Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Valjda moze na ovoj temi.Pre nepunih sat vremena su mi ulteteli grobari (max 20 godina da su imali) u bus pun cigana, koji su se vracali sa kosarkske utakmice i krenuli da pale baklje po busu i da divljaju. Jedna devojka i decko su osetili baklje i na svojim kozama, a u busu totalni haos i histerija praceni dimom. Naravno u nastavku voznje u drugom busu sam se naslusao klinaca koji bukvalo mrze sve i svakome bi se najebali keve, to naravno nije nista novo.Ko da vode gerilski rat, bolesnici.za ironiju ovo je 4 ili 5 put da zamalo najebem od nazovi navijca tima za koji navijam, a od onih drugih nikakvih problema za sad, ali to je nebitno za ovu pricu.

Edited by Prlapan
Link to comment

Danas me legitimisalo cetvoro dece.Izasao iz zgrade i krenuo preko mosta da nesto fotografisem, vidim namestili se oblaci: ukljucim aparat, napravim par snimaka i nastavim dalje. Pritrcavaju mi klinci (najstariji mozda ima petnaest godina, ovi ostali u rasponu od devet do trinaest) i najstariji, mrsav i cak neznog izgleda me pita - bez "izvinite" ili "dobar dan" - "rekao nam je jedan covek da ste nas slikali"Ja se setim prica o nastranim fotografima koji krisom slikaju decu, kazem saucesnicki "ne moram da ti pokazujem, ali dodji" ukljucim aparat i pokazem mu (detetu!) jedine tri fotke na kartici - nebo iznad zgrada. Da ga, valjda, smirim. Oni se (deca) okretose i odose (bez kurtoaznih pozdrava tipa "dovidjenja", zapravo, bez reci).I ja se dosetim.Kada sam prolazio tu, to su oni sedeli su sa nekim momkom od nekih sedamnaest-osamnaest godina, "opasnog izgleda". Tada sam im uputio malo duzi pogled, cudio sam se konspirativnom tonu njihovog ulicnog sastanka (on tiho prica, oni naculjili usi etc.) Btw, to je mesto izmedju zgrada gde se skupljaju partizanovi navijaci. Tu je veliki partizanski grafit "Zabranjeni". Dakle, on je poslao ovog malog da izvidi da li sam valjda pajkan u civilu pa sam ih slikao za arhivu, sta li. So, nije ovo vise huliganizam. Ova deca misle da imaju misiju, i svakim njihovim postupkom se ta misija uoblicava u ideolosku: nije nasilje radi nasilja, u pitanju je visi cilj. Jer pazi, oni (on, zapravo) misle da su njihova cucorenja i debilne akcije toliko bitni da ce ljudi da idu oko njih i da ih slikaju - oni misle da su vrlo ozbiljan faktor i spremni su da tu poziciju brane puni pravednog gneva i istinskog uverenja da su po svakoj ideoloskoj stavci u pravu.Pazi ti koja muda treba da ima mrsavi petnaestogodisnjak da pita odraslog muzjaka od 105 kila preteceg izgleda "da li ga je i zasto slikao". Dakle, ovaj glavni navijac samo okom pokaze na nekog gradjajnina, petnaestogodisnjak ga zaskace kao da je dobio naredbu od generala Mladica.Ne valja ovo.

