Jump to content
IGNORED

Zlostavljanje dečaka i muškaraca


Svemir Zeka

Recommended Posts

2 hours ago, Leia said:

Bold - zašto?

 

Ne znam, zamišljam da bi se žene koje su upravo pretrepele nasilje u porodici osećale sigurnije bez muškog prisutstva u tom privremenom smeštaju. Možda grešim, pretpostavka je u pitanju, ali zaista ne mislim da je tehnički problem odvojiti polno ekskluzivan prostor za žrtve nasilja kad ga već odvajamo za osobe u svim mogućim drugim sferama.

 

Da je ta muška kuća u Ćupriji prebukirana pa da neko predloži smeštanje muškaraca u neku od ženskih, možda bi imalo smisla raspravljati na temu co-ed smeštaja za žrtve nasilja. Ali dok nije, ne vidim razlog.

 

1 hour ago, x500 said:

Dakle, onaj dedica iz price #2 sto je dobio "nogu u dupe" treba da dobije pomoc - pocev od smestaja, pravnu pomoc da ima pravo na svoju imovinu i psiholosku podrsku, da nakon gubitma deteta razume svoju novu situaciju.

 

Kao i covek iz primera #1, da razume svoju situaciju i sta sme i sta NIKAKO ne sme da uradi. Pogotovo, ovo drugo, sto bi "kafanska savetodavna komisija" rado posavetovala.

 

Socijalna i pravna pomoć svakom pripada, naravno, ali ne bih rekao da je gorući problem u Srbiji nedostatak smeštaja za muške žrtve nasilja u porodici. (Optuženog za nasilje si sam naveo kao primer, nisam ti ga ja birao.) Na linku koji je Leia ostavila stoji da pedesetak muškaraca godišnje prođe kroz tu kuću, to meni uopšte ne zvuči kao da ih je mnogo. 

 

  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)
3 hours ago, Leia said:

Ako su sigurne kuće utočište za žrtve porodičnog nasilja, zašto bi se uopšte insistiralo da budu odvojeno za žene i muškarce?

Jesu li i deca bez roditeljskog staranja u odvojenim domovima ovisno o polu? Domovi za stare, isto?

Poenta je valjda brzo i efikasno pomoći ugroženim nemoćnim ljudima koji nemaju krov nad glavom a ne cepati dlaku kome je teže

 

Joj bre....

Pre sam za to da se otvori muška sigurna kuća. 

 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Unisex stanovanje, privremeno ili ne, verovatno nije najbolja ideja za žrtve partnerskog nasilja. Nije uporedivo sa staračkim domovima ili sirotištima.

 

Pritom ovo što @x500 predlaže je "sigurna kuća" za lika kog je žena optužila za nasilje. Smestiti takvog sa ženama koje su pobegle od nasilnih muževa meni zvuči suludo.

 

Apsolutno. 

Link to comment
8 minutes ago, Svemir Zeka said:

Joj bre....

Pre sam za to da se otvori muška sigurna kuća. 

 

Pa vidiš da već postoji, još od 2007. godine. Podelila Leia link na prethodnoj strani. Izdvajamo:

 

Quote

 

Trifunović kaže da konflikti u porodici uglavnom nastaju kada se stabilizuju finansije :lol: ili dođe do naglog pada standarda.

 

"Dok je borba da se otplati kredit za stan, otplati kredit za auto, porodivca funkcioniše. Čim se uspostavi ekonomska sigurnost dolaze problemi. Imamo i one druge situacije gde se javljaju porodični problemi ukoliko počne da propada privatni biznis ili neko od supružnika ostane bez posla", navodi Trifunović.

 

 

Zvuči kao da je Vučić ovog ciljao guslajući o protestantskim radnim navikama. Kao, dobro je dok se zlopatite, ali kad se stabilizujete ekonomski e tek tada počinju pravi problemi!

 

Link to comment
2 hours ago, Leia said:


Niti će se presvlačiti zajedno, niti verujem da bi ženi koja je žrtva nasilja bilo neprijatno od random osobe muškog pola koja je pritom tu iz istih razloga kao i ona

Šta ako joj je psihoterapeut muškarac, kuvar, čistač, radnik obezbedjenja najčešće bude muškarac

Baš ovakvim stavovima se podgreva nonsens ideja da su svi muškarci nasilnici i da je za žene najbolje da žive u nekom roze bablu, bezbedne i izolovane 

 

Bilo bi joj. Ako pitaš ko to kaže, kažu žene žrtve nasilja. Kome su rekla, rekle su meni.

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment

Kad je osoba istraumirana, sigurno ne treba da se izlaže onome što je može držati u strahu i pokrenuti proces retraumatizacije.

Zašto bi se to radilo ijednom živom biću?

Neće se pretučena, silovana osoba osećati prijatno da je posle svega smeste u prostoriju sa istim polom koji je povredio, već će biti veoma uznemirena.

