Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Italija - Severozapad - Piemont i Torino, Ligurija, Emilija Romanja i Bolonja

Featured Replies

greska

DSC_4979vv.jpg

DSC_4715v.jpg

DSC_5099vk.jpg

DSC_4600vc.jpg

DSC_4479v.jpg

Edited by lo zingaro
slucajno pritisnuo post a da nisam zavrsio

  • Replies 242
  • Views 983
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    Bobbio Kad se sidje s autoputa i krene penjanje po blagim brdima Pjacentinskog apenina treba dosta vremena da bi stiglo do ovog malog grada nasolnjenog na reku Trebbia. Iako zvanicno pripada Emilij

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    Varese Ligure Posto nam je i 2 dana bilo previse da lencarimo na plazi i hvatamo bojicu za Mikonos, juce posle dorucka smo se uputili u bespuca Ligurijskih brda i planina. Poslepodne opet na plazu na

  • Podseti me ovaj most na jedno slatko mestasce nedaleko od Udina, Cividale del Friuli. I ovaj se zove Ponte del Diavolo 😈 kao u Bobbio. Ako vas put nanese i ako volite kolace sa rogačem obavezno prob

Posted Images

Nastavljamo obilazak Cinque Terre. 

Manarola

Kao sto rekoh juce, voz od Riomadjore stize u Manarolu bukvalno za 5 min. Peroni su na vrhu litice koja gleda na otvoreno more tako da je i to vec po sebi sam dogadjaj i vracao sam se tu dosta puta samo da bih slikao zalazak sunca s jedinstvenog mesta.

DSC_4715v.jpg.0269c6667c2c3c866fb5d1d0498f2abd.jpg

I ovde se spustas u tunel koji vodi u srce gradica.

DSC_5099vk.jpg.ba0c3d5b30eb340e4cb2ea358e6cf83c.jpg

Kao i prethodno mesto, spustas se glavnom ulicom prema moru ali je prostor i sporedne ulice malo veci. Za restorane i kafice vazi ono sto sam rekao za Riomadjore. Ima neki sicilijanac koji greje "specijalitete" kupljene u zamrzivacima samoposluga i red stranaca koji cekaju njihov tanjir za poneti je nekoliko desetina metara niz ulicu i u martu. Zapravo je meni najveca mana ovih mesta bas nedostatak autenticnih restorana. Ali srecom, nije potrebno zadrzavanje vise od par sati.

 

DSC_4479v.jpg.3ed833fd2fba28a880720c05f1845807.jpg

DSC_4698vo.jpg.6ca441bf385c4bd6598f6638c2397d90.jpg

 

Kad se spustis na samu obalu opet mala plazica i cista voda ali standardno malo mesta. S desne strane ima putic uz stenu na cijem kraju imas odlican vidik na otvoreno more, na Kornilju s desne strane i samu manarolu s leve. Jako fotogenicno.

DSC_4979vv.jpg.4cf999669508569db0b1cf4e33c9bedf.jpg

Vracajuci se nazad, umesto da seudje u tunel ka peronima, nastavljajuci ulicom uz brdo dodje se ispred katedrale s koje puca vidik na more i grad ispod.

5a291dabf3e69_DSC_4592.jpg.c7ce1e3e818ca2e5cb77af3fa1e08bc4.jpg

DSC_4600vc.jpg.62525b03418f09da5010c833dee10e12.jpg

To je to.

Molim moderaciju da obrise prethodni post zbog gresaka.

25 minutes ago, teacher said:

:jerry: pliz?

Uh, kad zavrsim s Ligurijom :1310_thumbsup_tone1:

dobar je žingara, ubiva žingara. 
odlične fotke, ali se meni ona fokača žigosala u čeoni režanj. drulčina. 

@lo zingaro

Ja se već nekoliko godina spremam da obiđem Cinque Terre. Bili smo okolo, ali nikako da se nađe nekoliko dana za ovu lepotu. Šta mislite, vredi li to obilaziti u ovo vreme, oko Nove Godine? Ne interesuje me kupanje, samo hoću da vidim ta mesta. Ili, ipak, sačekati toplije vreme.

Hvala unapred za odgovor i hvala u svakom slučaju za divan putopis.

Jos 5 minuta vozom i treca stanica je

Corniglia

 

Zeleznicka stanica i peroni su na obali tako da se mora pesice uz nekih vise stotina stepenika do litice na kojoj je se nalazi gradic. 

DSC_4773vf.jpg.f80c3ea23e463b940deadc901654cc16.jpg

Kad se popne na vrh stepenica prakticno se nadjete na vrhu grada jer se s druge strane kuce prostiru prema moru iako se zaustavljaju na kraju litice na nekih 100m visine. Tako da iako je mesto na obali ipak se ne moze dotaknuti voda. Dole ispod perona postoji neka plaza ali nisam obilazio. Ova donja slika je na vrhu grada i vidi se Manarola preko puta.

DSC_4858v.jpg.9721bdff0bf30073eeeb30e8ef0ed766.jpg

Samo mesto je lavirint malih i uskih ulica na cijim krajevima se il izadje na neku javnu terasu prema moru ili neku provaliju. Svako ugao je sugestivan. Mojoj gospodzi je omiljeno mesto zimi kad su suncani dani.

