Jump to content
IGNORED

Vikendice / bekstvo iz grada


Recommended Posts

Košenje kosom (a uspravnom)!

Zvuci iz riznice detinjstva, prvo lako tupo klepanje, onda brusni kamen, uvek nekom izlizanom granom, svaki put na ivici da postavim neotrebno pitanje na koje ionako neću dobiti potreban odgovor; aštoneokreneškamen, deda?

Onda brza agonija trave / deteline, hvuš, zatim energični zamah sa jedva čujnom a britkom metalnom notom, pa opet, hvušš..

O mirisima da se i ne počinje, isprva slatka krv metala..

Spoiler

Inače, kao asocirani brdovlasnik, severni obronak f_gore, razmišljam čime da naselim pola hektara.. ili samo netalentovano a konjukturno isparcelišem i prodam. Međutim, kao osvedočeni antitalenat za бизнис, svetli mi neka utopija zadružna, фанифарм.. ili parlog, što je i najbobougodnije, na svu ovu propas_sveta (niešteta).

 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, đorđe geprat said:

ali frenk, to klepanje rade samo seljaci. mi, vikendaši i dođoši u selo koristimo motorne kosačice (samohodne su za lenštine i bašbaš starkelje) a za nagibe motorne ili električne trimere/kose. pisao sam ranije da imam dva električna (za mene i ženu) i jedaan motorni koji čami čekajući na upotrebu. pretežak je za moja ramena.

 

Ako ti je motorni pretežak, nisi lepo podesio prsluk i poziciju. Imam i motorni i električni, posle rada sa električnim me sve živo boli od držanja u rukama i nagnutog položaja, sa motornim nisam nikad imao tih problema, nego nemam toliku površinu za trimer da bih se zajebavao sa dovlačenjem benzina u kantama...

Link to comment

Ja posle prvih pokušaja kao klinac uz brižno oko ujaka (kao da postoji "nebrižno" oko kojom ujak gleda sestrića) sa "mlatio" kosom tamo-vamo i odgovor je stigao popodne uveče jer su me boleli "mišići koje nisam ni znao da imam".

To je tako kod svih "seoskih radova"  vrlo brzo telo samo "pokaže" kad se radi pogrešno...

  • +1 2
Link to comment

frenče, to košenje dvorišta je 20-30e /u zavisnosti da li hoćeš da ti skupi travu ili ne/ kod brata đorđija sa prespe

 

ti sediš u senci nara, cevčiš cipuro i nabadaš fetu viljuškicom boc gledajuć u daljinu

 

Blow Your Mind Wow GIF by Product Hunt

Link to comment

Ja imam vikendicu, kao 3-sobni stan, na Tresnji sa 12 ari placa. Nasledio sam je od roditelja, napravljena je planski 78e.

Nalazi se nekih 250m od Kragujevackog druma i na samoj stanici prevoza.

 

Ja je koristim kao vikendicu :) Posao mi je of kuce tako da povremeno i radim od tamo. Treba mi oko 30 min kolima do "Plavog mosta".

 

Meni odgovara mir i tisina, priroda i sl. Rad oko voca, baste, kosenja trave i sl mi je ok, donosi mi zadovoljstvo :)

 

Nemam konkretne planove za buducnost. Mozda cu tamo preci da zivim kad, ako bude sve kako treba, za 6-7 godina odem u penziju. Za sada mi je to hobi sa "lukavom" idejom.

Spoiler

Razmisljao sad da napravim jedan porodicni biMis, sa svojom decom i bratom tj bratancem. Na nekih 5-6, ili vise, hektara da uzgajamo voce i lozu, i da napravom manufaktutu za preradjevine - dzemovi i slatko, plus rakija i vino. 

Generalno, proizvodi boljeg kvaliteta za visu srednju klasu.

Da bih mogao da se bavim proizvodnom voca i grozdja moram nesto da znam o tome, pa se sada ucim i ide mi sasvim solidno.

