Jump to content
IGNORED

Zlostavljanje dečaka i muškaraca


Svemir Zeka

Recommended Posts

6 hours ago, Braća Strugacki said:

 

Nisam saglasan sa ovim što pišeš. Da bi rešio problem moraš da vodiš šta ga stvara, ako muškarci i žene ubijaju iz različitih razloga, onda je jasno da to moramo da odvojimo u analizi. Od tih 2%, ne zanemarljiv deo otpada na žene koje su ubile u odbrani ili posle dugogodišnjeg zlostavljanja. Pored toga, nasilje nad decom, muškom i ženskom ima potpuno drugačije korene, tako da je i to potrebno da se posmatra odvojeno. Možda su žrtve slične, ali nasilnici se razlikuju.

Vini odbija da uvrsti društvene uloge u dinamiku ubistava. 

Muškarac koji je ubio ili nanosio teške telesne povrede mogao je biti nikad maltretiran i krivično vrlo uračunljiv. Ubio je jer ga je kurva ostavila, na primer. 

 

  • +1 3
Link to comment
6 hours ago, x500 said:

Prosle godine, cini mi se april, zena je prijavila muza, paora, za nasilje u porodici. Policija je donela meru, po zakonu, zabrane prilaska i sl.

Gde taj covek da spava, i od cega da zivi mesec dana? Ko ce da mu poseje kukuruz kad su mu masine u dvoristu? Ko ce da brime o starim roditeljima koji zive u drugoj kuci u istom dvoristu gde on ne sme da pridje? ...

 

To sto postoje zene, njih sto, hiljadu, stohiljada, koje su prosle kao on, ili gore, nije njemu uteha nimalo.

Čekaj, kakvo je ovo pitanje? Pa jel razmišljao on sam o tome kad je vršio nasilje? 

Uteha? 

  • +1 1
Link to comment

Sigurne kuće su vrlo korisna stvar i nije tačno da se ne rešava ništa, nego rešavaju akutno zbrinjavanje, ne mora uvek biti žena bez novca, u slučaju visokog rizika da bude ubijena ići će i tada. Boravak je oko 2-3 meseca. Za to vreme se pravno može obaviti niz stvari, može pronaći drugo mesto boravka, srediti malo život. U drugim zemljama gde su stvari malo sređenije, službe to obavljaju kompletno umesto žene, pa je njen boravak tu i kraći. 

To što smo mi zemlja koja često ne proceni veoma opasnog nasilnika kao nekoga kome je hitna mera malo, jer će je prekršiti, to je druga priča. 

Ali nije tačno ni da je uvek tako - samo to ne piše po novinama.

Link to comment
5 hours ago, Weenie Pooh said:

Ko bi mu posejao kukuruz i brinuo o roditeljima da su ga poslali u sigurnu kuću?

Kukuruz je posejao masina i gorivom dobrog prijatelja, seme i preparate je uzeo na svesku. Komsija mu je pomogao oko roditeljam

Da je imao smestaj i pomoc (ovde mislim na psiholosku i pravnu pomoc) bilo bi mu lakse. .ovde je posebno vazan deo oko pomoci! Izmedju ostalog, kako spreciti da se ne napravi vece zlo. 

 

Prica 2, stariji covek je ziveo u manjm dvoaobnom stanu sa sinom, snajom i dvoje dece. Prodali su stan i napravili kucu na snajinoj ocevini, neko selo pored Beograda. Posle par godina sin mu je umro i pre 40 dana je deda dobio "nogu u dupe". Presao je da zivi u nekoj sklepanoj supi na placu. Druge zime je "otputovao". Nije imao para da placa advokate da isteruje pravdu, ali nije imao ni pomoc institucija. 

Zamisli na trenutak da je dobio smestaj i pravnu pomoc u sigurnoj kuci. Mislim da bi mu bilo bolje.

 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
16 minutes ago, Svemir Zeka said:

Čekaj, kakvo je ovo pitanje? Pa jel razmišljao on sam o tome kad je vršio nasilje? 

