Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

Just now, Filozof manijak said:

Fun check: da li znate nekog kome je Sv Sava krsna slava?

ja znam.  Javna je ličnos i antivucicevski do koske. 

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Kad su Turci vladali Srbijim 20 ih i 30ih godina 20. veka? :fantom:

 

https://sh.wikipedia.org/wiki/Svetosavlje

Moji su pre 3 veka došli s Kosova u mlavski kraj, i održali krsnu slavu*, i to dosta pre Velimirovića i Justina

 

 

 

 

*Sv Savu

Edited by Filozof manijak
Link to comment
41 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Svaki narod ima neke simbole koji se ne izmišljaju preko noći i deo su utemeljenja koje taj narod ima. Služe da pojačaju osecaj identiteta. 
 

Može naravno da se predlaze da svaki narod postanje udruženje potrosaca i ima logo koji se prilagodjava trenutnoj modi i potrebama tržišta. Kanselujmo sve iz istorije osim Radomira Konstantinovića. Poklonimo se sekularnom bogu GDP i flagship proizvoda. 

 

Kada pogledam zastave drugih zemalja bukvalni simboli uglavnom izmicu.

 

Osecaj identiteta koji se gradi na ideoloskoj maglustini i nije neki utemeljen identitet - Dositej je na primer vise uticao na nas sadasnji identitet od Svetoga Savoa (mada se pitam sta nam je od identiteta sem jezika, pisma i zabelezenog kulturnog nasledja ostalo... a to sto je ostalo ne staje na zastavu jbg) ... gde je Vuk Karadzic, gde su nasi pisci, umetnici, naucnici ...

 

Znacemo ko smo kada se (javno, kroz debate u medijima, iskreno i bez ulepsavanja) pogledamo u ogledalo - a tvrdim da to nismo uradili ni jedan jedini put recimo od kraja osamdesetih, mada ni do tada nije bilo nekog zdravog odnosa prema proslosti..

 

Mi jebote ne znamo dan danas sta je prava istorija ovog naroda. To se pise iznova svakih cetrdeset godina.

 

edit: zaboravih ono zbog cega sam poceo da pisem poust: identitet nekog drustva se racuna uvek zakljucno sa danasnjim danom, to je ziva stvar i menja se.

Edited by Caligula
  • +1 1
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Moji su pre 3 veka došli s Kosova u mlavski kraj, i održali krsnu slavu, i to dosta pre Velimirovića i Justina

To nema veze sa svetosavljem, koje se sad forsira... Ovo sad je direktan prodor Justina u mozgove Srbalja...

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

Svetosavlje i pravoslavlje je utkano u identitet današnjeg srspkog naroda, posebno jer su bili glavni nosolac identiteta tokom ropstva pod Turcima 

Ono što se meni ne dopada je što je trenutno takva moda da se forsira neka iskrivljena slika svetosavlja zarad potreba dnevne politike,  i da ne bi smelo da ima toliko primat nad ostalim identitetima, koje si i sam naveo antifašizam, Dositej itd.

Ali mi se ne sviđa ni toliko nipodaštavanje istog

Ja sam apsolutno za i postovanje i ucenje o tome. I mislim da tu i ne moramo da se brinemo, bar u moje vreme istorija u skolama se itekako bavila time. Jedino sam protiv guranja toga u drzavne institucije i drzavne simbole jedne sekularne drzave.

 

Nemojte pogresno da me razumete, ja sam izuzetno ponosan na srpsko nasledje i volim da davim goste o nasim crkvama i istoriji. Ovo tkanje nacionalizma i SPC u nasu drzavu nikako ne vodi nicemu dobrom, stvara samo podele i tera te da postujes autoritet kakav god da je.

  • +1 4
Link to comment
8 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Svetosavlje i pravoslavlje je utkano u identitet današnjeg srspkog naroda, posebno jer su bili glavni nosolac identiteta tokom ropstva pod Turcima 

Ono što se meni ne dopada je što je trenutno takva moda da se forsira neka iskrivljena slika svetosavlja zarad potreba dnevne politike,  i da ne bi smelo da ima toliko primat nad ostalim identitetima, koje si i sam naveo antifašizam, Dositej itd.

Ali mi se ne sviđa ni toliko nipodaštavanje istog

 

... ovo stoji.

 

 

Link to comment
Just now, radisa said:

To nema veze sa svetosavljem, koje se sad forsira... Ovo sad je direktan prodor Justina u mozgove Srbalja...

Ja  bih to posmatrao u postkomunističkom kontekstu, nakon neuspelog pokušaja stvaranja jugoslovenskog identita. klatno je otišlo u drugu stranu.

To je ono što Kauboj kaže, ovde se na svakih 50 godina revidira istorija, jbg

  • +1 1
Link to comment

Mi imamo krizu identiteta, jer se promenilo ideologija i ideologija, baš kao i svi naši susjedi

Ja sam za to da se srpsko prosvetiteljstvo favorizuje, Dositej, svi naši naučnici i pisci, a od istorije najsvetliji trenutak a to je Prvi svetski rat. I da se ne briše zaiostavština Drugog rata i antifašista. Što se tiče grba i zastave, neka ih. 

