Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

5 minutes ago, dùda said:

Meni ne smeta neznanje citata iz Biblije.

Smeta mi što se religija upražnjava kao stav, poza.

Ja sam odrasla sa roditeljima ateistima, ali u kući moga dede se poštovala tradicija i baka je bila veliki i iskren vernik. Nama , unucima je davala parice za svaku naučenu molitvu.

Slavio se sv. Nikola kao posna slana jer se verovalo da tako treba. Posna slava se držala dok su baka i deda bili živi, pa posle stric i strina.

Nakon njihove smrti, nastavio je da slavi njihov sin, s tim što je navodno od popa dobio rezrešenje™ da slavi kao mrsnu slavu jer eto gosti ne vole posno da jedu :isuse:.

 

Pa ko te tera da slaviš slavu čoveče, koji su ti motivi ?

 

Pa upravo to "sv. Nikola je posna slava" je isprazna forma. Bozicni post i slicne stvare spadaju u tu grupu. Ili kad kod muslimana da ne jedu svinjsko meso. Kao da ces ti biti bolji/gori covek ako se pridrzavas ili ne pridrzavas kako crkva zapoveda..

  • +1 1
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

pa ti nemoj uzeti, nećeš propasti ako ne budeš slavila ništa

@Svemir Zeka

Nisu moji ni uzeli, ali su ih mnogi podjebavali decenijama zbog toga. .I dan danas je tako.

 

"Uzeti neku slavu" 1991. pa jebote.

Link to comment

1. Verujem u jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog

2. I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Jedinorodnog, od Oca rođenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog; rođenog, a ne stvorenog, jednosuštnog Ocu, kroz Koga je sve postalo;
3. Koji je radi nas ljudi i radi našeg spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve, i postao čovek;
4. I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i bio pogreben;
5. I Koji je vaskrsao u treći dan, po Pismu;
6. I Koji se vazneo na nebesa i sedi sa desne strane Oca;
7. I Koji će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima, Njegovom carstvu neće biti kraja.
8. I u Duha Svetoga, Gospoda, Životvornoga, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.
9. U jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu.
10. Ispovedam jedno Krštenje za oproštenje grehova.
11. Čekam vaskrsenje mrtvih.
12. I život budućega veka. Amin.

 

ovo je sve od "teorije" sto vernik u pravoslavnoj ckrvi treba da zna

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
2 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Pa upravo to "sv. Nikola je posna slava" je isprazna forma. Bozicni post i slicne stvare spadaju u tu grupu. Ili kad kod muslimana da ne jedu svinjsko meso. Kao da ces ti biti bolji/gori covek ako se pridrzavas ili ne pridrzavas kako crkva zapoveda..

Pa jasno,  nije fora u tome.

Ali moja baka je slavila slavu jer je bila vernik. Iskreni. Pa je verovala i u post.

 

Musliman valjda ako je religiozan ne jede svinjetinu. Naravno da nije lošiji čovek ako jede svinjetinu, ali onda nije iskreno u islamskoj veri. Što i ne mora biti, u tome je moja poenta.

 

Link to comment

Vidim da se svi pozivaju na svoje pretke. Možda je zaista i do toga - u mom slučaju i istorijatu su poštenje i religioznost u obrnutoj korelaciji 1,00

Ateisti koji su me izrađali su najmoralnije osobe koje sam srela.

  • +1 5
Link to comment
1 minute ago, Krošek said:

ovo je sve od "teorije" sto vernik u pravoslavnoj ckrvi treba da zna

 

Sta cemo sa onima koji se ne slazu sa ovim svim a opet imaju tu neku veru u sebi, neki osecaj za filing, smatraju sebe hriscanima i nose u sebi tzv. hriscanske vrednosti ali kritikuju postupke crkve. Bibliju vise vide kao literaturu, bas kao sto se i u nekoj drugoj literaturi moze pronaci dosta toga dusevnog. Jesu li oni dobri ili losi hirscani i smeju li da odu u crkvu kao hriscani?

 

@dùda Moj prijatelj je od oca Turcina i majke Libanke. Nije vernik uopste ali ne jede svinjetinu jer - tako je bilo u porodici. Kad je u vise navrata kod nas jeo nesto sto je bilo sa mascu, nije uopste pravio problem i jeo je sa svima, ali sam nece nikad uzeti svinjsko meso. Zena mu je Nemica i generalno jedu malo mesa pa tako ni svinjetinu ne kupuju. Cisto da podelim kao zanimljivost, ne znam sta da izvucem iz ovoga ;D

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
12 minutes ago, dùda said:

Pa jasno,  nije fora u tome.

Ali moja baka je slavila slavu jer je bila vernik. Iskreni. Pa je verovala i u post.

 

Musliman valjda ako je religiozan ne jede svinjetinu. Naravno da nije lošiji čovek ako jede svinjetinu, ali onda nije iskreno u islamskoj veri. Što i ne mora biti, u tome je moja poenta.

