Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Ja se zamalo prijavio za maraton 2019. Mislim, nije da trčim al vozim bajs kapiram da bi moooožda završio te sam krenuo da popunjavam upitnik i ima deo gde te pitaju da li pušiš i ako da onda te šalju na stranu gde objašnjavaju da je prijava moguća ali da mora prvo lekar da da potvrdu (posle generalnog pregleda). Pa da, to je taj test, njega sam radio da vidim dal ispunjavam uslove za prijavu. Mislim, mogao da lažem ali previše bi bilo.

Link to comment
1 minute ago, Zlurad said:

Ja se zamalo prijavio za maraton 2019. Mislim, nije da trčim al vozim bajs kapiram da bi moooožda završio te sam krenuo da popunjavam upitnik i ima deo gde te pitaju da li pušiš i ako da onda te šalju na stranu gde objašnjavaju da je prijava moguća ali da mora prvo lekar da da potvrdu (posle generalnog pregleda)


pa ti stavi da ne pusis 😂

 

Maraton je super stvar, ali ne verujem da bi mogao da istrcis bez treninga, tj. nije da ne verujem nego znam. Pocni da trcis i spremi se prvo za polumaraton. Ako te to radi, nadji neki program i udri po maratonu.

Link to comment

Ma naravno da bi trenirao, imao ceo program rada spreman. Mislim da sam 2018. godine slucajno naleteo na grupu Kanadjana, britanaca i francuza u onom irskom kod check point charlija, dal ih je pucao adrenalin ili potreba da se hidriraju samo znam da nisu dali gazdi da zatvori lokal do 5 ujutru, a popili su gomilu piva. Od njih 10ak koliko je bilo trecina pusi vise od mene, po pricama i piju vise od mene pa mi je to bio triger, kao sto da ne.

 

Inace, svaka cast na pretrcanom. Ja sam danas jedva 15 kilometara hoda po ovoj berlinskoj "zegi" kamoli 42 trcanja

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, burekdzija said:

Hvala na lepim zeljama, rutinirao sam poznatu stazu. Bilo je toplo, i u drugoj polovini trke me je malo zigala ta glupa tetiva, ali nista strasno. Preventivno sam  ipak usporio da ne bude belaja, i na kraju 4:10. Kad sam odustao od planiranog vremena (3:55 je bio cilj), opustio sam se i trosio vreme na slikanje sa familijom i prijateljima koji su me cekali pored staze na nekoliko mesta, vikend atmosfera. 
 

Vidim da su inace dobrano omasili svetski rekord, bilo je 10 stepeni toplije od uobicajene temperature. Do pre 3 dana je bilo max 15 stepeni sto je idealna temperatura, i danas odjednom 25. Ali ko je trenirao u Beogradu letos na 40… Takodje skoro i da nije bilo muzike, sto je inace nesto neverovatno u Berlinu.

 

Sve u svemu moze da prodje, cak i nisam nesto umoran.

 

p.s. Najgore od svega su mi bila 2km bajsom od stanice voza do kuce u povratku, @Djuro kako mozete tih 180 km 😂

ssvaka cast!

  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, burekdzija said:

Hvala na lepim zeljama, rutinirao sam poznatu stazu. Bilo je toplo, i u drugoj polovini trke me je malo zigala ta glupa tetiva, ali nista strasno. Preventivno sam  ipak usporio da ne bude belaja, i na kraju 4:10. Kad sam odustao od planiranog vremena (3:55 je bio cilj), opustio sam se i trosio vreme na slikanje sa familijom i prijateljima koji su me cekali pored staze na nekoliko mesta, vikend atmosfera.

 

Bra'o!

 

  • Hvala 1
Link to comment

Svaka cast @burekdzija, cestitam!!!

 

13 hours ago, burekdzija said:

 

p.s. Najgore od svega su mi bila 2km bajsom od stanice voza do kuce u povratku, @Djuro kako mozete tih 180 km 😂

 

Haha, pa tih 180km su pre maratona! 😉

Ovih tvojih slatkih 3:55 sam bas istrcao ove godine na fra ironmanu 😜

 

 

20210927_071720.jpg

Edited by Djuro
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Fantasticno (ironman), za tu trku imam ogromno postovanje :ziga:

 

Jako me interesuje kako izgleda uzimanje hrane tokom trke, ako te jednom ne bude mrzelo napisi malo o tome. Od cele mehanike ironmana to mi je fascinantno, da treba telu dovesti dovoljno energije u relativno kratkom vremenu uz konstantu aktivnost. Trening mi je jasan, ali sama nadoknada energije u toku trke, prosto neverovatno. Ako si vec pisao o tome, reci pa cu pronaci.

Link to comment

komplikovano u pm. 

svako mora naci kombinaciju koja mu odgovara, plus koja je izvodljiva. ergo, dzaba ti stomak podnosi npr kashice i sendvice, ako ih ne mozes dovoljno poneti, ili ti ih niko ne moze dodati tokom trke od +10 sati (mnogima i 16-17h).

