Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

23 minutes ago, Profesionalac said:

Mislim da je ova tema zrela za neki split. Vuku se paralelno dve-tri priče:

opšta energetika na nivou Evrope tj. NE vs obnovljivi izvori;

naša lokalna energetska kriza (koja se, deluje, na kartkoročnom nivou stišava) i budući razvoj EE mreže;

Plus se umeša mikro priča: računi za struju, nestanak struje na NBG, Kaluđerici i sl, ugradnja solara na kuću...

 

Mislim da su te tri priče direktno povezane i da je dobro da su na jednom mestu. Ako raste račun za struju, ne može to da se posmatra odvojeno od cena struje na tržištu koje su opet povezane sa nestašicom struje, što opet ima svoj razlog. Bolje je posmatrati stvari u kontekstu.

  • +1 2
Link to comment
37 minutes ago, Venom said:

 

Mislim da su te tri priče direktno povezane i da je dobro da su na jednom mestu. Ako raste račun za struju, ne može to da se posmatra odvojeno od cena struje na tržištu koje su opet povezane sa nestašicom struje, što opet ima svoj razlog. Bolje je posmatrati stvari u kontekstu.

Cena struje u Srbiji nema vezu sa stanjem EE mreže u Srbiji, a kamoli sa evropskim tržištem.

 

Isto tako zimski kolaps našeg sistema nema veze sa nekim dugoročnim strategijama i planovima za razvoj. Ona je plod bahatosti i nestručnosti ljudi koji su postavljeni na odgovorna mesta i podjednako lako bi napravili haos i da imamo NE i da imamo GW solarnih i vetro elektrana.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Profesionalac said:

Cena struje u Srbiji nema vezu sa stanjem EE mreže u Srbiji, a kamoli sa evropskim tržištem.

 

Isto tako zimski kolaps našeg sistema nema veze sa nekim dugoročnim strategijama i planovima za razvoj. Ona je plod bahatosti i nestručnosti ljudi koji su postavljeni na odgovorna mesta i podjednako lako bi napravili haos i da imamo NE i da imamo GW solarnih i vetro elektrana.

 

Ali cene koje EPS plaća kada zbog svoje nestručnosti kupuje struju u inostranstvu imaju sve veze sa ukupnom situacijom u Evropi. Za ovo na kraju se posebno ne slažem, onda je bolje ugasiti forum nego gubiti vreme na moderaciju, jer je sve sranje i ništa nema smisla i čemu onda uopšte bilo kakva diskusija. 

Link to comment
6 minutes ago, Venom said:

 

Ali cene koje EPS plaća kada zbog svoje nestručnosti kupuje struju u inostranstvu imaju sve veze sa ukupnom situacijom u Evropi. Za ovo na kraju se posebno ne slažem, onda je bolje ugasiti forum nego gubiti vreme na moderaciju, jer je sve sranje i ništa nema smisla i čemu onda uopšte bilo kakva diskusija. 

Uopšte nije poenta u gašenju foruma i nedsikutovanju, nego u stavu da su to odvojene priče. Ako bi ti da diskutuješ da li bi Grčić bolje vodio sistem koji je baziran na NE ili TE - slobodno, ja ću to preskočiti.

 

Energetska kriza u Evropi i naša kriza imaju zajedničko jedino što su se vremenski poklopili, pa mi plaćamo neuporedivo veću cenu, nego da nam se kolaps desio pre tri godine. 

 

Jasno sam rekao mikro aspekt cene struje, dakle kad neko okači tvit sa najavom poskupljenja struje od 5%, to nema veze sa raspravom GERvsFRA strategije razvoja.

Link to comment
10 minutes ago, Profesionalac said:

Uopšte nije poenta u gašenju foruma i nedsikutovanju, nego u stavu da su to odvojene priče. Ako bi ti da diskutuješ da li bi Grčić bolje vodio sistem koji je baziran na NE ili TE - slobodno, ja ću to preskočiti.

 

Energetska kriza u Evropi i naša kriza imaju zajedničko jedino što su se vremenski poklopili, pa mi plaćamo neuporedivo veću cenu, nego da nam se kolaps desio pre tri godine. 

 

Jasno sam rekao mikro aspekt cene struje, dakle kad neko okači tvit sa najavom poskupljenja struje od 5%, to nema veze sa raspravom GERvsFRA strategije razvoja.

 Gašenje se odnosilo na tvoj komentar da bi isti haos u Srbiji bio i da EPS ima NE i vetroparkove. Tu onda nema diskusije, sve je sranje i eventualno možemo da prenosimo tweetove o tome šta kažu EPS insajderi. Ne slažem se.