Edited by CowBoy
Link to comment
Danas me legitimisalo cetvoro dece.Izasao iz zgrade i krenuo preko mosta da nesto fotografisem, vidim namestili se oblaci: ukljucim aparat, napravim par snimaka i nastavim dalje. Pritrcavaju mi klinci (najstariji mozda ima petnaest godina, ovi ostali u rasponu od devet do trinaest) i najstariji, mrsav i cak neznog izgleda me pita - bez "izvinite" ili "dobar dan" - "rekao nam je jedan covek da ste nas slikali"Ja se setim prica o nastranim fotografima koji krisom slikaju decu, kazem saucesnicki "ne moram da ti pokazujem, ali dodji" ukljucim aparat i pokazem mu (detetu!) jedine tri fotke na kartici - nebo iznad zgrada. Da ga, valjda, smirim. Oni se (deca) okretose i odose (bez kurtoaznih pozdrava tipa "dovidjenja", zapravo, bez reci).I ja se dosetim.Kada sam prolazio tu, to su oni sedeli su sa nekim momkom od nekih sedamnaest-osamnaest godina, "opasnog izgleda". Tada sam im uputio malo duzi pogled, cudio sam se konspirativnom tonu njihovog ulicnog sastanka (on tiho prica, oni naculjili usi etc.) Btw, to je mesto izmedju zgrada gde se skupljaju partizanovi navijaci. Tu je veliki partizanski grafit "Zabranjeni". Dakle, on je poslao ovog malog da izvidi da li sam valjda pajkan u civilu pa sam ih slikao za arhivu, sta li. So, nije ovo vise huliganizam. Ova deca misle da imaju misiju, i svakim njihovim postupkom se ta misija uoblicava u ideolosku: nije nasilje radi nasilja, u pitanju je visi cilj. Jer pazi, oni (on, zapravo) misle da su njihova cucorenja i debilne akcije toliko bitni da ce ljudi da idu oko njih i da ih slikaju - oni misle da su vrlo ozbiljan faktor i spremni su da tu poziciju brane puni pravednog gneva i istinskog uverenja da su po svakoj ideoloskoj stavci u pravu.Pazi ti koja muda treba da ima mrsavi petnaestogodisnjak da pita odraslog muzjaka od 105 kila preteceg izgleda "da li ga je i zasto slikao". Dakle, ovaj glavni navijac samo okom pokaze na nekog gradjajnina, petnaestogodisnjak ga zaskace kao da je dobio naredbu od generala Mladica.Ne valja ovo.
Mene ovo pdseća na jednu od završnih scena Remarkovog "Povratka", kad deca uče da budu vojnici, ni neznajući šta to znači... Jezivo...
Link to comment

Jeza je prava rec.Po blokovima sam do sada video dva vrlo uredno oslikana zida, po nekoliko metara u sirinu - "Zabranjeni" + grb partizana, precizno islikan. Verovatno ih ima vise. O grafitima tipa "braco nasa izdrzite tamo, izvucicemo vas kako umemo i znamo" da ne govorim. Takodje sam u prolazu cuo klince (od svojih petnaestak godina) kako poprilicno napaljeni pricaju o "Dorcolcima (ne znam naziv dorcolskog ogranka) koji su upali kod Zabranjenih" ... stvaraju se gangovi, i to oni pravi.... pazi, pre dve godine zaista nije bilo ovako. Drali su se, slavili pobede, bacali petarde, razbijali flase po asfaltu - ali to nije bilo organizovano. Ovo sto sada rade pocinje da dobija neku svoju infrastrukturu. Bez zezanja. Ja se iskreno cudim roditeljima koji pustaju svoju decu da idu u grupama sa starijim oloshem, kako li oni (roditelji) percipiraju citavu stvar - jebem li ga. Prosto, Novi Beograd sve vise lici na slike Heronimusa Bosha. Do pre nekoliko meseci nisam razmisljao o preseljenju, sada vec ozbiljno razmatram troskove. Prosto, nemam kvalitet zivota - buka, nasilje, pucnji, pre par dana neko bacio bombu u neki ulaz na NBGD. Ne mozes vise da razlikujes budale od normalnih - toliko smo pukli da i budale izgledaju normalno.

Link to comment

preterujes. navijaci su vazda bili organizovani i uvek je postojao neki malo stariji koji vrbuje klince i salje ih na zadatke. petnaestogodisnjem klincu ce reci da proveri sta fotka onaj matorac, a ako se mali bas iskaze, moci ce da samara nizeg od sebe po rangu, bez obzira da li je taj stariji ili mladji od njega. kasnije ide ulazak u uzi krug i sve "privilegije" koje idu uz to. cemu iznenadjenost?ne znam koje si godiste, ali zvucis ko da si navijace do sada vidjao samo na malim tv ekranima. isto je bilo i kad smo mi bili klinci. iznenadjenost vrbovanjem navijaca mozes da pravdas jedino ako si micunov vrsnjak, posto u njegovo doba navijaca zaista nije bilo, jerbo tad fudbal jos nije bio izmisljen.

Link to comment

Nznam... kad sam ja bio u srednjoj cak sam kratko bio u jednoj navijackoj grupi, jakuze iz krusevca :D Al uglavnom smo pravili zastave i pricali lovacke price sa gostovanja. Nista organizovano, vise ortacki... I jedini bili na stadionu na svim tekmama osim derbija sa radnickim iz nisa jer se krusevljani samo tada sete fuzbala <_< Kakvi gengovi kakvi bakraci.

