Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

6 hours ago, Shan Jan said:

Jbg, ako "Boze pravde" moze da bude himna a orao sa krunom bude na zastavi, sto ne bi i Sveti Sava bio simbol skolstva :fantom:

 

To su sve samo potrebe naroda/nacije, svako ih ima i to je ok.

Ne bi kontam niko zeleo da zna u detalje kako je delovao srednjevekovni vladar bilo gde u svetu

Link to comment

Koliko se sećam (i kako su nas učili) tada su jedine škole u Srbiji postojale pri manastirima, i bile vezane za crkvu.

Tj, sami manastiri su bili škole, ne?

  • +1 3
Link to comment
14 hours ago, Filozof manijak said:

Mi to nismo imali kad sam onomad išo uškolu.

To neka napredna novotarija?

Nije.

Oduvek su postojale himne škole. U SFRJ se to pevalo na onim školskim zborovima, koje smo, makar kod mene u Oslobodiocima Beograda, imali na terenu za fudbal a bina je bila ma vrhu stepenica.

 

Ode Tito dodje Sava, same shit another package za uterivanje idiotizama.

 

edit. Eo je i himnica moje OŠ ♥️.

Sluša se stojeći:

 

 

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, villiem said:

To su sve samo potrebe naroda/nacije, svako ih ima i to je ok.

Ne bi kontam niko zeleo da zna u detalje kako je delovao srednjevekovni vladar bilo gde u svetu

Kraljevine imaju na zastavi kraljevske grbove, zapravo cak i mnoge kraljevine nemaju grbove na zastavi, a ne krunu. Sa druge strane ne znam neku republiku da ima krunu na zastavi. Jeste sizofreno kako god pogledas, mi kao republika a ovamo stavili grb sa krunom. Sta nas je sprecavalo da uzmemo prosto grb bez krune? Mislim, jedina druga zemlja koja je napravila istu glupost je Crna Gora, sto dovoljno govori :D 

 

Sto se tice Himne u kojoj se molis bogu, ne znam kako to uopste moze da bude prihvatljivo u danasnjoj sekularnoj drzavi? Zato imamo i one idiotske probleme poput vecitog problema sa Ademom Ljajicem jer zamisli musliman ne zeli da peva himnu u kojoj moli hriscanskog boga za dobrobit Srba. 

 

1 minute ago, Filozof manijak said:

Koliko se sećam (i kako su nas učili) tada su jedine škole u Srbiji postojale pri manastirima, i bile vezane za crkvu.

Tj, sami manastiri su bili škole, ne?

Manastiri su prevodili crkvene tekstove, obucavali monahe kako da pisu i citaju i bili centar crkvenog znanja. Takodje su sluzili i za prevodjenje i pisanje drzavnih zakonika. Tako da jesu bili centar edukacije. Sa druge strane nisu sirili tu edukaciju na obican narod vec su sluzili vlasteli i Crkvi. Na kraju krajeva, ti manastiri su i ziveli od prihoda od kmetova na svojim posedima. Mi danas edukaciju smatramo dobrom jer pomaze ljudima bez mnogo znanja i imanja da postignu vise u zivotu i pomogne im da ovaj svet ucine boljim mestom. Manastiri jesu cuvali pisanu rec ali nisu bili u funkciji napretka drustva, bar ja to tako vidim :) 

  • Hvala 1
Link to comment
27 minutes ago, Shan Jan said:

@Hamlet Strašni sto se ne slazes? :) 

Svaki narod ima neke simbole koji se ne izmišljaju preko noći i deo su utemeljenja koje taj narod ima. Služe da pojačaju osecaj identiteta. 
 

Može naravno da se predlaze da svaki narod postanje udruženje potrosaca i ima logo koji se prilagodjava trenutnoj modi i potrebama tržišta. Kanselujmo sve iz istorije osim Radomira Konstantinovića. Poklonimo se sekularnom bogu GDP i flagship proizvoda. 

