Jump to content
IGNORED

Zlostavljanje dečaka i muškaraca


Svemir Zeka

Recommended Posts

@Shan Jan

druže sad sam sve iščitao i nisam ništa pametniji. sama diskusija o sigurnoj kući za muškarce nije uopšte besmislena, pa makar je neki shvatili kao sprdnju. a ne vidim kako izbeći upoređivanje sa sigurnim kućama za žene, a odatle logično stvari idu i ka femicidu i patrijarhatu. koji je svakako velikim delom zaslužan i za nasilje nad muškarcima a još zaslužniji za odnos sredine prema muškarcu koji trpi to nasilje. čulo se tu i dosta vrednih informacija, a baš bez ikakve veze sa temom je možda dva-tri posta. dobro i ova dva poslednja Vinijeva, te bih ga zaista zamolio da se malo zaustavi ovde sa definicijama. :)
 

tako da ja tu ne bih ništa dirao, ali evo, ako neko ima pametniji predlog odvoren sam za raspravu o tome.
 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

@fren vrlo je prosto, zanemari ko je musko a ko zensko ili ih zameni u prici i samo ce ti se reci da li je u pitanju zlostavljanje ili ne. 

 

Ima puno ljudi koji koriste decu da napakoste bivsim supruznicima (dal zabranom vidjenja, dal pricanjem deci kako je onaj drugi los). Posto deca u 90% slucajeva pripadaju majkama tu su uglavnom muskarci ti koji tu pate. Rekao sam gore, glavni uzrocnik samoubistava u USA muskaraca je zbog gubitka dece nakon loseg razvoda. To je zlostavljanje. Ne kazem da nema stoke medju ocevima, ali postoji i ogroman broj onih koji vole svoju decu i pate a deca uce kako im nije stalo do njih i ne vidjaju ih. Nazalost kod nas deljeno starateljstvo je moguce samo ako se dogovore supruznici, u suprotnom sud dodeljuje decu jednoj osobi, najcesce majci. 

Jasno, ali u ovom mom iznešenom slučaju nema pretnji, materijalne zavisnosti i dominacije u upravljanju kućnim budžetom, nema fizičkog nasrtaja... Ima manipulacije, gaslajtinga. Trebalo bi konstatovati koji opseg takvog psiho ponašanja potpada pod nasilje.

Za decu mi je to tipično, nažalost, imam u okruženju nekoliko primera, majke koje izmeste decu i brane viđanje ocu. Otac prijavi CSR, oni to možda pomenu na nekom razgovoru majci, ona kaže baš me briga i nikom ništa. Dete pati, otac pati. Al to je i sistemski problem.

Link to comment

@fren sve sto si ti to spomenula (manipulacija, gaslajt, koriscenje dece da se povredi druga osoba) je zlostavljanje. Ovo zadnje je i zlostavljanje dece. 

  • +1 1
Link to comment

Apropo ovih nadgornjavanja u vezi s definijom femicida, dodala bih i crnogorske abortuse nakon genetskih testova i reklame spasimo devojčice. Mislim da je svima jasno na ovim prostorima šta je faking femicid, mi ga promovišemo ko limenku fante.

  • +1 6
Link to comment
1 hour ago, aram said:

@Shan Jan

druže sad sam sve iščitao i nisam ništa pametniji. sama diskusija o sigurnoj kući za muškarce nije uopšte besmislena, pa makar je neki shvatili kao sprdnju. a ne vidim kako izbeći upoređivanje sa sigurnim kućama za žene, a odatle logično stvari idu i ka femicidu i patrijarhatu. koji je svakako velikim delom zaslužan i za nasilje nad muškarcima a još zaslužniji za odnos sredine prema muškarcu koji trpi to nasilje. čulo se tu i dosta vrednih informacija, a baš bez ikakve veze sa temom je možda dva-tri posta. dobro i ova dva poslednja Vinijeva, te bih ga zaista zamolio da se malo zaustavi ovde sa definicijama. :)
 

tako da ja tu ne bih ništa dirao, ali evo, ako neko ima pametniji predlog odvoren sam za raspravu o tome.
 

