Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

1 hour ago, Djuro said:

trckaranje 5km svakog ili svakog drugog dana, ti nece puno pomoci ako se spremas za 10km. o polumaratonu ili maratonu da i ne govorimo.

Na to sam mislio.Slican princip i sa treningom snage 

Link to comment
14 hours ago, Zavrzan said:

"It is perhaps the most difficult major marathon race: the course is uphill from the 10 km mark to the 31 km mark – the toughest uphill climb of any major marathon"

Što ne izabereš neki "ravniji" ?

nemam neki konkretan razlog, mada mi se ide i na berlinski :D

atina mi je na listi zelja odavno. atina, berlin, minhen... za pocetak :D

Link to comment
1 hour ago, Djuro said:

tu ima mnogo korisnih informacija:

https://www.alancouzens.com/blog/improving_fat_burning1.html

 

i, by the way, ne treba da ti je frka ovih trka sa preprekama. one su smesno lake za nekoga ko je bio zivahno dete.

ili za onoga koji je - nedajboze - bio prasinar u jna. :) te prepreke mogu biti izazov samo za ove nove generacije, Z pa nadalje... ;)

to je cirkus, zabava. ne opterecuj se time - have fun!

 

Malo sam pregledao taj link, ovo je valjda sustina:

 

1. Cut sugar from your diet when not exercising (and moderate total CHO intake)

2. Train MORE in the aerobic zones that keep lactate levels low (and fat-burning high). Cut out the hard stuff until after you have a strong 'Metabolic Base' established).

 

1. Koliko se moze izbaciti secer, a da se ne ide u keto? Izbacio sam slatkise ali jedem pastu, hljeb, krompir... Kapiram da trebam to smanjiti ali cime da zamijenim bulk? Da mi je da se ne trpam kupusom kao neka krava. Sta je O u CHO? CH mislim da su Carbo-Hydrates?

 

2. Ovo je ono tvoje da se ne trci brzo.

 

Medjutim, otisao sam i na sljedeci clanak: https://alancouzens.com/blog/improving_fat_burning2.html

 

Pa kaze:

 

To support our objectives of developing basic aerobic fitness, training volume was quite high (20-25hrs/wk) but initially of a very low intensity (with most sessions capped at the aerobic threshold, in this case, ~50 beats below max!!). Incidentally, this is the sort of training that a very successful German pro triathlete advocated when I was fortunate enough to chat with him about how he reached the pinnacle of the sport. It is what Dan Empfield called in an article about how the Germans trained “ridiculously slow”.

 

Znaci, ako se ne varam, da je ovo program za profesionalne sportiste, ljude koji imaju vremena da treniraju 20-25h sedmicno. Nemam 5h dnevno na raspolaganju da treniram u Z1 ali mozda mogu malo da se adaptiram. Ima tu svasta za citanje, vrlo koristan blog. 

 

Sto se TM tice, nije me strah, pogotovo sto sam vidio da nisam totalni krs za kardio, malo jos snagu da popravim i preletjecu tih 10km i prepreke kao firiz. 

 

 

Link to comment
30 minutes ago, catfish said:

 

Malo sam pregledao taj link, ovo je valjda sustina:

 

1. Cut sugar from your diet when not exercising (and moderate total CHO intake)

2. Train MORE in the aerobic zones that keep lactate levels low (and fat-burning high). Cut out the hard stuff until after you have a strong 'Metabolic Base' established).

 

1. Koliko se moze izbaciti secer, a da se ne ide u keto? Izbacio sam slatkise ali jedem pastu, hljeb, krompir... Kapiram da trebam to smanjiti ali cime da zamijenim bulk? Da mi je da se ne trpam kupusom kao neka krava. Sta je O u CHO? CH mislim da su Carbo-Hydrates?

 

2. Ovo je ono tvoje da se ne trci brzo.

 

Medjutim, otisao sam i na sljedeci clanak: https://alancouzens.com/blog/improving_fat_burning2.html

 

Pa kaze:

 

To support our objectives of developing basic aerobic fitness, training volume was quite high (20-25hrs/wk) but initially of a very low intensity (with most sessions capped at the aerobic threshold, in this case, ~50 beats below max!!). Incidentally, this is the sort of training that a very successful German pro triathlete advocated when I was fortunate enough to chat with him about how he reached the pinnacle of the sport. It is what Dan Empfield called in an article about how the Germans trained “ridiculously slow”.