 

na ironman takmicenjima je zabranjeno primati bilo kakvu pomoc od osoba sa strane. tako da moras da koristis ono sto poneses ili ono sto se na stazi daje.

 

otprilike, svako bi trebao da cilja negde oko 300kcal na sat, u sto jednostavnijoj formi  - a to su seceri u polutecnom/tecnom stanju. tih cca 60g uglj hidrata na sat je neki minimum sto se moora uneti ako neces da dozivis bonking. ako ides na rezultat, onda 90g na sat i vise. 

 

kod mene je strategija otprilike:

na bajku 3 boce isostar endurance napitka, plus 6-8 gelova

na trcanju gel svakih 20-25 minuta, plus nakon 2.5 sata tu i tamo po 1 dcl koka kole i/ili red bulla.

i vazna je so - bez toga ne funkcionise nista. otprilike 0.7-1 gram na sat (ugl u formi kapsula, ili iso napitka).

plus 0.7-1.5 litar vode po satu, zavisno od toliko koliko se znojis, koliko je toplo itd.

 

to je onako, "najpojednostavljenije" sto moze. 

plus na ishranu tokom takmicenja imaju uticaja jos i spoljna temperatura, vlaznost vazduha, metabolizam, dinamika trke i jos ihaha milion drugih faktora.

 

cak ima situacija i kad sve uradis kako treba a sve se srusi kao kula od karata. i onda satima hodas na "trcanju", ko' ja 2018.

ili odustanes.

Edited by Djuro
  • +1 1
Link to comment

To je bas surovo za zeludac. Interesuje me jos kako se "trenira" za tako nesto, da li imas dane kada se tako "hranis" ili samo u toku priprema kada treniras, dakle uz fizicku aktivnost, pa se onda na trci nadas da ce zeludac izdrzati duplo vise? Ja mislim da bih se ispovracao ako bih samo deo te kolicine uneo kao gel. 

Link to comment

moze i mora se i trenirati, na dva nacina.

1. da cesto (bar u 85-90% slucajeva) treniras u niskim zonama, na prazan stomak. time se pospesuje sagorevanje masti. gornje kolicine uglj hidrata ce ti biti dovoljne samo u slucaju da ti iznadprosecno funkcionise pretvaranje masti u energiju. jer, ako ti to ne radi, onda moras unositi jos vise secera - sto je prakticno nemoguce.

time se takodje organi za varenje "treniraju" da, eventualno dobijeni secer, brze - gotovo trenutno - apsorbuju.

2. u kasnijim fazama priprema, moras na dugim bike treninzima (+5h) i dugim trcanjima (+2.5h) da vezbas race nutrition. dakle, sve isto kao i na trci. moras probati onu vrstu gela koja ce biti na trci, isti izo napitak, iste so tablete. ako ne valja, ne ide, moras smisliti neku drugu kombinaciju. problem sa ovim treninzima jeste taj sto nikada ne mozes simulirati pravu ironman trku - dakle, moguce je da na treningu sve perfektno funkcionise, ali kad dodje trka (drugacija tenperatura vazduha, vlaznost vazduha, nespavanje pred trku, jutarnja nervoza, dorucak, bio na wc ili ne, hidratacija, plivanje 3.9km za vreme kojeg nema okrepe itd itd) da ceo plan padne u vodu i potpuno ti se sve zaustavi.

 

i uvek moras imati plan B - sta ako ti za vreme trke ispadnu boce, ispadnu gelovi, promasis okrepnu stanicu, dobijes proliv i sl.

 

zongliranje sa X lopti, gde je nekad dovoljno da samo jedna ispadne na kratko i ode mas' u propas'. zato i ishranu tokom ironmana cesto zovu 4.disciplinom. toliko je vazna kao i ostale 3 - bez nje ne ide.

 

tesko je.

al' da je lako, mogo' bi svako, jel...

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

kako se hidrirate kad trcite distance od 20-30 km? nosite nesto sa sobom ili... 

meni je to najveci problem jer na treningu ne uzimam nista (losa navika iz fudbalskih dana) a onda u toku trke preteram i budem pretezak...

Link to comment

Trening ili trka?

Ako pitas za trening:

Do 2h nista

Na 2.5h jedan gel na 1:45.

 

Voda i Na, ako je jako toplo. Voda obicno sa javnih cesmi, svakih pola sata po nekoliko gutljaja.

 

Ako je trka onda ono od gore: 2-3 gela na sat, 0.7 dcl vode na sat, 1g Na na sat.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Juce trcao maraton u Novom Sadu.

Vetar na momente izuzetno jak. Smrzao sam se.

4:38. Mnogo gore od planiranih 4:10 ali raznih je tu stvari bilo koje su doprinele ovom rezultati. Ocigledno da najvise gresim sa unosom hrane i pica tokom trke.

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...