Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

3 hours ago, Партибрејкер said:

 

Čekaj, ti misliš da ustvari većina ljudi u Srbiji zna da nabroji neke citate iz biblije, a čudni su ovi koji ne znaju? 

Uf, postajem bas mator i imam pricu/dogodovstinu za puno situacija :)

 

Pre nekih 25 godina ulaze mladi nastavnici u zbornicu i komentarisu kako deca ne znaju ovo ili ono iz njihovih predmeta. Ne mogu cudom da se nacude.

Matori Prle, prefesor fizike pred penziju, malo smakne naocare i mudro kaze - drage moje mlade kolege nije nikakvo cudo kada djak nesto ne zna. Neznanje je osnovno stanje i potrebano je uloziti napor da se to promeni. Vi se bolje cudite kada ucenim nesto zna, zato sto je sedeo i ucio.

3 hours ago, Партибрејкер said:

Ja recimo potičem iz tipične srpske familije, apsolutno svi preci (babe i dede sa obe strane) su mi bili obični seljaci koji su sve radili kao i većina. Svi u familiji slave neke slave i mogu glavu na panj da stavim da većina ne bi znala ništa da kaže ni o tom svecu koga kao slave, a kamoli nešto više od toga

Da, ljudi prenose obicaje sa kolena na koleno, prilagodjavaju ih vremenu i novoj modi. 

 

Po meni, nisam teolog, najvazniji deo je u covekoj glavi. Da ima kome da se obrati kada mu je tesko i kada mu je potrebna pomoc, i da ima kome da se zahvali kada mu se dobro desi ili kada izbegne neko zlo. 

Druga vazna stvar, da u vremenu otudjenosti ljudi mogu da se vide barem 2 puta godisnje i da se malo popricaju. Uz obavezno - i nemoj da se samo vidimo na slavi.

 

3 hours ago, Партибрејкер said:

Kad bi neko krenuo na slavi da citira bibliju i raspreda nešto na tu temu kao što Ameri rade usledio bi popriličan krindž i neprijat.

Amerika deo svoje velicine ima u tome da je bila utociste za razlicite religijske manjine koji su tamo mogli da u miru praktikuju svoju veru. 

Naravno da se i to menja, i danas neke od tih zajednica izgledaju kao karikature.

Jesam u Americi radio, ali nisam ziveo dovroljno dugo da bih mogao da steknem pravi utisak koliko su stvarno religiozni.

 

Stp se tice citanja biblije, obicno kod nas to rade ljudi u poznim godinama, valjda osete potrebu da se brzinski spreme za "prijemni".

Koliko znam u srednjoj skoli se cita biblija, kao istorisko i knjizevno delo, u nastavi maternjeg jezika.

 

Iskreno, ja sam protiv preteranog citanja biblije iz vise razloga.

Neki od osnovnih postulata su u diretnoj suprotnostima sa savremenim drustvima i organizacijom zivota. Recimo strikti patrijarhat nije kompatibilan sa sadasnjim porodicama.

Takodje, istorija nam govori da 99% ljudi bi, ili banalizovalo biblijske price/poduke, ili bi ih razumeli vrlo pogresno. 

 

@Svemir Zeka kod nas je narod sludjen. Vecina drustvene elite su obicni gmizavi poslusnici, ili razocarani gubitnici. Vlast je lopovsko-banditska i sve to jos dodatno pojacava da bi sto duze opstala na vlasti. Sto je narod sludjeniji vlastima je bolje.

 

Mislim da velika vecina ljudi oseca da nesto, ustvari puno toga, nije uredu i zeli nesto da uradi. Zato se i prihvata "novomoral" i neki vrlo losi obicaji. Potreba da se nesto promeni i da se naprave novi temelji drustva, ali se to radi na pogresan nacin :(

Edited by x500
  • +1 3
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
2 hours ago, Krošek said:

@Time Crisis

nisi u pravu, u ovoj verziji hriscanstva o kojoj pricamo vernici ne treba da bubaju bibliju nego treba da se krste, mole, poste, ispovedaju i pricescuju, da znaju ocenas i da generalno znaju da se pomole i da znaju tzv simbol vere, i da postuju crkvene autoritete i obicaje koji imaju religijski karakter. taj zahtev da se zna biblija nema veze sa stvarnom doktrinom i praksom

 

Nisam ni rekao da treba da bubaju, ali da nisu ni prošli pored Biblije, to je već teško shvatljivo, tj. shvatam, ali slabo to onda ima veze sa hrišćanstvom, ima poneku dodirnu tačku u najboljem slučaju, ako i toliko.

 

2 hours ago, Filozof manijak said:

Upravo si odgovorila sama sebi

Neko se okuplja ya Thanksgiving Day, neko za Helloween, neko za slavu, bitno je da se ljudi okupljaju i druže

 

To je sve ok, ali onda nema govora o nekom "utkanom pravoslavlju", ljudi su se družili i u komunizmu za 29. novembar na svinjokolju itd.