 

Jedino me kolje ona rakija, slabo se razumem, mozda bratanac ili moje mladje dete, ima opasan potencijal. Mnogo je ljubopitljiv ;)

 

 

U ulici se nalazi oko 50 kuca, i u oko 15 su ljudi koji tamo stalno zive, vecinom zato sto zele. Jos 10ak budu sezonci (april - novembar). Ima samo jedna porodica domorodaca, unuk se vratio sa porodicom u dedinu kucu.

 

Generalno, vecina ljudi/komsija su vredni i radni, nema njanjanja, da se zale i sl. I hoce da pomognu :) ima i par lopova, ali ce vreme/prirodni sat uciniti svoje.

Ljudi su vecinom 50+, koji su deci ostavli stan i preselili se na "selo".

 

Uslovi zivota su generalno ok. Imamo ulicnu rasvetu, asfalt (demokrate uradile 2008 pred izbore), gradsku vodu (sns uradio 2015/6 pred izbore), korektnu struju (moj ups retko reaguje) koja moze da nestane kada su letnje oluje na sat vremena. Internet je odlican, oko 100Mb/s kod sva 3 operatera. Smece se odnosi jednom nedeljno, sneg se cisti u roku od par sati nakon prestanka padavina - poredjenja radi ulice izmedju Bulevara i V.Ilica custi samo sunce, grtalica nije prosla jos od 1963 ;)

Prevoz ide po redu voznje, ima vise linija, 408 GSP i nekoliko Lasta. Na 10-15 nesto naidje. Do Trosarine/Autokomande im treba oko 40 min. Posle je gradska voznja :)

U Prnjavotu postoji ambulanta i terenska sluzba, ljudi koji su koristili kazu da su jako ljubazni - za razliku od DZ Zvezdara koji su stalno nadrkani i bezobrazni.

Postoji i vrtic i skola, takodje u Prnjavoru. To je 2km (1 stanica prevozom) od mene. 

Ripanj (6-7 min voznje, par stanica 404) je varosica, ima Maksi i par privatnika, pijaca, zanatlije, ...

 

Kao i svako mesto van grada ima svoje prednosti i mane, pa ko kako voli :)

 

  • +1 3
  • Wub 1
  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment

sad, ako hoćeš da vidiš kako se kosi i klepa™, a kosa od metra, jedino na rajcu u nedelju polovinom jula. kad vidiš crnogorca ili bosanca kako zahvata 3 - 4 metra jebnim zamahom samo zineš. lani smo omanuli sa odlaskom, bilo je kišovito, ovog puta nećemo. praznik za oči u svakom smislu.

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Eleniko said:

frenče, to košenje dvorišta je 20-30e /u zavisnosti da li hoćeš da ti skupi travu ili ne/ kod brata đorđija sa prespe

 

ti sediš u senci nara, cevčiš cipuro i nabadaš fetu viljuškicom boc gledajuć u daljinu

 

 

Pa nije poenta da plaćaš drugog, ako to možeš da odradiš sam. Vikendašenje je hobi.

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Lord Protector said:

 

Pa nije poenta da plaćaš drugog, ako to možeš da odradiš sam. Vikendašenje je hobi.

 

pa da, jedino što moram da biram čega ću da se odreknem da bi proveo pola dana sa trimerom oko vrata /i još ko zna koliko puta tako dok naučim da radim sa rutinom koju đorđi ima/ - a u opciji su pecanje, blejaž na plaži, kupljenje kamenja za ukrašavanje bašte, hajk na okolna brda, skupljanje divlje šparoge, branje origana i majčine dušice, branje kapara, potraga za retkim divljim travama koje idu u turšiju /motar na hrvatskom, kretama na grčkom/ itd itd. u poređenju sa time trimovanje dvorišta je za mene težak smor, čak sam bio kupio i mali benzinski trimer koji sam malo vozio, smorio se i na kraju prodao /srećom za više para nego što sam platio....

 

nećeš verovati koliko ima stvari za uraditi i koliko brzo prođe sezona. posle se češkaš po glavi....

 

neki poslovi su zaista za ljude sa sela da ne kažem seljake a moj đorđi je baš to - nenadmašan za košenje, uređivanje bašte za sejanje, potkresivanje maslina i drugog drveća itd.

