Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

juče videh na TV akademika SANU iz tog odeljenja kako, suma sumarum, naša perspektiva je da povratimo kosovo i koristimo tamošnji ugalj. vetroparkovi i solari su sviranje kurcu, samo stvaraju otpad što rudarenjem što lagerovanjem istog.

 

pre neki dan su miša brkić i još jedan bil u MN. rekoše da su gubici EPS 17%, da je pre deset godina to bilo 9%.. kada sam učio o tome, rečeno je da su tehnički gubici (prenos i transformacija) reda 5 - 7 %. nisam skontao da li oni (ovde je uobičajeno) u gubitke ubace i razliku između fakturisane i naplaćene energije i krađu struje. i, ono što je rečeno: imamo mi dovoljno tehničke pameti. ne treba nam uvoz. samo da se politika ne meša u tehniku.

Link to comment
41 minutes ago, Braća Strugacki said:

uvezoše ugalj za tent iz indonezije, dolazi baržama, jedini problem je što ne postoji sistem da prebace ugalj sa barže do sistema za prenos uglja

 

trenutno se rešava taj problem :rolleyes:

Bilo bi najbolje da su to skontali kad je barza vec stigla

Link to comment

došli meni u selo tako neki limovi. pa kada je vozač doterao do kapije skontamo da neće moći da uđe. prenosili ručno. tako će i ovi ugalj.

  • +1 1
Link to comment

teško će ovo ručno, iako je u pitanju par stotina metara

 

mada, šta znam, možda me lažu, možda sve u sistemu radi besprekorno

Edited by Braća Strugacki
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Braća Strugacki said:

teško će ovo ručno, iako je u pitanju par stotina metara

 

mada, šta znam, možda me lažu, možda sve u sistemu radi besprekorno

Da postoji Rekord u Rakovici, mogli bi da naprave pokretnu traku i da prenose ugalj sa jedne na drugu lokaciju. Ali tamo je sada trzni centar :(

Link to comment

Sta fali, mogu lepo radnici da stanu u stroj pa da dodaju jedan drugom grumen po grumen, jos se i ustedi na gorivu za neke kamione ili vec sta god se inace koristi za prevoz uglja :fantom:

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
Bolje da si Norvezane stavio pod navodnike [emoji3] 
I to što kažeš...
A pazi to, oni će kao da zamene prethodne konsultante, koji su pazi sad, bili Grci...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
Quote

Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2023. godinu predviđa mogućnost izdavanja državnih garancija i projektnih zajmova za nekoliko velikih energetskih projekata koji su važni za energetsku tranziciju Srbije, kao među kojima su projekti hibridne reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 i reverzibilne hidroelektrane (RHE) Bistrica.
Za gradnju RHE Bistrica, predviđena je mogućnost izdavanja državnih garancija za EPS u iznosu od 600 miliona evra, dok je za projekat Đerdap 3 predviđena mogućnost finansiranja putem projektnih zajmova, u saradnji sa stranim investicionim korporacijama, fondovima i bankama.

Izgradnja ove dve reverzibilne hidroelektrane smatra se ključnim u procesu dekarbonizacije energetskog sektora Srbije, zbog balansiranja sistema i mogućnosti za integrisanje većih kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, pre svega iz energije sunca i vetra.

Predlogom budžeta predviđena je i mogućnost projektnih zajmova za gradnju solarnih elektrana snage 1 GW, u iznosu od 800 miliona evra, kao i za vetroelektrane snage od 800 MW do 1 GW, u iznosu od milijardu evra.

Takođe je planirana mogućnost davanja garancija za projekte u oblasti obnovljivihi izvora energije koji su u planovima EPS-a, među kojima su Vetropark Kostolac 1  (30 miliona evra) i projekat izgradnje hidroelektrane Buk Bijela (250 miliona evra). Ovaj projekat se realizuje u saradnji sa Elektroprivredom Republike Srpske, a pripremni radovi su otpočeli prošle godine. Među projektima koji uključuju mogućnost izdavanja garancija države je i gradnja postrojenja za kombinovano kosagorevanje biomase/OIE TE Kolubara B, i u tu svrhu se planira 395,5 miliona evra.

Državne garancije su neophodan preduslov za realizaciju velikih projekata za koje EPS nema dovoljno sredstava da ih realizuje samostalno.

Fiskalni savet je u nedavno objavljenoj analizi Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2023. godinu upozorio da će direktan budžetski trošak zbog gubitaka EPS-a i „Srbijagasa” u narednoj godini iznositi 1,2 milijarde evra, odnosno oko polovine ukupnog fiskalnog deficita. Takođe se ukazuje da su mogući i dodatni izdaci s obzirom da planirane državne garancije na zaduživanje ovih preduzeća formalno ne ulaze u deficit za 2023. godinu, a da su ovakvi zajmovi po pravilu padali na teret poreskih obveznika.

https://balkangreenenergynews.com/rs/predlog-budzeta-za-2023-finansijska-podrska-srbije-velikim-projektima-u-energetici/

Edited by vememah
Link to comment

Ne ulazeći u to da li je najpametnije to ovako finansirati, svakako je dobro povećavati fleksibilnost elektroenergetskog sistema tj. imati veće mogućnosti da generišeš struju kad je ona najskuplja na tržištu - u pikovima potrošnje na kontinentu, a da je reverzibilnim hidroelektranama trošiš puneći akumulacije kad je najjeftinija na tržištu - usred noći, kao i da imaš dobre mogućnosti da hidroelektranama kompenzuješ brze uspone i padove proizvodnje kod solarnih elektrana i vetroelektrana čiji će udeo u ukupnoj proizvodnji rasti.

 

Nadam se da će se javiti neki energetičar da raščlani ovo detaljnije.

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, gospa buba said:

shta mislimo o tome? :unsure:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto
 

 

Ja mislim da je to strava. To što i Srbija uskače u taj voz je prilično jasna indikacija da se ne radi samo o klimatskim promenama nego da je cela stvar finansijski ekstremno isplativa. Da je neko imao viziju pre 10 godina sad bi tu viziju debelo naplatili, ali bolje ikad nego nikad.

Link to comment

Mislim da je ova tema zrela za neki split. Vuku se paralelno dve-tri priče:

opšta energetika na nivou Evrope tj. NE vs obnovljivi izvori;

naša lokalna energetska kriza (koja se, deluje, na kartkoročnom nivou stišava) i budući razvoj EE mreže;

Plus se umeša mikro priča: računi za struju, nestanak struje na NBG, Kaluđerici i sl, ugradnja solara na kuću...

 

/napomena moderatora: split je zaista i obavljen... 21. septembra 2023./

  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...