Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

teske, nego sta. ali ogradila sam se odmah u pocetku, ipak spadam delom u onu grupu koju ste hteli da vajpautujete na tamo nekom topiku :lol: (priznala sam vec, nisam se upustila u simonsove hiperione i olimpe, par puta pokusavala, ali me nije povuklo.)al stvarno, teror je velicanstven. ne znam kakav je prevod, a evo par pasusa u spojleru kako tece.

Captain Crozier comes up on deck to find his ship under attack by celestial ghosts. Above him - above Terror - shimmering folds of light lunge but then quickly withdraw like the colourful arms of aggressive but ultimately uncertain spectres. Ectoplasmic skeletal fingers extend toward the ship, open, prepare to grasp, and pull back.The temperature is -50 degrees Fahrenheit and dropping fast. Because of the fog that came through earlier, during the single hour of weak twilight now passing for their day, the foreshortened masts - the three topmasts, topgallants, upper rigging, and highest spars have been removed and stored to cut down on the danger of falling ice and to reduce the chances of the ship capsizing because of the weight of ice on them - stand now like rudely pruned and topless trees reflecting the aurora that dances from one dimly seen horizon to the other. As Crozier watches, the jagged ice fields around the ship turn blue, then bleed violet, then glow as green as the hills of his childhood in northern Ireland. Almost a mile off the starboard bow, the gigantic floating ice mountain that hides Terror's sister ship, Erebus, from view seems for a brief, false moment to radiate colour from within, glowing from its own cold, internal fires.Pulling up his collar and tilting his head back, out of forty years' habit of checking the status of masts and rigging, Crozier notices that the stars overhead burn cold and steady but those near the horizon not only flicker but shift when stared at, moving in short spurts to the left, then to the right, then jiggling up and down. Crozier has seen this before - in the far south with Ross as well as in these waters on earlier expeditions. A scientist on that south polar trip, a man who spent the first winter in the ice there grinding and polishing lenses for his own telescope, had told Crozier that the perturbation of the stars was probably due to rapidly shifting refraction in the cold air lying heavy but uneasy over the ice-covered seas and unseen frozen landmasses. In other words, over new continents never before seen by the eyes of man. Or at least, Crozier thinks, in this northern arctic, by the eyes of white men.Crozier and his friend and then-commander James Ross had found just such a previously undiscovered continent - Antarctica - less than five years earlier. They named the sea, inlets, and landmass after Ross. They named mountains after their sponsors and friends. They named the two volcanoes they could see on the horizon after their two ships - these same two ships - calling the smoking mountains Erebus and Terror. Crozier was surprised they hadn't named some major piece of geography after the ship's cat.They named nothing after him. There is, on this October winter's dark-day evening in 1847, no arctic or antarctic continent, island, bay, inlet, range of mountains, ice shelf, volcano, or fucking floeberg which bears the name of Francis Rawdon Moira Crozier.Crozier doesn't give the slightest God-damn. Even as he thinks this, he realizes that he's a little bit drunk. Well, he thinks, automatically adjusting his balance to the icy deck now canted twelve degrees to starboard and down eight degrees by the bow, I've been drunk more often than not now for three years, haven't I? Drunk ever since Sophia. But I'm still a better sailor and captain drunk than that poor, unlucky bastard Franklin ever was sober. Or his rosy-cheeked lisping pet poodle Fitzjames, for that matter.

idealno za citanje na temperaturama iznad 30 stepeni, sad nikako.drud je mozda malo zahtevniji, tj oni koji ne vole viktorijanu, genije koji uzivaju u opijumu, dikensa itd, mozda tesko mogu da svare i plot i stil. vidim sad da se amerima nudi uz poruku "ako volite serloka holmsa i dzeka trboseka itd", svakako nije samo to. ne kapiram zasto je u prevodu razdvojen u dve knjige, valjda zbog bolje prodaje jer srbi ne vole ciglice, al nisam sigurna da bih izdrzala da sacekam drugi deo.