Link to comment
12 minutes ago, Svemir Zeka said:

Odričem se. 

aliluja, aliluja, aliluuuuujaaaaaa, slava tebje božeeeee

spasila si večnu dušu, sestro u hristu :happy:

  • Wub 1
Link to comment
42 minutes ago, Time Crisis said:

 

Nisam ni rekao da treba da bubaju, ali da nisu ni prošli pored Biblije, to je već teško shvatljivo, tj. shvatam, ali slabo to onda ima veze sa hrišćanstvom, ima poneku dodirnu tačku u najboljem slučaju, ako i toliko.

 

 

To je sve ok, ali onda nema govora o nekom "utkanom pravoslavlju", ljudi su se družili i u komunizmu za 29. novembar na svinjokolju itd.

 A pre perioda komunizma je bilo šta?

50 godina je treptaj u oku večnosti.

 

Btw, utkano je. Slava je genuine srpski brend

  • +1 3
Link to comment

@x500

Ne vidim kakve sve ovo veze ima sa onim odakle smo krenuli.

Čovek napiše kako niko na prosečnoj slavi ne bi umeo da citira bilo šta iz biblije (što je 100% tačno), ti na to odgovoriš doslovno sa "čudan ti je taj krug prijatelja kod kojih ideš na slavu" - ja napišem nije ništa čudno, ogromna većina ne zna ništa iz biblije i čak bi tebe gledali kao čudaka da zapravo kreneš da je citiraš ili da pričaš o bogu, Isusu ili tom svecu koji se obeležava, većini bi bilo neprijatno u tvojoj blizini i pokušavali bi da skrenu razgovor na drugu temu.

 

To sve naravno ne znači da ljudi treba da prestanu sa obeležavanjem slave.

  • +1 4
Link to comment
33 minutes ago, Filozof manijak said:

 A pre perioda komunizma je bilo šta?

50 godina je treptaj u oku večnosti.

 

Btw, utkano je. Slava je genuine srpski brend

 

Pa to sam i ja bio napisao

 

Quote

za većinu to znači otprilike da se slavi slava na kojoj mora biti sarme i pečenja i da se puca na Božić

 

 

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Партибрејкер said:

Čovek napiše kako niko na prosečnoj slavi ne bi umeo da citira bilo šta iz biblije (što je 100% tačno), ti na to odgovoriš doslovno sa "čudan ti je taj krug prijatelja kod kojih ideš na slavu

Napisao je da ljudi ne znaju nista o svecu koji slave. Iz mog kruga ljudi, sasvim solidno znaju sta i koga slave.

Mozda najdrasticniji primer je covek koji je slavio Vavedenje kao krsnu slavu. Samo cudo je njegovog oca spasilo 4.12.1941 da ne bude ubijen, i zato im je to bila slava.

 

Postoji i izuzetak

Spoiler

komsija koji slavi sv.Nikolu uz prase. Po meni to nije ok i zato mu ne idem na slavu. To je moj izbor :) kao sto je i njegov izbor da slavi kako hoce.

 

Sto se tice biblije, ja sam dete komunizma i u okviru formalnog obrazovanja nisam imao knjige iz religije. Ono sto znam je deo mog zivota, interesovanja i posla koji sam radio. 

Kako god, izbegavam da raspravljam o religiji i svetim knjigama zato sto je vrlo osetljiva oblast. Ja sam amater i imam neka svoja tumacenja koja tesko mogu biti prihvacena od strane vecine ljudi ;)

 

Iskreno, nemam pojma kako bi izgledala "idealna slava" gde bi svi povadili biblije i krenuli da diskutuju pojedine psalme ili delove jevandjelja. Pre ili kasnine bi se svelo na "vazno" pitanje -  koliko andjela moze da stane na vrh igle :D

Mozda bi bilo najslicnije partiskim sastancima u OOUR gde se poziva na Marksov "Kapital", koji niko od njih nije procitao, a jos manje (pravilno) razumeo ;)

 

Evo, updavo zamiljam diskusiju o Psalmu 141

Spoiler

1Gospode, vičem k tebi, pohiti k meni, čuj glas moljenja mojega, kad vičem k tebi.
2Nek izađe molitva moja kao kad pred lice tvoje, dizanje ruku mojih kao prinos večernji.
3Postavi, Gospode, stražu kod jezika mojega, čuvaj vrata usta mojih.
4Ne daj srcu mojemu da zastrani na zle pomisli, da čini djela bezbožna s ljudima koji postupaju nepravedno; i da ne okusim sladosti njihovijeh.
5Neka me bije pravednik, to je milost; neka me kara, to je ulje za glavu moju; glava moja neće odbaciti, ako će i više; nego je molitva moja protiv zloće njihove.
6Rasuše se po kamenijem vrletima sudije njihove, i čuše riječi moje kako su blage.
7Kao kad ko siječe i teše, tako se razletješe kosti naše do čeljusti paklenijeh.
8Ali su k tebi, Gospode, Gospode, upravljene oči moje, u tebe se uzdam, nemoj odbaciti duše moje.
9Sačuvaj me od zamke, koju mi metnuše, od lukavstva onijeh, koji čine bezakonje.
10Pašće u mreže svoje bezbožnici, a ja ću jedan proći

