Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

2 minutes ago, Shan Jan said:

 sve neke srpske zemlje da se ujedine, bog da se voli a turcin mrzi i sl.

 

I šta je tu čudno? Trebalo je da se peva o priznavanju stanja na terenu i pomirenju sa Turcima?

  • +1 4
Link to comment

Ja sam ona jebana generacija što je u prvom osnovne polagala pionirsku zakletvu, a u četvrtom  pevala svetosavsku himnu.

Iz  jedne indoktrinacije, hop!  - u drugu.

 

Još sam i dobar ispao na kraju balade (o slanom moru) :fantom:

 

 

 

  • +1 1
  • Haha 2
  • Vojvodo,serdare 2
Link to comment
2 minutes ago, napadaj said:

I šta je tu čudno? Trebalo je da se peva o priznavanju stanja na terenu i pomirenju sa Turcima?

Nemam nista protiv pesme nego jeste cudno da takva pesma bude skolska himna. Ono, mi smo bese sekularna gradjanska drzava, ne?

 

1 minute ago, Filozof manijak said:

Ja sam ona jebana generacija što je u prvom osnovne polagala pionirsku zakletvu, a u četvrtom  pevala svetosavsku himnu.

Iz  jedne indoktrinacije, hop!  - u drugu.

 

Još sam i dobar ispao na kraju balade (o slanom moru) :fantom:

E, ja propustio prvu indoktrinaciju za jednu godinu. Dugo sam bio ljut sto nisam i ja iskusio da budem pionir.

 

BTW, jel i dalje u danasnjim skolama postoji OTO?

Link to comment
30 minutes ago, Filozof manijak said:

Šta je to himna škole?

 

U ovom konkretnom slucaju komicna partizanska antiteza cetnickom prekrajanju pameti.

 

A Buba odgovorila za umetnicki dojam :happy:

 

Dakle jebes himnu nego je bio interesantan i jukstapozicioniran tas na ideoloskoj vagi. Juce je i taj tas otpao.

 

Edit: da sam bio u prilici da cujem istu himnu na neutralnom dogadjaju bio bih u raspolozenju "zasto pevaju ovom atentatoru kao da je ne znam sta uradio"

 

Edited by Caligula
Link to comment

a dobro, mi smo mislili da se necemo vishe zaglupljivati ideologijom, zato smo i krenuli na ovaj teshki put... :rolleyes:

 

ovo sa tezishtem na zaglupljivanju, neki pluralizam ideologija je mogao biti optimalan ishod, ali shta da se radi, ochigledno to  ovde ne moze tako, mora da se masovno izgine :dry:

Edited by gospa buba
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Valkyrie said:

 

Što se tiče Svetog Save, o vulgarizaciji i izmišljotinama oko njegovog lika i dela sam odavno pisala šta mislim pa ne bih da se ponavljam (ne mislim da je iko to dužan da pamti, naravno). Taj kult nas je mnogo koštao, a mogu da se kladim, iako je veoma far fetched baviti se i nasumičnim pretpostavkama, da ništa od toga nije bila namera Rastka Nemanjića.

Upravo ovako nešto htedoh da napišem.

Ja sam u osnovnu školu išla pre 50 godina. Tada smo učili da je sv Sava bio zapravo prosvetitelj. U raznim oblastima. I sad ovde čitam neke nebilozne priče, neke totalne idiotluke. Tačno se Rastko prevrće u grobu.

 

Jednom sam slušala neku ženu iz Jemena

 Mlada i obrazovana. Ljubav joj moda i dizajn. Kaže, nisu burke bile od vajkada. Mislim da je pričala da su se žene u devetnaestom veku oblačile u haljine veselih i jarkih boja i da nije bilo pokrivanja. A onda su došli pravoverni™.  

 

Tako i kod nas. Užas.

Svaki dan me užasava ta nova religioznost mladog sveta, koja je, kad se malo zagrebe, zapravo jako površna. Što na žalost ne znači da je manje štetna, naprotiv.

  • +1 9
Link to comment
7 hours ago, Caligula said:

trivija dva - moj post na fejsbuku od prosle godine u ovakvom slicnom tonu danas vidim da je obrisan, ocigledno po necijoj prijavi. Potrazio sam ga da bih se prisetio priredbe od prosle godine - nema ga :D sto je cudno, jer na FB imam mnogo "gore" objave od te.


tu ti je post, nije obrisan.

  • Haha 1
Link to comment
6 minutes ago, dùda said:

Upravo ovako nešto htedoh da napišem.

Ja sam u osnovnu školu išla pre 50 godina. Tada smo učili da je sv Sava bio zapravo prosvetitelj. U raznim oblastima. I sad ovde čitam neke nebilozne priče, neke totalne idiotluke. Tačno se Rastko prevrće u grobu.

 

Jednom sam slušala neku ženu iz Jemena

 Mlada i obrazovana. Ljubav joj moda i dizajn. Kaže, nisu burke bile od vajkada. Mislim da je pričala da su se žene u devetnaestom veku oblačile u haljine veselih i jarkih boja i da nije bilo pokrivanja. A onda su došli pravoverni™.  

 

Tako i kod nas. Užas.

Svaki dan me užasava ta nova religioznost mladog sveta, koja je, kad se malo zagrebe, zapravo jako površna. Što na žalost ne znači da je manje štetna, naprotiv.

Naravno da je površna... Kod mladih je jako retka neka dubina, sve je to potreba da se bude u nekom društvu koje je trenutno cool...

 

Tako je bilo i 90ih, samo se mi zanosimo da je bilo drugačije... I oni koji su bili za opoziciju su većinski bili površni, kao i oni koji su bili za Srpstvo i Srbiju do Tokija preko Milvokija...

 

Tako je i sad, površnost u religiji i srpstvu i površnost u opozicionaranjeu™... Samo što se ovih Srbija do tokija više stvorilo jer je prizemnije i lakše za razumevanje, od Srbija u EU... :(

  • +1 2
Link to comment
32 minutes ago, dùda said:

Upravo ovako nešto htedoh da napišem.

Ja sam u osnovnu školu išla pre 50 godina. Tada smo učili da je sv Sava bio zapravo prosvetitelj. U raznim oblastima. I sad ovde čitam neke nebilozne priče, neke totalne idiotluke. Tačno se Rastko prevrće u grobu.

 

I politichar kako su nas uchili svojevremeno. Bila je i neka pricha kad su pregovori loshe krenuli sa nekim da je taj umro tokom noci, a da su te noci jako zavijali vukovi, te da je odatle ono o Svetom Savi i vukovima. sad shta je tu tachno... Deluje mi da je bilo neupitno da je bio vrhunski sposoban diplomata u svoje vreme.

  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...