Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Jako teško mogu da zamislim slučaj u kome nekoga možeš nehatno da podstreknes na krivično delo ili budeš nehatni saučesnik. Mislim da je priroda te sitacije takva da ili imaš umišljaj ili ne znaš ništa. 

Razumem apsolutno pravnu formulaciju. Imam problem da je prihvatim u svetlu dogadjaja i mogucih scenarija. Definitivno nam dolaze nova vremena, moralne granice su se nacisto pogubile. Nije ga podstrekao svesno i ciljano, prosto je stvorio uslove da se razvije negativni scenario uz dodatni splet okolnosti (mentalno stanje maloletnika itd). Ne nosi odgovornost za ubistvo, ali neku odgovornost ima kao roditelj. Cilj zakona je da kazni lose cinjenje, ali isto tako i da bude prevencija...da spreci cinjenja koje odgovarajuce drustvo smatra neprihvatljivim. Ovde imamo primer gde moze da se preispita da li bi drugacije formulisan, a i dalje humanisticki zakon mozda sprecio to sto se danas desilo.

Al ovako hipoteticki...zakon jelte, ne sprecava nijednu budalu da postane roditelj, takodje tu istu budalu ne sprecava da nesvesno, iz svojih pogresnih uverenja, a sto ce biti sve ucestalije imajuci u vidu nadolazece generacije skeptika prema nauci i moralu, odgaja 'potencijalne bombe'.

Kako je moguce kao drustvo stati tome na put, tj umanjiti verovatnocu katastrofalnih ishoda? Delati ili jednostavno ne ciniti nista, ne prilagodjavati se 'novom vremenu'? Nisu zakoni uklesani u kamenu, prilagodjavali su se u jednom smeru, koji je problem prilagodjavati ih i dalje?

Link to comment
9 minutes ago, morgana said:

apropo smjeha djece koji se valjda (ako sam dobro shvatila procitano) cuje na snimku, ne treba od toga praviti pitanje, ljudi se od straha odlijepe od realnosti i reaguju kojekako. 


Ja sam u jednoj veoma zivotno kriznoj situaciji bio u histericnom smehu dobrih 15 minuta. 

  • +1 2
Link to comment
O kome pričaš? O ocu ili o detetu? Dete nema 14 godina, to nema veze sa neuracunjivošću
O detetu-ubici... Prosto mi je nemoguce da poverujem da moze da se izvuce na tehnikalije, posto je sve i ocigledno i lako dokazivo.

Otac ce, ako je iole normalan, imati do kraja zivota nocne more dok ga savest ne ubije ili odvede u ludnicu.
Link to comment
7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne iz krivičnog postupka, ali bi verovatno teoretski mogao da bude na lečenju do kraja života?

 

Ne. Izriče mu se mera beszbednosti koja može biti i u ustanovi zatvorenog tipa. 

Ne u ovom trenutku, svakako.

Čak ni mera bezbednosti.

Pričam iz ugla krivičnog prava.

Upade i @Milosh76 u diskusiju, pa smo izgleda sve pobrkali, ko na koga misli itd

 

 

Edited by Godfrey
Link to comment
Just now, MeanM@ said:

Razumem apsolutno pravnu formulaciju. Imam problem da je prihvatim u svetlu dogadjaja i mogucih scenarija. Definitivno nam dolaze nova vremena, moralne granice su se nacisto pogubile. Nije ga podstrekao svesno i ciljano, prosto je stvorio uslove da se razvije negativni scenario uz dodatni splet okolnosti (mentalno stanje maloletnika itd). Ne nosi odgovornost za ubistvo, ali neku odgovornost ima kao roditelj. Cilj zakona je da kazni lose cinjenje, ali isto tako i da bude prevencija...da spreci cinjenja koje odgovarajuce drustvo smatra neprihvatljivim. Ovde imamo primer gde moze da se preispita da li bi drugacije formulisan, a i dalje humanisticki zakon mozda sprecio to sto se danas desilo.

Al ovako hipoteticki...zakon jelte, ne sprecava nijednu budalu da postane roditelj, takodje tu istu budalu ne sprecava da nesvesno, iz svojih pogresnih uverenja, a sto ce biti sve ucestalije imajuci u vidu nadolazece generacije skeptika prema nauci i moralu, odgaja 'potencijalne bombe'.

Kako je moguce kao drustvo stati tome na put, tj umanjiti verovatnocu katastrofalnih ishoda? Delati ili jednostavno ne ciniti nista, ne prilagodjavati se 'novom vremenu'? Nisu zakoni uklesani u kamenu, prilagodjavali su se u jednom smeru, koji je problem prilagodjavati ih i dalje?