Link to comment
preterujes. navijaci su vazda bili organizovani i uvek je postojao neki malo stariji koji vrbuje klince i salje ih na zadatke. petnaestogodisnjem klincu ce reci da proveri sta fotka onaj matorac, a ako se mali bas iskaze, moci ce da samara nizeg od sebe po rangu, bez obzira da li je taj stariji ili mladji od njega. kasnije ide ulazak u uzi krug i sve "privilegije" koje idu uz to. cemu iznenadjenost?ne znam koje si godiste, ali zvucis ko da si navijace do sada vidjao samo na malim tv ekranima. isto je bilo i kad smo mi bili klinci. iznenadjenost vrbovanjem navijaca mozes da pravdas jedino ako si micunov vrsnjak, posto u njegovo doba navijaca zaista nije bilo, jerbo tad fudbal jos nije bio izmisljen.
Delimično si u pravu, odnosno, toga je oduvek bilo... Ali, mislim da nikada nije bilo na ovakvom nivou, odnosno da imamo toliko organizovanih nasilničkih grupa, da te može zaista biti strah... I nije problem što ih ima, problem je što država, ne samo da se ne bori protiv toga, nego im još i udovoljava... Nisu, naravno, samo navijači problem, tu si i razni zverovi, naši i 1389... I umesto da se oni svi boje predstavnika građana(policije i sudova), mi se bojimo njih, jer smo svesni da nas niko neće zaštititi, dok oni imaju full zaštitu...Čekaj, šta misliš, šta bi se desilo Kauboju da se klincu nisu svidele slike? Solucija 1 je da bi dobio batine, a policija bi samo slegnula ramenima, a solucija dva ima dva podrešenja, prvo je umlatio bi klince, pa bi se posle bojao osvete, a druga je umlatio bi klince, a onde se vucarao po sudovima da dokaže da je bila samoodbrana... I to, zašto, jer se branio? Zajebi ti takvu državu...<anti-hella mod>I svako ko pomisli da glasa na sledećim izborima, nek' dobro razmisli šta je ova država spremna da učini da se on oseća dostojanstveno i kao čovek u njoj...</anti-hella mod> Edited by radisa
Link to comment
Nznam... kad sam ja bio u srednjoj cak sam kratko bio u jednoj navijackoj grupi, jakuze iz krusevca :D Al uglavnom smo pravili zastave i pricali lovacke price sa gostovanja. Nista organizovano, vise ortacki... I jedini bili na stadionu na svim tekmama osim derbija sa radnickim iz nisa jer se krusevljani samo tada sete fuzbala <_< Kakvi gengovi kakvi bakraci.
Ma vi ste zaostali. Po Bgd to je uvek bilo na visokom nivou, vidis kako se Palcica seca.@Palcica: pa ok onda, nisam znao. U moje vreme se niko nije dogovarao da ide da pali Avalu i tako odvuce policiju iz grada. Takodje se ne secam da su navijaci upadali sa bakljama u autobuse. Mozda bilo na nivou incidenta, ali sada mu to dodje kao obavezni ritual. Grafita je uvek bilo dodushe.btw. nije ova crtica o "proveri gradjanina sa fotoaparatom" nesto nesvakidasnje i nezamislivo. Ono sto bode ochi je da su u pitanju zaista deca, cak takva decurlija da se ja nisam ni dosetio zasto me pitaju "jesam li ih slikao". Neprirodno, bre. Bosko Buha je ubijen pre sedamdesetak godina, otkud ovi novi bombashi - i za koji ideal ginu? Nemoj sad ponovo pricu "to je normalno". Nije bre normalno.
Link to comment

@radisa:ne kazem ja da navijaci nisu problem. jesu. samo ta prica sa navijacima nije produkt gnevne generacije, to je postojalo jos krajem osamdesetih, pocetkom devedesetih.jbt, sta bi se kauboju desilo devedeset i neke da je imao patike koje taj klinac zeli, a?

