Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

U redu je preporuka, slazem se s njom, ali "Viking" bas nema nikakve veze sa epskom fantastikom. Mozda bi trebalo otvoriti topik i za ovaj podzanr istorijskog romana ili romana "alternativne istorije", posto se toga bas nakupilo u poslednje vreme. Elementi mistike u ovom romanu su samo tragovi paganskih verovanja naroda na severu Evrope koja su se zadrzala dugo nakon prihvatanja hriscanstva. Stavise, mnogi karakteri i podaci iz ove knjige su potpuno autenticni i istorijski potvrdjeni. Ovaj roman nema nikakve veze ni sa epikom ni sa fantastikom.
Tja... šta da ti kažem... Imaš pravo... <_< Ali skoro sam pisao o "Jedrenju u Sarantiji" koje je slično štivo iz toplijih krajeva... Pa sam opet u nadi da će Sajam knjiga doneti novi nastavak Vukodava, pročitao tri prethodne knjige ispočetka... Onda sam pre par nedelja završio "šumsku kuću" Meri Cimer Bredli (poznatu po romanima o Merlinu i Avalonu).... I nema tu tematski neke prevelike razlike...Eventualno ubaciš tu i tamo, neke nedovršene magijske tragove i par zmajeva, da protrče nebom i prekrojiš tu romansiranu istoriju (ili alternativnu istoriju) u kobajagi epsku fantastiku...I to bude to...Izem ga... Meni je lepo da čituckam ta štiva, ako je priča dobra... Relaksira me to i odmara od svakodnevnice... :) A "Vikinga-Odinovo dete" sam pazario kao fantastiku, očekivajući Torovo detinjstvo u Valhalli i Asagardu i avanture mu na majčici Zemlji sa sve Ragnarokom na kraju balade....Kad ono ćorak... <_<
Link to comment
Solaris je izdao "Sedmog sina", od Karda. Nisam još pazario al' skoro ću.:)
Koliko sam shvatio to je prva od 7 knjiga serijala... Tempo izdavanja serijala na ovim prostorima je obično sporan. (Koliko prošle nedelje dobio sam info u Laguni da se serijali Bižolke i Džonija12 Jastrebova (Warkosigan Saga i Putnik) neće nastavljati zbog slabog odaziva publike... angry.gif Poslovnost, "do jaja"... <_< Znači početak svakog serijala počinjete na svoju odgovornost...Nađoh i ovo na Tolkien forumu kao opis priče:
Alvin Mejker (Alvin Maker): serijal prati velikog mejkera (tvorca?), prvog posle sta-ti-ja-znam koliko godina. U svetu u kome svi imaju "knack", odnosno (skoro) magijsku "vestinu", on ima najmocniju od svih. On je sedmi sin sedmog sina i vec sama ta cinjenica ga cini predodredjenim za velika dela. Ali kroz stalne pokusaje unmaker-a da ga ubije i razvoj njegovih sposobnosti odrastanjem, postaje jasno da je on specijalan cak i medju sedmim sinovima sedmih sinova. On kroz serijal pokusava da shvati na prvom mestu sta treba da uradi na zemlji sa svojim nesvakidasnjim darom, a zatim i kako to da uradi. Pri tome, kako je poslednji mejker (Bendzamin Frenklin) umro pre x godina, niko ne moze do kraja da ga razume, da mu pomogne u savladjivanju knack-a, a jos manje da mu da odgovor zasto je on tu i zasto je takav kakav jeste.Radnja se odvija u Severnoj Americi pocetkom devetnaestog veka. Serijal pocinje Alvinovim rodjenjem i prati ga kroz zivot (jos nije zavrsen). Kard donekle prenosi atmosferu tog vremena, ali unosi i dosta fantazi elemenata. Ono sto izdvaja ovaj serijal od slicnih je izvanredna karakterizacija likova i interesantan arhaican jezik, zbog koga bi bilo kakav prevod predstavljao pravo sakacenje. Takodje, verujem da je moguce povuci jako malo paralela sa poznatim fantazi delima, pa ovaj serijal deluje sveze i originalno (bar meni).
Link to comment
Sir Terry PratchettPrat_456483a.jpgTerry Pratchett declared himself ?flabbergasted? to receive a knighthood as he led a group of writers, actors and performers honoured today.Pratchett, whose Discworld series has helped him to sell more than 55 million books, said: ?There are times when phrases such as ?totally astonished? just don?t do the job. I am of course delighted and honoured and, needless to say, flabbergasted.?
