Jump to content
IGNORED

Zlostavljanje dečaka i muškaraca


Svemir Zeka

Recommended Posts

8 hours ago, x500 said:

Prosle godine, cini mi se april, zena je prijavila muza, paora, za nasilje u porodici. Policija je donela meru, po zakonu, zabrane prilaska i sl.

Gde taj covek da spava, i od cega da zivi mesec dana? Ko ce da mu poseje kukuruz kad su mu masine u dvoristu? Ko ce da brime o starim roditeljima koji zive u drugoj kuci u istom dvoristu gde on ne sme da pridje? ...

 

To sto postoje zene, njih sto, hiljadu, stohiljada, koje su prosle kao on, ili gore, nije njemu uteha nimalo.

 

Možda je trebalo da brine o tome pre nego što je bio nasilan? Ili zasigurno znaš da ga je lažno prijavila?

  • +1 5
Link to comment
10 minutes ago, copkillah said:

 

Možda je trebalo da brine o tome pre nego što je bio nasilan? Ili zasigurno znaš da ga je lažno prijavila?

 

svakako da ce uvek biti laznih prijava za bilo shta. mozesh da zamislish u ovoj diskusiji da je i ovo bila lazna prijava.

Link to comment
15 minutes ago, Shan Jan said:

@aram jel moze ova rasprava o nasilju nad zenama da se splituje na ispravnu temu a da mi ostali koji hocemo da se bavimo i temom nasilja nad muskarcima mozemo da pricamo o tome bez da mora svaki put da se raspravljamo sa nekim ko se nasao pozvanim da kaze "a kako je drugima...". Jbg, meni je ovo vrlo ozbiljna tema i nervira me zrtvometrija na njoj i skretanje sa problema o kojem pricamo.

 

Moze ova tema i na deponiju, vidim da je vecina PPPa tako i gleda. Taman da se ovi moralno ispravni sklone sa grbace nas patrijahalnih govana kojima je ionako sve previse dojaja pa bolje da cutimo i smrdimo u nekom svom uglu.

 

Zgadili ste mi se svi odreda.

 

 

Moram da priznam da baš nisam nešto čitao ovu temu, pogotovo ne u zadnje vreme, ali, ako je tako kao što kažeš, na delu je tzv. whataboutism (šta su oni radili nama), pokušaj da se pravljenjem "buke" utiša ono što je inače veoma ozbiljna diskusija

 

Daleko od toga da zbog toga treba da odustaneš, naprotiv, meni takva reakcija govori da si bio na pravom tragu kad si pokretao ovu, mnogima neprijatnu temu.

Link to comment

Ja cu samo podsetiti na statistiku sa pocetka teme - da se 600 muskaraca ubije svake godine, 3 puta vise od zena. Ko je ono ovde pricao kako su brojevi bitni u zrtvometriji™? 24 zene bude ubijeno godisnje i mi na temi o zlostavljanju muskaraca pricamo o tome i pravimo neke paralele, ali to sto jebenih 600 muskaraca se ubije svake godine, to nije vredno ni da se neko pocese po glavi. To je svaki dan 1-2 muskarca koji se ubiju. Ali ko ih jebe, verovatno su sami krivi za to. Aj nastavite. 

 

image.png

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Ja cu samo podsetiti na statistiku sa pocetka teme - da se 600 muskaraca ubije svake godine, 3 puta vise od zena. Ko je ono ovde pricao kako su brojevi bitni u zrtvometriji™? 24 zene bude ubijeno godisnje i mi na temi o zlostavljanju muskaraca pricamo o tome i pravimo neke paralele, ali to sto jebenih 600 muskaraca se ubije svake godine, to nije vredno ni da se neko pocese po glavi. To je svaki dan 1-2 muskarca koji se ubiju. Ali ko ih jebe, verovatno su sami krivi za to. Aj nastavite. 

 

image.png

 

Izvini, kako tačno znaš uzroke samoubistava tih muškaraca? Na osnovu tvog pisanja, stiče se utisak da se većina ubije zbog zlostavljanja? Izvini ako sam te pogrešno razumeo.

 

Link to comment
1 minute ago, copkillah said:

Izvini, kako tačno znaš uzroke samoubistava tih muškaraca? Na osnovu tvog pisanja, stiče se utisak da se većina ubije zbog zlostavljanja? Izvini ako sam te pogrešno razumeo.

Ne znam. Postoje neka istrazivanja u USA (vecina zbog gubitka dece nakon razvoda ili finansijskog kraha) ali ne da ja znam kod nas. Meni je to vise slagvort na temu koliko nase drustvo zanemaruje muskarce koji su u problemu. Takodje znam da u USA, vecina muskaraca koji su se ubili su isli na terapije i za vecinu njih su terapeuti procenili da nisu skloni samoubistvu. To je jos jedan bitan element, da terapeuti mozda nisu dovoljno dobro obuceni da "citaju" muske emocije. No sad mozda skrecem sa teme, mada meni je to sve jedan zajednicki sistem gde se implicitno smatra da ako nisi sam dovoljno musko™, to je tvoja krivica i bolje i da ne postojis. 

