Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.

Featured Replies

2 minutes ago, destiny said:

Mozda bolje da napisem na engleskom, pa prevedem, ozbiljno.

Gledajuci dokumentarne emisije o raznim zlicinima, ono sto je zajednicko porodici & prijateljima zrtve je da im je najbitnije "to get closure", a to se postize tako sto se pocinilac (pa i saucesnici, narucioci...) kazni.

Ako u ovom slucaju niko ne bude kaznjen, zbog zakona takvih kakvi su, porodice zrtava ce se osecati izneverenim.

Strasno je da 10 ljudi bude ubijeno, a da niko, zvanicno, ne bude osudjen za njihovu smrt. Nije ih ubio zemljotres.

Ako je to cilj - ne znam kako neko može da zna kako se svako od tih ljudi oseća i šta im je potrebno i zašto. Nisu svi oni jedno biće. Niti ćemo ikada moći svačije potrebe da zadovoljimo, niti uvek na način kako oni misle da bi trebalo. Već su pravnici ovde pisali, ali zakon nema nužno tu supermoć da zadovolji nečiji lični osećaj za pravdu ili obezbedi uslove za "closure". Mislim da tu ne postoje tako jednostavna rešenja po nekom pravilniku.

Mislim da se poštovanjem zakona pre svega generalno održava poverenje u institucije i da ista pravila važe za (skoro) sve. Inače bismo mogli svi da počnemo da uzimamo pravdu u svoje ruke kako bismo dobili "closure" i/ili ono što (mislimo da) nam pripada. Mislim, nije da nismo (tj. delovi društva) na tom putu, ali mislila sam da je to upravo ono što ne želimo. Ali već je dovoljno pisano o tome.

Ovde se žalimo što se radi po zakonu, a u drugim slučajevima što se ne radi.

Edited by Pixie

  • Replies 6.5k
  • Views 538.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Mi ostadosmo danas bez dvoje dece. Ne nase, al smo uz ovu odrastali. I jos dvoje je dozivotno istraumirano. Ceo dan i pola noci sa ovim roditeljima, ukratko - jezivo. Informacije ne dopiru do mozga. N

  • ubibobi
    ubibobi

    Jutros me je nazvao jedan moj bliski klijent i saradnik i izjavio da mu je u masakru poginula ćerkica od 11 godina. Nas dvojica smo se videli to jutro upravo u vreme kada se sve to događalo i tada mi

  • Šanse nema da postignem da iščitam ceo topik pa ću verovatno ponoviti nešto što je već rečeno. Od juče pratim vesti, forum, mreže, toliko informacija stiže brzino svetlosti da smo prosto nenavikn

Posted Images

2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa nisam baš toliko zlobna da mislim da je stavljen tamo da nervira drugu decu rolleyes

Ono što hoću da kažem je da je sveopšti nemar prema svima koji (i dalje) trpe zbog njega, jer realno ta deca trpe nešto što ne moraju, čak je moguće da im je dodatno loše zbog toga (to bih pretpostavila i da nisam čula direktno od dece koja su tamo bila ma lečenju).

To kažem u kontekstu toga da postoji niz cipela u kojima se može biti posle ovog zločina, i pored bliskih osoba žrtava, tako da mi je životna situacija vinovnika i njegovih odgojitelja posve nebitna.

Razumem šta hoćeš da kažeš, ali čini mi se da je to malo drugačija tema i da prevazilazi granice ovog slučaja. Koliko je u ovom konkretnom slučaju nemar, a koliko nemanje boljih alternativa, to ne bih mogla kompetentno da komentarišem, jer nisam u sistemu. Mada mogu da pretpostavim da je i bez ovoga na limitu, a da ova situacija samo ubada prstom u oko u kojem je do tada bio trun, koji smo nekako i mogli da se pravimo da ne primećujemo.

