Jump to content
IGNORED

Slučaj Mihaljica


pt 2.0

Recommended Posts

17 minutes ago, Moća said:

 

Tu je poenta u troškovima za državu jer ako bi sada napravili neki okvir gde bi se ljudima dodeljivala socijalna pomoć u visini od 90k mesečno tu bi bilo prijavljeno stoine hiljade dece i roditelja zajedno sa njima kojima je to stvarno potrebno a ovako imas par hiljada hranitelja i to je mnogo manji trošak.

Za smestaj u hraniteljske porodice zbog loših ekonomskih uslova se ne prijavljuju deca, već ih država prinudno salje. Ne verujem da bi neko svesno zapustao svoje zivotne uslove do te mere da dovede državu u dilemu da li da oduzmu decu roditeljima i daju pare hraniteljima, ili da pojačaju socijalnu pomoć roditeljima i ostave decu tu gde jesu. 

Sve je bolje od toga da roditelju oduzmes troje dece zbog loših uslova, a onda daš 200 hiljada hranitelju da čuva to troje dece. 

Onaj ko ce da zajebe sistem će se dogovoriti da podeli pare sa hraniteljem i odvede decu kući. 

Link to comment
2 minutes ago, Mel said:

 

Dete joj ima 10 godina, da je shkola reagovala na bilo koji nachin da tu ima necheg za hitno uklanjanje - ne bi chekali toliko.

Tako da - znamo.

Ne bi mozda trebalo da znamo, ali znamo.

 

ne, ne znamo, možda je škola reagovala više puta, csr izvršio uvid, napravio zapisnik, sugerisao šta bi trebalo da se promeni, rekao da će biti u redovnom kontaktu i svaki put tako (tako se inače i radi). takvih prijava pre odvajanja dece može biti nebrojeno

  • +1 4
Link to comment

Dok ne pročitam sve, samo da dobacim sa strane: roditeljsko pravo i lišavanje istog se ne dešava na osnovu dijagnoze F. Više je na osnovu ponašajnih indikatora (socijalna zaštita to procenjuje). Dosta žena s kojima radila se plašilo da će im muž u razvldu uzeti decu jer imaju anksiozno-depresivne poremećaje, to je nebuloza i od toga nema ništa. A Mel je kapiram mislila na tu vrstu "poremećenih". Ni za shizofreniju se ne oduzimaju deca po defaultu. Ljudi koji se leče, odlaze redovno na kontrole pokazuju da brinu o sebi i uglavnom su dosta funkcionalni, i pored dijagnoze, i oni se ne lišavaju roditeljskog prrava.

 

Drugo, centri za socijalni rad rade na svakakve načine i bilo bi jako štetno generalizovati ih. Iz svog iskustva iz soc.zaš. ne bih rekla da se deca oduzimaju toliko često koliko voli da se tabloidiše. Čak bih rekla da se to radi u nekim ekstremnim slučajevima zanemarivanja. 

 

edit. Ovo crveno je slučajno a ne mogu s telefona da promenim 🤷

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
  • Hvala 5
Link to comment
4 minutes ago, Svemir Zeka said:

osta žena s kojima radila se plašilo da će im muž u razvldu uzeti decu jer imaju anksiozno-depresivne poremećaje, to je nebuloza i od toga nema ništa.

 

Zeni o kojoj pishem je dete oduzeto po tom osnovu - ima neku F shifru (ko nema) samo njena je registrovana jer ima terapiju itd. sve dokaze da ide redovno na preglede i uzima redovno terapiju je imala.

Nego se zaj jer je menjala boravak pa doshla pod reon csr-a gde je ovaj bivshi imao kombinaciju, i oduzeli su joj dete jer je 'majka depresivna'.

 

To ne bi trebalo tako, i da ona je uspela sve to da pobije i dobije dete nazad, ali uz veliku pomoc itd itd i trajalo je bash dugo.

 

Tako da eto, ako vec savetujesh zene, ne znam shta da ti kazem. Ja znam da je tvoj savet formalno tachan, ako bi se procedure poshtovale jel.

Link to comment
16 minutes ago, svashtabezneshto said:

 

ne, ne znamo, možda je škola reagovala više puta, csr izvršio uvid, napravio zapisnik, sugerisao šta bi trebalo da se promeni, rekao da će biti u redovnom kontaktu i svaki put tako (tako se inače i radi). takvih prijava pre odvajanja dece može biti nebrojeno

 

 

CSR je sam dao izjavu u kojoj se vidi da se ukljuchio prvi put posle pozara. Sumnjam da bi propustili da pomenu da su i pre imali posla sa njom, a izneli su sve detalje nakon pozara do detalja da kad su prvi put doshli u stan majke nije bilo sa jednim detetom a druga dva je chuvao deda foto video.