 

Što se tiče energetskih kriza, rekao sam nešto vrlo konkretno: cena koju EPS plaća kad kupuje struju je vrlo povezana za situacijom u Evropi. I dobra je ideja pričati i o tome zašto je cena na tom drugom mestu takva, jer očigledno nestručnost nije jedini razlog zašto može doći do problema.

 

I na kraju izlazak iz krize ne verujem da može da bude drugačiji od ostatka Evrope i treba videti šta se tu dešava. I zato me ne iznenađuje da čak i Srbija priča o vetroparkovima i solarnim panelima, a možda bi me iznenadilo da ovde nema ničega osim memeova o pečenjarama i USB portu na čelu.

Link to comment
4 minutes ago, Venom said:

Što se tiče energetskih kriza, rekao sam nešto vrlo konkretno: cena koju EPS plaća kad kupuje struju je vrlo povezana za situacijom u Evropi. I dobra je ideja pričati i o tome zašto je cena na tom drugom mestu takva, jer očigledno nestručnost nije jedini razlog zašto može doći do problema.

Ti mene citiraš, ali pokazuješ da me ne čitaš. Počelo je od mog predloga za split na tri glavna toka priče (globalna energetska priča, lokalna kriza, i mikro priča), ti mi evo drugi put učitavaš priču o ceni struje na evropskom tržištu da hoću da razdvojim od energetske situacije u Evropi - "otrkivaš" mi njihovu vezu i da treba da se priča o tome. Ja drugi put ponavljam da sam cenu struje u Srbiji pomenuo na mikro nivou.

 

12 minutes ago, Venom said:

 Gašenje se odnosilo na tvoj komentar da bi isti haos u Srbiji bio i da EPS ima NE i vetroparkove. Tu onda nema diskusije, sve je sranje i eventualno možemo da prenosimo tweetove o tome šta kažu EPS insajderi. Ne slažem se.

I ovde pričamo o različitim stvarima, ja kažem budala koja je ovako pokvarila BMW, pokvarila bi i Tojotu, ti mi kontriraš i kažeš bolje je imati Tojotu, BMW i Volvo. Naravno da je bolje imati više VE u sistemu od onoga što mi imamo trenutno, ide se u tom pravcu već godinama, ali naš sistem je radio do ove katastrofe i radiće i u narednom periodu kada se u potpunosti otklone posledice.

25 minutes ago, Venom said:

I na kraju izlazak iz krize ne verujem da može da bude drugačiji od ostatka Evrope i treba videti šta se tu dešava. I zato me ne iznenađuje da čak i Srbija priča o vetroparkovima i solarnim panelima, a možda bi me iznenadilo da ovde nema ničega osim memeova o pečenjarama i USB portu na čelu.

Ne znam šta ima da te iznenađuje priča o VE u Srbiji, kada je od 2019. počelo intenzivno uvođenje u sistem (Čibuk, Alibunar, Košava i Kovačica su ušli u sistem sa preko 300 MW u periodu 2018-20), i konstantno se razvijaju novi projekti i planiraju nove VE. Krivača, Bašaid, Vetrozelena, Bela Anta 1 i 2 i Kostolac su u različitim fazama i počeci tih projekata nemaju nikakvu vezu sa trenutnom EE situacijom (u Srbiji ili Evropi) - samo mogu sada da dobiju ubrzanje.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ni ti mene ne čitaš. Ja ne kontriram da je bolje imati BMW i Tojotu, nego da je ovo forum i to što bi neko pokvario bilo koji sistem danas nije razlog da se o nečemu ne priča. Zato sam i rekao u startu da ako bi EPS sve pokvario i da je diskusija nepotrebna, onda je bolje ugasiti forum nego razdvajati teme. Ili svesti sve na ko je poslednji neka ugasi svetlo postove, kako je sve uzalud i daj snimke mešanja blata i lignita. Ne slažem se.

 

Ne učitavam ti ništa. Sam kažeš da treba razdvojiti globalnu i lokalnu krizu, moj primer pokazuje da to nije moguće i to nema veze ni sa kakvim mikro nivoom. Ako EPS kupuje struju u inostranstvu da bi premostio lokalnu krizu, onda je vrlo relevantno kakva je situacija na evropskom tržištu i vrlo je relevantno šta je uzrok te situacije. I vrlo je relevantno na kraju i za mikro nivo i račun koji ćeš dobiti, jer čak i ako EPS ne podigne cene taj minus će se pokriti na neki drugi način, zafaliće negde drugde. Ako ne bude novca za nešto, deo razloga će stvarno biti zato što su EPS preuzeli nestručni ljudi, pa onda krpili minus dok je cena gasa otišla u nebesa i pola 47,7813% francuskih reaktora bilo van pogona. Sad ćeš opet da mi učitavaš da ti nešto otkrivam, ali nije mi jasno zašto treba razdvajati stvari koje su tako očigledno povezane.