  • +1 2
Link to comment
On 25.2.2024. at 11:49, kipo said:

Lobotomija podkast bese, gost Zika Milenkovic pa prica kako je kupio/dobio/naslijedio neku zemlju u Perlezu i tamo provodi vrijeme, izmedju ostalog i kakav odnos sa lokalcima ima. Otprilike: Sjedim ispred prodavnice, prolazi seljanin sa konjem, konj prljav od blata, govana, cega sve ne. Viknem mu: Operi tog konja! a on odgovara: Kupi sebi konja pa ga peri! :laugh:

 

 

pa u pravu je covek.. gde se to govori.. ja bih mu jos gore odgovorila..gledaj brate svoja posla i pusti druge da rade sta hoce..

 

 

 

ja bih imala kucu na kraju sela ili i malo izvan..sto dalje od komsija..uopste me ne zanimaju..ni seljani ni komsije..

Edited by ivy
  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Eleniko said:

 

pa da, jedino što moram da biram čega ću da se odreknem da bi proveo pola dana sa trimerom oko vrata /i još ko zna koliko puta tako dok naučim da radim sa rutinom koju đorđi ima/ - a u opciji su pecanje, blejaž na plaži, kupljenje kamenja za ukrašavanje bašte, hajk na okolna brda, skupljanje divlje šparoge, branje origana i majčine dušice, branje kapara, potraga za retkim divljim travama koje idu u turšiju /motar na hrvatskom, kretama na grčkom/ itd itd. u poređenju sa time trimovanje dvorišta je za mene težak smor, čak sam bio kupio i mali benzinski trimer koji sam malo vozio, smorio se i na kraju prodao /srećom za više para nego što sam platio....

 

nećeš verovati koliko ima stvari za uraditi i koliko brzo prođe sezona. posle se češkaš po glavi....

 

neki poslovi su zaista za ljude sa sela da ne kažem seljake a moj đorđi je baš to - nenadmašan za košenje, uređivanje bašte za sejanje, potkresivanje maslina i drugog drveća itd.

 

Pa ti si nepopravljiv gurman, tebi pola vremena ode na pripremu hrane. Bolje da otvoriš neki restoran tamo. 

  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, x500 said:

 

 

Nemam konkretne planove za buducnost. Mozda cu tamo preci da zivim kad, ako bude sve kako treba, za 6-7 godina odem u penziju. Za sada mi je to hobi sa "lukavom" idejom.

  Hide contents

Razmisljao sad da napravim jedan porodicni biMis, sa svojom decom i bratom tj bratancem. Na nekih 5-6, ili vise, hektara da uzgajamo voce i lozu, i da napravom manufaktutu za preradjevine - dzemovi i slatko, plus rakija i vino. 

Generalno, proizvodi boljeg kvaliteta za visu srednju klasu.

Da bih mogao da se bavim proizvodnom voca i grozdja moram nesto da znam o tome, pa se sada ucim i ide mi sasvim solidno.

 

Jedino me kolje ona rakija, slabo se razumem, mozda bratanac ili moje mladje dete, ima opasan potencijal. Mnogo je ljubopitljiv ;)

 

 

Uh, to je ozbiljna površina i veliki posao. 

Edited by Lord Protector
Link to comment

Kad propadnem zbog alkohola, moraću da se ugradim kod nekog od vas. Pomažem vam oko tih poslova, a vi me darujete.

 

Osim ako me Neša Roming ne uzme pod svoje.

  • Haha 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

jbga ja imam 5.5 ari na kome su dve kuce sa 170m2 u osnovi. vrlo bi rado dodao 10 ari da zasadim vinograd.

 

zapravo smo ispali glupi što nismo uzeli ceo plac sa još jedno 25 ari, sad više neće to da prodaju. tu bi danas zasadio nešto komercijalno a lepo, ne nužno celo za vinograd nego recimo lavandu.

Link to comment
3 minutes ago, Lord Protector said:

 

Uh, to je ozbiljna površina. 

misliš na @x500ovih 12 ari placa?

ja ovde imam 28 ari i ovde pored mi je 10 - 12 ari šume. razmišljao sam i to da kupim ali em što vlasnik neće da proda em bi ispalo da koliko dam njemu dam i državi, notaru, katastru, geometru.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...