 

 

Pa to je praznoverje. Sta znaci verovati u post? Naucila je tako, jer je odrasla u vreme kada se tome pridavao znacaj, a ljudi slepo sledili. Slavili slavu, jer su odrasli u kuci gde se neki svetac uzima kao toboze patron familije. U sustini, prilika da se okupi porodica i prijatelji da jedu i piju. Sto je bitno da li je posno i mrsno, bitno je da ljudima bude lepo u druzenju.

 

Ima ljudi danas koji veruju i da ne treba ukljucivati ves masinu kad je crveno slovo u kalendaru. Pa Grigorije mora da objasnjava da su to gluposti. Crkva insistira na formi kako treba da nesto radimo i onda ljudi to pogresno tumace..

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment
5 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Sta cemo sa onima koji se ne slazu sa ovim svim a opet imaju tu neku veru u sebi, neki osecaj za filing, smatraju sebe hriscanima i nose u sebi tzv. hriscanske vrednosti ali kritikuju postupke crkve. Bibliju vise vide kao literaturu, bas kao sto se i u nekoj drugoj literaturi moze pronaci dosta toga dusevnog. Jesu li oni dobri ili losi hirscani i smeju li da odu u crkvu kao hriscani?

 

...

 

ici ce u pakao zbog oholosti i licemerja jer misle da su samodovoljni sto je najveca zabluda u pravoslavlju

 

oni su izuzetno losi hriscani tj nehriscani ili hriscani samo nominalno

 

garantovan pakao

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
8 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

U sustini, prilika da se okupi porodica i prijatelji da jedu i piju. Sto je bitno da li je posno i mrsno, bitno je da ljudima bude lepo u druzenju.

Tako onda možeš da se okupiš i za Novu godinu, Dan primirja, rođendan, ili što da ne, Helloween

Čemu onda svetac

Link to comment
33 minutes ago, Krošek said:

@Time Crisis

nisi u pravu, u ovoj verziji hriscanstva o kojoj pricamo vernici ne treba da bubaju bibliju nego treba da se krste, mole, poste, ispovedaju i pricescuju, da znaju ocenas i da generalno znaju da se pomole i da znaju tzv simbol vere, i da postuju crkvene autoritete i obicaje koji imaju religijski karakter. taj zahtev da se zna biblija nema veze sa stvarnom doktrinom i praksom

 

Drugim recima da puste druge da misle za njih i da ih kontrolisu i tako provedu zivot od rodjenja do smrti bez samostalne upotrebe mozga. Jezivo, meni.

 

Ne znam drugacije da ubacim nakon edita:

Dakle pakao mi je zagarantovan. Najveci greh biti samostalan. Nema veze.

Edited by Moonwalker
  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

Zasto bi religiozna osoba morala da zna da citira Bibliju? To sto je on nasao neki svoj mir i sta god je vec nasao u svojoj veri, ne znaci da zivi po toj knjizi?

 

Pa jebi ga, ako sebe nazivaš hrišćaninom pravoslavcem i čuvarem svetosavlja (od toga je uostalom krenula diskusija) - onda valjda treba da znaš šta ta tvoja religija propoveda. A ona kaže da je ta biblija sveti gral, suva istina, najviša mudrost, božije delo... Neki čak kažu da je sve što tamo piše iznad bilo kakve nauke i da nauku treba prilagoditi toj knjizi.

Ako slaviš svetog Luku, Aranđela ili Iliju, valjda je red da znaš ko su oni bili i barem neki detalj iz njihovih života.

 

Ako kažeš da jednostavno veruješ u nešto i nekog svog neodređenog boga onda je naravno skroz OK da nemaš pojma o bibliji.

 

29 minutes ago, Krošek said:

...

ovo je sve od "teorije" sto vernik u pravoslavnoj ckrvi treba da zna

 

Mnogo je i ovo - garantujem da od 100 mojih biližih i daljih rođaka koji svi do jednog slave slavu niti jedan ne bi znao da nabroji ništa od navedenog. 

Takođe, glavu dajem da niko sem dvoje-troje pojedinaca ne bi zano da nabroji svih 10 zapovesti niti da izdeklamuje oče naš.

 

Edited by Партибрејкер
  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

Tako onda možeš da se okupiš i za Novu godinu, Dan primirja, rođendan, ili što da ne, Helloween

Čemu onda svetac

Upravo si odgovorila sama sebi

Neko se okuplja ya Thanksgiving Day, neko za Helloween, neko za slavu, bitno je da se ljudi okupljaju i druže

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Moonwalker said:

 

Drugim recima da puste druge da misle za njih i da ih kontrolisu i tako provedu zivot od rodjenja do smrti bez samostalne upotrebe mozga. Jezivo, meni.

nije tako drugim rečima, preteruješ

Niko ne misli umesto mojih roditelja, samostalno koriste mozak ,a vernici su.

 

 

Esid: dipl mag metalurgije i dipl mag hemije

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Onda smo se udaljili od vere. To je onda druženje.

 

Ja zaista slabo ili nikako poštujem običaje, bolje rečeno nikako, a verujem da sam veći vernik od mnogih koji to rade. Da, bukvalno tako.

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...