Jump to content
IGNORED

Filosofija kladionice


Zli Gli

Recommended Posts

4 hours ago, Milošica said:

Šta je definicija kockara nisam siguran, ali klinci iz viših razreda osnovnih škola se masovno klade.


Ja sam se kladio isto s 12-13, pustali su nas. Pa sve negde do 18-19. Kad je postalo dozvoljeno voce prestalo je da me radi 

Jednom kad sam pogodio kvotu 50 iscimao sam komsu da ide po isplatu :laugh: A i znao sam radnike, pa kad prodje tiket oni dignu kao da je njihovo pa mi daju novce

Ali u to doba nisu jos kladione bile na svakom dresu, tad su bile pljuge i osiguranja  

Edited by Ratamahatta
Link to comment

Не знам званичне податке али државе бивше Југославије шију остатак света уздуж и попреко по броју кладионица а самим тим и по броју људи који се кладе. Ја сам први тикет вероврно одиграо с неких 10ак година, била клаџа успут док сам ишао на тренинг и онда лагано се уплати тикетић на Жабаре да се испрати. Оно фазон клиња не видим се од пулта, радник ме пошаље да му купим пљуге и за то време ми откуца тикет. :D

И то је била прилично нормална појава, данас су то пооштрили драстично, нема шансе ако си видно малолетан да одиграш тикет (бар овде по Београду, не знам за мање средине).

 

Што се тиче зависности од коцке/клађења мислим да бих морао озбиљно да се помучим да се сетим било кога од свих људи из краја које бар површно познајем да бар некада није ушао у кладионицу. Углавном то иде од 200 динара за викенд чисто да се испрати, до дугујем десетине хиљада евра ибогуиоцу јер сам ноторни коцош.

 

Све у свему тужна прича али још луђе је то што је рецимо велики број наших спортиста до гуше у коцки, чак и људи са врло озбиљним каријерама и великим парама зарађеним, за које нико не би помислио тако нешто. Мада нису то само наши, ено скоро је био случај с оним Тоналијем репрезентативцем Италије и још некима његовим пајтосима, Тони исто репрезентативац Енглеске итд, не бира ни националност, ни класу, ни друштвени положај та ђавоља работа очито.

Link to comment

bila je kod galeba u agelastu onomad direktorka dnevne bolnice u drajzerovoj, evo našao, pa da ne prepričavam(trebalo bi da video počne kada krene priča o kocki)

video je iz 2022.

 

 

 

Edited by kud u maglu Simoviću
  • +1 3
  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment

A što ne spojimo ovu temu sa onom Zlijevom temom, Filozofija kladionice ili nešto tako??

  • +1 3
Link to comment

Nema svrhe zabranjivati nešto što postoji svuda i ne može da se iskoreni. Specijalnost Srbije i inače je da je sve živo zabranjeno, kapiram kad bi se gledali propisi (bilo kakvi) bili bi jedna od rigoroznijih zemalja u Evropi, gori i od Nemaca.  U praksi se ogroman broj propisa ne sprovodi ili ignoriše i nema ko da ih utera, što sve čini besmislenim.

 

Bilo bi bolje videti prvo šta zapravo hoćemo i šta je realno da se sprovede. Za mene postoji pravo svakog da radi šta hoće sa sobom, svojim životom i parama. Ali možda obrazovanije osobe kojima je jasno da na duže staze gotovo niko ne može da bude u plusu, da kad pet puta zaredom padne crno na ruletu, da je šesti put opet 50/50, da zakon velikih brojeva ne znači da će se neki redak događaj desiti uz dovoljan broj pokušaja nego baš obrnuto itsl, imaju nešto bolje šanse. Opet ne svi, ali možda može da se svede na neku pristojnu meru. Možda je nekim ljudima zabavno da pokušavaju da pobede kazino ili kladionicu, i to je ok. Neke stvari moraju da se prođu u nekoj formi, mislim da je @Heaviside pisao da je živeo od neke vrste kocke dok nije shvatio da mu je to defakto posao u smislu vremena koje troši, koji i nije bog zna kako plaćen i nije baš tako lak i onda čemu to (sorry ako sam pogrešno zapamtio). Do takvog i sličnih zaključaka može da se dođe i na drugi jeftiniji način u procesu odrastanja i onda tako nešto može lakše da se prepozna. Bolje da nešto o riziku i nagradi naučiš kao klinac time što slomiš ruku nego time da sa 30 prokockaš kuću.