Većinu zlocinaca je neko odgojio. Ti govoriš o nekoj komandnoj odgovornosti za roditelje? Ako je odgojio nekoga da bude ubica sa namerom onda bi to i sada moglo da se procesuira. Ali da neko bude odgovoran za nešto sto druga osoba uradi, to je onda srednji vek. 

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, Paul Gompitz said:

Ribnikar se sluzbeno zove ogledna osnovna skola jer imaju nesto drugaciji program od regularnih osnovnih skola. Plus vazi i za skolu sa visokim kriterijumima. Ne upisuju svi roditelji djecu u Ribnikar zato sto su bahati snobovi. 
Po toj logici nam ne treba ni Matematicka ni Filoloska.

 

Ribnikar je bio snobovska škola kad sam ja išao u osnovnu školu pre skoro 40 godina, a kamoli sada. Isto je bilo i sa gimnazijama, npr. Peta, Prva, itd. Meni je ćale mozak probio da trebam da idem u Petu jer je to elitna škola, a ne u Četrnaestu, koja je kaubojska. To nam je bila prva ozbiljna svađa u životu.

 

Btw, zar nije postulat osnovnog obrazovanja da u svim državnim školama bude isti kriterijum, makar na papiru? Šta to znači "visoki kriterijumi" u državnoj osnovnoj školi, kao da su Iton?

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Godfrey said:

Ne u ovom trenutku, svakako.

Čak ni mera bezbednosti.

Pričam iz ugla krivičnog prava.

 

 

Da, da. Ne bi sad doktor mogao da kaže, on je neizleciv ide u bolnicu do kraja života. Ali bi moglo da mu se desi da udje u bolnicu i iz nje nikada ne izdaje. 

  • +1 3
Link to comment
24 minutes ago, Plajvi said:

P.O.D. - Youth of the Nation i Pearl Jam - Jeremy su i pesme i spotovi inspirisane slicnim situacijama, na stotine puta sam cuo/video i i dalje je nelagoda i doom

 

I meni je odmah Youth of the Nation pala na pamet. Jeza hvata dok čita/sluša tekst.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Kako će znati da je to on?

Po imenu, prezimenu, JMBG-u i biometrijskim podacima iz pasoša. Šta misliš kako države dele podatke o neosuđivanim opasnim kriminalcima i teroristima...

  • +1 2
Link to comment
Ne može me niko ubediti da mali nije znao da je sada pravi momenat za ovo smaknuće, 2 meseca pre nego što napuni 14 godina.
nema sanse da je to znao sam. jedino ako mu je neko sugerisao

Sent from my 2107113SG using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Milosh76 said:

O detetu-ubici... Prosto mi je nemoguce da poverujem da moze da se izvuce na tehnikalije, posto je sve i ocigledno i lako dokazivo.

Otac ce, ako je iole normalan, imato do kraja zivota nocne more dok ga savest ne ubije ili odvede u ludnicu.

Nije to tehnikalija. To je zakon. Tehnikalija bi bila da mu izuzmu dokaz ili priznanje zbog propusta policije ili tužilaštva. 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Ayatollah said:

 

Ribnikar je bio snobovska škola kad sam ja išao u osnovnu školu pre skoro 40 godina, a kamoli sada. Isto je bilo i sa gimnazijama, npr. Peta, Prva, itd. Meni je ćale mozak probio da trebam da idem u Petu jer je to elitna škola, a ne u Četrnaestu, koja je kaubojska. To nam je bila prva ozbiljna svađa u životu.

 

Btw, zar nije postulat osnovnog obrazovanja da u svim državnim školama bude isti kriterijum, makar na papiru? Šta to znači "visoki kriterijumi" u državnoj osnovnoj školi, kao da su Iton?

To je u moje vreme bila škola "crvene buržoazije". U svakom odeljenu su od 30, 20 dece je bilo od tog sloja, a oko 10 od nas koji smo stanovali u blizini, pa nam je to bila škola kojoj teritorijalno pripadamo.

  • +1 4
Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Da, da. Ne bi sad doktor mogao da kaže, on je neizleciv ide u bolnicu do kraja života. Ali bi moglo da mu se desi da udje u bolnicu i iz nje nikada ne izdaje. 

Ma da, mislim da će malom tako nešto i da se desi.

Ekspresno će izvršiti delo, kakvo god, i odmah lečenje..

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...