Jump to content
IGNORED

Med & druge pčelinje rabote


napadaj

Recommended Posts

5 minutes ago, Sandradjer said:

@x500

Zvuci bas vrcavo :)

Ko sa medom radi ... :)

 

sto bi rekao @Filozof manijak bude izboden :)

 

Kad odem u peMziju uzecu 10tak kosnica. Bice ondaK prirodnog meda i za F&F :)

 

Spoiler

@Filozof manijak nemoj da brines, a da ne moras da pitas,,imam puno, cak i previse, oraha u dvoristu ;)

 

Spoiler

Tako ce mi trebati samo kore da pravim suvu pitu :)

 

 

Edited by x500
Link to comment

Bagrem vrcam i bude ga za nas širu porodicu. Na lipi se razdvajaju društva, a u avgustu što nakupe od livade ostaje za preko zime. Hvala globalnom zagrevanju zime su sve blaže i skoro sva društva prezime, ono društvo što bude razdvojeno u avgustu, u martu vredi 80-100 evra. Mnogo bolji za živce biznis nego prodaja meda kospođama koje se žale da se med ušećerio i sl. 

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Sandradjer said:

@x500

Sta ti meni isprica nista ne razumem :D, osim mirovine i desetak kosnica 

Tebi ne trebaju med i orasi, zato i ne razumes. To je vise za mene, sto bi rekao @Filozof manijak.

 

Sto se tice suve pite, to slicno kao baklava, kore i mleveni orasi i malo preliva na bazi meda. U Backoj, dakle Novi Sad, se cesto pravi kao Bozicna cesnica (stavi se para, zrno kukuruza, komad drena i sl.). 

Tako je baren nekada bilo :)

 

  • +1 2
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 4 weeks later...
On 14. 7. 2023. at 8:42, Filozof manijak said:

meni jedan pčelar rekao da ne postoji med od borovih iglica

Ovde objasnio čovek da to nije med nego da su borove iglice prokuvane sa nekim dodacima 

 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment
  • 1 month later...
Quote

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj akreditovanoj metodi za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti. U čak 88 odsto uzoraka utvrđeno je da je medu dodavana neka vrsta šećera u različitim procentima.

Kako je Politika već pisala, u Srbiji je počela kontrola po takozvanoj EIM-IRMS metodi za procenjivanje autentičnosti prehrambenih proizvoda koja je rezultat višegodišnjeg naučnoistraživačkog rada diplomiranog inženjera tehnologije Ivana Smajlovića. Inicijator prvog ovakvog ispitivanja tržišta je Klaster „Ujedinjeni za kvalitet”, u saradnji sa „Pokretom potrošača za kvalitet hrane” zbog nemoći da se posle više godina borbe izbore protiv falsifikata meda na domaćem tržištu.

politika.rs/sr/clanak/573254/Zavrsene-analize-meda-od-25-uzoraka-cak-22-falsifikata

 

Ovde su rezultati, potrebno je kliknuti na svaki naziv meda pojedinačno. Za one koji su pali piše šta je dodavano.


https://potrosacizakvalitet.com/мед-испитивање-тржишта/

 

Tri meda koja su prošla test autentičnosti (neki drugi medovi prva dva proizvođača pod sopstvenim brendom ili robnom markom lanaca supermarketa nisu bili u redu):

Spoiler

Oi6ss49.png

 

40a3rBi.png

 

IBxnOj8.png

 

 

Edited by vememah
  • Hvala 4
Link to comment

Drugari neki rade sa medom, jedan ispravan sto posto bez tih sirupa radio što se dodaju, ostali sa tim sirupom/šećerom što su radili imali ne znam koliko posto veći prinos, nešto bruka veliko. Tako su radili predhodnih godina i uzimali od 30 do 50k eura godišnje bez problema. Imali su nekog talijana koji je otkupljivao, i kad su radili uzorke podmetali su dobar med, čist. E prošle godine se digla frka u italiji, ne znam na kom nivou, tamo gde je on plasirao jeste, pa su sad svi u nekom reprogarmu, kao neki deo novca treba da mu vrate. Baš golema frka bila, al dok nije izbila poslednjih godina nema ko nije radio sa pčelama. Ljudi amateri sa par desetina košnica uzimali po 4, 5 k eura kao od šale, a oni sa 150 ili 200 su se odvalljivali od para. 

Edited by Remi
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Remi said:

 bez tih sirupa radio što se dodaju,

 

Ovo je siva zona. Kad je dodavao? Jel nije dodavao ni šećerne pogače za preko zime? 

Ovi što dodaju, jel daju samo preko zime da prežive pošto im sad uzimaju sav med iz košnice? Ili dodaje recimo na bagremu ili lipi kao prvim medovima, pa tako obogaćen med vrca? Ili ga iskoristi samo dok ne razdvoji košnicu i napravi od jednog dva društva i ne vrca? Ili ga daje konstantno tokom cele sezone? Ili samo kad podbaci kampanja? 

 

Ili drugo, šta dodaju? Običan šećer? Fruktozu? Da li dodaje i invertazu ili ostavlja pčelama da prerade? Ili prekuva borove iglice u šećeru pa valja kao med?

 

Da ne idemo u detalje gde je držao košnice, ima li voća, da li se prska to voće, da li ima njiva sa krompirom, uljanom repicom ili lavandom blizu, da li je blizu planinski potok ili Sava, autoput ili topionica sekundarnog metala itd itd.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...