Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

On je umro u Trnovu, naravno da ga poštuju

A ovo na slici bi trebalo da su Bogumili, al šta znaju deca

(ako slika nije fejkovana)

 

 

Što se tiče povezanosti identitata srpskog naroda i svetosavlja, voleo bih da mi neko objasni razlog zašto je 1594. Sinan paša spalio Savine mošti, nakon propalog ustanka?

Edited by Filozof manijak
Link to comment
7 minutes ago, Filozof manijak said:

On je umro u Trnovu, naravno da ga poštuju

A ovo na slici bi trebalo da su Bogumili, al šta znaju deca

(ako slika nije fejkovana)

 

 

Što se tiče povezanosti identitata srpskog naroda i svetosavlja, voleo bih da mi neko objasni razlog zašto je 1594. Sinan paša spalio Savine mošti, nakon propalog ustanka?

 

Ispravno je anticipirao da ce velikosrspki nacionalizam za jedno 400tak godina da mitologizuje Svetog Savu pa je hteo da preventira takvu zloupotrebu ovog sveca, makar je toliko jasno.

 

Spoiler

A ti stvarno ne znash da nikakvog Sinan Pashe nije ni bilo ni paljenja moshtiju na Vracharu, i da je to sve mitologizacija? E ccc, a ovamo poznavalac :fantom:

 

Link to comment

@Mel postoji jos jedan sv Sava, mozda poznatiji kao Mar Saba ili sv Sabba ili Sava Osveceni. Ima i manastir, ja bio :), u Izraelu kad se ide "prekim" putem od Jerusalima za Mrtvo more (Masadu).

Ponekad ljudi kod nas, nehotice, brkaju ta dva sveca i misle da Rumuni i Bugari svetkuju ovog nama poznatijeg :)

 

 

Link to comment
1 hour ago, x500 said:

@Mel postoji jos jedan sv Sava, mozda poznatiji kao Mar Saba ili sv Sabba ili Sava Osveceni. Ima i manastir, ja bio :), u Izraelu kad se ide "prekim" putem od Jerusalima za Mrtvo more (Masadu).

Ponekad ljudi kod nas, nehotice, brkaju ta dva sveca i misle da Rumuni i Bugari svetkuju ovog nama poznatijeg :)

 

 

 

Ne znam, ako je neko pomeshao to je onda sam taj Bugarin, mada mislim da je i on pominjao da je umro kod njih pa je valjda ipak mislio na nasheg Svetog Savu. Mada ko ce ga znati, kad tako pomenesh da ima i taj drugi ja recimo ni ne znam za njega. Samo mogu da ti zavidim da si i tu bio :(

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...