 

Ili u originalu

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Krošek said:

 

ici ce u pakao zbog oholosti i licemerja jer misle da su samodovoljni sto je najveca zabluda u pravoslavlju

 

oni su izuzetno losi hriscani tj nehriscani ili hriscani samo nominalno

 

garantovan pakao

 

yup. 

i ne samo to, SPC trazi od pastve da generalno bude poslusna. jer rec svestenika je rec koja ima isusov blagoslov (koji se preneo od isusa na apostole, pa na svestenike pa sa kolena na koleno do meni ili tebi dodeljenog svestenika). a ko smo mi da protivrecimo isusu

 

tako da svestenik i crkva odlucuju sta je greh, a obzirom da to sta je greh ima itekako uticaja na svakodnevni zivot (vernik ne treba da svesno cini greh, jer grom&pakao) oni itekako pretenduju da uredjuju zivot svojih vernika. 

to sto ih vecina ignorise govori o tome kakvi su vernici (po standardima crkve - losi) ali ne opravdava crkvu u svojoj nameri kontrolisanja zivota drugih

 

8 hours ago, Krošek said:

1. Verujem u jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog

2. I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Jedinorodnog, od Oca rođenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog; rođenog, a ne stvorenog, jednosuštnog Ocu, kroz Koga je sve postalo;
3. Koji je radi nas ljudi i radi našeg spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve, i postao čovek;
4. I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i bio pogreben;
5. I Koji je vaskrsao u treći dan, po Pismu;
6. I Koji se vazneo na nebesa i sedi sa desne strane Oca;
7. I Koji će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima, Njegovom carstvu neće biti kraja.
8. I u Duha Svetoga, Gospoda, Životvornoga, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.
9. U jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu.
10. Ispovedam jedno Krštenje za oproštenje grehova.
11. Čekam vaskrsenje mrtvih.
12. I život budućega veka. Amin.

 

ovo je sve od "teorije" sto vernik u pravoslavnoj ckrvi treba da zna

 

pa valjalo bi i da razume a ne samo da zna naizust.

no da bi razumeo samo ovo sto sam boldovao, valjalo bi iscitati, razumeti i usvojiti ne samo bibliju nego tomove teoloskih rasprava. alternativa B je da se obrati svom popu (koji to u 99% slucajeva takodje ne konta :D), a onda vidi ono sto sam prvo pisao

 

a i glede naizust znanja, da se podsetimo jednog starog uratka srpskog vernika i domacina u akciji:

 

  • +1 2
  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, dùda said:

Ali zašto je onda moj brat tražio razrešenje™ od popa da bi mrsio sv. Nikolu.

 

a jel dobio? :)

Link to comment
2 hours ago, Zverilla said:

 

a jel dobio? :)

a nego šta :s_d: 

 

ma taj moj brat je jedna dobrica zapravo. njemu je do slave ko do lanjskog snega ali nije on tip da sve to otkači, nego neće da se zamera ni selu ni popu ni svojoj ženi kojoj ne pada na pamet da sprema posnu slavu i tako je našao nekakav kompromis

 

ništa ja njemu ne zameram, daleko od toga

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Time Crisis said:

 

Pa to sam i ja bio napisao

 

 

 

Ne zameri, ali nije tačno to što pišeš, ni to za većinu.

Pišeš o svom bablu, a ja o svom. Čiji je reprezentativniji, nemam pojma.

 

Što se mene tiče - neka slavi ko kako želi i ume, i zna, A ako nekom to smeta, može komotno da oćuti, ili da ne ide na slave, iz čiste pristojnosti.

 

 

Svođenje slave (porodičnog i prijateljskog okupljanja) na sarme, i pečenje, i obžderavanje, može da radi samo neuka i ostrašćena osoba.

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Filozof manijak said:

Svođenje slave (porodičnog i prijateljskog okupljanja) na sarme, i pečenje, i obžderavanje, može da radi samo neuka i ostrašćena osoba.

 

Jbg sam si pisao o "utkanom pravoslavlju i svetosavlju", a na kraju ne umeš ni da objasniš šta je to uopšte.

Edited by Time Crisis
Link to comment

Prosto je za onog ko hoće da razume.

 

 

Dođi kod mojih na Svetog Savu, i sve će ti se samo kasti. Smatraj se pozvanim.

Poklone ne moraš nositi, samo dobru volju i lepo raspoloženje.

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, Filozof manijak said:

Prosto je za onog ko hoće da razume.

 

 

Dođi kod mojih na Svetog Savu, i sve će ti se samo kasti. Smatraj se pozvanim.

Poklone ne moraš nositi, samo dobru volju i lepo raspoloženje.

 

Sv. Sava je za godinu dana, valjda u međuvremenu možeš svojim rečima opisati :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...