  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Ne znam. Postoje neka istrazivanja u USA (vecina zbog gubitka dece nakon razvoda ili finansijskog kraha) ali ne da ja znam kod nas. Meni je to vise slagvort na temu koliko nase drustvo zanemaruje muskarce koji su u problemu. Takodje znam da u USA, vecina muskaraca koji su se ubili su isli na terapije i za vecinu njih su terapeuti procenili da nisu skloni samoubistvu. To je jos jedan bitan element, da terapeuti mozda nisu dovoljno dobro obuceni da "citaju" muske emocije. No sad mozda skrecem sa teme, mada meni je to sve jedan zajednicki sistem gde se implicitno smatra da ako nisi sam dovoljno musko™, to je tvoja krivica i bolje i da ne postojis. 

 

Iskreno, ja bih razdvojio te dve stvari, iako ima dodirnih tačaka i mogu da se složim da se muškarcima na neki način ukida pravo da budu u problemu.

 

Po meni je problem nastao isključivo pominjanjem sigurne kuće za muškarce, @Frile je jako lepo objasnio sinoć zašto je to problematično i čemu služe sigurne kuće. 

  • +1 2
Link to comment

Imam jedan primer iz okruženja, al ne znam da li potpada konkretno u nasilje nad muškarcima.

Koleginica (za koju mogu reći da ima neki psiho problem, al stručnjak nisam) nađe tipa, depresivan lik, s bolestima, 10 godina stariji, on ima stanove u nasledstvu, ona ništa, podstanar. Pukne ljubav al odnos je; ja ću da te negujem, a ti mi daj gnezdo da uređujem. Rodi se i dete i kreće gaslajting. On je nespsoban, sve ona mora sama. Ona sama sredila stan, ona brine o detetu, ona sve radi, on nije ni za šta. Samo pati i bolestan je. Ne zna ni oca da sahrani, ona mora s njim da bira spomenik. Mora i da ga vara, on je polumuško. Svi o tome sve znamo, jer treba publika i odobravanje, mi žene, a oni kreteni. 

Detetu svaki dan tvoj tata ne zna ništa, ja sam mu pisala diplomski u 50. jer sam ga poterala da faks završi koji je napustio. 

Oterala ga na brod, da zaradi, ona za svoje poslove sa strane kupuje mona tašne i cipele. On je kreten. 

Nije izdržao dugo na brodu, zbog bolesti. Ne može u kući da ga gleda. Ajde da se razvedemo, ti meni i detetu daj stan. Imaš staru majku, živi s njom.

Nije uspela u tome, rekao joj da ide. Otišla s detetom u jednosoban majčin stan. On je kreten, širi se u dva stana. 

Pokušao je da dobije pola starateljstva, nije uspeo. Ubedila ga da para za ročišta nema.

Dobar je otac i dobar čovek, poznajem ga. 

Ona se ratosiljala bednika, bar nema tu muku da ga vodi na preglede. 

 

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
1 minute ago, copkillah said:

 

Iskreno, ja bih razdvojio te dve stvari, iako ima dodirnih tačaka i mogu da se složim da se muškarcima na neki način ukida pravo da budu u problemu.

 

Po meni je problem nastao isključivo pominjanjem sigurne kuće za muškarce, @Frile je jako lepo objasnio sinoć zašto je to problematično i čemu služe sigurne kuće. 

 

 

Sigurnu kucu treba da ima svako ko je u problemu, a svakako da ima i puno mushkaraca koji su u problemu za koji bi im bila potrebna bezbedna lokacija za neko vreme (ne pricham o dilerima, nego tako zanemarivanje starije osobe npr).

Link to comment

@fren vrlo je prosto, zanemari ko je musko a ko zensko ili ih zameni u prici i samo ce ti se reci da li je u pitanju zlostavljanje ili ne. 

 

Ima puno ljudi koji koriste decu da napakoste bivsim supruznicima (dal zabranom vidjenja, dal pricanjem deci kako je onaj drugi los). Posto deca u 90% slucajeva pripadaju majkama tu su uglavnom muskarci ti koji tu pate. Rekao sam gore, glavni uzrocnik samoubistava u USA muskaraca je zbog gubitka dece nakon loseg razvoda. To je zlostavljanje. Ne kazem da nema stoke medju ocevima, ali postoji i ogroman broj onih koji vole svoju decu i pate a deca uce kako im nije stalo do njih i ne vidjaju ih. Nazalost kod nas deljeno starateljstvo je moguce samo ako se dogovore supruznici, u suprotnom sud dodeljuje decu jednoj osobi, najcesce majci. 

