Jump to content
IGNORED

Slučaj Mihaljica


pt 2.0

Recommended Posts

13 minutes ago, gospa buba said:

da ali ona pripada zajednici koja prezire zenske organizacije. ako dobro shvatam.

Zainteresovaće se one za slučaj. Organizacije trkeljišu te slučajeve, i reaguju čak i kad nisu pozvane. 

 

Drugo, nemoj biti uverena ;)

Radila sam s mnogim ženama iz takvih zajednica. I religiozne, i antivax.

Same su se javljale. 

 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Svemir Zeka said:

Same su se javljale. 

 

Bojim se da ova žena ne upravlja više svojim postupcima, niti ima ko da je posavetuje, kako treba... Tj. mislim da su je uhvatili ovi likovi i sad guraju svoju agendu preko nje...

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Bojim se da ova žena ne upravlja više svojim postupcima, niti ima ko da je posavetuje, kako treba... Tj. mislim da su je uhvatili ovi likovi i sad guraju svoju agendu preko nje...

Moguće. Ali ovo će primetiti i organizacije...to jest....već jesu. 

Koliko je ona spremna da se okrene na tu stranu, to se ne može uticati. 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
41 minutes ago, Svemir Zeka said:

Zainteresovaće se one za slučaj. Organizacije trkeljišu te slučajeve, i reaguju čak i kad nisu pozvane. 

 

Drugo, nemoj biti uverena ;)

Radila sam s mnogim ženama iz takvih zajednica. I religiozne, i antivax.

Same su se javljale. 

 

nuzda menja stvari, to je jasno.

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, Leia said:


Meni je neverovatno da je csr po svemu sudeci nedodirljiv i ne polaze racune nikome, kako je moguce da nisu obavezni da odgovore na dopis advokata, cak ni odluke suda nisu obavezujuce po njih? 
Uz to direktorka mrtva hladna izjavi da majka deteta treba da zasluzi njeno poverenje ili cvrc sto ce vise videti svoju decu.

Tamni vilajet bukvalno :ph34r:

 

Centar ne dozvoljava strankama da izvrse uvid u svoj dosije, odnosno spise konkretnog predmeta. U taj dosije oni ulažu razne sluzbene beleške, procene... koje stranka nikada nije videla, koje nije mogla da potvrdi ili ospori, a koje direktno utiču na prava koja stranka ostvaruje pred csr. Onda donose neka rešenja puna paušalnih procena, opštih mesta na koja se možeš žaliti resornom ministsrstvu koje odlucuje na osnovu onog dosijea u kome se nalazi taman ono što odgovara. Uz žalbu stranke se salje kopija bitnih dokumenata iz dosijea, jer dosije ostaje u centru. Kad potvrde odluku eventualni upravni spor se ceka 2-3 godine, u najboljem slučaju i ishod uprsvnog spora je u najboljem slucaju poništaj drugostepenog rešenja i vraćanje na ponovnu odluku. Ponovis ovaj ciklus par puta i deca su punoletna. 

I onda oni imaju realno očekivanje da njihovo poverenje mora da se zasluži. Problem nastaje kad ih napenali neki ozbiljan advokat, jer se onda taj njihov sukob lomi preko nesrećne dece i roditelja. A sa njima ne može drugačije nego zasuti ih pritužbama, prijavama i tužbama 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, Svemir Zeka said:

Ako ima elemenata, uvek može da se obrati nekoj ženskoj organizaciji s pravnom pomoći, one vrlo dobro znaju kako se ganjaju centri za socijalni rad. 


Ok, ali to su nevladine organizacije, meni je neverovatno da u okviru sistema nema pozivanja na odgovornost po automatizmu (ej neka deca ne vidjaju majku mesecima, školsko dete ni u školu ne ide, cela situacija vrišti od neregularnosti i nečije samovolje) nego se ide na odugovlacenje, iscrpljivanje oštećenog i na kraju zaborav.
Mada kako je sve, od samog vrha države samo se prenosi isti obrazac, cemu bilo kakvo čudjenje bilo čemu više

Link to comment

Ne znam sta da mislim. Sutra kad ne budu reagovali za nesto, pitace se opet zasto nisu, postoje li procedure (cek lista) ili sta vec. Kad se reaguje po nekoj proceduri, onda zasto tako. Kako da se odluci, sac metodom, slobodnom procenom?
 

Ovo sto se gura da je najbolje ce na kraju biti nepostojanje bilo kakave institucije, e tu su tek svi nadrljali. 

Ne videh nijedan konkretan predlog kako je ovo moglo da se resi u okviru onoga sto je po zakonu i sto nas sistem omogucava. Ima li CSR privremeni smestaj za ovakve slucajeve? Da li je upetljana porodica bivseg muza? Gomila protvrecnih stvari.

