Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

1 minute ago, djordje geprat said:

po karakteristikama mislim da smanjuje i potrošnju struje kod pranja u odnosu na grejanje vode malim bojlerom

 

Smanjuje sigurno ako se poredi sa protocnim bojlerom. Plus sto masina moze da opere na temperaturi koju ruke ne mogu da izdrze. 

  • +1 1
Link to comment

na ovom zadnjem računu za struju naštampali su nam desetak saveta za štednju... uglavnom sve što i do sada već radimo, nego ima jedan, kaže kada niste u kući isključite televizor i kompjuter iz struje. šta to znači? koliko uopšte može da troše isključen televizor i isključen komp?

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, borris_ said:

Da li iko kod vas instalira omeksivace vide? 

Ovdje, svi koji imaju kucu su instalirali te omeksivace.

kapitalizam bato :happy:

- imho mnogo bi pametnije bilo rešiti problem tvrdoće vode na samom izvorištu, napraviti postrojenje sa jonoizmenjivačkim kolonama u svakom gradu i omekšati vodu, time ne samo da bi perilica rublja duže živela :happy: ne samo da bi bojleri duže trajali već bi se smanjio i problem sa peskom i kamenjem u bubrezima :D

- e ali onda niko ne bi kupovao kalgon, niko ne bi ugrađivao kućne miki maus sisteme za omekšavanje vode, ređe bi se kupovali bojleri, veš mašine, vodokotlići, slavine i virble a to je u kapitalizmu jedan od najvećih grehova :happy:

  • +1 2
Link to comment

 

17 minutes ago, slepa živana said:

na ovom zadnjem računu za struju naštampali su nam desetak saveta za štednju... uglavnom sve što i do sada već radimo, nego ima jedan, kaže kada niste u kući isključite televizor i kompjuter iz struje. šta to znači? koliko uopšte može da troše isključen televizor i isključen komp?

 

Ne verujem da je to zbog stednje, vise zbog tih uredjaja da ne stradaju ako se pojavi neki kvar usled nevremena. Ako su ukljuceni preko produzenog kabla sto ima ugradjenu zastitu od prenapona onda su zasticeni. Svu tu elektroniku ukljucis preko takvog jednog ili vise produznih i iskljucis na prekidac kad odlazis iz stana na duze ili kad se sprema nevreme.

 

Ja imam ovakve (Schneider). Poskupi su, ali mislim korisni ako covek ima dosta elektronike.

 

APC Overspenningsvern Overspenningsvern

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, Moonwalker said:

 

 

Ne verujem da je to zbog stednje, vise zbog tih uredjaja da ne stradaju ako se pojavi neki kvar usled nevremena. Ako su ukljuceni preko produzenog kabla sto ima ugradjenu zastitu od prenapona onda su zasticeni. Svu tu elektroniku ukljucis preko takvog jednog ili vise produznih i iskljucis na prekidac kad odlazis iz stana na duze ili kad se sprema nevreme.

 

Ja imam ovakve (Schneider). Poskupi su, ali mislim korisni ako covek ima dosta elektronike.

 

APC Overspenningsvern Overspenningsvern

I onda ti strada deo na kompu, jer strujni udar dodje preko UTP kabla.. 

 

Da bude najludje, nista ne strada na putu (naravno, da je stradalo ne bi stiglo do kompa) nego mrezna kartica... Dobro da mi nije spalilo celu plocu.. 

Link to comment
26 minutes ago, radisa said:

I onda ti strada deo na kompu, jer strujni udar dodje preko UTP kabla.. 

 

Da bude najludje, nista ne strada na putu (naravno, da je stradalo ne bi stiglo do kompa) nego mrezna kartica... Dobro da mi nije spalilo celu plocu.. 

 

Zemljospoj na samom kablu?

 

Ne vidi se na onoj slici, kod prekidaca stoje dva svetlosna indikatora. Jedan je Surge protection  i drugi indikator je Ground OK. Kapiram da bi indikovao zemljospoj i u kablu pre nego sto sprzi karticu.  Ne mogu da pronadjem manual da tacno proverim na kom principu radi, racunam da sabira fazore napone faza zemlja. U normalnim okolnostima (nema zemljospoja) zbir je 0.

 

Edit: Iz manuala slicnog.

 

APC by Schneider Electric PM6U-GR Surge protection power strip 6x White PG connector 1 pc(s) | Conrad.com

 

Spoiler

Ground OK Indicator - When the surge protector is plugged in and power is turned on, the Ground OK Indicator  illuminates (green) to show that the power source outlet is properly grounded. If the Ground OK Indicator does not illuminate, there is a problem with the building wiring. Employ a qualified and licensed electrician to correct the problem

.

