Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Italija - Severozapad - Piemont i Torino, Ligurija, Emilija Romanja i Bolonja

Featured Replies

Ok, amo te zanima sutra ti iznesem moje favorite. Ja sam sat vremena voznje od Ligurije I zaista cesto idem po raznim mestascima sto na moru sto na brdima.

  • Replies 242
  • Views 977
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    Varese Ligure Posto nam je i 2 dana bilo previse da lencarimo na plazi i hvatamo bojicu za Mikonos, juce posle dorucka smo se uputili u bespuca Ligurijskih brda i planina. Poslepodne opet na plazu na

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    Bobbio Kad se sidje s autoputa i krene penjanje po blagim brdima Pjacentinskog apenina treba dosta vremena da bi stiglo do ovog malog grada nasolnjenog na reku Trebbia. Iako zvanicno pripada Emilij

  • Milosh76
    Milosh76

    Ne mogu ja bez Italije bar nekoliko puta godisnje ( u 2025 sam bio 5 puta u Italiji) Plan je sledeci , 2 spavanje u Lidu di Jesolu, ujutro poseta Buragu, pa za Vicencu... tamo 3 nocenja, setnja po ok

Posted Images

ma ok, prezivecete, nije bas tako strasno u julu :)

 

edit: @lo zingaro pricaj, zanima i mene :)

Edited by aram

Koliko dana planirate I cime idete? 

Planiramo kolima, ako mene pitas, 2-3 nedelje su u opticaju.

Za to vreme moze se lep program napraviti.

Sad sam u autu, sutra ti isplaniran godisnji 😜

:-)))

:kecman:

2 hours ago, aram said:

Ferragosto je 15. avgust i tad italijani krecu masovno, ali turista ima i pre toga ihahaj. Ja sam razumeo da sad negde ide u Rim, a da ce na leto u Liguriju?

:lol: Ferragosto!! Pa dobro možda je Precog kamikaza..... A i bolje je da ide na Costa Brava.:lol:

Ma kul je, vidiš da ide čovek u julu, do ferragosta će već morati da bude nazad, da kupuje detetu opremu za školicu :)

Ovim manijacima ovde skola pocinje u avgustu, takoreci 15.08, a onda imaju odmor vec u septembru, poslednjeg dana. Pizdim intenzivno.

Pa da pocnemo.

Ligurija iako jedan od manjih italijanskih regione nije bas toliko mala da bi se mogla temeljno obici za par nedelja. Znaci da prva odluka koju moras da doneses je zona stacioniranja ili da budes jedno vreme na jednom a posle na drugom mestu. Obala i jeste podeljena na Liguriju Ponente (zapadnu od francuske granice do Djenove) i Liguriju  Levante (od Djenove do Toscane, tj. desetak km juznije od La Specije).

Po meni je bez dileme lepsi i interesantniji Levante, ali racunaj da je i skuplji i komplikovaniji za obilazak. Komplikovaniji zato sto je prepun malih starih gradica sa limitiranim brojem parkinga i malim plazama koje nije tesko napuniti ni van sezone a da ne pricamo o samom letnom spicu. Tako da tvoju ideju da kao u hrvatskoj naletis autom i na brzaka se okupas i posle palis dalje vidim prilicno tesko izvodljivom. S druge strane mesta su toliko lepa i karakteristicna pa i sam obala zanimljiva i jedinstvena da bi bilo steta odabrati Ponente samo zato sto ima vece plaze i laksu pristupacnost. Veliki je plus i blizina Toskane, tako da ako nisi nikad bio, od La Specije do Pize ti je manje od pola sata voznje a sam trg sa krivim tornjem prilicno jednostavan za doci autom i parkirati blizu.

Ja sam bio bukvalno u svakom iole naseljenom mestu na obali od Djenove do Pize i evo ti mojih manje vise top 8 mesta na toj strani:

 

1. Portovenere

2. Lerici

3. Sestri Levante

4. Tellaro

5. Cinque Terre

6. La Spezia sa unutrasnjoscu

7. Levanto

8. Djenova

Prva 3 mesta su mi manje vise draga ali eto da pocnemo od Portovenere.

 

DSC_5821v.jpg.551738ca21b027dbb4bcb2b0ca132b19.jpg

 

Da bi dosao do njega, moras da izadjes sa autoputa za La Speciju i bukvalno prodjes kroz grad. Malo je smor ali kad dodjes tamo vredi svaki sekund mrcvaranje u saobracaju. Nije lako naci parking u sezoni tako da di preporucujem da ides pocetkom jula ako mozes i za ova mesta niposto vikendom. Za vikend idi po ne morskim mestima.

 Ceo taj La Specijiski zaliv se zove Zaliv Pesnika (Il golfo dei poeti) jer su ga posecivali razni pesnici jos od doba Grand Tura pocetkom 19og veka.

