Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Narode, ja imam nekih 70.000 m2 na odličnoj lokaciji za solarnu elektranu.

Na toj površini mislim da bi išlo oko 5 megavata.

Ušao sam u neke razgovore, još uvijek to nisu pregovori.

Ima li neko savjet, šta bi bilo najbolje da radim?

Prodam, izdam u zakup ili da uđem u tu investiciju makar do građevinske dozvole?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
32 minutes ago, Profesionalac said:

A istog dana i:

 

https://n1info.rs/biznis/usvojen-novi-statut-eps/

 

Statut je prvi korak u transformaciji iz JP u AD zatvorenog tipa.

pretpostavljam da ovo

Quote

čime su se stekli uslovi da se to preduzeće transformiše iz Javnog preduzeća u Akcionarsko društvo zatvorenog tipa, u stoprocentnom vlasništvu države Srbije,

znači da sam, kao nekada zaposleni u EPS, ispušio sa svojim pravom na akcije

Link to comment

@djordje geprat

To je više pitanje za ekonomiste, po mojoj logici je ovo samo prvi korak. Ukoliko se ide dalje u pravcu izlaska na tržište, onda može Agencija za privatizaciju (?) da objavi koji deo akcija će ići radnicima i formulu za raspodelu.

Link to comment
Narode, ja imam nekih 70.000 m2 na odličnoj lokaciji za solarnu elektranu.
Na toj površini mislim da bi išlo oko 5 megavata.
Ušao sam u neke razgovore, još uvijek to nisu pregovori.
Ima li neko savjet, šta bi bilo najbolje da radim?
Prodam, izdam u zakup ili da uđem u tu investiciju makar do građevinske dozvole?
 
Hvala unaprijed.

Ako ozbiljno pitaš, ono što sam čuo od ljudi koji su ušli u to sa EPS da su ih ovi baš zajebali, i da je ispalo da je kod nas jedino isplativo da budeš "off-grid".
Mislim ako si Vučićev kum ili tako nešto onda samo napred...



....shiit has hit the fan.
Link to comment
14 minutes ago, Frank Pembleton said:


Ako ozbiljno pitaš, ono što sam čuo od ljudi koji su ušli u to sa EPS da su ih ovi baš zajebali, i da je ispalo da je kod nas jedino isplativo da budeš "off-grid".
Mislim ako si Vučićev kum ili tako nešto onda samo napred...



....shiit has hit the fan.

Ma brate ja sam ubosni.

Radi se o zemljištu u Federaciji u selu mog oca gdje maltene nema više nikog.

Donedavno je tržišna vrijednost te zemlje bila 0 a sad se ne može živjeti od likova koji se time bave i nude sve i svašta.

 

Nisam mislio ulaziti u aranžmane sa EP.

 

Hvala u svakom slučaju.

Link to comment

Ovo što Frenk priča važi za postavljanje solarnih panela na krovove i to je skroz druga priča u odnosu na tvoje pitanje. 5 MW je "mala" solarna elektrana. I to je nije zajebancija, treba tu solidan projekat da se uradi. Mala stavljam pod navodnike jer je mala za celokupni sistem, ali evo je na istoj strani vest da je trenutno najveća u Srbiji veličine 10 MW.

 

Nema jednostavnog odgovora, jer se radi o velikim parama (govorim o celom projektu): čisto da navedem primer jedne SE na površini od oko 60 ha (dakle red veličine veći od tvojih 7ha), procenjeni troškovi samo solarne elektrane (bez trafostanice, bez priključnog dalekovoda) su oko 30 mil EUR.

 

Definitivno je najbolje prodati građ. dozvolu, nek bude ekvivalent da imaš plac - najisplativije je da sam izgradiš celu zgradu. Ali ti treba najveći početni kapital :D.

 

Troškovi projektovanja su par %. Ne znam kakvo je stanje u BiH sa administrativnim troškovima, ali za ovakav projekat u Srbiji samo za lokacijske uslove i da pošalješ projekat na revizionu komisiju su par hiljada EUR (bez projektovanja).

 

Ove cifre ti ne pominjem da bi ti sad očekivao/tražio milione EUR za zemlju nego da shvatiš veličinu projekta. Cene otkupa variraju i zavise najpre od ekskluziviteta, znam za slučajeve da ljudi nisu pristajali na 500k EUR, pa ostajali bez ičega jer se promeni lokacija, isto tako u nekim slučajevima izguraju cenu jer nema alternative, neko proda po regularnoj ceni kao za najobičniji plac i sl. - ovi primeri nisu vezani za SE, već za razne objekte.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Danas im dolaze "eksperti da osposobe mrežu" ( ovo je izraz iz komunikacije sa zaposlenim da dođu na posao).  

  • Haha 2
Link to comment
  • 4 weeks later...

GGulcEwXAAAHFmW.png

 

Zašto dođavola nije bilo moguće platiti struju na šalteru? Ne rade im sveska i olovka da upišu ko je koliko platio pa da unesu u sistem kad proradi?

 

Kamen bi pokvarili a točak kotrljali popreko. :isuse:

Link to comment
11 hours ago, JozoMujica said:

GGulcEwXAAAHFmW.png

 

Zašto dođavola nije bilo moguće platiti struju na šalteru? Ne rade im sveska i olovka da upišu ko je koliko platio pa da unesu u sistem kad proradi?

 

Kamen bi pokvarili a točak kotrljali popreko. :isuse:

Nisam siguran da bi to sveska i olovka moglo na dobro...

Koliko znam od prijatelja nije im radila "interna mreža", šta god to bilo...

Znam da je on imao problem sa programom za mape trasa koji može da se pokrene ali traži konekciju "ka spolja" makar na kratko.

On je na kraju popizdeo i šerovao net sa svog telefona.... Pre toga je pitao nekog koji je kao zadužen za mrežu da li sme i ovaj rekao "ma može"

Cirkus

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...