Jump to content
IGNORED

Slučaj Mihaljica


pt 2.0

Recommended Posts

Evo nekih detalja s one KZŠ koju sam kačio u postu s Insajderovim prilogom:

Quote

- Od kad nam se desila ova nesreća decu sam videla samo nekoliko puta. Ne daju mi da ih vidim da se ne bi videlo šta se radi s njima, i šta se njima radi - kroz suze je ispričala Mihaljica. - Najmlađi sin Rafailo me je molio da ga uzmem, zagrlim i da odemo. Rekao mi je: "Oni će mene odvojiti od moje braće, odvesti i prodati." Srednji Gavrilo mi se požalio da ga ne tuku samo deca, već i neki vaspitači. Najstariji Mihailo mi je rekao da je ucenjen, ali da ne može da mi kaže šta se dešava. Hteli su da pobegnu. Prete im da me nikada neće videti.

Mihaljica je zakasnila na konferenciju, a objasnila je da je išla u policiju da da izjavu, a povod je bio to što je njen otac nakratko prethodnog dana video unučiće i ispričao da ga nisu prepoznali, kao i da je stekao utisak da su deca pod dejstvom lekova.

- Mihailu su bile ogromne zenice - rekla je Mihaljica. - Mogu samo da zamislim kroz kakvu psihičku traumu moja deca prolaze. Mene su optuživali za svašta, i kad su potrošili sve argumente, pitali su me da li sam polno zlostavljala svoju decu.

Ana je po zanimanju farmaceutski tehničar i apsolvent Bogoslovskog fakulteta u Beogradu. Od bivšeg supruga Nikole Miholjice razvela se zbog nasilja u porodici, i zato što je "imao problema sa drogom".

- Otmica moje dece je izvršena grubo uz vrisku i plač, dok je policajac vikao na mene i vitlao pendrekom iznad moje glave preteći da će me uhapsiti i odvesti u zatvor! Za otmicu dece nije postojao nikakav pisani nalog, niti bilo kakvo pisano obrazloženje - tvrdi Mihaljica.

Ona kaže da zahteva od države da joj vrati decu, kao i da se protiv odgovornih iz Centra za socijani rad pokrenu odgovarajući postupci.

Advokat Bosika je zatražio da tim stručnjaka hitno pregleda decu i proveri da li su dobijala lekove za smirenje.

- Nemamo nikakav dokaz da su deca zdrava - rekao je.

novosti.rs/drustvo/vesti/1341935/odveli-sva-tri-sina-novasadjanka-trazi-joj-sigurne-kuce-vrate-oduzetu-decu-foto

Edited by vememah
Link to comment
7 minutes ago, ragasto said:

Eto ti sad. 

 

Iz Centra za socijalni rad ranije je saopšteno da je u tom slučaju utvrđeno da roditelj grubo zanemaruje svoje roditeljske dužnosti, između ostalog i zbog nevakcinisanja dece, kao i zanemarivanja njihovog obrazovanja.

 

Možda to znači da su deca krenula u školu i vrtić tek nakon što ih je CSR uzeo pod svoje, i to je nejasno. Kako god, trebalo bi da se narednih dana sve razjasni. Ovako možemo da lutamo za informacijama beskonačno.

 

 

Koliko kapiram najbolje shto imaju protiv nje je da nije upisala jedno dete u predshkolsko, to je pisalo negde, nije big deal, i da ih nije vakcinisala. Pa stvarno katastrofa, kako sme da ne vakcinishe decu a ne snadbeva se kafom u nekom starbaksu. Srbija u kojoj pola roditelja ne daje MMR da deca ne bi dobila autizam.

 

 

 

Link to comment
Quote

Kako navode, CSR je postupao po prijavi policije i javnog tužilaštva, na osnovu Porodičnog zakona - zaštite porodice, pomoći porodici i starateljstva, te obaveze preduzimanja svih potrebnih mera za zaštitu deteta od zanemarivanja i zlostavljanja. 

