Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

12 minutes ago, Mel said:

 

I politichar kako su nas uchili svojevremeno. Bila je i neka pricha kad su pregovori loshe krenuli sa nekim da je taj umro tokom noci, a da su te noci jako zavijali vukovi, te da je odatle ono o Svetom Savi i vukovima. sad shta je tu tachno... Deluje mi da je bilo neupitno da je bio vrhunski sposoban diplomata u svoje vreme.

Pa eto, sve neke mistifikacije, o tome i pričam.

Treba nam naučni pristup o svemu pa i o Rastu Nemanjiću.

Ali šta to beše naučni pristup i kome to više treba, tj. istina. 

 

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, Svemir Zeka said:

Kaže Kaligula zamalo da se oseti tamjan, pa u svim školama u kojima sam radila je mirisao tamjan 😁

 

Zna se ko se  plaši mirisa tamjana. :fantom:

  • Haha 1
Link to comment

mozda ne nevezano za ovu temu, proslog leta dok smo sedeli u kafani shvatim da je skoro vecina mojih prijatelja, inace visoko obrazovana u prirodnim naukama, skoro svi su phd, od kojih su neki i profesori na stranim univerzitetima postala religiozna sto i ne bi bilo tako strasno da istovremeno ne veruju u evoluciju i brane svim silama "inteligentni dizajn".  glavni dokaz boga kao tvorca je bio naravno "pa nije zivot mogao da nastane ni iz cega"

 

Edited by 3opge
  • +1 1
  • Tužno 2
Link to comment

Tako i kod mog ekstra drugara na slavi. Hteli su da me uguse tamjanom, plus se ja nikada ne krstim, pa odudaram kao prase u Teheranu. Cim se dodirnemo nekih tema o religiji, ja strateski sacekam, pa brzo predjem na nesto drugo.

Ako me do sada niko nije preobratio u religioznog, nece ni on (mozda bi uspele neke zgodne sektasice iz Skandinavije, no to je vec druga prica).

Link to comment
12 minutes ago, JozoMujica said:

 

Zna se ko se  plaši mirisa tamjana. :fantom:

Ja ga baš volim, u stvari :D

Kupovala sam ga u crkvi i kadila kuću, tek onako, da mi miriše

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ja ga baš volim, u stvari :D

Kupovala sam ga u crkvi i kadila kuću, tek onako, da mi miriše

 

Super je to da imas...znas da ubija koronu ?

  • Haha 1
Link to comment
4 hours ago, Filozof manijak said:

Mi to nismo imali kad sam onomad išo uškolu.

To neka napredna novotarija?

 

Mi smo imali himnu škole kad sam ja išao u OŠ Sveti Sava u Beogradu, i ona je bila... "Po šumama i gorama"

 

Sad pretpostavljam da je to Svetosavska himna, ali dođe i logično nekako...U samoj školi smo u subotu imali obeležavanje Savindana, ali je to bilo dosta svedeno, u odeljenju, klinci otpevali himnu i svako izrecitovao dve strofe o Svetom Savi, nije trajalo pola sata ukupno. Ah da, deca koja imaju veronauku su išla pre toga u crkvu Sv. Save na bogosluženje, mi smo neznabožci, pa ne idemo. Pitao me Filip šta je to Gospod (jer je bilo u njegovoj strofi), rekao sam mu da je to lik iz bajke, i upalilo je objašnjenje.

 

EDIT: Dok smo učili himnu za priredbu, ja sam pevao "svetitelju Stravi", kao što smo se zezali u školi kad smo učili, pa sam se bojao da ne dođe do ispada dok Filip bude pevao, ali nije na svu sreću.

Edited by Ayatollah
  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, Ayatollah said:

 

 

EDIT: Dok smo učili himnu za priredbu, ja sam pevao "svetitelju Stravi", kao što smo se zezali u školi kad smo učili, pa sam se bojao da ne dođe do ispada dok Filip bude pevao, ali nije na svu sreću.

 

Pojte mu Srbi,

Jaja mu ustroj'te

Link to comment

Moja osnovna skola je devedesetih promenila naziv i postala Sveti Sava. Pa je to valjda postala i himna, vise se ne secam.. 

Inace, medju osnovnim skolama ubedljivo najcesci naziv je Vuk Karadzic, a slede ga Sveti Sava, Branko Radicevic i Dositej Obradovic..bar je tako bilo pre par godina.

  • +1 2
Link to comment

Ppitanje, ali, ajde bez googlanja, koliko je staaaaaroooo Svetosavlje?

 

a) Od kad je svetog Save

b) Od pojave Vuka i njegovog belešanja narodnih priča i pesama

c) Od obnove Srpske državnosti u 19. veku

d) Od 20og veka

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...