  • +1 2
Link to comment
21 minutes ago, Filozof manijak said:

ovde se na svakih 50 godina revidira istorija, jbg

 

Pricala jedna divna gospodja o tome na internetu - btw. nisam tip koji preterano dobro poznaje istoriju ali ona je sve divno objasnila oko revizije. Postavicu link ako pronadjem.

 

 

eo ga

 

 

Edited by Caligula
Link to comment

Jeste li slušali govor onoga smrada Pejakovića na proslavi dana Sprske ?

 

E ja, da se nisam zaustavila, presekla bih nekoliko prijateljstava iz detinjstva, ljudi tamo oduševljeni tim govorom, kao, ala im je rek'o :isuse: (kao Dodiku, patrijarhu i ekipi).

Govor je buđavo smeće, gomila opštih mesta. Iako ne volim Basaru, napisao je odličan i kratak tekst o tom govoru, ali zanimljivo je da taj tekst više ne može da se nađe (???) i upravo je spomenuo nešto tipa ovoga što kaže @radisa, da je Pejaković u svom otkrivanju religije čitao pogrešne likove , Justina i Velimirovića .

 

ed.

našla sam tekst ali neću da ga linkujem, jer je kurir, samo ću da se ispravim, nije spominjao Justina i Velimirovića već 

''To se dogodilo i sa Pejakovićem. Nakon što je - zahvaljujući Božjoj milosti (u toj stvari samo ona pomaže) - batalio drogu, navukao se na Boga, što bi takođe bio bingo samo da se latio spisa Makisma Ispovednika ili Makarija Egipatskog, da pomenem neke, a ne svetosavskih pulp fictiona.''

 

što mu dođe na isto, zapravo

Edited by dùda
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
40 minutes ago, dùda said:

@Hamlet Strašni, nije problem što se slavi Sv. Sava (barem za mene), nego je problem u tome što se sa njim  (i ne samo sa njim), vrti kako današnjim klerikalcima odgovara, sve u najboljem duhu Irineja Bulovića, na žalost.

Ja sam samo htela reći, da koliko se meni čini, na osnovu onoga što sam naučila u soscijalističkoj školi o Sv. Savi, on nije bio retrogradan i nazadan lik za ono vreme, već upravo suprotno. I onda se čudim od kuda onakve idiotske anegdote, čuj naterao čoveka da ubije sopstveno dete :isuse: i još gomila sličnih gluposti.

Zato sam spomenula i Jemen i burke.

Ova današnja kvazi religioznost je verski fundametalizam zapravo, sa razarajućim posledicama po društva u kome mu se dozvoli da raste slobodno. A čini mi se da smo mi jedno od takvih društava. I ovo, po mom osećaju, potpuno pogrešno interpretiranje lika i dela Sv. Save je pokazatelj tog fundamentalizma.

 

legende u svetom savi, pa i ta, postoje, one se uglavnom analogne sa novozavetnim pričama , a poneke i sa starozavetnim, ta o ubijanju sopstvenog detete loše referiše na avramovu žrtvu (srpski seljak nije bio poslušan kao avram, pa je sv. sava morao da pripomogne)

 

 

Pedeset legendi o Svetom Savi

izbor, sa predgovorom Vladimira Ćorovića

https://www.rastko.rs/knjizevnost/usmena/legende_o_savi.html

 

  • Hvala 1
Link to comment

Hvala @svashtabezneshto, nisam čitala ovo što si linkovala, ja sam nekako Sv. Savu potpuno drugačije doživljavala, to je valjda potekla otuda što sam o njemu čula od nekih davnih, socijalističkih učitelja

 

verujem ja da te legende postoje, ali bilo bi zanimljivo znati, kada su nastale ?

Link to comment

kako koja i kako gde, mene nervira što nema obeveze iudavača da napiše gde su i u kom vremenu prikupljene. evo iz peščanika olga žirojević piše o kultu svetog save kod 'naših muslimana'

 

https://pescanik.net/sveti-sava-i-nasi-muslimani/

 

Sveti Sava i naši muslimani

 

i možda još boljeg teksta damjana pavlice 'razgovori u svetom savi'

 

https://pescanik.net/razgovori-o-svetom-savi/

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
40 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Svetosavlje i pravoslavlje je utkano u identitet današnjeg srspkog naroda, posebno jer su bili glavni nosolac identiteta tokom ropstva pod Turcima 

 

 

Utkano je ne zna se... za većinu to znači otprilike da se slavi slava na kojoj mora biti sarme i pečenja i da se puca na Božić, a da ga pitaš koji ti je omiljeni pasus/citat iz Svetog pisma verovatno bi mislio da ga zezaš

  • +1 8
Link to comment

Sledeće godine si pozvan kod mene na slavu, pa proveri tu teoriju :happy:

 

Ne donosite zaključke aršinima iz svog babla

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...