Radi se o starom ribarskom gradicu smestenom na bajkovitom mestu preko puta jednog od retkih ostrva s ove strane italijanske obale, Palmaria. Specifican je  po tome sto se se kuce u doba Djenovanske pomorske republike gradile jako visoke i jedna uz drugu da bi postale neka vrsta zida zbog odbrane od gusara. Pravi utvrdni zid se nalazi samo s kopnene strane iza.

DSC_5835v.jpg.470213dd87f7fbc155c5c413df8c7d09.jpg

 

DSC_5839ll.jpg.a1129c3602d7a956227f01cc5311782e.jpg

Iz blizine deluje prilicno impresivno je se radi o visepratnicama koje su u to doba bile retkost. 

Sama plaza je levo (okrenuti moru) setajuci obalom i nije minijaturna jer se prostire na najmanje kilometar al je jako uska prema ulici, samo par metara tako da je leti prepuna. Inace, jako je lepa setnja uz more uz plazu, krajolik je fantastican.

Setajuci desno nakon stotinjak metara se penje na brezuljak koji je ujedno i vrh poluostrva na kojem se gradic nalazi. Na vrhu brezuljka je crkva Sv. Petra iz 13. veka i zaista je fantastican primerak starih crkava u Djenovsko-romanskom stilu.

 

DSC_5850v.jpg.2fdb68c01c70b76e33ea076f233faeb5.jpgDSC_5860v.jpg.06ebde5c1a2ce90c111ded985b0c6831.jpg

 

 

Iz same crkve se pruza fantastican pogled na otvoreno more. Moze se popeti i na krov gde se vidi i druga strana ka La Speciji.

 

DSC_5948v.jpg.09d5cae55e266f7eb76a893d93593e55.jpg

DSC_5867v.jpg.622460a601f30771045f0240a59d412d.jpg

 

Desno od crkve pocinje zid od kamena koji se pruza skroz preko brda i tvrdjave iznad grada. Jedna jedina mala vrata u zidu vode na jedno od mojih omiljenih ligurskih mesta, Bajronove pecine. Dobila je ime naravno po lordu Bajronu koje je i opevao ovo mesto. Iako izgleda opasno kad more nije nije mirno, odlicna je za kupanje kad je bonanca.

DSC_5870v.jpg.8c0c513bf5e3afcfcf7973242c5b69b7.jpg

 

DSC_5883v.jpg.add415431a77331a6ab4ae4acf68c458.jpg

DSC_5909y.jpg.7d9754401f5c90230cba24722e764421.jpg

 

Eto, to je prva etapa. Ako smaram sa detaljima samo javi. Ako treba jos vise informacija isto tako. Sutra je na redu Lerici.

 

 

 

 

 

Ma gde smaras, da li si lud :) Svaka cast na trudu i hvala puno! 

Pre nego pocnem drugu etapu, samo da dodam da sam zaboravio da su parkinzi u Portovenere svi uz ulicu koja krece od malog trga s kojeg sam slikao prvu fotografiju i nastavlja uz more na par kilometara i kasnije uzbrdo prema nazad. Svi su u plavoj zoni i mislim je dnevna tarifa oko 15€.

 

Lerici

 

Do Lericija dolazis izlaskom Sarzana s autoputa Genova-Livorno. Od izlaza imas nekih 5-6 kilometara. Mozes i direktno iz La Specije ako ti tamo bude smestaj, prateci samo levu obalu. Ovde nazalost ne mozes autom do same obale jer je zabranjena zona za ne rezidente ali pred ulaz u grad imas gomilu parkinga koji se naravno placaju. Za one dzabne treba ti najmanje 30-40 minuta pesaka prvo velikom nizbrdicom a po povratku kad si slomnjen naravno jbnom uzbrdicom. Mene zena uvek natera na tu opciju zbog kondicije :22_stuck_out_tongue_winking_eye:. U svakom slucaju prilaz izgleda ovako.

DSC_8825v.jpg.2e94f02445985c28b89194f2bf040429.jpg

 

Lerici je prakticno na drugoj strani zaliva pesnika i nikad ne bi ni pomislio da samo par kilometara juznije pocinje Toscana i ruzna, dosadna, ultramonotona na stotine km duga pescana obala. I ovde imas mali centralni trgic sa gomilom restorana koji su kao i u Portovenere vecinom turisticka prevara.

DSC_9027vv.jpg.39986f6afd5c4e1bcf9e217918723dba.jpg

S leve strane, okrenut prema moru, nalazi se najstariji deo gradica sa uskim ulicicama kojima se uzbrdo probijes do tvrdjave s koje se prostire prelep pogled, sto prema samom gradu i plazama sto s druge strane prema Toskani.

DSC_8844v.jpg.c44f57d6ad8a552217b82ed26a138789.jpg

DSC_9113v.jpg.2e58925af57d0fb238f1b5edb2c5e547.jpg

DSC_9013v.jpg.beee3470cde84c301b6ec7ea36092124.jpg

DSC_8861v.jpg.19617c2eeed05fa7e5e1e18888db2787.jpg

DSC_9054v.jpg.324b9075196650910c13cbd9d841ddcf.jpg

Na poslednjoj slici vidis dobro da se plaza prostire na par kilometara i da se njom stize do najdalje frakcije gradica koja se zove San Terenzio. Tamo je malo manja guzva ali ponavljam ne idi subotom i posebno ne nedeljom jer ce te cekati ovo. 

