Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

U socijalitstičkoj državi, u kojoj sam ja išla u školu, doduše ubosni, niti jedna škola nije imala svoju himnu.

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, pt 2.0 said:

Hm, čudno. U kojoj državi smo bili kad si ti išao u o.š?

 

SFRJ

 

od 4. OŠ - SRJ

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Izvini sto sam te trigerovao Hamlete, ne znam sta drugo da ti kazem...

 

Uzeti u obzir i ljude koji nisu tvoje vere ili nacije u danasnjoj gradjanskoj drzavi je nesto sto je meni no brainer.

Inače, u Britaniji je Kralj poglavar drzavne hrišćanske crkve sto ne sprečava da im premijer bude ne hrišćanin i ne englez. 

Link to comment
5 minutes ago, dùda said:

U socijalitstičkoj državi, u kojoj sam ja išla u školu, doduše ubosni, niti jedna škola nije imala svoju himnu.

 

Ni kod nas, u Banatu ravnom...to samo ovi privilegovani iz Beograda..

Link to comment
1 minute ago, SNARC said:

 

Ni kod nas, u Banatu ravnom...to samo ovi privilegovani iz Beograda..

Pa ove moje su 6 od 7 iz bg

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Nesvesno si uboo suštinu.

ovako ispada da mi treba da se stidimo svoje istorije pre 19.veka?

Apsolutno ne! Samo mislim da nacionalizam i religiju treba odvojiti od danasnje Srbije. Ovo prvo koliko je moguce (jer ko ce brinuti o Srbima van Srbije ako im mi ne pomognemo?) a ovo drugo u potpunosti. Srbija ima vrlo bogatu istoriju crkvene arhitekture iz srednjeg veka, Crkva je zasluzna makar delom i za donosenje prvih zakona itd... ali nista nije uklesano u kamen. Sveti Sava, pravoslavlje i borba za srpske zemlje su imali svi smisla tokom oslobadjanja od dva velika carstva u kojima su ljudi ziveli tada. Da nije bilo tih poziva na ujedinjenje pod Crkvom i istim narodom, ne bi bilo ni Srbije. Ali taj proces je zavrsen i smisao koji je imao Sveti Sava kao zastitnik srpske prosvete i ujedinitelj Srba nije vise tu. 

  • -1 4
Link to comment

juče neko na nekoj TV reče da su vuk i dositej ihaha zaslužniji za prosvetiteljstvo u srbalja od svetoga save.

 

ovo je samo da se deca indoktriniraju.

  • +1 3
Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Apsolutno ne! Samo mislim da nacionalizam i religiju treba odvojiti od danasnje Srbije. Ovo prvo koliko je moguce (jer ko ce brinuti o Srbima van Srbije ako im mi ne pomognemo?) a ovo drugo u potpunosti. Srbija ima vrlo bogatu istoriju crkvene arhitekture iz srednjeg veka, Crkva je zasluzna makar delom i za donosenje prvih zakona itd... ali nista nije uklesano u kamen. Sveti Sava, pravoslavlje i borba za srpske zemlje su imali svi smisla tokom oslobadjanja od dva velika carstva u kojima su ljudi ziveli tada. Da nije bilo tih poziva na ujedinjenje pod Crkvom i istim narodom, ne bi bilo ni Srbije. Ali taj proces je zavrsen i smisao koji je imao Sveti Sava kao zastitnik srpske prosvete i ujedinitelj Srba nije vise tu. 

 

Svetosavlje i pravoslavlje je utkano u identitet današnjeg srspkog naroda, posebno jer su bili glavni nosolac identiteta tokom ropstva pod Turcima 

Ono što se meni ne dopada je što je trenutno takva moda da se forsira neka iskrivljena slika svetosavlja zarad potreba dnevne politike,  i da ne bi smelo da ima toliko primat nad ostalim identitetima, koje si i sam naveo antifašizam, Dositej itd.

Ali mi se ne sviđa ni toliko nipodaštavanje istog

  • +1 7
Link to comment
12 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ovaj. Narodna zastava Srbije je upravo bez grba. Sto Britanci ne promene God save the queen. 

Nemoj Britance, oni su upravo primer gde opsesija tradicijom vodi. Mislim, i dalje ne mogu da se nateraju da nemaju odvojene cesme za vrucu i hladnu vodu u kupatilu.

 

U pravu si, ima mnogo vise nesinhronizovanih drzavnih himni i zastava nego sto sam mislio. No to ne menja sustinu, posebno na Balkanu gde smo svi zatrovani nacionalizmom ko blesavi, treba da budemo vise inkluzivni. One smesne zastave Bosne i Kosova su upravo napravljene da samim svojim postojanjem ne izazovu jos jedan jebeni rat. 

Link to comment
Just now, đorđe geprat said:

juče neko na nekoj TV reče da su vuk i dositej ihaha zaslužniji za prosvetiteljstvo u srbalja od svetoga save.

 

ovo je samo da se deca indoktriniraju.

Naravno da jesu, i to niko ne poriče. Pošto su njih dvojica i živeli u prosvetiteljsko doba.

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa ove moje su 6 od 7 iz bg

 

Ne kvari moje autonomaske krugove ponedeljkom sabajle :)

  • Haha 1
Link to comment
14 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ovaj. Narodna zastava Srbije je upravo bez grba. Sto Britanci ne promene God save the queen. 

i amerikaci plaćau dolarom na kome piše da veruju u boga. i zaklinju se sa rukom na bibliji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...