Ne treba da se izbegne upoređivanje nego nasiljemetrija, ne treba da se briše tema nego će tema biti prilično sranje jer je mnogi koriste da relativizuju seksualno nasilje po principu viđenom ovde 'ako oba pola trpe nasilje onda to nasilje i nije seksualno'. Nego npr. porodično, ili prosto nasilje. Nije problem tema, dok god ima dovoljno dobronamernih diskutanata koji organizovanje protiv nasilja ne vide kao nasilje, a feminizam kao ugrožavanje muškog roda. Bože me sačuvaj šta pričam, ali bilo bi super da se seksualno nasilje nad ženama može meriti femicidom ili batinama.

 

EDIT To i jeste tipično poređenje nasilja, da ga muškarci sprovode direktno, a žene suptilno. Kao u bajkama, boktemazo.

Edited by Hermetico
  • +1 1
Link to comment

Ako su sigurne kuće utočište za žrtve porodičnog nasilja, zašto bi se uopšte insistiralo da budu odvojeno za žene i muškarce?

Jesu li i deca bez roditeljskog staranja u odvojenim domovima ovisno o polu? Domovi za stare, isto?

Poenta je valjda brzo i efikasno pomoći ugroženim nemoćnim ljudima koji nemaju krov nad glavom a ne cepati dlaku kome je teže

 

  • +1 4
Link to comment
55 minutes ago, Leia said:

Ako su sigurne kuće utočište za žrtve porodičnog nasilja, zašto bi se uopšte insistiralo da budu odvojeno za žene i muškarce?

Jesu li i deca bez roditeljskog staranja u odvojenim domovima ovisno o polu? Domovi za stare, isto?

Poenta je valjda brzo i efikasno pomoći ugroženim nemoćnim ljudima koji nemaju krov nad glavom a ne cepati dlaku kome je teže

 

Unisex stanovanje, privremeno ili ne, verovatno nije najbolja ideja za žrtve partnerskog nasilja. Nije uporedivo sa staračkim domovima ili sirotištima.

 

Pritom ovo što @x500 predlaže je "sigurna kuća" za lika kog je žena optužila za nasilje. Smestiti takvog sa ženama koje su pobegle od nasilnih muževa meni zvuči suludo.

 

  • +1 5
Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Unisex stanovanje, privremeno ili ne, verovatno nije najbolja ideja za žrtve partnerskog nasilja. Nije uporedivo sa staračkim domovima ili sirotištima.

 

Pritom ovo što @x500 predlaže je "sigurna kuća" za lika kog je žena optužila za nasilje. Smestiti takvog sa ženama koje su pobegle od nasilnih muževa meni zvuči suludo.

 


Bold - zašto?

 

Ovo drugo raspravi sa x500, meni se podrazumeva da u okruženju gde borave žrtve nasilja ne treba da borave nasilnici, verujem da ni žene koje se ponašaju agresivno nisu kandidati za sigurnu kuću

Link to comment
1 hour ago, Leia said:

Ako su sigurne kuće utočište za žrtve porodičnog nasilja, zašto bi se uopšte insistiralo da budu odvojeno za žene i muškarce?

Jesu li i deca bez roditeljskog staranja u odvojenim domovima ovisno o polu? Domovi za stare, isto?

Poenta je valjda brzo i efikasno pomoći ugroženim nemoćnim ljudima koji nemaju krov nad glavom a ne cepati dlaku kome je teže

 

 

Iz istog razloga zašto se muškarci ne presvlače u istim svlačionicama kao žene: jer im tamo nije mesto.

 

Ako imaš sigurnu žensku kuću za žrtve nasilja (u porodici), to nasilje je verovatno vršio muškarac i one sigurno ne mogu u toj situaciji da se osećaju prijatno i bezbedno.

  • +1 5
Link to comment
Just now, copkillah said:

 

Iz istog razloga zašto se muškarci ne presvlače u istim svlačionicama kao žene: jer im tamo nije mesto.

 

Ako imaš sigurnu žensku kuću za žrtve nasilja (u porodici), to nasilje je verovatno vršio muškarac i one sigurno ne mogu u toj situaciji da se osećaju prijatno i bezbedno.