 

 

  • +1 4
Link to comment

Ne mogu da shvatim da je toliko teško shvatiti da postoji čitav niz doživljaja, emocija, ponašanja i mehanizama odbrane koje prati traumu nasilja. Da to nije ekonomska tema, pa da kalkulišemo koliko je potrebno prostora za žrtve nasilja đuture. Da li znate da postoji mesto koje se zove materinski dom i koje prima trudne žene žrtve nasilja i žene s bebama do 2 godine? I zašto to postoji? 

Što se tiče mehanizama, da li znate da se ženska podrška ženama koje su preživele nasilje može iskazati zagrljajem, osim u slučaju silovanja, kad ni žena ne sme da je dotakne? A zašto, neko izmislio onako?

  • +1 3
Link to comment
32 minutes ago, Svemir Zeka said:

Bilo bi joj. Ako pitaš ko to kaže, kažu žene žrtve nasilja. Kome su rekla, rekle su meni.


Mozda da objasnis malo detaljnije? Mene zaista zanima kako na nekog ko je zrtva moze uznemirujuce delovati neko ko je i sam zrtva, pritom ne mislim naravno da treba da dele neki prostor bez ikakve privatnosti 

Link to comment

Wini ti je objasnio. Ja ti napisala da to žene same kažu. Nije dovoljno? Da kad su žene žrtve muškaraca, ne žele da sigurno mesto dele s muškarcima. Jebiga, ako ovo samo po sebi ima još da se objašnjava, ja te mogu uputiti na dostupnu literaturu. Stvarno da ponovo po hiljaditi put objašnjavam isto, niti hoću, niti mogu.

  • +1 3
Link to comment
13 minutes ago, Leia said:

Mozda da objasnis malo detaljnije? Mene zaista zanima kako na nekog ko je zrtva moze uznemirujuce delovati neko ko je i sam zrtva, pritom ne mislim naravno da treba da dele neki prostor bez ikakve privatnosti 

 

To da li je on žrtva ili nije, nje se ne realno tiče - svakom je njegova muka najveća.

 

Posle fizičkog nasilja, osećaćeš se fizički ugroženo u blizini nekog ko ti je fizički dominantan, htela ne htela.

 

  • +1 4
Link to comment
30 minutes ago, Svemir Zeka said:

Stvarno da ponovo po hiljaditi put objašnjavam isto, niti hoću, niti mogu.

 

Možeš, možeš.

 

 

  • Haha 1
Link to comment
56 minutes ago, Leia said:


Mozda da objasnis malo detaljnije? Mene zaista zanima kako na nekog ko je zrtva moze uznemirujuce delovati neko ko je i sam zrtva, pritom ne mislim naravno da treba da dele neki prostor bez ikakve privatnosti 

 

Tu je leading ono shto kaze onaj ko je zrtva nasilja. Sigurne kuce nisu bash neshto novo, pa ne sumnjam da su zene (davno) rekle shta su imale na tu temu.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Svemir Zeka said:

Wini ti je objasnio. Ja ti napisala da to žene same kažu. Nije dovoljno? Da kad su žene žrtve muškaraca, ne žele da sigurno mesto dele s muškarcima. Jebiga, ako ovo samo po sebi ima još da se objašnjava, ja te mogu uputiti na dostupnu literaturu. Stvarno da ponovo po hiljaditi put objašnjavam isto, niti hoću, niti mogu.


Pa nisam ti sigurno trazila da ponavljas ni sta si ti ni sta su drugi rekli, rekoh mozda bi mogla nesto da dodas kao strucno lice. Nije obavezno naravno, a nije ni tema, mozda bude neki split :fantom:

Link to comment
18 minutes ago, Leia said:


Pa nisam ti sigurno trazila da ponavljas ni sta si ti ni sta su drugi rekli, rekoh mozda bi mogla nesto da dodas kao strucno lice. Nije obavezno naravno, a nije ni tema, mozda bude neki split :fantom:

Nema tu neke visoke nauke. Ako je žena žrtva rodno zasnovanog nasilja (već smo objašnjavali specifičnosti), normalno je da će imati niži prag tolerancije na stimuluse koji su izazvali bol i traumu. Ništa toj ženi neće značiti da li je taj muškarac negde bio žrtva, pre svega jer je fizički jači. To je slučaj čak i sad dečacima, mislim iznad 14 ili 15 godina. 

 

Kao stručno lice sam ti prenela da se žene koje stignu do sigurne kuće plaše. Plaše se i jakih, iznenadnuh zvukova, trzaju se. A u sigurnim kućama se ponekad desi da i neka žena ispolji nasilnost, pa i o tome treba voditi računa. Dobro izmeriti ko je u čijoj blizini. 

 

 

  • +1 4
Link to comment

Ovde u Kanadi su dodatno iskomplikovali. Pre neku godinu primili u sigurnu zensku kucu trans zenu koja nije tranzitirala skroz, pa je resila da pokazuje penis po sigurnoj kuci sto je izazvalo reakcije zena. Od tad nema mesanja vise ni takvog, za trans i ostale posebne sigurne kuce. Bune se povremeno ali bez uspeha.

 

Ima i sigurnih kuca za muskarce ali ne dovoljno.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...