Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

3 minutes ago, Strahan said:

polako se blize kraju pripreme za atinu :D

bice to jedno zanimljivo iskustvo,nikad ranije nisam trcao maraton.

 

u murakamijevoj knjizi “o čemu govorim kada govorim o trčanju” pred sam kraj ima i “poglavlje” o trčanju na stazi atinakog maratona

pročitaj, verujem da će ti koristiti

 

srećno

  • +1 1
Link to comment
Just now, kud u maglu Simoviću said:

u murakamijevoj knjizi “o čemu govorim kada govorim o trčanju” pred sam kraj ima i “poglavlje” o trčanju na stazi atinakog maratona

pročitaj, verujem da će ti koristiti

 

srećno

da znas da hocu :)

hvala

Link to comment
14 hours ago, Strahan said:

polako se blize kraju pripreme za atinu :D

bice to jedno zanimljivo iskustvo,nikad ranije nisam trcao maraton.

@smorenkocestitke!

 

bas ti zavidim!

oprezno u prvoj polovini! 

(prva polovina je do 34.km hahaha)

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Djuro said:

 

bas ti zavidim!

oprezno u prvoj polovini! 

(prva polovina je do 34.km hahaha)

hvala na savetu :)

ukoliko imate neki savet ili neko od ostalih kolega maratonaca, slobodno pricajte.

Link to comment

Probaj da uzivas u svakom momentu.
Druzi se sa trkacima, komuniciraj, flertuj :)

Vreme za koje ces ga istrcati apsolutno nije bitno. 

verovatno ce ti, u jednom trenutku, biti dosta svega. Nemoj da stanes, odustanes. Samo napred. Uvek imaj na umu ono sto te ceka u cilju - osecaj koji ce ti zauvek ostati urezan u pamcenje, kao jedan od top x dogadjaja u tvom zivotu.

zavidim ti.

i jedva cekam opsiran izvestaj sa trke!

  • +1 1
Link to comment

@Djuro i ostali koji imate iskustva sa treningom izdržljivosti zamolio bih vas za savet. 

 

Dosta sam aktivan, ako ne zabušavam odradim 3 treninga snage (zgibovi sa opterećenjem, row, incline bench, sumo mrtvo dizanje, goblet čučanj plus neke gluposti tipa biceps, ne sve u istom treningu naravno) i vozim mountain bike 2 do 3 puta nedeljno.

 

Što se snage tiče, daleko sam od snagatora ali pratim neke osnovne principe pa to ide ok, napredujem, eksperimentišem itd, a ni ne zanima me da dižem sada 120kg iz benča 3x10.

 

Savet mi treba za mtb. Meni su tu glavna zabava spuštanje niz strme trejlovesa preprekama, skokovi, alpska priroda, a i gušt mi je da se zezam oko lepe bicikle (giant trance), full suspension, pogodnija za downhill nego uphill. Elem, želim da se penjem brže i da mogu da izdržim duže uspone jer bi mi to popravilo ugođaj. Uglavnom je dosta strmo, podloge su obično pune kamenja ili blatnjave, a kada se penjem amortizere držim na srednjem što dodatno upija energiju, bicikla je teška u poređenju sa road bajkovima. Znači ja tu nema šanse da budem u Z1, jedino da guram biciklu, to je sve verovatno z3-z4,  prošarano sa kratkim laganim delovima (kapiram z2) ili još kraćim maksimalnim naporom. Dešava se relativno često da moram da stanem. Trenutno samo sednem i vozim tamo gde ima zanimljivih spuštanja, ali već duže vreme ne napredujem sa kondicijom. Šta mi je činiti? Ako baš mora, bio bih spreman da odradim jednom nedeljno neku smaračku turu po ravnom ili neki blagi uspon po asfaltu. Totalni sam laik ali mi deluje da mi je nizak aerobni prag, a da mi je anaerobni OK, tj da mi je ona mrtva zona ogromna. Možda i lupam.

 

 

 

 

Edited by Heaviside
Link to comment

Ja imam prijatelje koji vozikaju offroad po Beogradu i Srbiji, prave duze ture, planine, suma, ne znam bas da li rade skokove, ali vrlo su posveceni biciklizmu. Svi voze elektricne bajseve koji su teski ko tuc, ali im mnogo pomazu bas u tom segmentu koji tebe lomi. 

Link to comment

To što tvoji drugari rade zvuči kao cross country ili mtb touring, tu je akcenat na pređenim kilometrima, tempu (cc) ili da se što više obiđe (touring), spuštanja su lagana i bezbedna. To je kondicijski mnogo zahtevnije od ovoga što ja radim. Ja sam više iz all moutain/enduro fazona, ne libim se ni da uzmem lift do vrha nekad. Akcenat je više na tehnički zahtevom spustu, a na vrh se nekako mora dokotrljati. A na svim ozbiljnijim lokacijama ima liftomm. Ali hteo bih nekada da odradim trans alp, a I da popravim kardio jer na brdu na kome živim nema lift. 

Edited by Heaviside
  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Heaviside said:

@Djuro i ostali koji imate iskustva sa treningom izdržljivosti zamolio bih vas za savet. 