3 minutes ago, Pixie said:

Razumem šta hoćeš da kažeš, ali čini mi se da je to malo drugačija tema i da prevazilazi granice ovog slučaja. Koliko je u ovom konkretnom slučaju nemar, a koliko nemanje boljih alternativa, to ne bih mogla kompetentno da komentarišem, jer nisam u sistemu. Mada mogu da pretpostavim da je i bez ovoga na limitu, a da ova situacija samo ubada prstom u oko u kojem je do tada bio trun, koji smo nekako i mogli da se pravimo da ne primećujemo.

Mislim, ovo spominjem kao nešto čega nema u medijima, ne znam ni da li spominje gde je on tačno.

A realno, ta klinika je jedna ruševna zgradica s malim kapacitetima - tu nema ni izbliza mesta za ležanje kao u, recimo, IMZ. Kad sam poslednji put bila tamo pre nekoliko godina, još su se ručno otključavala i zaključavala vrata između odeljenja, a rešetaka nema jer deca (u Lazi ima svuda).

Ovo je stvar koja je daleko od prvog plana, a opet nije u interesu dece koja su tamo smeštena.

Iz privatnih izvora, čula sam još odavno da je osoblju prekurčilo što je tu, što je policija i sve to.

Pa ne zalimo se sto se radi po zakonu, i treba da se radi po zakonu, vec pitamo mogu li zakoni da se amend-uju, update-uju, dopune, da ne dodjemo opet u situaciju da ljudi nema, a niko nije kriv (ne moze da odgovara), jer zakoni....

Inace, koliko sam ovde upratila, pravnici na topicu kazu da je otac kaznjen mimo zakona - znaci, nije bas da se prate i postuju zakoni.

Ako ne postoji zakon, po kom bi otac mogao biti osudjen - onda ga pustajmo na slobodu odmah, jos te tuziti drzavu, pa cemo im i placati.

Ali, ocito da je nesto u ocevom delovanju istrigerovalo inicijativu za izmene i poostravanje nekih zakona (bejzbolka je pisao o tom).

U najmanju ruku 10 ljudi nisu umrli uzalud ("died in vain"):

Не умрети узалуд значи да нечија смрт – често жртва у рату, борба за правду или чин херојства – у крајњој линији служи смисленој сврси, даје трајне позитивне резултате или инспирише преживеле да наставе са виталним циљем.

Edited by destiny

8 minutes ago, Svemir Zeka said:

Mislim, ovo spominjem kao nešto čega nema u medijima, ne znam ni da li spominje gde je on tačno.

A realno, ta klinika je jedna ruševna zgradica s malim kapacitetima - tu nema ni izbliza mesta za ležanje kao u, recimo, IMZ. Kad sam poslednji put bila tamo pre nekoliko godina, još su se ručno otključavala i zaključavala vrata između odeljenja, a rešetaka nema jer deca (u Lazi ima svuda).

Ovo je stvar koja je daleko od prvog plana, a opet nije u interesu dece koja su tamo smeštena.

Iz privatnih izvora, čula sam još odavno da je osoblju prekurčilo što je tu, što je policija i sve to.

Naravno, slažem se da je ta klinika sramota, bio KK tu ili na Marsu. Ovo je samo plus na milion ili koju nulu više.

Inače me ovo podsetilo na jednu situaciju kojoj sam sama učestvovala (ne u Srbiji). Čoveka koji je naneo teške telesne povrede jednom članu medicinskog osoblja je moralo dalje da čuva to isto medicinsko osoblje da ne bi bi nekog drugog oštetio (postojala je sudska odluka za to) dok traje sudski proces i bilo je odbijeno da se odmah prebaci u specijalnu bolnicu sa višim nivoom sigurnosti, jer sudija za to nije video potrebu tj. postojale su po njegovom viđenju zakonske prepreke. To je izazvalo burne reakcije i rezultiralo (ne samo zbog toga, bilo je i drugih situacija gde je postojao utisak da zakon funkcioniše operisan od realnosti) na kraju nekom vrstom panela, na kome su učestvovali psihijatri i ostalo osoblje te bolnice i sudije lokalnog suda, kako bi se sa kod obe strane povećalo razumevanje za onu drugu i za razloge i posledice određenih odluka.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.