Edited by palchica
Link to comment
Čekaj, šta misliš, šta bi se desilo Kauboju da se klincu nisu svidele slike? Solucija 1 je da bi dobio batine, a policija bi samo slegnula ramenima, a solucija dva ima dva podrešenja, prvo je umlatio bi klince, pa bi se posle bojao osvete, a druga je umlatio bi klince, a onde se vucarao po sudovima da dokaže da je bila samoodbrana... I to, zašto, jer se branio? Zajebi ti takvu državu...
Kako da bijem decu od petnaest i manje godina? Ne verujem doduse da bi oni krenuli na mene, ali ono sto je moguce - ne svide im se slike odnosno ne pokazem im iste, sacekaju me krupniji bilmezi posle par dana u gluvo doba i osvete se za sve zatvorene grobare.Mislim, bolesno kako god okrenes. Vise ne mozes ni da zivis svoj zivot a da im ne zasmetas. Juce im smetaju pederi, danas fotografi, ... sta je sledece?
Link to comment
Ma vi ste zaostali. Po Bgd to je uvek bilo na visokom nivou, vidis kako se Palcica seca.@Palcica: pa ok onda, nisam znao. U moje vreme se niko nije dogovarao da ide da pali Avalu i tako odvuce policiju iz grada. Takodje se ne secam da su navijaci upadali sa bakljama u autobuse. Mozda bilo na nivou incidenta, ali sada mu to dodje kao obavezni ritual. Grafita je uvek bilo dodushe.btw. nije ova crtica o "proveri gradjanina sa fotoaparatom" nesto nesvakidasnje i nezamislivo. Ono sto bode ochi je da su u pitanju zaista deca, cak takva decurlija da se ja nisam ni dosetio zasto me pitaju "jesam li ih slikao". Neprirodno, bre. Bosko Buha je ubijen pre sedamdesetak godina, otkud ovi novi bombashi - i za koji ideal ginu? Nemoj sad ponovo pricu "to je normalno". Nije bre normalno.
Hmm, ako se dobro sećam kada sam išao u posetu burazu u vojsci u BG, to je bila 87, 88, kamenovan nam je voz od strane Delija, greškom su zamenili voz za voz gde su bili pripadnici Torcide :) . Moj drug je bio čak i povređen, sedeo je pored prozora. Stvarno ne razumem ovo iščuđavanje i preterivanje, u smislu kako samo što nije Firer zavladao. Ne kažem da je to dobro i da ih ne treba suzbijati, ali mislim da se već malo stvarno naduvava taj mit o fašizmu i navijačima. Pa u jednoj uređenoj i demokratskoj Kanadi hokejaški navijači su polupali pola Vankuvera. To postoji svuda u svetu.
Link to comment
Ne verujem doduse da bi oni krenuli na mene...
Bi, itekako. I stariji bilmez bi pritrcao da im pomogne, ako bi bilo potrebe. A verovatno ne bi, jer iako su deca, trojica ih je, a ti nisi ocekivao da te napadnu.
Link to comment
jbt, sta bi se kauboju desilo devedeset i neke da je imao patike koje taj klinac zeli, a?
Pa, mislim da bi solucija 2-1 odradila posao, tj. ne bi se morao baviti time da li će ga kolektivitet ganjati, jer su "patike" bile pojedniačni akt, uglavnom... A i ako mu se desi da dobije po pičci, mogao je da se organizuje sa društvom pa da uzvrati... Jer zakona nije ni bilo... Sad, nema šanse, država njih štiti i zakoni važe samo za nas... "Ekipe" su, dokle god ne naprave baš, baš veliko sranje (ubistvo, napad na policajca) van zakona... A nekad, čak iako napave takvo sranje...Odnosno, moja percepcija 90'ih i 80'ih je da je svega bilo, ali ne na ovom nivou organizacije, gde su gangovi ustrojeni vojnički, gde se zna ko kosi a ko vodu nosu, i ko kome odgovara... Ovo su male države u državi, u koje gotovo da ne sme da se dirne... Možda misliš da preterujem, ali veruj mi, znam za postupke koji su obustavljani na jedan telefonski poziv(za jednu znam iz prve ruke, da ne može biti prvija), za čudne presude, za svašta ponešto...I svako ko shvata te grupe olako, čini grešku, doći će po nas ostale, pre ili kasnije, ako se nešto ne preduzme...
Link to comment

Dobroja tvrdim da u blokovima (pet i po godina sam ovde) nije bilo ovako do pre godinu dana, mozda i manje. Mozda ima jos neko ko zivi u blokovima da da svoj sud, cisto da utvrdimo kako je moj previse subjektivan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...