Link to comment
1 hour ago, copkillah said:

Možda je trebalo da brine o tome pre nego što je bio nasilan

Naravno. Nisam nigde rekao suprotno.

Smatram, izgleda pogresno, da je trebao da dobije strucnu pomoc.

Da je kojim slucajem dobio/primenio "pomoc eksperata u kafani" kako to treba da se resi, onda bi imali, najverovatnije" jos jedan naslov u novinama.

1 hour ago, copkillah said:

Ili zasigurno znaš da ga je lažno prijavila?

Nisam rekao da je prijava bila lazna, nije mi jasno kako si dosao do tog zakljucka?!

 

Samo je vremenska linija bila malo abiciozna:

- rasprava

- poziv policiji i pauza

- nastavak rasprave sa "teskim recima" i (eventulanim) udarcem

- intervencija "organele" reda

 

Ako se neko dere na drugu osobu i pritom je u poziciji moci, recimo fizicki veci, je takodje nasilje.

Dakle, ona bila uplasena posle prve rasprave i smatrala je da joj treba intervencija policije.

Najvaznije, policija i sud su u njemu videli nasilnika i privremeno mu oduzeli/ogranicili pravo na raspolaganje imovinom i pravo na rad.

Edited by x500
Link to comment
2 hours ago, Mel said:

 

To naprosto nije tachno, po definiciji, uskoj:

Feminist author Diana Russell narrows the definition of femicide to "the killing of females by males because they are female". Russell emphasizes that males commit femicide with sexist motives.[11] She replaces "woman" with "female" to include girls and infants.[11] Russell believes her definition of femicide applies to all forms of sexist killing, whether motivated by misogyny (the hatred of females), a sense of superiority over females, sexual pleasure, or the assumption of ownership over women.[11]

 

Bas se pominje ubistvo jer si zensko, i nekoliko motiva od kojih je jedan ownership. Taj ownership je bash chest i rashiren razlog za nasilje nad zenama koje se ponekad zavrshava i ubistvom.

 

Ti mozesh da nastavish da kenjash da femicid kao neka potklasa ubistava nema potrebe da se definishe, tvoja volja, ali ne seri da definicija nije ono shto jeste jer eto tako ti se hoce.

 

Ti možeš da upadneš kao padobranac i proglašavaš ko šta kenja, tvoja volja, ali ne bi bilo loše da pročitaš definiciju koju je Zeka u dva posta dala ("žena ubijena zato što je nečija žena, nečije vlasništvo) i definiciju koju sam ja dao (žena ubijena zato što je ženskog pola) pa razmisliš koja je od tih bliža realnosti. 

 

Evo šta o femicidu ima da kaže Evropski istitut za rodnu jednakost:

 

Killing of women and girls because of their gender, which can take the form of, inter alia:

  • the murder of women as a result of intimate partner violence;
  • the torture and misogynist slaying of women 
  • killing of women and girls in the name of “honour”;
  • targeted killing of women and girls in the context of armed conflict;
  • dowry-related killings of women;
  • killing of women and girls because of their sexual orientation and gender identity;
  • the killing of aboriginal and indigenous women and girls because of their gender;
  • female infanticide and gender-based sex selection foeticide;
  • genital mutilation related deaths;
  • accusations of witchcraft; and
  • other femicides connected with gangs, organized crime, drug dealers, human trafficking and the proliferation of small arms.

Evo šta o femicidu ima da kaže američki NIH:

 

Femicide refers to the extreme form of violence against someone belonging to the female gender, i.e. the killing of a woman. 

 

Primetićeš da ove dve definicije nemaju ništa da kažu o polu počinioca, ni o "assumption of ownership" žrtve za koje ste se ti i Diana Russel uhvatile. 

 

Ponavljam, partnersko nasilje jeste kontekst u kom savršeno ima smisla razmatrati ovaj problem. Ali trpati u isti koš manijaka koji ubije partnerku bušilicom i majku koja ubije dete jer se rodilo žensko je gore nego beskorisno.

 

Link to comment

Samo da dodam i treću zvaničnu definiciju femicida pa prestajem da smaram, evo šta kažu UN

 

Defined as an intentional killing with a gender-related motivation, femicide may be driven by stereotyped gender roles, discrimination towards women and girls, unequal power relations between women and men, or harmful social norms.
 

Dakle opet ekstremno široke definicije van šireg društvenog konteksta. Ovde ima detaljnije sa svežim podacima (2022), pa uvode razliku između intimate partner femicide i non-intimate partner femicide. Na primeru Južne Afrike prvog ima 4.6 a drugog 4.4 (per 100k). Oba trenda su u opadanju u prethodnih 10 godina. "The rate of female intimate partner/family-related homicide per 100,000 female population declined in both regions between 2010 and 2021 − quite markedly in Europe (by -19.5%) and moderately in the Americas (by -4%)."

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...