Jump to content
IGNORED

Last of Us HBO


arheolog1981

Recommended Posts

Mogu. Ukoliko su zadovoljena tri uslova koja sam nabrojao.

 

Daj mi pet litara bilo benzina ili dizela i ja ću da ti ih vratim nepromenjene za 100 godina,

 

Jedini uslov koji imam je da strikno poštuješ instrukcije za pakovanje koje ću da ti pošaljem.

Link to comment

  

33 minutes ago, Time Crisis said:

Što bi vozio mesec dana? Čak i u igri vožnja traja možda jedan ili dva dana najviše

 

Zato što ovde pričamo o dve decenije svakodnevne potrošnje, prevashodno u onom nesrećnom generatoru ali sigurno i u nekim vozilima ako je išao od pumpe do pumpe da toči te enormne količine goriva.

 

Nije pitanje "da li je moguće napuniti rezervoar i jednom se provozati posle 20 godina ničega", nego "da li je moguće 20 godina trošiti gorivo danas proizvedeno i plasirano".

 

33 minutes ago, Braća Strugacki said:

Mogu. Ukoliko su zadovoljena tri uslova koja sam nabrojao.

 

Daj mi pet litara bilo benzina ili dizela i ja ću da ti ih vratim nepromenjene za 100 godina,

 

Jedini uslov koji imam je da strikno poštuješ instrukcije za pakovanje koje ću da ti pošaljem.

 

Ta tri uslova ne može niko da ti ispuni, osim ako zna da dolazi apokalipsa pa savršeno uskladišti gorivo, i fizički i hemijski, ostavi ga netaknuto 20 godina, a onda ga tako netaknuto sipa u rezervoar. To nije scenario koji gledamo u ovoj seriji. Gljive su (nekako!) razorile čitavu ljudsku civilizaciju za samo par dana, nikakvih ekstenzivnih priprema nije bilo.

 

Ron Swanson jednostavno baza po svom izolovanom okruženju i sakuplja kakvo god gorivo nađe - isisava iz rezervoara napuštenih vozila, toči iz napuštenih pumpi, štagod. A onda to gorivo - sa vremenom sve više i više degradirano - nemilice arči na električne ograde, bacače plamena, osvetljenje, po kući i ko zna šta sve ne. 

 

Tih pet litara koje pominješ bi mu svaki veći generator progutao u prvih pola sata. Za prvih godinu dana bi morao da od nekud izmisli i potroši ~90,000 litara, već sledeće godine drastično više zbog neizbežne degradacije, treće ga više ne bi bilo. Samo je pitanje da li bi mu prvo ponestalo zaliha ili bi mu riknuo generator zato što u njega sipa sranje. 

 

Ali ne, on je nekako izdržao 20 godina. Vrsni lovac na zečeve, zamkar, jamokopač, klavijaturista, i vinar verovatno ume i da servisira generatore. Onda možda ima i privatnu rafineriju u koje mu redovno stižu isporuke nafte iz Venecuele ili Saudijske Arabije, što da ne, nemojmo ići u sitna crevca...

Link to comment

Nisam saglasan sa tobom, takvo skladištenje je lako. Ako imaš metalni kanister za gorivo, i bio je suv kada si u njega sipao gorivo, 2 od tri uslova su već zadovoljena. Ako si sipao do samog vrha, onda je najverovatnije i treći zadovoljen. Još ako je taj metalni kanister u nekom podrumu, gde nije prevruće, sve će biti ok, sve dok drži dihtung na čepu, što su najverovatnije, decenije.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Braća Strugacki said:

Nisam saglasan sa tobom, takvo skladištenje je lako. Ako imaš metalni kanister za gorivo, i bio je suv kada si u njega sipao gorivo, 2 od tri uslova su već zadovoljena. Ako si sipao do samog vrha, onda je najverovatnije i treći zadovoljen. Još ako je taj metalni kanister u nekom podrumu, gde nije prevruće, sve će biti ok, sve dok drži dihtung na čepu, što su najverovatnije, decenije.

 

Ama čega skladištenje, čoveče, 5 litara ili 500,000 litara? Ko je uskladištio svo to gorivo, za čije babe zdravlje, na kom prostoru, odakle toliki stabilizatori? Apsurdna logistika, neizvodljiva.

 

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Opadne mu kalorična moć i ne prestaje da opada sve dok ne dođe do nivoa neupotrebljivosti. 

 

Trebalo je da isprobaš taj ustajali benzin bez da ga mešaš sa svežim, da na tome voziš jedno mesec dana, proveriš u kakvom ti je stanju automobil, i onda odlučiš da li ćeš ponovo da sipaš isto sranje ili ćeš da pređeš na vožnju bicikla.