Niti će se presvlačiti zajedno, niti verujem da bi ženi koja je žrtva nasilja bilo neprijatno od random osobe muškog pola koja je pritom tu iz istih razloga kao i ona

Šta ako joj je psihoterapeut muškarac, kuvar, čistač, radnik obezbedjenja najčešće bude muškarac

Baš ovakvim stavovima se podgreva nonsens ideja da su svi muškarci nasilnici i da je za žene najbolje da žive u nekom roze bablu, bezbedne i izolovane 

 

  • +1 2
Link to comment
28 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Unisex stanovanje, privremeno ili ne, verovatno nije najbolja ideja za žrtve partnerskog nasilja. Nije uporedivo sa staračkim domovima ili sirotištima.

 

Pritom ovo što @x500 predlaže je "sigurna kuća" za lika kog je žena optužila za nasilje. Smestiti takvog sa ženama koje su pobegle od nasilnih muževa meni zvuči suludo.

 

Nemoj biti bukvalista, sigurna kuca nije nuzno jedan objekat, pa tu spakujes sve koji su zrtve nasilja, bez obzira na pol, godine, zdravstveno stanje i sl.

Sigurna kuca je deo socijalne skrbi, deo CzSR, i treba da pomogne ljudima u nevolji. 

Dakle, onaj dedica iz price #2 sto je dobio "nogu u dupe" treba da dobije pomoc - pocev od smestaja, pravnu pomoc da ima pravo na svoju imovinu i psiholosku podrsku, da nakon gubitma deteta razume svoju novu situaciju.

 

Kao i covek iz primera #1, da razume svoju situaciju i sta sme i sta NIKAKO ne sme da uradi. Pogotovo, ovo drugo, sto bi "kafanska savetodavna komisija" rado posavetovala.

  • +1 1
Link to comment
36 minutes ago, Leia said:


Niti će se presvlačiti zajedno, niti verujem da bi ženi koja je žrtva nasilja bilo neprijatno od random osobe muškog pola koja je pritom tu iz istih razloga kao i ona

Šta ako joj je psihoterapeut muškarac, kuvar, čistač, radnik obezbedjenja najčešće bude muškarac

Baš ovakvim stavovima se podgreva nonsens ideja da su svi muškarci nasilnici i da je za žene najbolje da žive u nekom roze bablu, bezbedne i izolovane 

 

 

To se s razlogom zove sigurna ženska kuća i da je tako kako ti misliš, onda bi postojale univerzalne sigurne kuće. Ovde je reč o dovođenju u bezbedno okruženje i to nisam ja izmislio, a siguran sam da su oni koji su došli do tog koncepta, to uradli sa malo više znanja od tebe i mene. Ne radi se o tome da žene treba da žive u nekom roze bablu, bezbedne i izolovane, već se radi o tome da im se pruži utočište od nasilja koje su doživele, to su dve potpuno različite stvari i ne razumem zašto ih povezuješ.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, copkillah said:

 

To se s razlogom zove sigurna ženska kuća i da je tako kako ti misliš, onda bi postojale univerzalne sigurne kuće. Ovde je reč o dovođenju u bezbedno okruženje i to nisam ja izmislio, a siguran sam da su oni koji su došli do tog koncepta, to uradli sa malo više znanja od tebe i mene. Ne radi se o tome da žene treba da žive u nekom roze bablu, bezbedne i izolovane, već se radi o tome da im se pruži utočište od nasilja koje su doživele, to su dve potpuno različite stvari i ne razumem zašto ih povezuješ.


Povezujem jer ja ne vidim razlog da utočište od nasilja mora biti odvojeno za osobe ženskog pola. Ali naravno nisam stručna, kao što nisi ni ti

 

Inače, izgleda da ima i sigurnih kuća za muškarce u Srbiji, komada 1

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/110432/sta-kada-je-zrtva-nasilja-jaci-pol-koliko-ih-potrazi-pomoc-u-jedinoj-sigurnoj-kuci-za-muskarce-u-srbiji/vest

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...