Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

41 minutes ago, Frank Pembleton said:

Nisam siguran da bi to sveska i olovka moglo na dobro...

Koliko znam od prijatelja nije im radila "interna mreža", šta god to bilo...

Znam da je on imao problem sa programom za mape trasa koji može da se pokrene ali traži konekciju "ka spolja" makar na kratko.

On je na kraju popizdeo i šerovao net sa svog telefona.... Pre toga je pitao nekog koji je kao zadužen za mrežu da li sme i ovaj rekao "ma može"

Cirkus

 

Kako god, iskakanje sistema na par sati, pa i ceo dan može da se toleriše. Za svaku situaciju koja može duže da traje mora da se nađe bekap.

Meni su nejasni i ti što plaćaju po šalterima, ali očigledno veliki broj ljudi tako voli, tako je navikao i ne može šalter da ne radi koliko, sedmicama, za tako elementarnu stvar.

 

edit: Da se ispravim, očigledno može.

Edited by JozoMujica
Link to comment
47 minutes ago, Frank Pembleton said:

Nisam siguran da bi to sveska i olovka moglo na dobro...

Koliko znam od prijatelja nije im radila "interna mreža", šta god to bilo...

Znam da je on imao problem sa programom za mape trasa koji može da se pokrene ali traži konekciju "ka spolja" makar na kratko.

On je na kraju popizdeo i šerovao net sa svog telefona.... Pre toga je pitao nekog koji je kao zadužen za mrežu da li sme i ovaj rekao "ma može"

Cirkus

Deluje glupo, ali sa njegovog telofona da otvori link ka spolja je u datoj situaciji dosta bezbednije nego da se cela mreža otvori ka spolja...

 

Mrežu EPS-a verovatno neko targetuje, a njegov telefon je samo jedan od 10 miliona u Srbiji, niko ni ne zna da se on nakačio sa ne komp u EPSu (osim ako neko baš njege nije lično targetirao, što je jako, jako malo verovatno)...

Edited by radisa
  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, radisa said:

Deluje glupo, ali sa njegovog telofona da otvori link ka spolja je u datoj situaciji dosta bezbednije nego da se cela mreža otvori ka spolja...

 

Mrežu EPS-a verovatno neko targetuje, a njegov telefon je samo jedan od 10 miliona u Srbiji, niko ni ne zna da se on nakačio sa ne komp u EPSu (osim ako neko baš njege nije lično targetirao, što je jako, jako malo verovatno)...

Ali on je šerovao net. Dakle nije otvarao AutoCAD ili koji  drugi program na telefonu. Njegov komp je u tom trenutku bio "na mreži"?

Zato je pitao ovoga...

Dozvoli da lupam..

Link to comment
13 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ali on je šerovao net. Dakle nije otvarao AutoCAD ili koji  drugi program na telefonu. Njegov komp je u tom trenutku bio "na mreži"?

Zato je pitao ovoga...

Dozvoli da lupam..

Ne, ne, sve ok, ne lupaš...

 

On je povezao tel na komp i koristio tel kao access point i suštinski dozvolio svom kompjuteru da preko telefona izađe u svet (i da svet uđe u njegov kompjuter)...

 

Sa stanovišta bezbednost cele mreže., na kojoj je taj kompjuter, je ovo daleko manji rzik (beznačajan), jer to niko ne očekuje i jako je mala verovatnoća da će neko moći nešto da uradi preko tog linka mreži EPS-a... Da je neko otvorio pravu meržu EPS-a prema spolja, a nije siguran koliko je zaštićen i šta se može desiti, dalko je veća verovatnoća da im opet neko neko sranje napravi, jer neko čeka taj trenutak otvaranja da im opet uleti...

 

Ovo sa hotspotom nije problem ako se radi sporadično i niko ne zna da se to radi, problem bi bio kad bi sad svi zaposleni u EPS-u počeli da rade... I recimo, obični radnici sigurno nisu problem, ali možda neko prati direktore i slično, e ako bi oni to radili, možda bi mogao biti problem(ali to je već problem nezavisan od cele ove priče i smao je šlag na tortu), ali kad Pera pisar iz administrativnog™ to uradi, verovatnoća sranja je zaista skoro 0....