Link to comment
ne da vam se mesam u zmajeve i carobnjake, ali teror i druid su verovatno dve najbolje knjige koje je simons napisao. i stilski i sadrzajno.
vrlo teske reci, lubo. izjaviti da je nesto bolje od "Hiperiona"...ali sada imam razlog da ih procitam. od kada sam zavitlao "Ilium" o zid od ciste dosade, sa Simonsom se nisam druzio.
Tja... Ukusi su različiti... "Teror" i "Drud" meni ne liče, ni na jednu Simonsovu knjigu koju sam ranije pročitao...Nemam ja primedbe ni stilski ni sadržajno u stručnom delu, jer za to moja malenkost i nije stručna. Moje poznavanje engleskog je opet nedovoljno, a moja lenjost velika, za čitanje dotičnog u orginalu... Ali zato znam, da me sadržaj nije dovoljno zainteresovao, i da je stil pisca i prevodioca mu nedovoljan, da bi me zadržao u toliko razvučenoj radnji... "Teror" sam napustio na 1/2 knjige (blago pregledavši drugu polovinu), a Druda sam ostavio posle prvog dela, ozbiljno razmislivši o kupovini i čitanju drugog, jedino onomile, zbog radi opšteg obrazovanja o pretpostavljenom liku i delu zagonetnog Čarlsa Dikensa, koji je imao sreću da bude popularan u vremenu u kome je živeo... Tja... A i glupavo je da u vitrini prvi deo stoji bez drugog... Možda jednog dana budem čitao drugačije...Konkretno, obe knjige su mi bile razvučene, davile me i jednostavno me nisu vukle da ih ponovo uzmem u ruku ( a tih dana nisam nešto bio sklon mazohizmu)... U mom jednostavnom koordinatnom sistemu, želja da čitanu knjigu ponovo uzmem u šake, je prvo i jedino merilo, za mene dobre knjige. Trenutno čitam "Tiganu" Gaja Gavrijela Keja, koja je podjednako debela kao dva pomenuta Simonsova dela, ali koja me svojim stilom i sadržajem vuče da je ponovo uzmem u ruke i predam joj se u potpunosti... Dobra knjiga... Obećava... ;) 1236.jpg
Link to comment
post-361-1262894876.jpginventivno i uzbudljivo koliko jedan popis horor klisea moze da bude. meni skoro nimalo.(btw, videh da najavljuju drood u del torovoj reziji za 2012.)
Link to comment
....Trenutno čitam "Tiganu" Gaja Gavrijela Keja, koja je podjednako debela kao dva pomenuta Simonsova dela, ali koja me svojim stilom i sadržajem vuče da je ponovo uzmem u ruke i predam joj se u potpunosti... Dobra knjiga... Obećava... ;)
je li je tiganja bar u nivou 'jedrenja u sarantiju' (koje smo vrlo voleli!)? luba je stigla prva, te ja kupish simonse. al prva ce i dide u pershun, ako mi se ne pokazu ^_^a ti sad hvali ovo, upropasti me josh :lol:
Link to comment
Obavezno da čujemo utiske posle.
Evo ovako, neko me pretekao, pa nisam kupila sve tri, nego sam dobila prvu tj. Zadužbinu.Pročitala sam i moj prvi utisak je da je ideja lepo zamišljena, ali da je knjiga suvoparna, beskrvna, u smislu, da su nam prezentovane činjenice, a ne uzbudljivo štivo, zbog kojeg hoćeš da kupiš drugi i treći deo, ili da ostaneš budan celu noć.Vidim da je Zadužbina napisana otprilike u isto vreme kada je Klark napisao Grad i zvezde. Meni je ta knjiga jedna od najomiljenijih Klarkovih, (poredim ih samo zbog godišta,da se neko ne uvredi), a Zadužbina će mi biti samo , što neko reče, informacija o žanru. Mada, ja sam mazohista, pa ću verovatno da pročitam i druge dve. Moram da upoznam devojčicu Arkadiju :lol: :lol: :lol: Sad idem da se posvetim Legendama.
Link to comment
Pročitala sam i moj prvi utisak je da je ideja lepo zamišljena, ali da je knjiga suvoparna, beskrvna, u smislu, da su nam prezentovane činjenice, a ne uzbudljivo štivo, zbog kojeg hoćeš da kupiš drugi i treći deo, ili da ostaneš budan celu noć.
za to su nekad optuzivali klarka, ne asimova ^_^
Link to comment
je li je tiganja bar u nivou 'jedrenja u sarantiju' (koje smo vrlo voleli!)? luba je stigla prva, te ja kupish simonse. al prva ce i dide u pershun, ako mi se ne pokazu ^_^a ti sad hvali ovo, upropasti me josh :lol:
Završio "Tiganu" onako debelu, veoma brzo jer me je vukla na čitanje... Ja bih naravno da sam pisac, još više razvukao završnicu, više eksploatisao likove i smislio možda bolji kraj... :P Ali ni ovako nije loše... ;) Dobro je... :) Sad ću polako da se prihvatim "Zadužbine"...EDIT:Ma dobri su i Simonsovi "Drud" i "Teror", ako te firma uputi npr. na tromesečni rad u neko inostranstvo... Vrede literarno i historijski, debeli su, dugo traju i sporo se čitaju u pustim satima ... :isuse: :D Edited by dare...
Link to comment
ali sada imam razlog da ih procitam. od kada sam zavitlao "Ilium" o zid od ciste dosade, sa Simonsom se nisam druzio.
Мени је "Илиј" био занимљив, тако неко неодређено путешествије неколицине по врло чудној Земљи, они роботи што бесконачно витлају Шекспиром и Прустом, и мување са боговима који ни сами нису начисто да ли су баш богови или су нечија створења... много је обећавало.И онда ми шака падне "Олимп" и дође ми да отерам и Симонса и сво то његово јебање с боговима у божију(множина) матер. Од свих призора из првог дела остадоше само бесконачне битке.И онда ми нахвале Хиперион, од којег прочитам прве две-три приче, и закључим да је тек то иста врста теифорникације, само још мало крвавије, бизарније и филмичније... и скапирам да је од тренутка кад је умочио прво перо у мастионицу имао у виду да у било ком тренутку може да зазвони телефон, ало, овде Холивуд, имамо понуду за вас. И доће једном маца на та вратанца, а дотле ћу можда решити и да прочитам остатакион од тих књигиона. А дотле га имам на уму, кад жена каже "ћемо да издимимо једну", мени се по глави врти "Издимион".
Link to comment

Ako ti je filmičnost prvo što si osetio čitajući priču oca Direa, onda...šta da ti kažem, verovatno je i Čoseru prvo Holivud bio u glavi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...