  • +1 4
  • Haha 1
Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Kraljevine imaju na zastavi kraljevske grbove, zapravo cak i mnoge kraljevine nemaju grbove na zastavi, a ne krunu. Sa druge strane ne znam neku republiku da ima krunu na zastavi. Jeste sizofreno kako god pogledas, mi kao republika a ovamo stavili grb sa krunom. Sta nas je sprecavalo da uzmemo prosto grb bez krune? Mislim, jedina druga zemlja koja je napravila istu glupost je Crna Gora, sto dovoljno govori :D 

 

Sto se tice Himne u kojoj se molis bogu, ne znam kako to uopste moze da bude prihvatljivo u danasnjoj sekularnoj drzavi? Zato imamo i one idiotske probleme poput vecitog problema sa Ademom Ljajicem jer zamisli musliman ne zeli da peva himnu u kojoj moli hriscanskog boga za dobrobit Srba. 

 

Manastiri su prevodili crkvene tekstove, obucavali monahe kako da pisu i citaju i bili centar crkvenog znanja. Takodje su sluzili i za prevodjenje i pisanje drzavnih zakonika. Tako da jesu bili centar edukacije. Sa druge strane nisu sirili tu edukaciju na obican narod vec su sluzili vlasteli i Crkvi. Na kraju krajeva, ti manastiri su i ziveli od prihoda od kmetova na svojim posedima. Mi danas edukaciju smatramo dobrom jer pomaze ljudima bez mnogo znanja i imanja da postignu vise u zivotu i pomogne im da ovaj svet ucine boljim mestom. Manastiri jesu cuvali pisanu rec ali nisu bili u funkciji napretka drustva, bar ja to tako vidim :) 

San Marino ima krunu na zastavi. I Poljska. O grbovima da i ne govorimo. 
 

Zaboravio si da kažeš da su manastirske škole bile transfobične i nisu upotrebljavali rodno senzitivni jezik. Nisu imale ni kvote za manjine ni računarske učionice. 

  • +1 4
  • Haha 1
Link to comment
Just now, Shan Jan said:

 

 

Manastiri su prevodili crkvene tekstove, obucavali monahe kako da pisu i citaju i bili centar crkvenog znanja. Takodje su sluzili i za prevodjenje i pisanje drzavnih zakonika. Tako da jesu bili centar edukacije. Sa druge strane nisu sirili tu edukaciju na obican narod vec su sluzili vlasteli i Crkvi. Na kraju krajeva, ti manastiri su i ziveli od prihoda od kmetova na svojim posedima. Mi danas edukaciju smatramo dobrom jer pomaze ljudima bez mnogo znanja i imanja da postignu vise u zivotu i pomogne im da ovaj svet ucine boljim mestom. Manastiri jesu cuvali pisanu rec ali nisu bili u funkciji napretka drustva, bar ja to tako vidim :) 

Znači bili su centar edukacije, ali ne edukacije u današnjem smislu?

Ne bih se složio da nisu bili u funkciji napretka društva, ne možemo 13. vek meriti našim aršinima

Link to comment
6 minutes ago, pt 2.0 said:

Nije.

Oduvek su postojale himne škole. U SFRJ se to pevalo na onim školskim zborovima, koje smo, makar kod mene u Oslobodiocima Beograda, imali na terenu za fudbal a bina je bila ma vrhu stepenica.

 

Ode Tito dodje Sava, same shit another package za uterivanje idiotizama.

 

edit. Eo je i himnica moje OŠ ♥️.

Sluša se stojeći:

 

 

Sad vidim...

U mojoj školi, u rudarskom gradu, mi to nismo imali. Zato se i čudim.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Svaki narod ima neke simbole koji se ne izmišljaju preko noći i deo su utemeljenja koje taj narod ima. Služe da pojačaju osecaj identiteta. 
 

Može naravno da se predlaze da svaki narod postanje udruženje potrosaca i ima logo koji se prilagodjava trenutnoj modi i potrebama tržišta. Kanselujmo sve iz istorije osim Radomira Konstantinovića. Poklonimo se sekularnom bogu GDP i flagship proizvoda. 

E bre, sad ga pretera. Sta fali srpskoj zastavi sa grbom ali bez krune? Sta fali himni koja bi pozivala na moral a ne na nacionalizam i postovanje Boga? Ima Srbija u svojoj istoriji (pa cak i u sadasnjosti) divnih stvari na koje moze biti ponosna - borba za nezavisnost, ukidanje ropstva, Dositeja, Pupina, Milutina Milankovica, divne pisce na prelazu dva veka, borba rame uz rame sa drugim Slovenima, antifasizam etc... cak je i danasnji polozaj manjina prilicno dobar i inkluzivan (posebno u odnosu na neke druge drzave u okolini) i treba time da se ponosimo i cinimo ga jos boljim. 