 

Sta je resenje?
 

@Uskebasi Kakva su tacno nepauslana resenja u granicama pravnog i socijalnog sistema Srbije? Ima li odluka CSR status sluzbene tajne, ako nema zasto je nemoguce advokatu da dodje sluzbenim putem do toga, preko samog CSR, suda ili ministarstva koje je nadredjeno? Sta treba da rade sa ovom “drzavnom” ispostavom populistickih dijabola sacinjenih od multilevel valjaca svega od serpi do teorija zavere.

 

To sto je direktorka CSR klasicni SNS bolid i ne menja stvar. Da se deci nesto desilo, opet bi ovima iz CSR skocili za vrat. I tako do sledeceg slucaja.
 

Na kraju kao i sa prosvetom, niko sa opcijom da radi nesto drugo nece hteti da se bavi tim poslom, pa sta svima buducnost da. 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
24 minutes ago, Leia said:


Ok, ali to su nevladine organizacije, meni je neverovatno da u okviru sistema nema pozivanja na odgovornost po automatizmu (ej neka deca ne vidjaju majku mesecima, školsko dete ni u školu ne ide, cela situacija vrišti od neregularnosti i nečije samovolje) nego se ide na odugovlacenje, iscrpljivanje oštećenog i na kraju zaborav.
Mada kako je sve, od samog vrha države samo se prenosi isti obrazac, cemu bilo kakvo čudjenje bilo čemu više

Pa to jeste tačno. Mislim procedure postoje, ali ih

1. ljudi uglavnom ne poznaju, pa je potrebno da ih neko uputi

2. i one mogu biti opstruirane trulošću sistema. Ali ne budu sve.

 

3 minutes ago, Moonwalker said:


Ne videh nijedan konkretan predlog kako je ovo moglo da se resi u okviru onoga sto je po zakunu i sto nas sistem omogucava. 

 

Misliš na topiku?

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Svemir Zeka said:

Misliš na topiku?


Mislim i na topiku. U edukativne svrhe, koliko moze.

 

Ovo je u okviru pravnog i socijalnog sistema Srbije, opcije su te i te.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
44 minutes ago, Moonwalker said:


Mislim i na topiku. U edukativne svrhe, koliko moze.

 

Ovo je u okviru pravnog i socijalnog sistema Srbije, opcije su te i te.

Znaš kako, ja bih se ovde pozvala na Elenikov post: ne znamo. Ima ovih, ima onih informacija. Ja se ne bih usuđivala da donosim zaključke, samo to.

Ono što sam sigurna jeste da, što sam već i pisala, kakvi su rokovi za reagovanje centra i tako dalje.

Međutim, pošto je ovde, izuzev onog rešenja, sve pod znakom pitanja (a sad već znam i opravdano, jer dosta od svega nije uopšte tačno što se piše), ne bih se dalje nastavljala. Samo ću reći da je @pt 2.0s pravom dobro procenila nedoslednosti.

 

Link to comment
59 minutes ago, Moonwalker said:

Ne znam sta da mislim. Sutra kad ne budu reagovali za nesto, pitace se opet zasto nisu, postoje li procedure (cek lista) ili sta vec. Kad se reaguje po nekoj proceduri, onda zasto tako. Kako da se odluci, sac metodom, slobodnom procenom?
 

Ovo sto se gura da je najbolje ce na kraju biti nepostojanje bilo kakave institucije, e tu su tek svi nadrljali. 

Ne videh nijedan konkretan predlog kako je ovo moglo da se resi u okviru onoga sto je po zakonu i sto nas sistem omogucava. Ima li CSR privremeni smestaj za ovakve slucajeve? Da li je upetljana porodica bivseg muza? Gomila protvrecnih stvari.

 

Sta je resenje?
 

@Uskebasi Kakva su tacno nepauslana resenja u granicama pravnog i socijalnog sistema Srbije? Ima li odluka CSR status sluzbene tajne, ako nema zasto je nemoguce advokatu da dodje sluzbenim putem do toga, preko samog CSR, suda ili ministarstva koje je nadredjeno? Sta treba da rade sa ovom “drzavnom” ispostavom populistickih dijabola sacinjenih od multilevel valjaca svega od serpi do teorija zavere.

 

To sto je direktorka CSR klasicni SNS bolid i ne menja stvar. Da se deci nesto desilo, opet bi ovima iz CSR skocili za vrat. I tako do sledeceg slucaja.
 

Na kraju kao i sa prosvetom, niko sa opcijom da radi nesto drugo nece hteti da se bavi tim poslom, pa sta svima buducnost da. 

