Jump to content
IGNORED

Med & druge pčelinje rabote


napadaj

Recommended Posts

meni jedan pčelar rekao da ne postoji med od borovih iglica

Pa naravno da ne postoji.
Mogu pčele da se "poje" na borovoj šumi, ali i to je retko...



....shiit has hit the fan.
Link to comment

šta sam onda kušao i kupovao svojevremeno na moru i Tasosu, bolje da ne znam  :mad:

esid: još su me lagali kako je dobro za astmu i respiratorne probleme

Medena mafija! 

Edited by Filozof manijak
  • +1 2
Link to comment
šta sam onda kušao i kupovao svojevremeno na moru i Tasosu, bolje da ne znam  :mad:
esid: još su me lagali kako je dobro za astmu i respiratorne probleme
Medena mafija! 

Pazi oni mogu u med da krknu razne travke pa da to pokupi nešto od njih, ali to nije "od" nego recimo "sa" borovim iglicama...
Kao kad u rakiju staviš neke bobice...



....shiit has hit the fan.
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
7 minutes ago, Frank Pembleton said:


Pazi oni mogu u med da krknu razne travke pa da to pokupi nešto od njih, ali to nije "od" nego recimo "sa" borovim iglicama...
Kao kad u rakiju staviš neke bobice...



....shiit has hit the fan.

Pa jebemu što onda lekari predlažu to za astmu

Link to comment

Nama (deci) je moja strina servirala med kao supu :D.

Pun duboki tanjir, okolo nas četvoro sa kašikama. I još dobijemo šnitu crnog hleba, ogromnu. A hleb je bio onaj crni vlažni, teški, kao onaj nemački što se sad prodaje u šnitama i vakumu.

  • +1 3
  • Wub 2
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

Da. Kristalizacija.

Ne znam to za frižider zbilja.

Treba medu vremena da se kristalizuje.

Neki dan sam slušala jednog pčelara na radiju. Kaže, ako hoćete da budete sigurni, kupujte isključivo kristalozovan med. To znači, ne mlad med, već star cca godinu dana.

nešto sam se istripovala da se on kristališe zbog hladnoće. znam da smo ga u selu kad se to desi, vraćali u originalno stanje tako što ga stavimo u vodu na ćošek od smederevca gde nije mnogo vrelo, pa se polako otopi...

  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa jebemu što onda lekari predlažu to za astmu

 

Ja sam u vise navrata citala da je svasta oko meda mit i da nema zapravo neku prednost u odnosu na secer, sem sto lepo mirise i ima neku aromu. Neke studije su pokazale da se za ne znam kakvu prehladu ili nesto sa plucima moze imati korist od meda samo ako se konzumira tako da (valjda, ako se dobro secam) ti ostane dublje u grlu neko duze vreme, i to iskljucivo sam med a ne razblazen sa vodom ili mlekom.

 

Skoro sam u nemackom Eko testu imala clanak o tome koliko se i falsira taj med, uradili su testove od preko 20 nemackih marki koje se nalaze po supermarketima, i (maltene po pravilu) se pokazalo da su od tri najskuplja meda, dva sa dodatim drugim secerima. Malo vise od pola testiranih je imalo nesto u sebi. Najcistiji ispadose neki dosta prosecni po cenama. Tako da eto, ni ta cena ne moze da bude garant.

Jos nesto tu, cujem stalno komentare u Nemackoj kako nece da kupuju te mesane strane medove, jer nemaju poverenja sta se radi u Bugarskoj, Meksiku, Rumuniji itd. Onda se ispostavi da su mnogo strozi pregeldi za to sta se uvozi za njih, nego za same nemacke firme, pa te mesavine umeju da budu 100% proverena stvar.

 

Mi u Srbiji imamo med od pcelica moje rodjake, on se kristalise maltene odmah. Razmisljam da li smo upseli da potrosimo neku teglu a da se nije kristalisala.. Koristimo ga maltene iskljucivo da pravimo medenjake, eventualno neko stavi malo u sutlijas ili griz.

