil, forma i ostali šminkeraj smaraju, i da mu je cilj samo da izvozi priču uz što manje distrakcija.Što ne znači da mi se ne dopada, naravno - prosto ga više ne preporučujem ljudima koji mi traže 'neki dobar SF'.
Ja bih rekao da je Asimov značajan SF pisac, a dobar pisac je dobar pisac, nevezano za žanr ili stil.
BTW, kad smo već kod velikana - pade mi šaka The Essential Ellison, svih 1300 strana. Mislim da sam podmiren sa SF-om za 2010-u :)
Eeee, Elison je i dobar pisac i veliki pisac. :) Ima u Essential mnogo eseja i diskusija, ali ima i sjajnih stvari. Nego, pojavila se u Platou Martinova retrospektiva. Tvrdi povez - 1300 dinara, meki povez - 1400 dinara, malo izdanje u mekom povezu - 1600 dinara. :blink: Taman da se svi ljubitelji SF-a, kratke priče i dobre književnosti podsete kako je velikan stvarao dok nije postao ultraprodavani pisac superpopularnog serijala. Na jednom mestu se u originalu nalaze legendarne The Second Kind of Loneliness, With Morning Comes Mistfall, Meathouse Man, A Song of Lya, Remembering Melody, Skin Trade, Guardians. I meni možda najdražih, po mom skromnom mišljenju, remek-dela kratke forme - Sandkings i Portraits of His Children. Preporuka za svakog ko želi da čita dobre stvari.
Link to comment
Jebote, evo naterala si me da se vratim Simonsu. A možda sam i ja preterao, ali kod nas dramosera je tanka crta izmedju ljubavi i mržnje, pa me mnogo povredio onim govnarijama na prelasku milenijuma i zato sam ga možda predugo ignorisao. Ali, dobro, bar mi je pomogao da lakše istrpim raskid sa Straubom.
vratices se ti i straubu. neke pisce treba citati u odredjenim okolnostima. nemoj mi reci da lost boy, lost girl nije remek-delo.
Inače, tako je, ali je ponižavajuće da i u 21. veku neki pisci pate zbog svoje pripadnosti žanru. A gadnije mi je i kad sami beže od toga znajući da pripadajući žanru kopaju sebi raku na top-listama.
ponizavajuce, nego sta. na srecu, u belom svetu je toga sve manje, sem mozda u hoh aristokratiji sa mejlflauera ili na monaskom dvoru. davno sam razvijala tezu da su stripovi doprineli skidanju anateme sa zanra, kog god, ali zaboravih sada dokle sam stigla u tome.

Nego...ja sam mislio da se knjiga zove "Drud" po nedovršenom Dikensovom romanu o Edvinu Drudu (i magičnom, kako nas uči Marti Misterija), a vidim ti pišeš Druid. Hm, sigurna si da se ne mmorpguješ, pošto je drood žanrovski za druid. :P

naravno da si u pravu. drud je, nego sam nesto juce petljala sa keltima, pa ode u druid :D

Eeee, Elison je i dobar pisac i veliki pisac. :) Ima u Essential mnogo eseja i diskusija, ali ima i sjajnih stvari.
moj elison je potpisan, utata. a eseji su nevidjeno zanimljivi, cesto im se vracam i kad treba i kad ne treba.nego u mamutu je bio harlan ellison's watching za neke smesne pare, tipa 400 dinara, odlicni eseji o filmu, koji odsetaju negde sasvim neocekivano.
Link to comment
ne da vam se mesam u zmajeve i carobnjake, ali teror i druid su verovatno dve najbolje knjige koje je simons napisao. i stilski i sadrzajno.
vrlo teske reci, lubo. izjaviti da je nesto bolje od "Hiperiona"...ali sada imam razlog da ih procitam. od kada sam zavitlao "Ilium" o zid od ciste dosade, sa Simonsom se nisam druzio. Edited by vasudeva418
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...