Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

OK jedna stvar koja mi se ne svidja. da li finder na mavericku ima opciju fajlova today, yesterday, last week kao sto je bio slucaj sa leopardom. ovo bi mi bio ozbiljan bummer ako su ovo izbacili kao opciju, meni je ozbiljno radilo posao da ne razmisljam gde stavljam prolazne fajlove u brzini dok radim, ovako sam ih nalazio odmah.

Ima varijanta sa smart windows-ima.

 

Kada si u finderu, pritisni cmd+alt+n. Otvorićeti se novi prozorčić. Pored "search:" treba da ti bude obeleženo "this mac". U nastavku tog reda pored dugmenceta "save" videćeš plusić na koji klikneš. Ispod će ti se otvoriti novi red gde prvo iz padajućeg menija biraš "last modified date" (ili šta ti već odgovara), a onda "today" u prvoj varijanti, a kasnije i ostalo. Kada izabereš Today, klikni na save i, u prinicipu, samo upiši ime koje ti odgovara. Možeš tu i da menjaš lokaciju, ali zašto bi. Onda sve ovo ponovi za yesterday i ostalo.

 

E sad, caka je što ti ovako napravljena varijanta pokazuje sve što si radio taj dan, bukvalno: koje si foldere otvarao, mejlove i svašta još nešto. Prvo napravi ovako pa vidi da li ti odgovara. Ako želiš da ograničiš na neke stvari, onda desnoklikni na Today i na "show search criteria" (kada završiš, uradi ovo isto samo će pisati "hide"). Otvoriće ti se isti onaj prozor i onda se igraj sa dodavanjem kriterijuma tako što ćeš stiskati plus i u okviru prvog padajućeg menija birati "kind", a u sledećem prozorčiću šta želiš da ti se pojavljuje (dokumenta, pdf, slike, filmovi itd). Za svaku posebnu vrstu moraćeš da klikćeš na plus.

 

Yosemite ćeš na isti način da skineš, što reče braca, ali ćeš morati da sačekaš da zvanično izađe. Sada se mogu naći ove beta verzije, ali njih prvo moraš da "kupiš" i onda instaliraš. Naprosto, nije vredno cimanja, ionako će uskoro izaći i zvanična varijanta.

Link to comment

hvala svima. malo je reci da sam odusevljen, osecaj je kao da sam kupio novu masinu. iskreno, nisam verovao jednom serviseru koji mi je predlozio da mi na neki stari macbook iz 2007 stavi maverick, rekao je da ce leteti da necu moci da verujem. nisam ga shvatao ozbiljno secajuci se sta se desava kada na PC masinu stavis 7 godina mladji windows. ovo je ipak druga planeta. 

Link to comment

Ima varijanta sa smart windows-ima.

 

Kada si u finderu, pritisni cmd+alt+n. Otvorićeti se novi prozorčić. Pored "search:" treba da ti bude obeleženo "this mac". U nastavku tog reda pored dugmenceta "save" videćeš plusić na koji klikneš. Ispod će ti se otvoriti novi red gde prvo iz padajućeg menija biraš "last modified date" (ili šta ti već odgovara), a onda "today" u prvoj varijanti, a kasnije i ostalo. Kada izabereš Today, klikni na save i, u prinicipu, samo upiši ime koje ti odgovara. Možeš tu i da menjaš lokaciju, ali zašto bi. Onda sve ovo ponovi za yesterday i ostalo.

 

E sad, caka je što ti ovako napravljena varijanta pokazuje sve što si radio taj dan, bukvalno: koje si foldere otvarao, mejlove i svašta još nešto. Prvo napravi ovako pa vidi da li ti odgovara. Ako želiš da ograničiš na neke stvari, onda desnoklikni na Today i na "show search criteria" (kada završiš, uradi ovo isto samo će pisati "hide"). Otvoriće ti se isti onaj prozor i onda se igraj sa dodavanjem kriterijuma tako što ćeš stiskati plus i u okviru prvog padajućeg menija birati "kind", a u sledećem prozorčiću šta želiš da ti se pojavljuje (dokumenta, pdf, slike, filmovi itd). Za svaku posebnu vrstu moraćeš da klikćeš na plus.

 

 

hvala, namestio sam ovako mada iz nekog nepoznatog razloga u opciji "today" ne mogu da prikazem ono najbitnije - word i pdf fajlove. cak i kada u skroz desno search polju ukucam word (kao "kind"), ne dobijam nista. 

 

cak kada u padajucem meniju "kind" odaberem "document", izlaze aiff, jpg i slicno ali ne i text fajlovi

 

kada odaberem "text", ima rtf, txt, log i ostalo ali nema .doc.

 

bem li ga...

Link to comment

@gazza1

Pa da, u principu biraš ono što tebi treba i što ti konkretno odgovara. 

 

Braco, ima ta varijanta, ali to pokazuje samo ono što je taj dan napravljeno, ali meni, konkretno, treba sve odjednom ono što je i pravljeno, i menjano (ne mogu da se setim da li je tako nešto pokazivano u snešku). A Gazzi čak i ono što je samo otvarano na današnji dan. A nekako mi je lakše da samo kliknem na sidebar, nego da idem po menijima.

Edited by kiki
Link to comment

OK je ovo, malo je komplikovaniji search ali snaci cu se, ima sve opcije koje trebaju. Malo su ga zamumuljali u odnosu na opciju Today, Yesterday i Last 7 Days na levom meniju iz prethodne opcije ali prezivecu do Yosemitea. Jos jednom puno hvala!

Link to comment

Meni zapravo i nije, ali mi povremeno zatreba.

 

Po nekim vašim iskustvima, pošto nadolazeći Joksim podržava iMac-ove iz 2007-e i mlađe, a ja imam ovaj iz 2008-e, da li bih mogla da budem mirna za sledeća dva izdanja OS-a, dakle 10.11 i 10.12 (nazovimo ih tako)? Nisam baš obraćala pažnju da li postoji neka pravilnost u započinjanju nepodržavanja starih računara.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...