DSC_8900v.jpg.43c4af2d5f60b34a9ae5a17a5a0f59e2.jpg

Ovo sam slikao bas u julu.

Na plazi San Terencija imas par barova i restorana koji nakon zalaska sunca sluze aperitivo. Ako si cest posetilac Italije verovatno to vec znas ali eto da napomenem opet.....aperitivo je jedna institucija koje je zazivela bukvalnu u svakom naseljenom mestu sirom cizme. Sve je krenulo od Milana pre nekim mislim 15ak godina da bi stigla i u najzabacenije selu u poslednje 3-4 godine. Kad se kaze aperitivo misli se na casu aprol spriza ili obicnog vina uz koji ti sluze gomilu stvari nakon cega prakticno ne moras ni da rucas ili veceras. Na pocetku su sluzili samo cips i grickalice da bi sad zbog velike konkurencije prakticno cesto iznosili prave gozbe. Mi ga obicno upraznjavamo u ovom baru na plazi ispred hotela restorana Trieste.

DSC_9132vv.jpg.e4eb36f3f29d8cc9d2ced8c7ec47507e.jpg

Ako bas odlucis da klopas u nekom od restorana koji su ponavljam previse turisticki onda barem izaberi onaj za koji je na najboljem mestu. Kad setas rivom do poluostrva ispod tvrdjave primetices da postoji uzak tunel koji lici na skladiste kajaka (to i jeste) ali je ujedno i prolaz kroz brdo do druge strane tacno na stene iznad mora. Tu imas i jednu divlju plazu koja je ok ako nema guzve i naravno imas restoran s visecom terasom nad morem, zove se Ciccillo i ne moze biti na idealnijem mestu.

Toliko o Lerici.

 

 

 

 

Edited by lo zingaro

Hvala i za dodatak!

Danas je red na Sestri Levante.

Nalazi se otprilike na pola puta izmedju Djenove i La Specije. Izlaz sa autoputa je istoimen, Sestri Levante i za razliku od ostalih mesta, gradic se ne nalazi u podnozju brda tako da je predgradje mnogo vece i time puno jednostavnije za parking. Imas gomilu mesta za besplatan parking 10ak minuta pesice od obale. Specificnost Sestrija je sto se prostire preko celog poluostrva (kao i prethodni gradici) stim da je poluostrvo jako dugo i usko.

01.jpg.c9b0e3f7deb726603ebf67cad539ed06.jpg

Tako da prakticno u jednom delu izmedju 2 obale i time 2 razlicite plaze nema vise od 30-40 metara.

IMG_0824V.jpg.c12a9d63853eefa91a62cb79308262f4.jpg

Plaza s leve strane je u malom zalivu i smatra se za jednu od najlepsih urbanih plaza na mediteranu. Zove se La Baia del Silenzio. I zaista je neverovatno mirna cak i kad je s druge strane more skroz uzburkano. Stvara se neka vrsta specificne lokalne mikroklime tako da se ljudi kupaju (najhrabiji) bukvalno cele godine. Ja sam se kupao najdalje do kraja novembra kad je bilo lepo vreme. Racunaj da je u oktobru puno kupaca kao da je leto.

IMG_0821Vv.jpg.48c0b362235956280a7d770aaecc47e3.jpg

IMG_0827b.jpg.286d69318720325fa1bd8f309e653923.jpg

Zanimljivo je da postoji samo jedan kafic sa terasom prema plazi i cene su sasvim normalne bez obzira na poziciju. Mi tu najvise volima da pijuckamo kafu suncanim januarskim ili februarskim danima, tesko opisiv plezir :lol:.

Plaza sa druge strane je ogromna plazetina pescana i leti puna organizovanih lezaljki i suncobrana ali joj je kapacitet veliki pa nije frka za mesto ni u sezoni. Ali more nije nesto posebno kao i na svim velikim plazama. Restorana i kafica imas i uskim unutrasnjim ulica kao i na obali velike plaze mada su na stotinjak metara od vode. 

Za lep vidik, fotkanje i zalasak sunca preporucujem ti setnju levo uz obalu ulicom koja se penje na brdo. Odozgo najbolje vidis kako gradic izgleda a i preko kuca se pruza  pogled na kilometre obale prema Djenovi.

IMG_0770v.jpg.5bad582368e147f3316a3744d8181032.jpg

IMG_0780v.jpg.8b3160b50279cba69bc935dc051112e3.jpg

IMG_0819v.jpg.3be50391eae3724c25b914106373e2de.jpg

IMG_0799v.jpg.b3d41396dc2e1c82565662b9d2597f94.jpg

 

To je to za danas.

P.S.

Ne znam kako sam zaboravio da u spisak mesta uvrstim Camogli. Editovao sam prvi post i ubacio ga u top 9.

 

 

 

 

 

 

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.