 

Znaci, ako se ne varam, da je ovo program za profesionalne sportiste, ljude koji imaju vremena da treniraju 20-25h sedmicno. Nemam 5h dnevno na raspolaganju da treniram u Z1 ali mozda mogu malo da se adaptiram. Ima tu svasta za citanje, vrlo koristan blog. 

 

Sto se TM tice, nije me strah, pogotovo sto sam vidio da nisam totalni krs za kardio, malo jos snagu da popravim i preletjecu tih 10km i prepreke kao firiz. 

 

 

Ne treba ti bulk,pocni sa vise proteina i masti.Ugljeni hidrati su i onako kontraindikovani kod dugih pruga.Postoji fizioloska insulinska rezistencija gde misici manje koriste glukozu i prelaze na masti da bi sacuvali hranu za mozak.Probaj da ne jedes 16 h ili pocni sa 10,12 Pa polako ka 16.Tako ces se najpre navici na potrosnju masti i neces osecati prazninu sto se nisi narokao krompira ili paste.

Link to comment
1 hour ago, Strahan said:

nemam neki konkretan razlog, mada mi se ide i na berlinski :D

atina mi je na listi zelja odavno. atina, berlin, minhen... za pocetak :D

 

Nije lako istrcati ni po ravnom, a place mi se kad samo pomislim na trcanje uzbrdo 30km. Ja sam trcao 42.2km u Amsterdamu, sve je ravno kao voda i opet nije proslo bez teskoca. Opet, zavisi kako se spremis, nista nije nemoguce. Sretno od mene. :)

Link to comment
9 minutes ago, askeladden said:

Ne treba ti bulk,pocni sa vise proteina i masti.Ugljeni hidrati su i onako kontraindikovani kod dugih pruga.Postoji fizioloska insulinska rezistencija gde misici manje koriste glukozu i prelaze na masti da bi sacuvali hranu za mozak.Probaj da ne jedes 16 h ili pocni sa 10,12 Pa polako ka 16.Tako ces se najpre navici na potrosnju masti i neces osecati prazninu sto se nisi narokao krompira ili paste.

 

:thumbsup:

 

Zvuci interesantno. Inace, cesto sam trcao na prazan stomak, u stvari sve do 10km sam na 'prazno' vozio dugo vremena. Jednu godinu sam upraznjavao intermittent fasting (16:8), tad sam imao i najbolju kilazu, sisao sam na 77. Sada samo ponekad postim. 

 

Probacu za vikend ako budem trenirao, a pripremiti neku ribu i mladi sir za kad se vratim. 

Edited by catfish
Link to comment
4 hours ago, catfish said:

 

Malo sam pregledao taj link, ovo je valjda sustina:

 

1. Cut sugar from your diet when not exercising (and moderate total CHO intake)

2. Train MORE in the aerobic zones that keep lactate levels low (and fat-burning high). Cut out the hard stuff until after you have a strong 'Metabolic Base' established).

 

1. Koliko se moze izbaciti secer, a da se ne ide u keto? Izbacio sam slatkise ali jedem pastu, hljeb, krompir... Kapiram da trebam to smanjiti ali cime da zamijenim bulk? Da mi je da se ne trpam kupusom kao neka krava. Sta je O u CHO? CH mislim da su Carbo-Hydrates?

 

2. Ovo je ono tvoje da se ne trci brzo.

 

Medjutim, otisao sam i na sljedeci clanak: https://alancouzens.com/blog/improving_fat_burning2.html

 

Pa kaze:

 

To support our objectives of developing basic aerobic fitness, training volume was quite high (20-25hrs/wk) but initially of a very low intensity (with most sessions capped at the aerobic threshold, in this case, ~50 beats below max!!). Incidentally, this is the sort of training that a very successful German pro triathlete advocated when I was fortunate enough to chat with him about how he reached the pinnacle of the sport. It is what Dan Empfield called in an article about how the Germans trained “ridiculously slow”.

