Jump to content
IGNORED

Med & druge pčelinje rabote


napadaj

Recommended Posts

2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Значи нисам једини. Морам да будем јако опрезан са медом, поготово сада када не једем шећер па ми мед служи као замена понекад... Ако га поједем превише, куку леле...

 

А највише волим кристализирани, још од малих ногу...

Jednom sam baš loše prošla s medom, danima sam morala da klopam nexium da se vratim u normalu. Od tad ponekad u čaj, zimi.....

Previše šećera, nije da mi treba u životu. A bolesti koje imam moram da lečim lekovima. Prestala sam da verujem i u imunitet u onom prežvakanom smislu.

Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

Jednom sam baš loše prošla s medom, danima sam morala da klopam nexium da se vratim u normalu. Od tad ponekad u čaj, zimi.....

Previše šećera, nije da mi treba u životu. A bolesti koje imam moram da lečim lekovima. Prestala sam da verujem i u imunitet u onom prežvakanom smislu.

Ја га једем због слатког. 

Edited by Hamlet Strašni
  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment

da, vraca, manuka, moras da ozivis da uzmes dodatni posao da ga platis. 99% su falsifikati, btw.

 

volim aromaticni med, zalfiju, sumski. nazalost, obori mi secer (vise nego slatkisi) pa ga rijetko jedem. ocekivanja su mi da je ukusan i da u njemu ima meda.

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
12 minutes ago, morgana said:

da, vraca, manuka, moras da ozivis da uzmes dodatni posao da ga platis. 99% su falsifikati, btw.

 

I ja to mislim, ova cena od 20000 hiljada se prodaje onlajn od nekih neproverenih 

  • +1 1
Link to comment

Mislim da je red da ona red kada dobije neki smisao. Dakle kupatilo.

Kupanje u manuka medu i mleku. Mora da se izadje kao Boticelijeva Venera odatle 

Edited by Sandradjer
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Med uzimam od komsije, ima desetak kosnica i pomazem mu kod vrcanja. Dakle, sigurno je pcelinji :)

 

Ne verujem u nadrilekovita svojstva meda, a zbog secera ga generalno izbegavam. Oko 2 do 3 kasicice mesecno.

 

Deca ga redovno koriste, za medeno cokoladno mleko i za caj. Plus za palacinke i na leba sa puterom.

  • +1 2
Link to comment
44 minutes ago, x500 said:

Med uzimam od komsije, ima desetak kosnica i pomazem mu kod vrcanja. Dakle, sigurno je pcelinji :)

не знам какву рецептуру имају преваранти на велико, да ли у мед накнадно стављају нешто или како... али ти би у теорији могао да храниш пчеле само сирупом, оне би то јеле, не би ишле на пашу, а на крају би свакако врцао мед

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, slepa živana said:

не знам какву рецептуру имају преваранти на велико, да ли у мед накнадно стављају нешто или како... али ти би у теорији могао да храниш пчеле само сирупом, оне би то јеле, не би ишле на пашу, а на крају би свакако врцао мед

Da, postoji nesto sto se zove prehrana pcela. Ovde, na Tresnji, nakon bagrema i lipe, poslednjih godina je losa, nema nekog veceg cveca. Zato je nakon vrcanja potrebno izvrsiti prehranu/dohranu. Prave se pogace, od prah secera uz dodatak neke vrste caja/sirupa gde se stavlja pelin i jos neke travke. U avgustu se te pogace dodaju u kosnice i stare pcele ih prerade u med kojima ce se hraniti larve pcela. Taj med pcele potrose do prolece i kada se vrca med krajem juna, pocetak jula, to je samo novi, pravi cvetni, med.

 

Vreme kada se vrsi dohrana je povezan sa zivotnim ciklusom pcela. Generalno, pcele koje "preradjuju" pogace ne zive dugo. Zato se bira vreme kada ce to "preraditi" stare pcele koje su na kraju zivotnog ciklusa.

 

Sto se tice laznog meda, znam da postoji ali ne znam detalje.

Edited by x500
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...