 

 

mjok

 

mešanje je bilo u odnosu: ~oko 5l na rezervi, a nasuto ~19 l (bilo manje od 20l jer je deo ispario) starog 9 godina; dakle odnos 1:4

 

benzin čak nije bio hermetički zatvoren, ostalo je nešto lufta do čepa ispunjeno običnim vazduhom, a kanister je imao vazdušni sigurnosni odušak da u slučaju kada usled povećavanja temperature benzinu raste zapremina ne dođe do unutrašnjeg pritiska u kanisteru (nešto slično kao kad mućkaš flašu gaziranog pića pa onda otvaraš bocu)

 

imam još 6 litara  u pvc bidonu (kupovna voda) pre par godina kad sam istakao za potrebe lančane testere, video sam skoro taj bidon, malo se "skupio", valjda zbog niže temperature kad sam ga punio. Verujem da će bez ikakvih problema da radi.

Kad bih mogao da dokažem "starost" benzina pristao bi bez oklevanja i na opkladu da sipam u potpuno prazan rezervoar i da vozim na taj "ustajali".

 

Link to comment
Just now, J-♣ said:

Kad bih mogao da dokažem "starost" benzina pristao bi bez oklevanja i na opkladu da sipam u potpuno prazan rezervoar i da vozim na taj "ustajali".

 

Jel' bi pristao na opkladu da voziš na današnji, svež benzin sledećih 20 godina? Samo moraš prvo da se organizuješ da napraviš zalihe, izračunaj koliko ti treba i sakupi u kanistre. Sve samostalno, naravno, nema ko da ti pomogne jer si zajebani zabrađeni prepper survivor.

 

Quote

The U.S. Department of Energy has set the maximum shelf life for gasoline at six months when stored properly. This doesn’t mean your gas will go bad after six months. Most experts agree that as long as fuel is kept fresh and free of contaminants, it can last up to three years.

 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Ama čega skladištenje, čoveče, 5 litara ili 500,000 litara? Ko je uskladištio svo to gorivo, za čije babe zdravlje, na kom prostoru, odakle toliki stabilizatori? Apsurdna logistika, neizvodljiva.

 

 

šta će ti stabilizatori?

 

ovo što sam pisao je za slučaj da ne postoji stabilizacija - ukoliko postoji, onda je slika mnogo drugačija

 

npr dizel ne reaguje sam od sebe, ukoliko nema vode pa da dođe do hidrolize ili kiseonika iz vazduha pa da dolazi do oksidacije

 

pun rezervoar je najbolji način za skladištenje

 

u tvom doom scenariju, gorivo ne bi bilo dobro ako je ima 1l u 20l kanisteru

 

20l iz 20l kante bih sipao na keca, prilikom samog sipanja bi već bilo jasno da li je greška ili nije, videlo bi se po viskozitetu

 

 

 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Jel' bi pristao na opkladu da voziš na današnji, svež benzin sledećih 20 godina? Samo moraš prvo da se organizuješ da napraviš zalihe, izračunaj koliko ti treba i sakupi u kanistre. Sve samostalno, naravno, nema ko da ti pomogne jer si zajebani zabrađeni prepper survivor.

 

 

 

rok trajanja za prirodni pigment gvožđe oksida je dve godine

 

taj pigment se dobija mlevenjem kamena koji je ležao kojekuda 2 miliona godina

 

ne lažem te, nemam zašto da te lažem, jebe mi se da budem u pravu, ne guglam ni jednu reč da bih napisao, sve smo to imali iz odgovarajućih predmeta u školi

Link to comment
2 minutes ago, Braća Strugacki said:

šta će ti stabilizatori?

 

Ne treba meni, ako hoćeš bez još lakše je izračunati. 

 

2 minutes ago, Braća Strugacki said:

u tvom doom scenariju, gorivo ne bi bilo dobro ako je ima 1l u 20l kanisteru

 

20l iz 20l kante bih sipao na keca, prilikom samog sipanja bi već bilo jasno da li je greška ili nije, videlo bi se po viskozitetu

 

Dobro je, evo, avanzovali smo sa 5l na 20l :D 

 

Za 20 godina bi, grubo proračunato, taj generator koji troši 10l goriva na sat zahtevao 1,700,000 litara.

 

Gde to misliš da samostalno nabaviš i uskladištiš, u kom vremenskom roku, sa kojim stepenom degradacije? 

 

 

Link to comment

nisam to napisao

 

20l u 20l kanisteru znači da je sve lepo napunjeno, što znači da nema vode i kiseonika

 

nema vode i kiseonika, nema degradacije

 

Link to comment
Just now, Mos said:

Vini očekivao Cowboy-a ko nekad, a naleteo na Braću Strugacki. :fantom:

 

Realno nisu tolike razlike - ti pričaš u svom smeru on u svom, jedan kaže pet litara drugi kaže pet miliona litara, ko u klin ko u ploču, minimalne tačke preseka... evo sad prirodni pigment oksida gvožđa od dva miliona godina ima neke veze sa gorivom...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...