Uteha? 

Prijava za nasilje i da li je stvarno izvrseno nasilje nije isto ;)

Policija reaguje na prijavu i donosi meru ako smatraju, po pravilu smatraju, da je potrebna.

 

Bolje da dobije strucnu pomoc, pravnu i psiholosku, na organizovan nacin. Nego da mu "objasne" u seoskoj kafani kako to treba da se resi, i da na kraju osvane kao naslov u novinama. 

To je moje misljenje i mozda gresim. Ne tvrdim 100% da sam upravu.

 

Mozda bi, takodje, bilo fer da dam siru sliku, ovako ima prrvise "predrasuda".

Spoiler

"Mator momak", paor, resio da ozeni mladju zenu, iz susedne varosice, i da zive kod njega u seoskoj kuci.

Posle ser meseci, doslo prolece i pocinju radovi, i oni su se svadjali oko podele posla i sl. 

Ona je otisla u kupatilo, pozvala policiju i prijavila nasilje. Onda se vratila u sobu i nastavila se rasprava. Tu su pale i neke malo "teze reci"

Spoiler

Navodno mu je rekla da je los "jebac" i da nije cudo sto je prcao u dupe 46 godina bez da se ozenio.

Ovde se prica razdvaja. Ona tvrdi da je on udario. On tvrdi da nije.

Kako god, stizu organi (ne)reda i zaticu njih dvoje koji su crveni ko bulke i koji se deru, njena cerka od 3 godine u susednoj sobi place ko kisa.

Donose privremenu meru udaljavanja nasilnika po njenoj prijavi.

 

Link to comment
21 minutes ago, x500 said:

 

Da je imao smestaj i pomoc (ovde mislim na psiholosku i pravnu pomoc) bilo bi mu lakse. .

Mogao je da ima i smeštaj, ali mu je učinjeno da nije. 

Jel razmišljao o tome dok je radio to što je radio pa dobio prijavu za nasilje?

Link to comment
Just now, x500 said:

Prijava za nasilje i da li je stvarno izvrseno nasilje nije isto ;)

Policija reaguje na prijavu i donosi meru ako smatraju, po pravilu smatraju, da je potrebna.

 

Bolje da dobije strucnu pomoc, pravnu i psiholosku, na organizovan nacin. Nego da mu "objasne" u seoskoj kafani kako to treba da se resi, i da na kraju osvane kao naslov u novinama. 

To je moje misljenje i mozda gresim. Ne tvrdim 100% da sam upravu.

 

Mozda bi, takodje, bilo fer da dam siru sliku, ovako ima prrvise "predrasuda".

  Hide contents

"Mator momak", paor, resio da ozeni mladju zenu, iz susedne varosice, i da zive kod njega u seoskoj kuci.

Posle ser meseci, doslo prolece i pocinju radovi, i oni su se svadjali oko podele posla i sl. 

Ona je otisla u kupatilo, pozvala policiju i prijavila nasilje. Onda se vratila u sobu i nastavila se rasprava. Tu su pale i neke malo "teze reci"

  Reveal hidden contents

Navodno mu je rekla da je los "jebac" i da nije cudo sto je prcao u dupe 46 godina bez da se ozenio.

Ovde se prica razdvaja. Ona tvrdi da je on udario. On tvrdi da nije.

Kako god, stizu organi (ne)reda i zaticu njih dvoje koji su crveni ko bulke i koji se deru, njena cerka od 3 godine u susednoj sobi place ko kisa.

Donose privremenu meru udaljavanja nasilnika po njenoj prijavi.

 

Čekaj, ti očekuješ da će reći jesam, ako nije očigledno (najčešće rane, modrice pokušavaju da se objasne nečim drugim)?

Link to comment
5 minutes ago, x500 said:

Prijava za nasilje i da li je stvarno izvrseno nasilje nije isto ;)

Policija reaguje na prijavu i donosi meru ako smatraju, po pravilu smatraju, da je potrebna.