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
Link to comment
10 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ja sam u vise navrata citala da je svasta oko meda mit i da nema zapravo neku prednost u odnosu na secer, sem sto lepo mirise i ima neku aromu. Neke studije su pokazale da se za ne znam kakvu prehladu ili nesto sa plucima moze imati korist od meda samo ako se konzumira tako da (valjda, ako se dobro secam) ti ostane dublje u grlu neko duze vreme, i to iskljucivo sam med a ne razblazen sa vodom ili mlekom.

 

Skoro sam u nemackom Eko testu imala clanak o tome koliko se i falsira taj med, uradili su testove od preko 20 nemackih marki koje se nalaze po supermarketima, i (maltene po pravilu) se pokazalo da su od tri najskuplja meda, dva sa dodatim drugim secerima. Malo vise od pola testiranih je imalo nesto u sebi. Najcistiji ispadose neki dosta prosecni po cenama. Tako da eto, ni ta cena ne moze da bude garant.

Jos nesto tu, cujem stalno komentare u Nemackoj kako nece da kupuju te mesane strane medove, jer nemaju poverenja sta se radi u Bugarskoj, Meksiku, Rumuniji itd. Onda se ispostavi da su mnogo strozi pregeldi za to sta se uvozi za njih, nego za same nemacke firme, pa te mesavine umeju da budu 100% proverena stvar.

 

Mi u Srbiji imamo med od pcelica moje rodjake, on se kristalise maltene odmah. Razmisljam da li smo upseli da potrosimo neku teglu a da se nije kristalisala.. Koristimo ga maltene iskljucivo da pravimo medenjake, eventualno neko stavi malo u sutlijas ili griz.

I ja sam stava, nemam mnogo znanja doduše :D da je priča oko lekovitosti meda saog po sebi prenaduvana. Lično meni med smeta za stomak, pa ga i ne trošim.

Moguće je to što kažeš, da njegova konzistencija ima prednosti za sirup, zadržavanje u grlu i slično. Ali da ima onoliko lekovitih svojstava, iskreno.....čisto sumnjam

Link to comment

Nutela npr sigurno nije zdrava, pa stav o lekovitim svojstvima meda nema neki značaj.

Na stranu što volim med, ukus, miris, lepljivost, .... Čest mi je doručak ili užina kada kriziram (na tostu sa pastom od susama) i jedini zaslađivač koji koristim po potrebi (sutlijaš, pahuljice sa mlekom, limunada...)

Kupujem godinama na jednoj istoj tezgi na pijaci. Med je sa Homolja (označen je etiketom na tegli, sa kontaktom proizvođača,...). U zavisnosti od vrste košta 1100 - 1300 din/kg i ne opterećujem se dalje njegovim kvalitetom, poreklom, itd...

Kristališe redovno.

Edited by Ras
  • +1 2
Link to comment

ne znam odakle ti to za nutelu

 

daleko je zdravija od meda, zato što niko od nutele ne očekuje da leči rak i niko zbog nutele ne zanemaruje terapiju

  • +1 3
  • Hvala 1
  • -1 3
Link to comment

19th-century world average    28.5–32
1900 world average    31–32
1950 world average    45.7–48
2019–2020 world average    72.6–73.2

 

imali smo med i čaj od kamilice u devetnaestom veku

 

nutela je došla kasnije i situacija se značajno popravila

  • Wub 1
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Svemir Zeka said:

I ja sam stava, nemam mnogo znanja doduše :D da je priča oko lekovitosti meda saog po sebi prenaduvana. Lično meni med smeta za stomak, pa ga i ne trošim.

Moguće je to što kažeš, da njegova konzistencija ima prednosti za sirup, zadržavanje u grlu i slično. Ali da ima onoliko lekovitih svojstava, iskreno.....čisto sumnjam

Значи нисам једини. Морам да будем јако опрезан са медом, поготово сада када не једем шећер па ми мед служи као замена понекад... Ако га поједем превише, куку леле...

 

А највише волим кристализирани, још од малих ногу...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...