 

Evo je Francuska kao ekstremni primer sekularne drzave a imaju vrlo jasna moralna nacela koja prate a i istoriju na koju su ponosni.

Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

E bre, sad ga pretera. Sta fali srpskoj zastavi sa grbom ali bez krune? Sta fali himni koja bi pozivala na moral a ne na nacionalizam i postovanje Boga? Ima Srbija u svojoj istoriji (pa cak i u sadasnjosti) divnih stvari na koje moze biti ponosna - borba za nezavisnost, ukidanje ropstva, Dositeja, Pupina, Milutina Milankovica, divne pisce na prelazu dva veka, borba rame uz rame sa drugim Slovenima, antifasizam etc... cak je i danasnji polozaj manjina prilicno dobar i inkluzivan (posebno u odnosu na neke druge drzave u okolini) i treba time da se ponosimo i cinimo ga jos boljim. 

 

Evo je Francuska kao ekstremni primer sekularne drzave a imaju vrlo jasna moralna nacela koja prate a i istoriju na koju su ponosni.

Nesvesno si uboo suštinu.

ovako ispada da mi treba da se stidimo svoje istorije pre 19.veka?

 

Link to comment

@Hamlet Strašni, nije problem što se slavi Sv. Sava (barem za mene), nego je problem u tome što se sa njim  (i ne samo sa njim), vrti kako današnjim klerikalcima odgovara, sve u najboljem duhu Irineja Bulovića, na žalost.

Ja sam samo htela reći, da koliko se meni čini, na osnovu onoga što sam naučila u soscijalističkoj školi o Sv. Savi, on nije bio retrogradan i nazadan lik za ono vreme, već upravo suprotno. I onda se čudim od kuda onakve idiotske anegdote, čuj naterao čoveka da ubije sopstveno dete :isuse: i još gomila sličnih gluposti.

Zato sam spomenula i Jemen i burke.

Ova današnja kvazi religioznost je verski fundametalizam zapravo, sa razarajućim posledicama po društva u kome mu se dozvoli da raste slobodno. A čini mi se da smo mi jedno od takvih društava. I ovo, po mom osećaju, potpuno pogrešno interpretiranje lika i dela Sv. Save je pokazatelj tog fundamentalizma.

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Filozof manijak said:

Sad vidim...

U mojoj školi, u rudarskom gradu, mi to nismo imali. Zato se i čudim.

Hm, čudno. U kojoj državi smo bili kad si ti išao u o.š?

 

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Zaboravio si da kažeš da su manastirske škole bile transfobične i nisu upotrebljavali rodno senzitivni jezik. Nisu imale ni kvote za manjine ni računarske učionice. 

Izvini sto sam te trigerovao Hamlete, ne znam sta drugo da ti kazem...

 

Uzeti u obzir i ljude koji nisu tvoje vere ili nacije u danasnjoj gradjanskoj drzavi je nesto sto je meni no brainer.

  • -1 1
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

E bre, sad ga pretera. Sta fali srpskoj zastavi sa grbom ali bez krune? Sta fali himni koja bi pozivala na moral a ne na nacionalizam i postovanje Boga? Ima Srbija u svojoj istoriji (pa cak i u sadasnjosti) divnih stvari na koje moze biti ponosna - borba za nezavisnost, ukidanje ropstva, Dositeja, Pupina, Milutina Milankovica, divne pisce na prelazu dva veka, borba rame uz rame sa drugim Slovenima, antifasizam etc... cak je i danasnji polozaj manjina prilicno dobar i inkluzivan (posebno u odnosu na neke druge drzave u okolini) i treba time da se ponosimo i cinimo ga jos boljim. 

 

Evo je Francuska kao ekstremni primer sekularne drzave a imaju vrlo jasna moralna nacela koja prate a i istoriju na koju su ponosni.

Ovaj. Narodna zastava Srbije je upravo bez grba. Sto Britanci ne promene God save the queen. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...