Link to comment
Hajde negde da ovog "VIKING"-a turim negde međ`epsku fantastiku...907.jpgNaravno ima samo "E" i "F" od epske fantastike, a može da prođe i kao neki od romansiranih istorijskih romana, koji su sada veoma popularni... A najviše nalik na "Jedrenje u Sarantiju/Vizantiju" Gaj Gavrijela Keja koji sam skoro opisivao...Dakle, odmah ću razočarati sve, koji su kao i ja očekivali priču o Toru, direktno iz Nordijske Mitologije... Toga ima pomalo, ali je glavna priča o odrastanju Torgilisa Leifsona sina Leifa Srećnog i Torgune, tajanstvene irske plemkinje obdarene šestim čulom i vizijama, koje je mladi Torgilis nasledio... Znači mi pratim puteševstvija i odrasanje mladog Torgilisa od Irske, Norveške, Islanda, Grenlanda, pa sve do toplijih obala Severne Amerike u vremenu 900 i neke godine nove ere. Torgilis koji je dočekao duboku starost u nekom katoličkom manastiru napisao je (naravno kobajagi ;)) svoju biografiju u spomen uspomeni na stare nordijske bogove i vikingški način života u hladnim brodovima, lukama i fjordovima njegovoga sveta...I to je to... Pripovedanje je dobro, glavni lik se prati od samog rođenja, kroz različite zanimljive avanture sa nama nepoznatih prostora, što omogućuje čvrstu identifikaciju između glavnog lika i čitaoca... Rezultat toga je, da knjigu ne puštate iz ruke, dok ne stignete do poslednje strane...Prva knjiga triologije je pratila avanture Torgilisa do njegove 19 godine, pa se tek očekuju sledeće dve knjige... Rekoh da je pripovedanje jako dobro i vezujuće, a jedino me je povremeno zbunjivao, veliki broj sličnih nordijskih imena, od kojih sva počinju sa "Tor...", ali sam skapirao ko je ko i posle više nisam imao sličnih problema...Inače moja malenkost je radeći za Raynair, provela jednu celu zimu u Galway-u pričajući sa lokalnim stanovništvom o istoriji i vremenima, kada su Irske, Britanske, Islandske, Farske i Nordijske luke činile jedan jedinstveni trgovački prostor, a takođe i o sličnosti irskog gejlika sa recimo Norveškim jezikom. Irski jezik, Geilik (Gaeilge), je inače jezik koji je skoro izumro i većina Iraca zna samo par reči (eventualno samo da nazdravi na istom), iako kobajagi isti, pomalo uče u prvim razredima osnovne škole. Kada sam želeo da pljucnem lokalce u kafani, samo sam im spočitao, da su oni narod koji je zaboravio svoj jezik i da kao takvi nemaju pravo glasa kada su kafansko-istorijske rasprave (posle ne znam kog penušavog Ginisa ili Marfija ;)) u pitanju... Knjiga je lepa i laka, a svet u njoj iskrojen je nepoznat, mada nama balkancima, karakterno blizak... :rolleyes: Iskreno se nadam da će nastavci triologije biti izdati tokom 2009-te. Preporučujem! :)
Svaka ti dala za info :Hail: Tražio sam neke utiske još od sajma, ali niko da se javi da kaže o čemu se radi. Deluje ultraobećavajuće.
Link to comment
Svaka ti dala za info :Hail: Tražio sam neke utiske još od sajma, ali niko da se javi da kaže o čemu se radi. Deluje ultraobećavajuće.
Crni Filipe, znas otkad imam tu knjigu. Trebalo je samo da trazis. U svakom slucaju ceka te na polici.
Link to comment
  • 2 weeks later...
Brisingr-V.jpgDa... U prodaji je treći i valjda poslednji deo Eragona mlađanog Kristofera Paolinija i familije mu, pošto su svi đuture pisali knjigu, koju je mladi tinejdžer osmislio...Tako da sam i to iskompletirao i arhivirao za unuke... Čim pročitam naravno... :) Srećom ima u uvodu kratak sažetak 7-8 strana o dešavanjima iz prethodna dva dela, jerbo sam sve pozaboravlj`o... ;)
Link to comment
  • 1 month later...

