Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Vidim da se diskutiralo o Lemu..Pa samo da nabacim jedan veliki :wub: za Fiasco, moj :wub: -iji SF roman.
Па свратите до нас, комшија, увек има места ако неко хоће да приложи неколико реди на тему шта је то, зашто, шта има унутра... а ваљда ће се наћи и виртуелна СФ кафица :)
Link to comment
  • 2 weeks later...

Nisam siguran da je preveden na srpski ali znam da ga ima u originalu na audio knjigama na netu. Rech je o Simon R. Green-u i njegova dva serijala: Nightside i The secret history. Oba serijala spadaju pod Urban fantasy(UF) i toplo preporuchujem za one koji su ljubitelji zhanra. Za one koji nisu upoznati, evo ovde vishe detalja.Iz mog dosadashnjeg iskustva, specifichno za UF je da ga pishu uglavnom zhene - pretpostavljam da je bar 75% dela iz pera zhenskih autora. Ja, naravno, kao i svaki ponosni homobalkanikus, preporuchujem vec navedenog Green-a, Jim Butcher-a (super zabavni "Drezden files") i Charlie Huston-a (Joe Pitt serijal). Svi koji vole hardboiled detektivske romane a ujedno su i ljubitelji fantastike, ovde imaju dobar mix ta dva zhanra.p.s.Ako ispadne da je neka od navedenih preporuka zhena pod pseudonimom, obecavam da cu da depiliram sebi noge za kaznu.

Link to comment
Dare, ako nisi video jos uvek, ispruzila se Laguna i za treci deo sage o Vidovnjacima, Robin Hob. Ja je jutros privedoh kraju.
Uzeo hvala! Lepa debela... :) Još se ja bunio kako mi naplati 700 i kusur din. za knjigu, kad će ona, najniža cena je 820, a prava 1090... Upsss... :huh: Inače pošto sam zbog tih popusta utrojio kombinaciju, kao treću uzeh "Knjigu bez naslova" Deluje kao lako letnje štivo, a odlučujuće mi je bilo što je istu preveo Goran Skrobonja jerbo mi prija njegov način i ritam pripovedanja... Videćemo čemu li je... Ali samo da ne davi... Onaj "Teror" Dena Simonsa me je udavio dibidus, iako lako pisan, ja ga vala teško čitah... <_<EDIT:Uzgred, dok traje edit... Završio Vukodava. Nisam nešto posebno očekivao, ali Semjonova je korektno otkotrljala pripovedanje do kraja i sasvim pristojno završila priču. Obzirom da su krajevi ovakvih serijala obično glupavi i sasečeni, ovo je OK. Ne nešto posebno i malčice zbrzano, ali OK.Jedina zamerka serijalu mi je prevod pesama koji mi je rogobatan i ne lepi mi se za nepce. Insistiranje na stihovima govori da je taj deo pesme protkan kroz pripovedanje neobično važan. Ne mogu da se otmem utisku, da je poetika stiha i poruke u njemu u orginalu mnogo, mnogo živopisnija nego ova koju smo od prevodioca dobili. Pesme stihove, najbolje prevode pesnici koji i sami pišu, a opet mogu da uhvate emociju, tonalitet i poruku orginala... Ali šta je tu je... Cenim trud postojećeg... Generalno je OK. i serijal ostaje u vitrini za unuke... ;) Edited by dare...
Link to comment
  • 4 weeks later...
de je ovaj dare? :mad: jel putanja bodeza - deo prvi, pochivsheg roberta džordana, poslednje sto je izashlo ili jok?fala unapred ^_^
Joooj ne postižem... Em radim, em pobegoh iz sveta knjige u svet košarke... Tamo je život još jednostavniji... ;) Jes vala... To je poslednje... Pre jedno mesec dva izašlo... Čekamo isti naslov, deo drugi...Inače izjavljujem, da treba prebiti ruke svim prijateljima, koji ti uzmu knjigu iz serijala (da probaju da čitaju), a potom je nepovratno izgube...Mnogo više cenim one prijatelje, koji uzmu ceo serijal, pročitaju i stalno zaboravljaju da ga vrate... Bar znam da je čedo kompletno i bezbedno, pa makar i u tuđoj vitrini... Edited by dare...
Link to comment
  • 4 weeks later...