 

Dosta sam aktivan, ako ne zabušavam odradim 3 treninga snage (zgibovi sa opterećenjem, row, incline bench, sumo mrtvo dizanje, goblet čučanj plus neke gluposti tipa biceps, ne sve u istom treningu naravno) i vozim mountain bike 2 do 3 puta nedeljno.

 

Što se snage tiče, daleko sam od snagatora ali pratim neke osnovne principe pa to ide ok, napredujem, eksperimentišem itd, a ni ne zanima me da dižem sada 120kg iz benča 3x10.

 

Savet mi treba za mtb. Meni su tu glavna zabava spuštanje niz strme trejlovesa preprekama, skokovi, alpska priroda, a i gušt mi je da se zezam oko lepe bicikle (giant trance), full suspension, pogodnija za downhill nego uphill. Elem, želim da se penjem brže i da mogu da izdržim duže uspone jer bi mi to popravilo ugođaj. Uglavnom je dosta strmo, podloge su obično pune kamenja ili blatnjave, a kada se penjem amortizere držim na srednjem što dodatno upija energiju, bicikla je teška u poređenju sa road bajkovima. Znači ja tu nema šanse da budem u Z1, jedino da guram biciklu, to je sve verovatno z3-z4,  prošarano sa kratkim laganim delovima (kapiram z2) ili još kraćim maksimalnim naporom. Dešava se relativno često da moram da stanem. Trenutno samo sednem i vozim tamo gde ima zanimljivih spuštanja, ali već duže vreme ne napredujem sa kondicijom. Šta mi je činiti? Ako baš mora, bio bih spreman da odradim jednom nedeljno neku smaračku turu po ravnom ili neki blagi uspon po asfaltu. Totalni sam laik ali mi deluje da mi je nizak aerobni prag, a da mi je anaerobni OK, tj da mi je ona mrtva zona ogromna. Možda i lupam.

 

 

 

 

 

koliko su dugacki ti strmi usponi?

ako su relativno kratki (npr 20-30min), onda bi - prevashodno - trebao da razvijas anaerobni prag (FTP). i onda pichi u Z4 do gore, bez ikakve opasnosti.

ako su duzi (sat i duze od toga) onda - prevashodno - aerobni.

 

(naravno da treba da radis istovremeno na oba praga, samo prevashodno treba da se bavis jednim ili drugim)

 

ako ces da razvijas aerobni, ne moras u smaracke ture po ravnom. aerobni prag se moze i penjanjem razvijati ali ostani u Z1. kad izadjes iz nje, sidji sa bicikla i guraj uzbrdo, nosi ga.

 

disclaimer: ovo je sve pod uslovom da hoces brze da se penjes uzbrdo. mada, da budem iskren, ne vidim zasto bi to hteom ako se ne takmicis.

napolju si, u prirodi, uzivas, radis sto volis - zasto ti je vazno da se popeti se na vrh za lupam 15min umesto 17? ili za 60min umesto 70?

uzivaj covece, raduj se, nema nista lepseg od toga sto radis. 

Link to comment
16 hours ago, goofs said:

Ja imam prijatelje koji vozikaju offroad po Beogradu i Srbiji, prave duze ture, planine, suma, ne znam bas da li rade skokove, ali vrlo su posveceni biciklizmu. Svi voze elektricne bajseve koji su teski ko tuc, ali im mnogo pomazu bas u tom segmentu koji tebe lomi. 

elektricni bajsevi su za penzionere i klovnove,

my2cents.

  • +1 2
Link to comment

 

Mene bi ekipa sa kojom vozim ubila od zajebancije da se pojavim sa električnim bajkom :D mada nije da nisu popularni, naročito među parovima da bi mogli zajedno da voze. Motor menja i raspored mase na bicikli i njeno ponašanje na spustu, ima dobrih all-mountain e-bicikli naravno, ali nije mi to privlačno. 

 

@Djuro Hvala na savetima. Hteo bih da budem malo brži da bih mogao da vozim u grupi sa dvojicom drugara koji su u boljoj kondiciji od mene, pa da ne moraju da me čekaju, malo mi to udara na ego, a i hteo bih sa njima da za godinu ili dve prođem trans alp. Ali u pravu si da to ne bi trebalo da mi bude prioritet u ovom trenutku. Super se zezamo i ovako. Sa kraćim težim usponima nemam problema, do pola sata na primer, možda malo kraće od toga, čak i kada su baš zajebani, ali preko toga već kreće frka, ukisele se noge, teško dišem, ne mogu da se sprdam sa ekipom dok se penjemo nego preživljavam. Sat vremena su najduži teški usponi, ako je duže onda ili idemo lakšim putem ili liftom.

 

Najmanje jednom nedeljno idem sam tako da ću da pratim puls pa da pravim pauze tj. guram/nosim dok se ne oporavim, da probam aerobni prag da popravim. Poslušaću tvoj savet da bacim akcenat na taj deo jedno vreme, kapiram da će mi pomoći, vidim da mi brže postaje teško da pričam od te dvojice na koje se ugledam. A nekad u budućnosti onda možda pokušavam da popravim anaerobni.

 

  • +1 1
Link to comment

Kad si sa drygaroma, prati ih koliko mozes. To je dobra motivacija a i vremenom ce ti se povecati anaerobni prag (dobar z4 trening). 

(U tom slucaju bi bilo dobro da, u toku voznje, uzmes neki gel ili bar)

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...