Ono što od Dine rade onaj superkretenski izrod starog Herberta i njegov partner u zločinu nesposobni skriboman Kevin J. Anderson doseglo je dno dna, gore ne može, to su money sucking g*o*v*n*a koji od ničeg ne prezaju.Mislim, čitajte ovo i plačite. (Ja ne čitam te njihove pulp'Dine' - pogledao sam par puta u Algoritmu te verbalne proljeve ali mi je strana i pol bila dovoljna da povratim) Dakle, naišao sam na blog još jednog od zgroženih čitalaca starog Franka, koji čak eto ima energije i volje i všiak vremena da se bori sa te dve vjetrenjače od govana.

Subject: Another "contradicting eight words out of 200,000″ thing?From: sandchiggerDate: November 2, 2008 1:03:36 AM JSTTo: kevinxxxxxx@xxxxxxxx.comHiya. I do hope you and Rebecca are well.I find myself in another one of those "gives me heartburn and keeps me awake at night" situations. I'm dying to know how you're going to retcon Paul traveling to both Ecaz (twice, no less) and Grumman given that, three or four years later, both he and his father seem to think the move to Arrakis will be his first trip off Caladan. As Frank Herbert wrote in Dune:

The Duke looked at him [=Paul]. "This will be your first time off planet," he said.

Come on, Kevin, be a mensch and share the joy!Warmest regards,RonReply received:Subject: Re: Another "contradicting eight words out of 200,000″ thing?From: sandchiggerDate: November 2, 2008 2:47:52 AM JSTTo: kevinYour complaints have been incessant, but that one is even sillier than most. It doesn't seem possible you could ask such a question having actually read PAUL OF DUNE, which is about the inaccuracies and liberties taken in Irulan's purported histories of Muad'Dib ( :Hail: ). This is addressed several times in the novel, but most specifically to your question, see pp 102-103:

One morning she went to Paul's Imperial office to talk with him, holding a first-edition of
The Life of Muad'Dib
. She dropped the deep blue volume on his desktop, a plane of polished Elaccan bloodwood. ''Exactly how much is missing from this story? I've been talking with Bludd. In your accounts of your life, you left out vital details.''He raised his eyebrows. ''Your publication has defined my life's story.''''You told me you had never left Caladan before your House moved to Arrakis. Whole parts of your youth have been left out.''''Painful parts.'' He frowned at her. ''But, more importantly,
irrelevant
parts. We've streamlined the story for mass consumption, just as when you wrote that I was born on Caladan and not Kaitain. It sounds better that way, doesn't it? We eliminated unnecessary complications, cut off unnecessary questions and explanations.''She could not hide her frustration. ''Sometimes the truth is complicated.''''Yes, it is.''''But if I tell a part of the story that directly contradicts what has been published before. ''''If you write it, they will believe it. Trust me.''?

Come on, at least TRY to look for an answer before railing about the books. Rest assured, though, that Brian and I will keep writing the novels, and keep writing them, for as long as it takes until you are completely satisfied. ( :fur::cry: )You give us the incentive to keep the series going for many years to come. ( :cry: )So I sent back:Subject: Re: Another "contradicting eight words out of 200,000″ thing?From: sandchiggerDate: November 2, 2008 2:47:52 AM JSTTo: kevinSo your position really is that the entire narrative text of Dune and all of Frank's books was also written by Irulan?Simple question, simple answer: Yes or No.

Nisam, istinabog, neki fan evolucije Kronika Dine, da bi volio Dune zamišljam da je završila sa Dune Messiah i da nema više.Ali ovako se posrati po rođenom ćaći i njegovom djelu samo zato da bi imao nešto za staviti u gubicu, zato da nemilosrdno manično piskarajući frendić Kevin može istresati hrpe smrdljive zadnjerazredne proze a da se ne mora opterećivati sitnicama kao što je pažljivije čitanje Dine - to je 1 vrh.edit: typos Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...