Link to comment
9 hours ago, Profesionalac said:

Ne znam šta ima da te iznenađuje priča o VE u Srbiji, kada je od 2019. počelo intenzivno uvođenje u sistem (Čibuk, Alibunar, Košava i Kovačica su ušli u sistem sa preko 300 MW u periodu 2018-20), i konstantno se razvijaju novi projekti i planiraju nove VE. Krivača, Bašaid, Vetrozelena, Bela Anta 1 i 2 i Kostolac su u različitim fazama i počeci tih projekata nemaju nikakvu vezu sa trenutnom EE situacijom (u Srbiji ili Evropi) - samo mogu sada da dobiju ubrzanje.

 

Sad sam malo gledao spisak vetroelektrana, bilo je najavljena i vetroelektrana Plandište (NIS kao suvlasnik) od preko 100 MW za 2021 (zapravo isprva još za 1. kvartal 2020), ali nema još nikakvih vesti o njoj. Znaš li možda da li se od nje odustalo ili što puštanje toliko kasni?

Edited by vememah
Link to comment
51 minutes ago, vememah said:

Sad sam malo gledao spisak vetroelektrana, bilo je najavljena i vetroelektrana Plandište (NIS kao suvlasnik) od preko 100 MW za 2021 (zapravo isprva još za 1. kvartal 2020), ali nema još nikakvih vesti o njoj. Znaš li možda da li se od nje odustalo ili što puštanje toliko kasni?

Sa VE Plandište baš nisam imao nikakav kontakt, tako da nemam informaciju gde je zapelo.

 

Mislim da sam skoro na nekom portalu video vest da je početak gradnje planiran/pomeren za kraj 2023.

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, vememah said:

 

Sad sam malo gledao spisak vetroelektrana, bilo je najavljena i vetroelektrana Plandište (NIS kao suvlasnik) od preko 100 MW za 2021 (zapravo isprva još za 1. kvartal 2020), ali nema još nikakvih vesti o njoj. Znaš li možda da li se od nje odustalo ili što puštanje toliko kasni?

skroz nerealni planovi, ako bi se izgradilo sve što je planirano imali bi preko 4GW struje samo iz vetroparkova i mogli bi da zatvorimo sve termoelektrane :happy:

- samo još da objasne šta raditi kada nema vetra, hoće li taj period pokriti samo 2 reverzibilne hidroelektrane ili su gospoda mislila da 90% te struje, kada vetar duva, prodaju u inostranstvo kao zelenu energiju pa im onda nije ni bitno funkcionisanje našeg sistema

Link to comment

Ovako izgleda dijagram generisanja struje iz vetroelektrana u Srbiji sa po onoj tabeli nekih 430 MW trenutno instalirane ukupne snage vetroelektrana u zadnjih 6 nedelja tj. od početka novembra.

 

pFUdIa5.png

 

Pik je na nekih 370 MW, a minimum na 0.

 

 

 

Edited by vememah
Link to comment

znam video sam to i našao tu stranicu, mi i u ovom trenutku izvozimo 49 MW struje, što je 1% proizvodnje, za sada i po ovako hladnom danu potrošnja nije prešla 5000 MW, a u planu je da samo vetroelektrane u nekoj budućnosti daju preko 4000 MW

iz vikipedije možemo videti da:

Quote

Na teritoriji grada Pančeva trenutno se razvija 8 vetroparkova ukupne planirane instalisane snage veće od 1.345 MW

mene samo interesuje kako će balansirati sistem sa tolikim udelom nepouzdane energije...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Zagrmela

 

Quote

Brnabić: Niko nema prava da spočitava zašto u EPS-u nije bilo profesionalnog menadžmenta

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da niko nema pravo Vladi Srbije spočitava zašto do sada nije bilo profersionalnog menadžmenta" u Elektroprivredi Srbije (EPS).

 

Istakla je da su tokom vladavine SNS počele pozitivne promene u tom preduzeću i u celom energetskom sektoru.

 

Istakla je da su u vreme vladavine SNS počela ulaganja u energetiku Srbije i ocenila je da je u poređenju s vremenima drugih menadžmenta ovo "zlatno doba investicija" za EPS.

 

The Office What GIF

  • Haha 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...