 

Bolje da dobije strucnu pomoc, pravnu i psiholosku, na organizovan nacin. Nego da mu "objasne" u seoskoj kafani kako to treba da se resi, i da na kraju osvane kao naslov u novinama. 

To je moje misljenje i mozda gresim. Ne tvrdim 100% da sam upravu.

 

Mozda bi, takodje, bilo fer da dam siru sliku, ovako ima prrvise "predrasuda".

  Hide contents

"Mator momak", paor, resio da ozeni mladju zenu, iz susedne varosice, i da zive kod njega u seoskoj kuci.

Posle ser meseci, doslo prolece i pocinju radovi, i oni su se svadjali oko podele posla i sl. 

Ona je otisla u kupatilo, pozvala policiju i prijavila nasilje. Onda se vratila u sobu i nastavila se rasprava. Tu su pale i neke malo "teze reci"

  Hide contents

Navodno mu je rekla da je los "jebac" i da nije cudo sto je prcao u dupe 46 godina bez da se ozenio.

Ovde se prica razdvaja. Ona tvrdi da je on udario. On tvrdi da nije.

Kako god, stizu organi (ne)reda i zaticu njih dvoje koji su crveni ko bulke i koji se deru, njena cerka od 3 godine u susednoj sobi place ko kisa.

Donose privremenu meru udaljavanja nasilnika po njenoj prijavi.

 

Samo policijska mera traje 48 sati.  A posle je produžava sud. Tačno je da se policijske mere lako izriču ali je računica da 48 sati nije tragično dugo pa nije strašno i ako se pogreši, sto je opravdano po meni. Sud je druga priča. 

Link to comment

Ne bi bilo zgoreg navesti jedan lep stari srpski običaj do pre 100 godina, da se veče pred odlazak u rat žena isprebija dobrano, reda radi, kako joj ne bi palo na pamet da švrlja (ne bi bilo loše @namenski da doprinese iz literature). A svi se sećamo lektire Nečiste krvi, al istraživanja sežu i dalje od odnosa snaja–svekar. Zapravo kad žena, mlada, uđe u domaćinsku kuću, može da je štrpne ko god, i stric, i svaka odrasla glava... Al ima i onaj, čuveni, žena kriva što nema poroda, pa ima i dat rok do isterivanja iz kuće, al ovo doslovno znači apsolutno nemanje krova nad glavom jer je se i njena familija odriče kao jalove, pa žena juri komšiju obdarenog nakotom da spase stvar.

Majku mu, otkud izraz femicid, kulturološki nacvrcnut izraz.

Nasilje je nasilje, al viševekovna tradicija nasilja nad određenim polom u lišavanju glasa, imovine, bilo kakvog materijalnog posedovanja, telesnog posedovanja koje gle, dovodi i sasvim bukvalno do lišavanja života kao normalan sled nekom u 21. veku nije jasno. 

 

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, Weenie Pooh said:

 

To nije zvanična definicija femicida, a i da jeste ne znam ko bi ustanovljavao "vlasništvo" na osobom. Ni kojim metodama. Ni zašto.

 

Zvanična definicija femicida je "ubistvo osobe motivisano njenom pripadnošću ženskom polu", dakle žena ubijena zato što je žena.

 

To naprosto nije tachno, po definiciji, uskoj:

Feminist author Diana Russell narrows the definition of femicide to "the killing of females by males because they are female". Russell emphasizes that males commit femicide with sexist motives.[11] She replaces "woman" with "female" to include girls and infants.[11] Russell believes her definition of femicide applies to all forms of sexist killing, whether motivated by misogyny (the hatred of females), a sense of superiority over females, sexual pleasure, or the assumption of ownership over women.[11]

 

Bas se pominje ubistvo jer si zensko, i nekoliko motiva od kojih je jedan ownership. Taj ownership je bash chest i rashiren razlog za nasilje nad zenama koje se ponekad zavrshava i ubistvom.