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment

Ma da njima je, koliko je do ovog mog ortaka došla priča, najveća frka da neko nije "izbušio" deo koji upravlja proizvodnim procesima.

I to zato što su neki "novopridošli" direktori tražili pristup lično tom sistemu. U fazonu "nećete vi mene da muljate"...

Link to comment
Just now, Frank Pembleton said:

Ma da njima je, koliko je do ovog mog ortaka došla priča, najveća frka da neko nije "izbušio" deo koji upravlja proizvodnim procesima.

I to zato što su neki "novopridošli" direktori tražili pristup lično tom sistemu. U fazonu "nećete vi mene da muljate"...


:ohmy: :isuse: :cry:

Link to comment
39 minutes ago, JozoMujica said:

 

Kako god, iskakanje sistema na par sati, pa i ceo dan može da se toleriše. Za svaku situaciju koja može duže da traje mora da se nađe bekap.

Meni su nejasni i ti što plaćaju po šalterima, ali očigledno veliki broj ljudi tako voli, tako je navikao i ne može šalter da ne radi koliko, sedmicama, za tako elementarnu stvar.

 

edit: Da se ispravim, očigledno može.

Ne plaća se provizija, kao u menjačnicama, bankama ili poštama, što je ušteda od 50-70 dinkića, odn 1% od iznosa koji se plaća, ako se uplaćuje preko 5 k ako se ne varam 

Link to comment
1 hour ago, gone fishing said:

Ne plaća se provizija, kao u menjačnicama, bankama ili poštama, što je ušteda od 50-70 dinkića, odn 1% od iznosa koji se plaća, ako se uplaćuje preko 5 k ako se ne varam 

 

Eto, razlog više da potrošači ne smeju da budu uskraćeni za tu vrstu usluge.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Tamo na Sleepy Joe temi sam mu odao prizananje za IRA, ovo je kontratan rezultat istog.

 

Od ovih 32GW, oko 2 su "moji":

 

In 2023, the US solar market installed 32.4 GWdc of capacity, a remarkable 51% increase from 2022. This was the industry’s biggest year by far, exceeding 30 GWdc of capacity for the first time.  

Solar accounted for 53% of all new electricity-generating capacity added to the US grid in 2023, making up over half of new generating capacity for the first time.


Ovo je po meni najvazniji dio:

Finally, utility-scale installations spiked to 22.5 GWdc of capacity, a 77% increase over 2022.

 

U.S. Solar Market Insight | SEIA

Link to comment
3 minutes ago, Peter Fan said:

Tamo na Sleepy Joe temi sam mu odao prizananje za IRA, ovo je kontratan rezultat istog.

 

Od ovih 32GW, oko 2 su "moji":

 

In 2023, the US solar market installed 32.4 GWdc of capacity, a remarkable 51% increase from 2022. This was the industry’s biggest year by far, exceeding 30 GWdc of capacity for the first time.  

Solar accounted for 53% of all new electricity-generating capacity added to the US grid in 2023, making up over half of new generating capacity for the first time.


Ovo je po meni najvazniji dio:

Finally, utility-scale installations spiked to 22.5 GWdc of capacity, a 77% increase over 2022.

 

U.S. Solar Market Insight | SEIA

 

Ovo je možda za onaj drugi topic, ali zar nisu IRA investicije orijentisane na proizvodnju i ponovo pokretanje industrije da se ne bi sve uvozilo iz Kine? Ne verujem da je mnogo uticalo na ovaj konkretan rezultat. U celom svetu je skok bio na sličnom nivou. Kina je dodala 7x toliko prošle godine. Tako da mislim da je ovo rezultat prethodnih 10 godina, a IRA i ostale investicije će još više da zakotrljaju loptu.

 

giphy.gif?cid=6c09b952cpf5wk4gkmgv7d0w14

 

 

Link to comment
1 minute ago, Venom said:

 

Ovo je možda za onaj drugi topic, ali zar nisu IRA investicije orijentisane na proizvodnju i ponovo pokretanje industrije da se ne bi sve uvozilo iz Kine? Ne verujem da je mnogo uticalo na ovaj konkretan rezultat. U celom svetu je skok bio na sličnom nivou. Kina je dodala 7x toliko prošle godine. Tako da mislim da je ovo rezultat prethodnih 10 godina, a IRA i ostale investicije će još više da zakotrljaju loptu.