Link to comment

ne, csr to ne navodi, evo @vememah ovog izvoda iz blica, csr navodi da je decu posle požara izmestio iz biološke porodice

 

Hronologija slučaja porodice Mihaljica

Slučaj porodice Mihaljica datira iz 2014. godine:

Otac dece je lišen roditeljskog prava zbog nasilja u porodici i korišćenja nedozvoljenih supstanci
Majka je sa decom bila korisnica socijalne pomoći, advokat tvrdi da joj je bila privremeno ukinuta, pa vraćena
Centar navodi da majka zapušta decu higijenski, zdravstveno, obrazovno
16. novembra 2023. godine deca bivaju izmeštena u Sigurnu kuću nakon požara
Dva protesta građana i udruženja održana ispred CSR 28. februara i 7. marta, a zatim i danas, kada je razvaljena kapija Centra
Centar se oglasio povodom događaja koji "ugrožavaju bezbednost zaposlenih i urušavaju rad i ugled njihove ustanove"
Takođe, navode i da je policija protiv majke podnela krivičnu prijavu za zlostavljanje i zanemarivanje dece
Današnji protest nastavljen je i tokom popodneva, a okupljeni pozivaju da se tu i ostane do daljeg
blic.rs/vesti/drustvo/slucaj-ane-mihaljice-majka-iz-novog-sada-tvrdi-da-su-joj-sinovi-bespravno-oduzeti-csr/vwr4601

  • +1 2
Link to comment
Posted (edited)

kad smo kod požara, evo i ondašnje šture vesti o tome u kojoj se, između ostalog, navodi da ovo nije prvi požar u tom stanu, kao i da je u stanu nađeno puno smeća.

https://www.blic.rs/vesti/hronika/pozar-u-novom-sadu-vatra-buknula-u-stanu-koji-je-bio-pun-smeca/gedvenc

 

edit. ovo navodno ponašanje majke je neobjašnjivo:

"U toku postupka, majka je pokazala izuzetno visok stepen nesaradnje (nije dozvoljavala stručnim radnicima da obave terensku posetu na novoj navedenoj adresi, nije priložila traženu dokumentaciju koja bi bila dokaz o obezbeđenim uslovima za preuzimanje dece), dok su i kontakti sa decom bili otežani - navode u Centru za socijalni rad.

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, svashtabezneshto said:

ne, csr to ne navodi, evo @vememah ovog izvoda iz blica, csr navodi da je decu posle požara izmestio iz biološke porodice

 

Hronologija slučaja porodice Mihaljica

Slučaj porodice Mihaljica datira iz 2014. godine:

Otac dece je lišen roditeljskog prava zbog nasilja u porodici i korišćenja nedozvoljenih supstanci
Majka je sa decom bila korisnica socijalne pomoći, advokat tvrdi da joj je bila privremeno ukinuta, pa vraćena
Centar navodi da majka zapušta decu higijenski, zdravstveno, obrazovno
16. novembra 2023. godine deca bivaju izmeštena u Sigurnu kuću nakon požara
Dva protesta građana i udruženja održana ispred CSR 28. februara i 7. marta, a zatim i danas, kada je razvaljena kapija Centra
Centar se oglasio povodom događaja koji "ugrožavaju bezbednost zaposlenih i urušavaju rad i ugled njihove ustanove"
Takođe, navode i da je policija protiv majke podnela krivičnu prijavu za zlostavljanje i zanemarivanje dece
Današnji protest nastavljen je i tokom popodneva, a okupljeni pozivaju da se tu i ostane do daljeg
blic.rs/vesti/drustvo/slucaj-ane-mihaljice-majka-iz-novog-sada-tvrdi-da-su-joj-sinovi-bespravno-oduzeti-csr/vwr4601

 

 

 

Ne.

 

Evo ti kopirano iz Blica, ovaj sluchaj pochinje reakcijom CSRa nakon shto je u novembru izbio pozar.

Deca su vec 16tog novembra bila izmeshtena.

 

 

Centar: Roditelj grubo zanemaruje svoje dužnosti

 

Centar za socijalni rad saopštio je da je u ovom slučaju utvrđeno da roditelj grubo zanemaruje svoje dužnosti.

- Troje maloletne dece iz Novog Sada živeli su u nebezbednim i u nehigijenskim uslovima u stanu, koji je zatrpan gomilom smeća. To su zatekle nadležne službe koje su reagovale nakon što je u stanu u novembru prošle godine izbio požar. Decu je u tom momentu čuvao deda, dok je majka sa najstarijim detetom bila van stana - kažu u Centru za socijalni rad (CSR).

Novosadski Centar za socijalni rad je, postupajući po prijavi policije i javnog tužilaštva, preduzeo hitne mere privremene starateljske zaštite, kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i bezbednost dece.