Edited by Moonwalker
Link to comment
19 minutes ago, radisa said:

I onda ti strada deo na kompu, jer strujni udar dodje preko UTP kabla.. 

 

Da bude najludje, nista ne strada na putu (naravno, da je stradalo ne bi stiglo do kompa) nego mrezna kartica... Dobro da mi nije spalilo celu plocu.. 

Stavi prenaponsku zaštitu na UTP.Nije skupo,a čuva koliko toliko.

 

Naravno ako je udar direktno u vod tu ne pomaže ništa,ali ako udari u blizini pa vod indukuje onda spašava 100%.

 

Prekidač na produžnom isto neće da te zaštiti kod direktnog udara ili ako udari blizu,a tvoja linija se nalazi prva na udaru.

Link to comment
50 minutes ago, Moonwalker said:

 

 

Ne verujem da je to zbog stednje, vise zbog tih uredjaja da ne stradaju ako se pojavi neki kvar usled nevremena. Ako su ukljuceni preko produzenog kabla sto ima ugradjenu zastitu od prenapona onda su zasticeni. Svu tu elektroniku ukljucis preko takvog jednog ili vise produznih i iskljucis na prekidac kad odlazis iz stana na duze ili kad se sprema nevreme.

 

Ja imam ovakve (Schneider). Poskupi su, ali mislim korisni ako covek ima dosta elektronike.

 

APC Overspenningsvern Overspenningsvern

 

I zbog štednje je. Bila je skoro vest da neki stariji Samsung ili Sony TV troši 25w u stand by modu pod nekim uslovima (nešto je bilo prikačeno). 25 x 24 x 365 = ~200kWh (ok, nekad je i uključen).

 

Nisam sačuvao sliku, kad sam bio na par meseci u BG-u pre par godina uvek nam je bio račun za 50% niži u odnosu na prethodnu godine i prethodne stanare i prosek u Srbiji. Osim što smo palili bojler noću, ne sećam se da smo nešto posebno štedeli - čak su i svi uređaji bili isti. 

 

Mada to za paljenje noću, ima i iskustsvs gde nije bilo efekta. Moji su prestali da pale TA peć samo po noći, jer je grejač na novoj peći non stop crkavao od takvog režima. Kažu da im je isti račun kao i ranije. Ko će ga znati.

 

Ima potencijala za štednju i dobro je što su to dodali. Paradoksalno, kad je struja skuplja može da se desi da račun bude isti, jer se više pazi na potrošnju.

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Moonwalker said:

Uredjaj gore se ukljucuje na suko uticnicu koja ima izvedeno uzemljenje. 

I opet u tom lancu je prekidač na produžnom najslabija tačka.On treba da izdrži pražnjenje ako je udar direktno u vod,a to je malo teže za očekivati za neku razumnu cenu.

 

A i Radiši je pražnjenje išlo preko UTP kabla.

 

 

Link to comment
28 minutes ago, Bambula said:

I opet u tom lancu je prekidač na produžnom najslabija tačka.On treba da izdrži pražnjenje ako je udar direktno u vod,a to je malo teže za očekivati za neku razumnu cenu.

 

A i Radiši je pražnjenje išlo preko UTP kabla.

 

 

 

 

Pa dobro to je za mrezne (Ethernet) kablove. Trazi ovako nesto.

 

SECAMCCTV CKL-3207 cena prodaja | SECAM (videonadzor2.com)

 

 

Mislim da i Schneider neki model ovih produznih sa mreznim konektorom. Naravno pretpostavka je da je zastitno uzemljenje objekta OK a i gromobransko. Naravno da nista nije 100% i da se bekap podrazumeva kad su racunari u pitanju, a pogotovo kad je to posao.

 

APC Overspenningsvern Overspenningsvern

 

Edit: Da ne bude zabune ne valjam njihovu opremu :lolol:, nego mi to najlakse da pronadjem. Moj nema ove portove za mrezu.

 

 

PNET1GB | APC Protectnet PNET1GB 10/100/1000TX Cat.6 | Distrelec Export Shop

 

Na drugoj slici ima kako se povezuje.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Da, trebao sam takav kupiti...

 

Problem je sto stvarno ne migu da ocekujem da ce ruter na koji je spojen utp da prezivi i da ce doci do kartice... Za ruter me bas briga SBBov je, i stvarmo bi ocekivao da on cikne pre mrezne kartice... Ali eto...

 

Nebitno, radi wifi, sledece godine cu uzeti novu masinu, ali je dosta interesantno da moze do te situacije da dodje...

Link to comment

A gde je bio osnovni kvar, van tvoje kuce tj instalacije? 

 

Ispada da APC treba da stoji u seriji ispred rutera i da treba da je deo opreme provajdera.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...