Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

U vreme nošenja štafete. Pošto evo zameraš mi s JK zašto sam volela dan mladosti kao sedmogodišnjakinja kad je prestalo

Link to comment
6 minutes ago, gone fishing said:

zar mu nije bilo lakše da jednostavno počne da slavi letnjeg sv nikolu :D

 

Uhakovao čovek sistem. Ako slavi letnjeg i on može da padne u sredu ili petak pa da bude posan, ovako dobio ausvajs, a i lepše je zimi da se krka.

 

Prvi put čujem za ovo "razrešenje", verovato je iz kategorije novokomponovanog slavljenja slave u kafani.

  • Haha 2
Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

U vreme nošenja štafete. Pošto evo zameraš mi s JK zašto sam volela dan mladosti kao sedmogodišnjakinja kad je prestalo

Pa ne zameram ti što si volela dan mladosti kao dete, svašta.

Zameram što ti sad ne smeta to slavljenje kulta Brozove ličnosti, ali zato smetaju slave kod rodbine. 

Kao udaraš neku kontru, šta li ..? :fantom:

  • +1 1
Link to comment

Ma dobro, Zeka vezuje slavu za crkvu, crkvu za SPC, a znamo svi neke odvratne stavove SPC o pravima LGBT, o pravima žena itd. Ne zameram joj i razumem je.

 

Samo, stvar je u tome što je u praksi slava mnogo jednostavnija stvar od toga.

Edited by Milošica
  • +1 2
Link to comment

jbt kao da sad sa 40(50) prigovaraš nekome zašto voli tom i džeri crtani kad oni promovišu nasilje

 

“nikada nisi hodao u tim cipelama”

 

štafeta tj slet su bili samo delovi, možda najistaknutiji, praznika koji se zvao dan mladosti

a nisu bili jedini

 

 

ja sam npr za koncert povodom dana mladosti u bloku 45 prvi put čuo partibrejkerse

  • +1 4
Link to comment

Glavni problem je što se ovde vernici posmatraju kao neka beslovesna masa bez mozga koja poslušno radi&misli šta joj SPC nalaže.

 

Ili što se lična netrpeljivost sa rodbinom projektuje na ostatak ljudi kojima slave i porodična okupljanja znače nešto više od pukog datuma u crkvenom kalendaru.

 

 

 

Edited by Filozof manijak
  • +1 5
  • Tužno 1
Link to comment

Imam dosta pravih vernika u svom okruzenju i to su uglavnom vrlo trezveni i tolerantni ljudi. Zato me i jos vise nervira ova ovakva SPC i uopste to neko nametanje autoriteta. Nek svako radi sta mu se radi, u svoja 4 zida. 

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, Shan Jan said:

Ne znam dal nije bilo nekad al mogu da ti kazem da je danas post maltene must na selu gde celu zimu provedes iduci od slave do slave, krkajuci bez prestanka, dok nema onoliko fizickog posla kao tokom sezone.

Zato kazem da nekad nisu toliko krkali kao danas i da je to istorijsko krkanje mesa zabluda.

(Pricam za Vojvodinu) Danas ni nema toliko fizickog posla tokom sezone kao nekad. Motorizacija radi maltene sve, brat mi se usine od n sati pod klimom u traktoru. Jedu generalno prekovise (mesa) i vode nezdrave zivote. Zao mi je sto vidim kako su se mladi lepi ljudi izoblicili od takvog zivota.

 

  • Tužno 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Imam dosta pravih vernika u svom okruzenju i to su uglavnom vrlo trezveni i tolerantni ljudi. Zato me i jos vise nervira ova ovakva SPC i uopste to neko nametanje autoriteta. Nek svako radi sta mu se radi, u svoja 4 zida. 

Jel ovo važi i za gejeve? :D

 

 

Lančooooooooo

  • Haha 1
Link to comment

Ali najbolje je kad se preko slave ostrvljujete na vernike, a slava datira iz paganskih vremena i doslovno je narodni običaj... :fantom:

Edited by pt 2.0
  • +1 2
Link to comment
Just now, pt 2.0 said:

Ali najbolje je kad se preko slave ostrvljujete na vernike, a slava datira iz paganskih vremena... :fantom:

Još ko zna šta se radilo tada.

 

Deca u sobu(valjda), a kod matorih masovne orgije.

Link to comment
1 minute ago, Milošica said:

Deca kod matorih i masovne orgije.

Ispravio. Kazu da se u srednjem veku zivelo i spavalo bas onako svi skupa a i sex pred drugima nije bio taboo :D 

  • +1 1
Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Ispravio. Kazu da se u srednjem veku zivelo i spavalo bas onako svi skupa a i sex pred drugima nije bio taboo :D 

Samo sam hteo da budem fin :D

 

Makar sveća sad ima lepšu namenu.

Link to comment
29 minutes ago, Filozof manijak said:

Glavni problem je što se ovde vernici posmatraju kao neka beslovesna masa bez mozga koja poslušno radi&misli šta joj SPC nalaže.


Ne posmatraju se oni tako, vec polticka intencija onog ko propisuje pravila da verujuce ltretira tako. Crkva je u feudalnom drustvu prakticno bila politicka institucija. I opet se otklizava u neku vrstu neofeudalizma.

 

Kako ti koji su religizoni posmatraju one koji to nisu? Ili bolje da kazem religiozni iz politicko tribalnih, a ne psihiloskih potreba.

 

12 minutes ago, pt 2.0 said:

Ali najbolje je kad se preko slave ostrvljujete na vernike, a slava datira iz paganskih vremena i doslovno je narodni običaj... :fantom:

 

Meni slava nikad nije smetala, naprotiv i posmatram je kao narodni obicaj koji je crkva inkorporirala iz pragmaticnih razloga.

Edited by Moonwalker
  • +1 3
Link to comment

ja nisam verujući, i niko me posmatra kao Antihrista kad se okupimo na slavama

 

Znam da je ovo anegdotalni odgovor, ali pokušavam da ilustrujem kako nisam podvrgnut agresivnom  pokrštavanju, a svi znaju moje stavove.

 

 

elem: a jeste čuli (videli) za poljske zavetine/poljske seoske slave?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...