Sveže izašlo: Nil Gejmen "Knjiga o Groblju"1119.jpgA u prilazu će valjda biti i neki nastavak Džordana...Elem, reč dve o Đoki 12 Jastrebova i "Putniku" i "Tamnoj Reci"...381.jpg1070.jpgPostavka je OK. Postoje međ`narodom neki sveci, koji mogu onako psihološki, da plove kroz paralelne svetove (koji btw.i nisu baš neki) i oni se nazivaju Putnici... Postoje i Harlekini, ratnici zakleti da štite dotične Putnike... Sve je to stavljeno u ovaj savremeni svet, u kojem privatnost pojedinca ne postoji i gde je svaki čovek registrovan (samim tim i kontrolisan), savremenim sistemom čipova i kamera koje je postavila organizacija -Bratstvo u nameri da napravi specifični panoptikum, u kojem će svaki pojedinačni stanovnik biti kontrolisan. (čitaj "Novi Svetski Poredak" ;) )I to je to... Pobuna protiv kontrole, gde su ideološke vođe (hteli to ili ne) dotični Putnici... Priča je prilično šuplja i nerazređena, pogotovu mršava u delu tih putovanja u paralelne svetove, gde sam jedino izvukao zaključak da je pisac imao iskustva sa haluciogenim drogama... :huh: Međutim priču drži radnja, tempo potrage i bežanije dotičnog Putnika i njegove Harlekinke Maje koja je centralni lik... Taj tempo i tajna (`bem li ga kakva), za kojom tragaju, vam drže pažnju i teraju vas da okrećete stranu, za stranom...Sve u svemu i nije tako loše, međutim ima i treća knjiga koja ko zna kada će bii izdata... Ogadiše mi se malo ti nastavci... <_<

Edited by dare...
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ovi Mesečevi Vrtovi Stevice, sina Erikovog, iliti za ove naše PPP inostrance i ljubitelje knjiga u orginalu "Gardens of the moon - A Tale of the Malazan Book of the Fallen" Steven Erikson, nisu loši...Ono što je najvažnije u ovoj epskoj literaturi je, da je pripovedanje dobro i da te debele knjige ne dave... Mesečevi vrtovi daju jednu gomilu likova, koje opet možemo bez problema da ispratimo i vodi nas u jedan feudalni svet ratova, u kome su magovi i čarobnjaci normalna pojava... Ideja o bogazima-paralelnim magijskim svetovima i putevima, iz kojih manje ili više nadareni magovi crpe svoju energiju i magijsku snagu je sasvim ok. iako nije baš detaljno razrađena...Likovi su mahom laki za identifikaciju i pored toga što se ne prati samo jedan glavni junak već se više odslikava osmišljeni svet i dešavanja u njemu kroz prekonekoliko junaka čije se sudbine prepliću... Način zaplitanja radnje i likova mi je sličan Martinovim Pesmama leda i vatre, samo što u Eriksonovim vrtovima poglavlja nisu posebno podeljena, da bi bila namenjena samo jednom liku... Znači radnje paralelno teku i prepliću se...Lako i zanimljivo... I još jedan svet u kome do sada nikada nismo bili, sa junacima koje je sudbina tamo nanela... Problem je samo količina nastavaka... :isuse:Koliko vidim biće to još jedan serijal za čitanje koji će sačekati moje unuke... Pročitao sam prvih 400-500 strana sasvim lako i sa zanimanjem... Samo da još izdavač ispoštuje u sledećih godinu-dve nas čitaoce do kraja...To je to. Inače u Laguni još par zanimljivih blago fantastičnih naslova:1185.jpg1169.jpgtj. ovo i ovoBTW. Ako ovo čita neko iz Lagune moj članski broj je 5231 pa mi poklonite bar knjigu za dugoročnu reklamu... ;)

Edited by dare...
Link to comment
BTW. Ako ovo čita neko iz Lagune moj članski broj je 5231 pa mi poklonite bar knjigu za dugoročnu reklamu... ;)
eee, moj ti! da ima ishta kosmichke pravde, ja bi odnji dosad dobila bar chasovnik <_<
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...