"Nakon procene da je potrebno preduzimanje hitnih mera u javnom interesu kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i bezbednost dece te postojanja neposredne opasnosti, odnosno da postoje opravdani razlozi da bi nepreduzimanjem hitnih mera i usluga iz nadležnosti centra došlo do ugrožavanja života, zdravlja i razvoja maloletne dece, organ starateljstva preduzeo je mere hitne privremene starateljske zaštite troje maloletne dece i hitnog obezbeđenja smeštaja", stoji u saopštenju novosadskog Centra za socijalni rad.
Policija i tužilaštvo su primenili mere iz Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, te su roditelju i članu porodice sa kojim su živela deca najpre izrečena mera zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj i to u trajanju od 48 sati. Na predlog javnog tužioca, mere su produžene na 30 dana. 
Ipak, Viši sud u Novom Sadu je preinačio i ukinuo ovu meru uz obrazloženje da u konkretnom slučaju nema pouzdanog dokaza da postoji nasilje prema deca, već da se govori o radnjama zanemarivanja i zapuštanja što ukazuje da je i u sudskom rešenju konstatovano zanemarivanje i zapuštanje. Osim toga, policija je podnela krivičnu prijavu za zapuštanje i zanemarivanje dece i taj postupak je u toku. 
"Da razjasnimo nejasnoće, ukidanje hitnih mera od strane suda odnose se samo na dopuštanje da roditelj može da ostvari neposredni kontakt sa decom, ali to nije izvršno rešenje kojim se nalaže predaja dece roditelju, već se postupci procene adekvatnosti roditelja nastavljaju u domenu socijalne zaštite i razmatra dalja opravdanost izdvajanja iz porodice i roditeljski kapaciteti. Nakon ukidanja rešenja prvostepenog organa, majci su obezbeđeni uslovi da ostvari kontakte sa decom", navode u CSR.
Kako tvrde u Centru za socijalni rad, uočena su neprimerena ponašanja majke, koja su uznemirala decu. Osim toga, postojala je i nesaradnja sa organom starateljstva koji je sačinio plan usluga kojim majku obavezuje na preuzimanje određenih koraka kako bi se stekli uslovi za povratak dece u biološku porodici. Majka, kažu u CSR, nijedan od ovih uslova nije ispunila. 
Zatim je po službenoj dužnosti pokrenut postupak korektivnog nadzora nad roditeljstvom, koji je majka odbila da potpiše, zbog čega stručni tim nije imao osnov da vrati decu u porodično okruženje. U CSR kažu da je majka na taj način propustila da obezbedi adekvatne uslove za nesmetan povratak dece u porodično okruženje i na taj način zanemarila svoje roditeljske dužnosti.
Kako zaključuju, CSR ima pravo da se, pod određenim uslovima, umeša u odnose između roditelja i deteta, a ključni razlozi za to, kao i cilj nadzora, jeste zaštita ličnosti, prava i interesa deteta. 

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/369306/Novosadski-Centar-za-socijalni-rad-o-slucaju-oduzete-dece-Majka-zanemarivala-roditeljske-duznosti.html

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, Mel said:

 

 

Koliko kapiram najbolje shto imaju protiv nje je da nije upisala jedno dete u predshkolsko, to je pisalo negde, nije big deal, i da ih nije vakcinisala. Pa stvarno katastrofa, kako sme da ne vakcinishe decu a ne snadbeva se kafom u nekom starbaksu. Srbija u kojoj pola roditelja ne daje MMR da deca ne bi dobila autizam.

Mislim da nema šanse da rekonstruišemo sve jer je previše nedorečenosti i nepreciznosti. CSR će morati da ovo objasni a bilo bi dobro da ova jadna žena nađe normalnog advokata, što će posle svega verovatno biti jako teško.

 

edit: ovde je snimak kako lutaju po zgradi Centra, ne znam da li postoji snimak kako po Spensu traže decu:isuse:

 

Edited by ragasto
  • +1 2
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
1 minute ago, ragasto said:

Mislim da nema šanse da rekonstruišemo sve jer je previše nedorečenosti i nepreciznosti. CSR će morati da ovo objasni a bilo bi dobro da ova jadna žena nađe normalnog advokata, što će posle svega verovatno biti jako teško.

 

Dobro pa je pre toga bilo jako lako naci dobrog advokata nekom njenog socijalnog statusa.

CSR ce se prati i traziti nove dokaze i 'dokaze' da bi opravdali to shto su zeni upali u stan, oteli joj decu i optuzili je da ih zlostavlja, a onda kad je na sudu bilo jasno da nisu imali nikakav osnov zazlostavljanje onda su ishli na zanemarivanje.

Zanemarivanje su shto je horder, shto nigde po normalnim zemljama nije razlog za drastichnu meru oduzimanja dece, zanemarivanje je shto dete nije upisala u predshkolsko, to pa tek nije osnov za oduzimanje, i zanemarivanje je shto deca nisu vakcinisana - o ovome kao osnovu za oduzimanje tek ne bih.

 

U nastavku ssluchaja imacemo shanse od CSRa da chujemo i da je lujka, kurva, da ju je muz tukao, i da seksulano zlostavlja decu jer shto da ne.

Link to comment
1 minute ago, Mel said:

 

Dobro pa je pre toga bilo jako lako naci dobrog advokata nekom njenog socijalnog statusa.

CSR ce se prati i traziti nove dokaze i 'dokaze' da bi opravdali to shto su zeni upali u stan, oteli joj decu i optuzili je da ih zlostavlja, a onda kad je na sudu bilo jasno da nisu imali nikakav osnov zazlostavljanje onda su ishli na zanemarivanje.

Zanemarivanje su shto je horder, shto nigde po normalnim zemljama nije razlog za drastichnu meru oduzimanja dece, zanemarivanje je shto dete nije upisala u predshkolsko, to pa tek nije osnov za oduzimanje, i zanemarivanje je shto deca nisu vakcinisana - o ovome kao osnovu za oduzimanje tek ne bih.

 

U nastavku ssluchaja imacemo shanse od CSRa da chujemo i da je lujka, kurva, da ju je muz tukao, i da seksulano zlostavlja decu jer shto da ne.