DSC_4825v.jpg.8f75fc1780d6c7d7fc88b197a8cf42f3.jpg

DSC_4811fvb.jpg.5cbd968105cd4b63562a4e8c86647bc7.jpg

DSC_4813vv.jpg.706ed08e6ec6f3e97cff154b87a180cd.jpg

DSC_4827vg.jpg.379245e21cb3f88ce5a57558dc9fbe40.jpg

DSC_4853vv.jpg.e243eb055495408eae2b458c32780d27.jpg

Dovoljno je par sati maksimalno za temeljan obilazak. Ovde ima i manje turistickih mesta za klopu. Par kafica ima terase sa nezaboravnim pogledom i vredi se zaustaviti zbog odmora uz pice ili neku lokalnu klopu.

 

 

 

7 minutes ago, Deda Drda said:

@lo zingaro

Ja se već nekoliko godina spremam da obiđem Cinque Terre. Bili smo okolo, ali nikako da se nađe nekoliko dana za ovu lepotu. Šta mislite, vredi li to obilaziti u ovo vreme, oko Nove Godine? Ne interesuje me kupanje, samo hoću da vidim ta mesta. Ili, ipak, sačekati toplije vreme.

Hvala unapred za odgovor i hvala u svakom slučaju za divan putopis.

Ako obratis paznju kako su ljudi obuceni na fotkama videces da sam sve slikao u zimskom periodu. Idealno je za obilazak bas zimi zbog izbegavanja strahovitih guzvi sto u vozu st i u samim mestima koja su realno jako mala da prime svu masu koja se nameraci na njih u letnom periodu, ali moras imati srece da bude lepo vreme. Ja sam sretnik pa mi nije daleko tako da odlucim u zadnjem trenutku. Bukirati mesec dana ranije je realno rizicno jer u slucaju nevremena Ligurija zna da bude opaka.

@lo zingaro

Znam za to vreme. Desetak puta smo bili u tom delu i samo dva ili tri puta smo uboli Veneciju bez kiše. Taj deo od Đenove do Trsta je strašan po tom pitanju. Izgleda kao da sva kiša kreće odatle. Možda je Kolumbo zato rešio da nađe Ameriku? Smučilo se čoveku:35_thinking:.

Hvala lepo, pomogli ste mi.

kako ja drulam na italiju, zasu. ziveo bih tamo na keca, samo da nisu toliko ludi sto se tice posla. mozda kad odem u penziju...

Kako si ti jedan ogavan japi

 

 

 

Evo nas opet u Cinque Terre, preostala 2 mesta.

Vernazza

Novih 10ak minuta vozom od Corniglie ili nekih 20ak od La Specija ako se podeli na dva dana kao sto sam preporucio.

Stanica standardno u srcu mesta i spustanje pesice do mora. Ovde moram priznai da je prilaz autom prilicno sugestivan i moze da vredi truda i zajebancije s parkingom zbog pogleda s brda ne samo na samo mesto mesto vec i okolinu prekrivenu vinogradima.

pV6fsNDl.jpg

WVwkBaOl.jpg

 

Ne samo oko Vernace vec i oko ostalih mesta postoje ti viseci nedostupni vinogradi od kojih se pravi lokalno vino Sciacchetrà. Bello vino passito, vise za dezert ili starije sireve. Neka mesta su toliko nepristupacna da su morali da konstruisu monosinu preko koje se spusta i vraca improvizovani vozic s malim motorom. Za ljubitelje trekinga postoje mnoge staze i mogu se lako naci internetu organizovane ture.

T6cDhR9l.jpg

Samo mesto Vernazza je slicno prethodnim i potrebno je slicno vreme za obilazak. Kad se dodje do obala moguce je kupanja odmah na plazici s camcima ali postoji odmah iza grebena levo malo veca plaza.

KclN0bCl.jpg

nP2t9bGl.jpg

 

I da privedemo kraju Cinque Terre.

 

Monterosso al Mare,

 

poslednja u nizu i ujedno jedina sa malo ozbiljnijom plazom. Malo se razlikuje od ostalih ne samo zbog velike plaze vec i same konfiguracije terena (nema strma brda za ledjima). Stanica se nalazi na samo desnom kraju obale (gledajuci more) i taj deo je malo noviji sa hotelima i restoranima i meni ima manji smek od svojih prethodnika mada je daleko od toga da bude odbojno. Odmah na 50m od perona se dodje do prve, velike plaze.

O1WGqMQl.jpg

ryaVk2X.jpg

Setajuci uz plazu, dodje se novih stena kroz koje postoji pesacki tunel ili mala staza odozgo da bi se stiglo do starijeg dela grada i ujedno do manje plaze.

BYKiHPR.jpg

OCiShnT.jpg

Stari deo mesta je zanimljiv i pun zanimljivih malih ulica i naravno krcat restoranima i kaficima.

FhwNsGl.jpg

g0RfxrY.jpg

Kad se smorite i krenete nazad, znajte da vas ceka ovo :)

8zbytV9.jpg

 

 

 

 

uskoro me noge vode u emiliju romanju. bicu stacioniran u ferari i bolonji. sta obici jos pride?

feraru dosta dobro znam, bolonju manje, a okolinu jako slabo. lida na noru me ne zanimaju (tamo, valjda u ovo doba i nema zive duse)

Edited by foto

39 minutes ago, foto said:

uskoro me noge vode u emiliju romanju. bicu stacioniran u ferari i bolonji. sta obici jos pride?

feraru dosta dobro znam, bolonju manje, a okolinu jako slabo. lida na noru me ne zanimaju (tamo, valjda u ovo doba i nema zive duse)

Jesi autom?

autom a imam tamo i biciklo kao svi ferarezi :)

naravno ni voz mi nije stran

 

Edited by foto

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.