 

Ti mozesh da nastavish da kenjash da femicid kao neka potklasa ubistava nema potrebe da se definishe, tvoja volja, ali ne seri da definicija nije ono shto jeste jer eto tako ti se hoce.

 

  • Hvala 1
Link to comment
15 minutes ago, fren said:

 

Nasilje je nasilje, al viševekovna tradicija nasilja nad određenim polom u lišavanju glasa, imovine, bilo kakvog materijalnog posedovanja, telesnog posedovanja koje gle, dovodi i sasvim bukvalno do lišavanja života kao normalan sled nekom u 21. veku nije jasno.

 

Ma ajde, vekovi apsolutno podredjenog polozaja samo i iskljuchivo zato shto si zenska glava, a onda ti neko objashnjava da to nije tako jer eto i njega jadnog neko* moze da ubije u pljachki

(*neko sa preko 95% shanse da taj neko bude mushko)

Mushkarci su prosto agresivniji u tom smislu pol, shto ne znachi ni da su zene slatke ili generalno nenasilne, nego samo znachi bash to - generalno ljudska vrsta je nasilna, ali nasilniji su, znatno, mushkarci (biologija i kultura u uzajmanom odnosu), a deo tog nasilja je i klasichno vaspitanje, pa makar se prichom i paznjom na femicid to moze iskoreniti (manja stopa nasilja nad zenama u nekim drushtvima gde se od malena utuvljava u glavu da ono, zene ne treba silovati i mlatiti).

 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, x500 said:

Kukuruz je posejao masina i gorivom dobrog prijatelja, seme i preparate je uzeo na svesku. Komsija mu je pomogao oko roditeljam

Da je imao smestaj i pomoc (ovde mislim na psiholosku i pravnu pomoc) bilo bi mu lakse. .ovde je posebno vazan deo oko pomoci! Izmedju ostalog, kako spreciti da se ne napravi vece zlo. 

 

Prica 2, stariji covek je ziveo u manjm dvoaobnom stanu sa sinom, snajom i dvoje dece. Prodali su stan i napravili kucu na snajinoj ocevini, neko selo pored Beograda. Posle par godina sin mu je umro i pre 40 dana je deda dobio "nogu u dupe". Presao je da zivi u nekoj sklepanoj supi na placu. Druge zime je "otputovao". Nije imao para da placa advokate da isteruje pravdu, ali nije imao ni pomoc institucija. 

Zamisli na trenutak da je dobio smestaj i pravnu pomoc u sigurnoj kuci. Mislim da bi mu bilo bolje.

 

 

Svakako postoji potreba za smeshtajem i mushkaraca u takvim situacijama.

Samo jedan side komentar, ne dobiju no sve zene pomoc kad im ustreba.

Iz raznih razloga, mene je iz situacije nasilja od partnera (zasad) spaslo samo to shto sam aktivirala brata od 2 metra i 120 kg. Ko to nema, kao taj dedica, moze opasno da strada, pa makar bio i zensko.

  • +1 1
Link to comment

ja imam dva sela da uporedim, jedno je moje, severozadna bosna, a drugo muževljevo, planinska hercegovina

 

moje selo (ako se gleda način života, težina, neke tehnološke stvari, generalno napredak) je čitav vek ispred ovoga u hercegovini

 

u mom selu haos, u svakoj drugoj kući nasilje, nasilan je bio moj deda, nasilan stric, nasilan moj otac, samo je tu bila druga priča, majka ekonomski nezavisna pa je razvod spasio stvar

baka i strina trpele ceo život. takvo je pola sela, a rakije onoliko, šljivarski kraj, sve pijano

 

u muževljevom selu, srednji vek (bio doduše pre 30 godina, sada je druga priča a i nema više skoro nikoga), izrazito pratrijarhalni odnosi, nasledstvo se ostavlja sinovima, ćerke se gaje za tuđu kuću, ja bila šokirana

međutim, nema poznatog slučaja u celom selu da je neko zlostavljao ženu. ima jedna kuća za koju kažu da je žena zlostavljala muža, kao i celo selo, jer je prosto bila baksuz