 

Neko je doduše skoro pominjao (anonimne forumske priče iz prve ruke doduše) da kladionice služe za pranje para. U tom smislu je jasno da je gubljenje vremena teoretisanje o tome šta treba i kako da rešimo problem - neko ima finansijski interes da budemo u ovakvoj situaciji. Ovo o 5% BDP-a ide u prilog toj teoriji.  Nema teorije da Srbi vrte tri milijarde evra realnih para kroz kladionicu.

 

U Nemačkoj inače na svakom loto listiću i prodajnom mestu piše da igre na sreću izazivaju zavisnost. I moguće je prijaviti se za sredstva/prihode lutrije, ako si neko dobrovoljno udruženje npr. jer su delom tu za neku opštu dobrobit. Ali ako se državna lutrija sama ponaša tako da motiviše ljude na kocku onda u čemu je problem sa kladionicama.

Link to comment

Na 100m od mog ulaza imam 3 kockarnice I ne zna se broja kladionicama. Kod poslednje se narod Iz kraja bunio, bio sastanak u mesnoj zajednici, Ja isla, trla baba lan 

 

posekli su sumarak (18 stabala) da bi sazidali DM + Merkur, an tom sastanku tip ladno rekao kako ce zasaditi 500 drugih stabala da nadoknade:frust:

Mozda I jesu, u svom dvoristu ili na Zlatiboru, pizda li im materina pohlepna, jer ispred moje kuce nema gde ni muskatla da se zasadi.

 

btw samo da kazem da sam Loka I Saru sahranila u parku iza zgrade I tu zasadila neki indijski jorgovan I ruzu, godinu dana zalivala, jedan dan neko iscupao i odneo. Kanim se da sadim ponovo 

Edited by Sara
  • Tužno 3
Link to comment

Meni je sestra rekla da u firmi ucestalo zene zovu kadrovsko da im muzevima ne isplacuju/zamrznu platu, sto naravno ne moze i sto im se kaze. Ljudi od kasnih dvadestih do cetiri banke.

Tako su kaze pre zvali iz porodica zbog zloupotrebe alkohola.
Nekoliko njih se u ranim tridesetim pozdravilo sa zivotom zbog kockarskih dugova zelenasima. Porodice, mala deca.  
 

Kad niste svakodnevni svedok promena, pa dodjete i vidite promenu u gradu u kome ste odrasli, sokantno je. Vise nego pekara, nego nekad kafana i menjacnica. Sva druga mesta za socijalizaciju kao da su namerno ugasena. 

 

Moj utisak je da je ovo vise od zajebancije tu kod nas (ne znam kako je u ostatku regiona), malo mi je cudan easy going odnos prema svemu tome, posledice pogadjaju te ljude i cele porodice i osim siromastva i beskucnistva pretnja je po bezbednost zbog uletanja u dugove. 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Jebote nas je profesor u srednjoj slao da mu uplaćujemo tikete.

Tek sad kad razmislim shvatam koliko je to bilo nenormalno. 

  • Haha 2
Link to comment

Nisam bas siguran za gore-pomenuto pranje para, jer su dve kladionice (max bet i meridian) prodane nekim strancima

izgleda da ovde stvarno ima gomila pravih para koje prolaze kroz kladionice

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Ja igram vec dvadesetak godina. I to ne jedan tiket, vec gomilu toga bukvalno svakog dana. Pozitivna stvar je sto sam uspeo da ogranicim igru sa 10000+ dinara svakog dana (od pre 10+ godina), na skromnih par hiljada (ponekad i manje). Od svih raspolozivih sportova ostala su samo 2 koja volim da gledam i dalje (hokej i bejzbol). Nisam od onih koji sede po kladionicama, vec odigram sve i bezi kuci.

Danas sam po vrucini radio po basti, cistio korov i tome slicno i prvo sto sam uradio po povratku, sastavio tikete i pravac kladionica, a onda i nabavka potrepstina.

Jeste teska navlaka, no za sada sam u prihvatljivim okvirima, bez kredita, zaduzivanja i slicnih gluposti (nikada nisam ni uleteo do te mere).

Jbg meni su zanimacija gambling i gaming, uz upliv citanja knjiga; bar me klasicne droge nisu vukle nikada, a alkohol sam ostavio.

  • Tužno 2
Link to comment
8 minutes ago, Lezilebovich said:

Nisam bas siguran za gore-pomenuto pranje para, jer su dve kladionice (max bet i meridian) prodane nekim strancima

izgleda da ovde stvarno ima gomila pravih para koje prolaze kroz kladionice

 

Nije pranje para preko onlajn klađenja nešto što postoji samo u Srbiji (na primer).

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...