Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

6 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne mislim isključivo na slavu već uopšte na svakodnevni život, to se jednostavno vidi

Mozda imam pogresan pogled na svet i stvari gledam kroz "ruzicaste" naocare.

 

Spoiler

U zivotu sam uspeo da izmamim osmeh i ljubaznost madzarskog carinika, ubedljivo najnadrkanije ljude na ovoj planeri.

Legenda kaze da je to nemoguce :)

 

Istini za volju, mogu malo da divanim Madzarski pa mi je to mozda pomoglo da "probijem led".

 

Link to comment
1 minute ago, x500 said:

Mozda imam pogresan pogled na svet i stvari gledam kroz "ruzicaste" naocare.

 

  Hide contents

U zivotu sam uspeo da izmamim osmeh i ljubaznost madzarskog carinika, ubedljivo najnadrkanije ljude na ovoj planeri.

Legenda kaze da je to nemoguce :)

 

Istini za volju, mogu malo da divanim Madzarski pa mi je to mozda pomoglo da "probijem led".

 

 

Verujem, ali ne vidim kakve to veze ima sa onim što sam rekao?

  • +1 1
Link to comment

Ima veze sa različitim pogledima na svet.

Ti vidiš novokomponovane vernike i njihov odnos prema religiji i identitetu, a on (i ja) vidimo nešto drugačije.

 

 

A Precog vidi Nešu Galiju :D

Edited by Filozof manijak
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Naravno da jesu, i to niko ne poriče. Pošto su njih dvojica i živeli u prosvetiteljsko doba.

 

Imali smo i ovde na forumu rasprave o losem uticaju Vuka naspram dobrom uticaju Dositeja. Uvek se nadje neka podela na dobre i lose momke..

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Hamlet Strašni said:

Svaki narod ima neke simbole koji se ne izmišljaju preko noći i deo su utemeljenja koje taj narod ima. Služe da pojačaju osecaj identiteta. 
 

Može naravno da se predlaze da svaki narod postanje udruženje potrosaca i ima logo koji se prilagodjava trenutnoj modi i potrebama tržišta. Kanselujmo sve iz istorije osim Radomira Konstantinovića. Poklonimo se sekularnom bogu GDP i flagship proizvoda. 

nije ti srcu mio konstantinovic?

:sad:

Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

 

Utkano je ne zna se... za većinu to znači otprilike da se slavi slava na kojoj mora biti sarme i pečenja i da se puca na Božić, a da ga pitaš koji ti je omiljeni pasus/citat iz Svetog pisma verovatno bi mislio da ga zezaš

 

A ti mislis da vasceli globalni svet koji slavi Bozic/Uskrs zna bilo koji citat iz Biblije, a da to nije govor Sam Jacksona iz Pulp Fictiona? Nema pojma, pa opet tradicionalno obelezava te praznike uz klopu i pice.

  • +1 1
Link to comment

Zasto bi religiozna osoba morala da zna da citira Bibliju? To sto je on nasao neki svoj mir i sta god je vec nasao u svojoj veri, ne znaci da zivi po toj knjizi?

  • +1 2
Link to comment

Samo da kazem da sam ponosan na sebe, uspeo sam u godinu dana da me po PPPu optuzuju da hocu desnicarski forum i da sam predvodnik 2. Srbije :thumbsup:

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment
52 minutes ago, x500 said:

Vecina SPC crkava/objekata/udruzenja na teritoriji SAD, Kanade, Britanije i dugih se zove sv.Sava.

 

 

Losi ljudi su spremni da koriste bilo koji simbol kao pokrivalicu za svoje necasne radnje. Samo nije problem u simbolima, i pre svega u njihovom znacenju, vec u ljudima. 

 

Potpuno su sad oni nevažni, nego kakav je mejnstrim kod nas i usvajanju "pravih vrednosti" + odnosu prema religiji.

Nisam govorila o jednoj osobi, to je zapravo pravilo.

 

Mislim, izvinjavam se (čitam naknadno) što to primećujem kod drugih (kad ih znam kao zlu paru). Projektujem se, loša sam osoba. 

Edited by Svemir Zeka
Link to comment

To kakvi sve ljudi nalaze mir ili "mir" u religiji ne znači ništa, jer bukvalno nema pravila.

 

Slično kad kao dete u medijima vidiš leksikon neke poznate ličnosti, pa ti neki film bude dobar ili loš samo u zavisnosti od toga šta misliš o toj osobi.

Edited by Milošica
  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, I*m with the pilots said:

Zasto bi religiozna osoba morala da zna da citira Bibliju? To sto je on nasao neki svoj mir i sta god je vec nasao u svojoj veri, ne znaci da zivi po toj knjizi?

Meni ne smeta neznanje citata iz Biblije.

Smeta mi što se religija upražnjava kao stav, poza.

Ja sam odrasla sa roditeljima ateistima, ali u kući moga dede se poštovala tradicija i baka je bila veliki i iskren vernik. Nama , unucima je davala parice za svaku naučenu molitvu.

Slavio se sv. Nikola kao posna slana jer se verovalo da tako treba. Posna slava se držala dok su baka i deda bili živi, pa posle stric i strina.

Nakon njihove smrti, nastavio je da slavi njihov sin, s tim što je navodno od popa dobio rezrešenje™ da slavi kao mrsnu slavu jer eto gosti ne vole posno da jedu :isuse:.

 

Pa ko te tera da slaviš slavu čoveče, koji su ti motivi ?

Edited by dùda
  • +1 2
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
46 minutes ago, Filozof manijak said:

Ima veze sa različitim pogledima na svet.

Ti vidiš novokomponovane vernike i njihov odnos prema religiji i identitetu, a on (i ja) vidimo nešto drugačije.

 

 

A Precog vidi Nešu Galiju :D

 

Odgovorio Partibrejker

 

34 minutes ago, I*m with the pilots said:

Zasto bi religiozna osoba morala da zna da citira Bibliju? To sto je on nasao neki svoj mir i sta god je vec nasao u svojoj veri, ne znaci da zivi po toj knjizi?

 

To je kao da kažeš što bi vegan morao da jede povrće, što fali malo šunke i pilećeg bataka :D Tj. ako uopšte pričamo o hrišćanstvu, a ne o religioznim u globalu. Mada ponekad nisam siguran da to tzv. utkano svetoslavlje/pravoslavlje uopšte ima veze s hrišćanstvom

Link to comment
7 minutes ago, dùda said:

Smeta mi što se religija upražnjava kao stav, poza.

 Na primer, smatraju ljudi da treba da uzmeš slavu, jer je nemaš. Sad u 1991. Kako ćeš živeti bez toga? A svi uzeli.

Link to comment

@Time Crisis

nisi u pravu, u ovoj verziji hriscanstva o kojoj pricamo vernici ne treba da bubaju bibliju nego treba da se krste, mole, poste, ispovedaju i pricescuju, da znaju ocenas i da generalno znaju da se pomole i da znaju tzv simbol vere, i da postuju crkvene autoritete i obicaje koji imaju religijski karakter. taj zahtev da se zna biblija nema veze sa stvarnom doktrinom i praksom

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...