 

ovo je sve živa istina, znam jako dobro situaciju u oba ta sela, sad da li je slučajnost ili nešto do mentaliteta, nemam pojma

 

 

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, dùda said:

ja imam dva sela da uporedim, jedno je moje, severozadna bosna, a drugo muževljevo, planinska hercegovina

 

moje selo (ako se gleda način života, težina, neke tehnološke stvari, generalno napredak) je čitav vek ispred ovoga u hercegovini

 

u mom selu haos, u svakoj drugoj kući nasilje, nasilan je bio moj deda, nasilan stric, nasilan moj otac, samo je tu bila druga priča, majka ekonomski nezavisna pa je razvod spasio stvar

baka i strina trpele ceo život. takvo je pola sela, a rakije onoliko, šljivarski kraj, sve pijano

 

u muževljevom selu, srednji vek (bio doduše pre 30 godina, sada je druga priča a i nema više skoro nikoga), izrazito pratrijarhalni odnosi, nasledstvo se ostavlja sinovima, ćerke se gaje za tuđu kuću, ja bila šokirana

međutim, nema poznatog slučaja u celom selu da je neko zlostavljao ženu. ima jedna kuća za koju kažu da je žena zlostavljala muža, kao i celo selo, jer je prosto bila baksuz

 

ovo je sve živa istina, znam jako dobro situaciju u oba ta sela, sad da li je slučajnost ili nešto do mentaliteta, nemam pojma

 

 

 

 

Obrasci se ponavljaju. Medjutim stvar je i u genetici, po tim selima su generalno svi rodjaci.

Recimo moj suprug je iz izrazito skladnog braka svojih roditelja.

Svoju genetiku je vukao preko majke, a ona opet preko svoje majke (isto odlichan brak, nikakvo nasilje). Od te babe sva braca su problematichna. Medjutim, moj suprug nikad nije upoznao nikog od njih, vec njegova majka nije imala vishe kontakt.

Problem ovde je stresna situacija koja nece na isti nachin trigerovati osobu sa tom genetikom i osobu bez te genetike. Da kazem bukvalno, prag stresa za guranje ovog genetskog profila u nasilje je mnogo nizi.

Ja inache mislim da se skoro svi pripadnici homo sapiensa mogu pod odredjenim uslovima gurnuti u ponashanja ekstremnog nasilja. U obichnim svakodnevnim okolonostima (koje su opet shirok spektar, ali ajde da kazemo imash da jedesh i nije ti drzava u nekom ratu) - genetika je takodje mnogo bitna, ne samo kulturni obrazac sredine.

 

Spoiler

Chitala sam jednom i neku knjigu o nasilju prema zenama, ono shto ljudi zamishljaju da chovek koji tuche svoju zenu je standardno neki krimos, generalno nasilan i prema mushkarcima, macho tip. Medjutim u knjizi pishe da na takve otpada 10-15% nasilnika. Ako se potrudim nekad da to prelistam pa cu sazeti shta je dominantan profil tj onih drugih >80% koji generalno nisu nasilni, nekad su chak percipirani kao izrazito fini, a kod kuce psihichki i fizichki maltretiraju zene.

 

 

Link to comment

@aram jel moze ova rasprava o nasilju nad zenama da se splituje na ispravnu temu a da mi ostali koji hocemo da se bavimo i temom nasilja nad muskarcima mozemo da pricamo o tome bez da mora svaki put da se raspravljamo sa nekim ko se nasao pozvanim da kaze "a kako je drugima...". Jbg, meni je ovo vrlo ozbiljna tema i nervira me zrtvometrija na njoj i skretanje sa problema o kojem pricamo.

 

Moze ova tema i na deponiju, vidim da je vecina PPPa tako i gleda. Taman da se ovi moralno ispravni sklone sa grbace nas patrijahalnih govana kojima je ionako sve previse dojaja pa bolje da cutimo i smrdimo u nekom svom uglu.

 

Zgadili ste mi se svi odreda.

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...