Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

1 hour ago, dùda said:

U socijalitstičkoj državi, u kojoj sam ja išla u školu, doduše ubosni, niti jedna škola nije imala svoju himnu.

 

Ali ju je imao svaki pionirski odred, a svaka škola je imala pionirski odred, tako da...

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
Just now, JozoMujica said:

 

Ali ju je imao svaki pionirski odred, a svaka škola je imala pionirski odred, tako da...

koji pionirski odred ? prvi put čujem za to ?

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, dùda said:

koji pionirski odred ? prvi put čujem za to ?

 

To je bilo posle WW2. :tongue: Kad postaneš pionir, postaneš član pionirskog odreda, na marami ti je odštampan naziv pionirskog odreda.

 

Moj bio Andra Marinković, po narodnom heroju. Dolazila njegova majka na školske priredbe.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Filozof manijak said:

Sledeće godine si pozvan kod mene na slavu, pa proveri tu teoriju :happy:

 

Ne donosite zaključke aršinima iz svog babla

 

Nit je teorija nit je babl... naravno ne kod svih, ali kod solidne većine, apsolutno da

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

Isto, i ja prvi put čujem za te odrede?

 

Ti si bio Slobin a ne Titov pionir.

  • Haha 7
  • Tužno 1
Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

 

Nit je teorija nit je babl... naravno ne kod svih, ali kod solidne većine, apsolutno da

Moram priznati da imas vrlo cudan krug prijatelja kod kojih ides na slavu :(

  • Tužno 1
Link to comment

Ja sam niščeg duha, i ne mogu te razuveriti ako sam nećeš

 

@Time Crisis

 

esid: to što novokompovani vernici ne znaju i ne razumeju se u tradiciju, ne znači da je ona loša, i da smo svi takvi.

Edited by Filozof manijak
  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, x500 said:

Moram priznati da imas vrlo cudan krug prijatelja kod kojih ides na slavu :(

Meni je dovoljno kad vidim, naročito po školskim slavama, ko najviše maše krstom, a znam šta je juče radio drugim ljudima, i šta će sutra raditi ponovo (a možda i tog dana)

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Vecina SPC crkava/objekata/udruzenja na teritoriji SAD, Kanade, Britanije i dugih se zove sv.Sava.

 

4 minutes ago, Svemir Zeka said:

Meni je dovoljno kad vidim, naročito po školskim slavama, ko najviše maše krstom, a znam šta je juče radio drugim ljudima, i šta će sutra raditi ponovo (a možda i tog dana)

 

Losi ljudi su spremni da koriste bilo koji simbol kao pokrivalicu za svoje necasne radnje. Samo nije problem u simbolima, i pre svega u njihovom znacenju, vec u ljudima. 

 

Edited by x500
  • +1 7
Link to comment
10 minutes ago, x500 said:

Moram priznati da imas vrlo cudan krug prijatelja kod kojih ides na slavu :(

 

Ne mislim isključivo na slavu već uopšte na svakodnevni život, to se jednostavno vidi

  • +1 3
Link to comment
9 minutes ago, x500 said:

Moram priznati da imas vrlo cudan krug prijatelja kod kojih ides na slavu :(

 

Čekaj, ti misliš da ustvari većina ljudi u Srbiji zna da nabroji neke citate iz biblije, a čudni su ovi koji ne znaju? 

Ja recimo potičem iz tipične srpske familije, apsolutno svi preci (babe i dede sa obe strane) su mi bili obični seljaci koji su sve radili kao i većina. Svi u familiji slave neke slave i mogu glavu na panj da stavim da većina ne bi znala ništa da kaže ni o tom svecu koga kao slave, a kamoli nešto više od toga.

Kad bi neko krenuo na slavi da citira bibliju i raspreda nešto na tu temu kao što Ameri rade usledio bi popriličan krindž i neprijat.

  • +1 8
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...