 

Znaci, ako se ne varam, da je ovo program za profesionalne sportiste, ljude koji imaju vremena da treniraju 20-25h sedmicno. Nemam 5h dnevno na raspolaganju da treniram u Z1 ali mozda mogu malo da se adaptiram. Ima tu svasta za citanje, vrlo koristan blog. 

 

Sto se TM tice, nije me strah, pogotovo sto sam vidio da nisam totalni krs za kardio, malo jos snagu da popravim i preletjecu tih 10km i prepreke kao firiz. 

 

 

Blog je namenjen triatloncima koji se spremaju za ironman. Zato budite oprezni sa ovim blogom i svaki savet posmatrajte u kontekstu toga.

 

Treba izbaciti secere, ne sve uglj hidrate. Ne treba jesti ni beli ni smedji secer, alkohol, peciva iz pekare, koka kole i sl, "vocne sokove" i sl, slatkise.

Moze se jesti voce, umereno hleb (bolje da je integralni), povrce, zitarice i sl.

 

Ja ne bih tu delio savete oko ishrane. Nisam ni strucan za to a stvari su tu prilicno komplikovane. Za to se morate obratiti strucnjacima - a i sa njima pazljivo.

 

Edit: intermittent fasting je dobar (i) za mrsavljenje. Ali tu je jako vazno da se jutarnji/prepodnevni trening radi STROGO u Z1. U suprotnom (npr trcanje u Z2-Z3), organizam ce da posegne za zalihama CH, potrositi ih i naterati vas da kasnije pozderete sve na sta naidjete. Bicete podlozniji povredama i konstantno umorni.

Edited by Djuro
Link to comment
5 hours ago, Strahan said:

nemam neki konkretan razlog, mada mi se ide i na berlinski :D

atina mi je na listi zelja odavno. atina, berlin, minhen... za pocetak :D

Atina je super, to je jedini pravi maraton ☝️

Moj drugar je bio i kaze da mu je ulazak u cilj (stari olimpijski stadion) najlepsi trenutak u zivotu.

A ima iza sebe i ironmane, i major maratone, + je trcao bar po 1 maraton na svakom kontinentu. Hocu da kazem - ima cime da se pohvali.

Link to comment
6 minutes ago, Djuro said:

Atina je super, to je jedini pravi maraton ☝️

Moj drugar je bio i kaze da mu je ulazak u cilj (stari olimpijski stadion) najlepsi trenutak u zivotu.

A ima iza sebe i ironmane, i major maratone, + je trcao bar po 1 maraton na svakom kontinentu. Hocu da kazem - ima cime da se pohvali.

slusao od nekih trkaca koji su bili da je dozivljaj.meni odgovara jer je trka 14.novembra, ima vremena da se dobro spremim, a i nije daleko.

nadam se da ce se trcati,da se tu nesto ne iskvari.

Link to comment

Pa ljudi zasto mi ovo radite. Ja nisam konstatovao da postoji Atinski maraton a jos manje da je to MARATON, dakle da se zaista trci od Maratona do Atine. To je to, planine ili ne, eto cilja za sledecu godinu, sad nema nazad. 

  • +1 2
Link to comment

@burekdzijahah ajde spremaj se, ima fore do novembra :D

meni trenutno najveci problem predstavlja hrana.nisam se ugojio i dalje sam na 70-71 kg visina 175 ali posle smrti majke, a to se deslio pre nekoliko meseci lutam kad je hrana u pitanju. totalno sam promenio nacin ishrane, od povrca i ribe u 90% ishrane sam presao na jaku,zacinjenu hranu sa puno mesa.onda se nesto izvlacim, pa manje jedem.problem je vecera takodje.od paste sam presao na neku bezveze hranu jer me mrzi da spremam za sebe,a tek ponekad spremim povrce sa maslinovim uljem kao salatu uz mlad sir, spagete sa nekim lakim prelivom i sl.

ako imate ideju sta i kako kad je hrana u pitanju,pisite i preporucite jer krajnje je vreme da se sredim. hvala

Link to comment

Haha pa to jedino back to back nakon Berlina. Sad sam se posvetio berlinskom, vec vizualizujem trku :D.

Bez zezanja, primetio sam da mi to pomaze u toku treninga, nekako long run brze prodje. U toku same trke ne. 

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...