Policija je protiv majke podnela krivičnu prijavu za zlostavljanje i zanemarivanje dece. Od strane organa starateljstva napravljen je plan kontakta maloletne dece sa roditeljem, a ovaj organ preduzimao je postupno sve mere porodično-pravne zaštite u cilju zaštite prava i interesa maloletne dece, a pre svega obezbeđivanja bezbednih i adekvatnih životnih uslova i njihovog povratka u biološku porodicu.

Majci je najpre planom usluga, a potom u okviru postupka korektivnog nadzora naloženo da otkloni propuste u vršenju roditeljskog prava (pre svega da obezbedi bezbedne uslove za život dece).

U toku postupka, majka je pokazala izuzetno visok stepen nesaradnje (nije dozvoljavala stručnim radnicima da obave terensku posetu na novoj navedenoj adresi, nije priložila traženu dokumentaciju koja bi bila dokaz o obezbeđenim uslovima za preuzimanje dece), dok su i kontakti sa decom bili otežani - navode u Centru za socijalni rad.

Kako takođe tvrde u Centru za socijalni rad, uočena su neprimerena ponašanja majke, koja su uznemirila decu.

Link to comment
1 minute ago, pt 2.0 said:

kad smo kod požara, evo i ondašnje šture vesti o tome u kojoj se, između ostalog, navodi da ovo nije prvi požar u tom stanu, kao i da je u stanu nađeno puno smeća.

https://www.blic.rs/vesti/hronika/pozar-u-novom-sadu-vatra-buknula-u-stanu-koji-je-bio-pun-smeca/gedvenc

 

 

 

 

Kod mojih prvih komshija je bio pozar, u sestrinoj zgradi, u nashoj kuci u drugom mestu eksplozija i pozar kotla, moje prve komshije na selu - do temelja izgoreli itd itd.

 

Smece svakako mora da se ukloni, tu nema dileme, i stan privede fiunkcionalnijem izgledu. U civilizovanim drzavama postoje sluzbe koje pomazu i nadgledaju porodice sa hording problemom. Nije prva mera oduzimanje dece.

 

Mene bi zanimalo i ide li starije dete u svoju shkolu, a to srednje u to obavezno predshkolsko.

Link to comment
1 minute ago, Mel said:

Kod mojih prvih komshija je bio pozar, u sestrinoj zgradi, u nashoj kuci u drugom mestu eksplozija i pozar kotla, moje prve komshije na selu - do temelja izgoreli itd itd.

najčešći uzrok požara, ako je verovati onom liku što nas je godinama u firmi obučavao o BZR su električne instalacije.

ja sam vest podelila zbog detalja koji navodi da to nije bio prvi požar u ovom stanu, što već postavlja znak pitanja i uzvika u mojoj glavi.

 

dodaću još da je reč o šekspirovoj 14 u novom sadu, o višespratnici a ne nekoj udžerici ili građevinski sklepanom objektu.

stan se navodno nalazi na osmom spratu.

Link to comment

U prilogu Insajder TV-a koji sam okačio kažu da CSR tvrdi da deca idu u školu i vrtić.

Edited by vememah
Link to comment
Just now, ragasto said:

 

 

Mislila sam zanimalo bi me da li deca sada idu - starije u ISTU shkolu u koju je i pre ishlo, i sa istim ocenam ai sl indikatorima psihichkog stanja, a srednje da li su upisali u to obavezno predshkolsko poshto majci sad lepe svashta pa je i to bitno dal neko ide u predshkolsko.

 

Mislim lichno mi je potpuno nebitno, deca treba da se upishu u prvi razred, sve pre toga kako god. Nisam fan prevelike intruzije drzave u porodicu, tek ona izjava sa par prethodnih strana kako u nekim drzavama u obavezno obdanishte ako ne shaljesh decu dodju ti da te priupitaju za zdravlje mi je pa tek da budem pristojna - shokantna.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, vememah said:

U prilogu Insajder TV-a koji sam okačio kažu da CSR tvrdi da deca idu u školu i vrtić.

 

Zanimljivo da majka ne moze da im pristupi onda, mogla bi da vidja svoje dete makar to shkolsko svaki dan kad dolazi u svoju shkolu i izlazi na odmore...

Link to comment
2 minutes ago, vememah said:

U prilogu Insajder TV-a koji sam okačio kažu da CSR tvrdi da deca idu u školu i vrtić.

Eto ti sad. 

 

Iz Centra za socijalni rad ranije je saopšteno da je u tom slučaju utvrđeno da roditelj grubo zanemaruje svoje roditeljske dužnosti, između ostalog i zbog nevakcinisanja dece, kao i zanemarivanja njihovog obrazovanja.

 

Možda to znači da su deca krenula u školu i vrtić tek nakon što ih je CSR uzeo pod svoje, i to je nejasno. Kako god, trebalo bi da se narednih dana sve razjasni. Ovako možemo da lutamo za informacijama beskonačno.

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...