 

giphy.gif?cid=6c09b952cpf5wk4gkmgv7d0w14

 

 

Ukratko: ne.

 

IRA je omogucio kvalifikovanim firmama (citaj americkim) ne samo poreske olaksice, vec i direktne subvencije. Kacio sam vec (dal' ovdje ili na Bidenovoj temi) i koliko tacno dolara po instaliranom kW. 

 

Ovako odoka, IRA je utrostrucio instalacije. Mrzi me sad da trazim tacne podatke.

  • +1 1
Link to comment

Mislim da je americka buducnost u solarnoj i nukjular (TM W). Mada ironicno je da je i ugalj u porastu. 

 

Potreba za energijom u cloud computing/AI je takva da i nekad neprofitabilne termoelektrane koje su bile predvidjene za rashod, se obnavljaju:

 

In a 30-square-mile patch of northern Virginia that’s been dubbed “data center alley,” the boom in artificial intelligence is turbocharging electricity use. Struggling to keep up, the power company that serves the area temporarily paused new data center connections at one point in 2022. Virginia’s environmental regulators considered a plan to allow data centers to run diesel generators during power shortages, but backed off after it drew strong community opposition.

In the Kansas City area, a data center along with a factory for electric-vehicle batteries that are under construction will need so much energy the local provider put off plans to close a coal-fired power plant.

 

AI Needs So Much Power That Old Coal Plants Are Sticking Around - Bloomberg

  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

Ovako odoka, IRA je utrostrucio instalacije. Mrzi me sad da trazim tacne podatke.

Nije me mrzilo, pa sam procitao ovaj izvjestaj.

 

Nase iskustvo je 3X faktor, a oni navode daleko manji IRA (i monetarnu politike) uticaj na sledecih 10 godine.

 

Konkretno:

 

Our annual Year in Review report includes extended 10-year outlooks for every segment. The total US solar fleet is expected to nearly quadruple from 177 GWdc installed at year-end 2023, to 673 GWdc installed by 2034. By 2040, solar is expected to make up the largest share of electric generating capacity in the US.  

In this report, we have also included our alternative scenarios (a Bull case and a Bear case). The US solar industry currently faces several uncertainties, including policy outcomes of the upcoming presidential election. Our Bull case considers a future with fewer supply chain constraints, more projects qualifying for tax credit adders, favorable financing conditions, and faster interconnection queue reform, amongst several other factors. This is expected to result in 85 additional GWdc installed through 2034, 17% more than in our Base case. Our Bear case generally considers the opposite conditions, which would reduce our outlook by 24% through 2034, amounting to nearly 120 GWdc less solar capacity.

 

Inace, moj kolega koji upravlja prodajom u tom segmentu mi rece:  "I think odds of repeal are slim. Much of the manufacturing expansion happening in red states."

Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

Mislim da je americka buducnost u solarnoj i nukjular (TM W). Mada ironicno je da je i ugalj u porastu. 

 

Potreba za energijom u cloud computing/AI je takva da i nekad neprofitabilne termoelektrane koje su bile predvidjene za rashod, se obnavljaju:

 

In a 30-square-mile patch of northern Virginia that’s been dubbed “data center alley,” the boom in artificial intelligence is turbocharging electricity use. Struggling to keep up, the power company that serves the area temporarily paused new data center connections at one point in 2022. Virginia’s environmental regulators considered a plan to allow data centers to run diesel generators during power shortages, but backed off after it drew strong community opposition.

In the Kansas City area, a data center along with a factory for electric-vehicle batteries that are under construction will need so much energy the local provider put off plans to close a coal-fired power plant.

 

AI Needs So Much Power That Old Coal Plants Are Sticking Around - Bloomberg

 

Vrlo zanimljivo. Vec vidim buducnost gde ce nasi AI Overloards da nas koriste kao jeftinu radnu snagu koja trosi manje elektricne energije :D

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...