Pravilna procedura je sledeća. Ako vec neko vreme csr ima saznanja u ugrozenosti dece, ili cak ako su do tih saznanja dosli tek nakon pozara, CSR je aktivno legitimisan da pokrene postupak za lisenje roditeljskog prava pred nadleznim sudom. Onda prilože dokaze za svoje tvrdnje, pa ukoliko ucine verovatnim da postoji opasnost po decu, sud donese privremenu meru kojom decu izmešta iz porodice i određuje privremenog staratelja deci, na koju odluku nezadovoljna strana ima pravo zalbe Visem sudu. Onda u nastavku postupka obe strane predlazu dokaze, a sud sam po sluzbenoj dužnosti izvodi i one dokaze koje stranke nisu predlozile. Jedan od tih dokaza je veštačenje od strane odgovarajuće ustanove, uviđaj na licu mesta i tome slicno. Nakon toga sud donosi presudu na koju nezadovoljna strana ima pravo žalbe Apelacionom sudu. Kad Apelacioni sud presudi na tu odluku nezadovoljna strana ima pravo revizije, a ako tu ne uspe ima pravo ustavne zalbe, pa predstavke Strazburu.

Naravno, mnogo je jednostavnije oduzeti decu bez ikakve odluke, pa poručiti majci da ce decu da vidi kad povrati poverenje institucije u nju... 

 

Što se tiče prava advokata da izvrši uvid u dosije stranke, naravno da po zakonu ima pravo, ali ako mu ne dozvole nema efikasan pravni lek. Meni su odbili uvid u dosije sa obrazlozenjem da se radi o privatnim podacima korisnika usluga koji ne mogu da se daju na uvid. Nije pomoglo ni to sto je to moj lični dosije u kome se nalaze moji licni podaci. Posle dve i po godine Poverenik je ukinuo resenje kojim je odbijen moj zahtev i naloženo im je da donesu novo rešenje kojim dozvoljavaju uvid. Resenje nikad nije doneto, a s obzirom na protek vremena tuzba zbog ćutanja uprave je bila besmislena.

Napravljen je zatvoren sistem sa kojim ne možeš da se izboriš 

Edited by Uskebasi
  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment
10 minutes ago, Uskebasi said:

Naravno, mnogo je jednostavnije oduzeti decu bez ikakve odluke, pa poručiti majci da ce decu da vidi kad povrati poverenje institucije u nju... 

 

Nisam sigurna da sam ispratila sve što je pisano na topiku; moguće da nisam. Odakle potiču ove informacije?

Link to comment
17 minutes ago, Uskebasi said:

Jedan od tih dokaza je veštačenje od strane odgovarajuće ustanove, uviđaj na licu mesta i tome slicno.


Koje ustanove kogu ovo da vestace?

 

17 minutes ago, Uskebasi said:

Što se tiče prava advokata da izvrši uvid u dosije stranke, naravno da po zakonu ima pravo, ali ako mu ne dozvole nema efikasan pravni lek. Meni su odbili uvid u dosije sa obrazlozenjem da se radi o privatnim podacima korisnika usluga koji ne mogu da se daju na uvid. Nije pomoglo ni to sto je to moj lični dosije u kome se nalaze moji licni podaci. Posle dve i po godine Poverenik je ukinuo resenje kojim je odbijen moj zahtev i naloženo im je da donesu novo rešenje kojim dozvoljavaju uvid. Resenje nikad nije doneto, a s obzirom na protek vremena tuzba zbog ćutanja uprave je bila besmislena.

Napravljen je zatvoren sistem sa kojim ne možeš da se izboriš 


Da li samo privatni advokat moze da zastupa interese stranke u sporu sa CSR, ili postoji neko lice (cak i pro forme) preko koga moze da se zastupa interes stranke (ombudsman)?
 

Sistem postoji, nekakav, ali je opstruisan kao i sve okolo. Opstrukcija ne mora da bude samo neznanje, nevoljnost da se radi posao, moze da bude i odluka druge prirode. Krstaskim odnosom prema ljudima koji rade u toj sluzbi nece se dobiti mnogo toga. Kao sto tebe opstruisu, mozda su i oni opstruisani.

 

Da policajke sa Zvezdare na svoju odgovornost nisu provalile u stan one budale, pitanje je sta bi sa onim detetom ostavljenim u kadi  bilo.
Pored ove galame sa besmislicama, bolje da su organizovali doborvoljnu akciju da joj se pomogne da rascisti taj prostor gde su deca zivela i da se prikaze kao neko uracunjljiv.

Edited by Moonwalker
Link to comment

 

2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Nisam sigurna da sam ispratila sve što je pisano na topiku; moguće da nisam. Odakle potiču ove informacije?

Intervju od 70 minuta sa direktorkom CSR, koji je neko okačio ovde 

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...