Pa, sačekao bih malo sa tim. Za ponedeljak je zakazan protest na istom mestu sa šatorima, tako da će ovo sve morati da se istera na čistac. Pitanje je i da li je moralo da dođe do toga da pravdu isteruju frikovi koji su na internetu našli katalog dece za usvajanje, tj. da li su i koliko zaslužni za to što ona nije sarađivala sa CSRom posle požara. Fali nam mnogo informacija.

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, ragasto said:

Pa, sačekao bih malo sa tim. Za ponedeljak je zakazan protest na istom mestu sa šatorima, tako da će ovo sve morati da se istera na čistac. Pitanje je i da li je moralo da dođe do toga da pravdu isteruju frikovi koji su na internetu našli katalog dece za usvajanje, tj. da li su i koliko zaslužni za to što ona nije sarađivala sa CSRom posle požara. Fali nam mnogo informacija.

 

 

U neka dva sluchaja koja sam pratila, ne kod nas, jedan je bio u Norveshkoj drugi u Holandiji, roditelji su do svoje dece koje su im lokalni CSR ovi pooduzimali, doshli tek uz intervenciju i pomoc kojekakvih frikova koji su se za sluchajeve zainteresovali iz potpuno pogreshnih razloga.

Ko to nije imao, decu nije povratio.

U oba sluchaja makar do sad nije bilo nikakvih after posledica po decu, da jeste, ti CSRovi bi to dosad ponosno objavili.

 

Obichni ljudi na ovakve stvari po pravilu reaguju sa "Mi ne znamo o chemu se ovde radi ali neshto jeste bilo jer shto bi ih CSR posetio, shto ne dolaze kod nas"

To omogucava ovakvim organizacijama, ne samo u Srbiji, veliki manevarski prostor, uz potpuni neakauntabiliti koji po pravilu imaju, i odlichnu saradnju sa sudovima i policijama - roditelji po pravilu nemaju shanse.

 

Link to comment
1 hour ago, Uskebasi said:

Za smestaj u hraniteljske porodice zbog loših ekonomskih uslova se ne prijavljuju deca, već ih država prinudno salje. Ne verujem da bi neko svesno zapustao svoje zivotne uslove do te mere da dovede državu u dilemu da li da oduzmu decu roditeljima i daju pare hraniteljima, ili da pojačaju socijalnu pomoć roditeljima i ostave decu tu gde jesu. 

Sve je bolje od toga da roditelju oduzmes troje dece zbog loših uslova, a onda daš 200 hiljada hranitelju da čuva to troje dece. 

Onaj ko ce da zajebe sistem će se dogovoriti da podeli pare sa hraniteljem i odvede decu kući. 

Nisam mislio da ce neko namerno da zapusta decu nego da kad bi drzava odredila uslove oni bi obuhvatili mnogo veci broj dece nego sto sada na ovaj nacin obuhvata.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Uskebasi said:

Iz postupaka u koji su uključena deca, naročito deca kao žrtve krivičnih dela, je isključena javnost. Prenošenje bilo kakvih informacija u vezi dece i postupaka u kojima učestvuju deca kao žrtve je krivično delo. 

E sad, kad iz CSR prenose detalje o slučaju i detalje o sudskim postupcima iz kojih je isključena javnost, jasno je da se radi o ološima kojima ne sme biti dozvoljeno da rade sa decom. Da li nesto prikrivaju, da li se pravdaju zbog necega, ili se plaše, potpuno je nebitno. Oni ne smeju reč jednu da kažu o ovom slučaju. 

Sve i da je ova majka najgora, da je zanemarivala i zapustila decu, radnici CSR ne smeju da o tome pričaju za medije. 

 

A prichaju, i najgore shto mogu za nju da kazu je da je horder, da decu nije vakcinisala, i da srednje dete nije u predshkolskom.

 

Ali kad se razlete i namashtaju, svashta ima da dokazu. Mozda i deca na sedativima 'propevaju' kako ih je majka seksualno zlostavljala, bio je takav jedan sluchaj u USA opisan koji je dosta paznje privukao u svoje vreme...

Link to comment
1 hour ago, morgana said:

 

drzava nek se snadje, to joj je posao. nije ili ili niti su finansijska davanja jedina moguca.

 

A drzavu boli q mora se snadje za expo itd. a ljudi su potrosna roba jbg.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, ragasto said:

 pravdu isteruju frikovi koji su na internetu našli katalog dece za usvajanje

imajmo na umu da ni oni nisu jedinstveni front.

na primer, ovaj jezivi advokat ne podnosi dr jovanu stojković:

 

 

 

13 minutes ago, Mel said:

 

Dobro pa je pre toga bilo jako lako naci dobrog advokata nekom njenog socijalnog statusa.

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Mel said:

 

A prichaju

Baš tome se i nadam. Saznali smo svašta i od njih. Direktorka CSRa je sat vremena pričala na, ko bi se tome nadao, kanalu Glasa javnosti:

 

Druge slučajeve koje si pomenula ne bih da komentarišem, ne znam o njima baš ništa. 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...