Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

3 hours ago, Ayatollah said:

Dodatno, za razliku od drugih, meni se ne sviđa kako Bardem igra Stilgara, jer je njegov Stilgar sa svojim potpuno banalnim verskim fanatizmom skoro pa komičan lik, a Bardem načinom na koji ga igra samo pojačava tu komiku, kao da je u pitanju dvorska luda, a ne jedan od najuticajnijih fremenskih glavešina. Ja sam imao utisak da se Bardem skoro pa zajebava sa likom, kao da će svakog trenutka da krene da peva i pleše kao u nekom mjuziklu.

 

Ovo je tačno, Stilgar je sveden na comic relief, ali Bardem tu debilnu ulogu ipak iznosi - ako je karikatura, neka je karikatura. 

 

Zendaya ni to ne može sa raspalom Chani, ni Chalamet sa sakatim Polom. Samo poziraju i glume neko svoje ludilo.

 

  • +1 1
Link to comment

Meni je najjače što niko posle ovakvih hejt komentara ne pomišlja da napiše koju lepu a garantujem da ima i takvih, pa ću evo ja da probijem led, nije problem...

 

Knjigu sam JEDVA pročitao, uopšte me nije uvukla ni u jednom momentu, čitao sam je više od godinu dana.

 

Blažen neopterećenošću šta će i kako iz knjige da bude preneseno na film, drugi deo mi jedan od boljih provoda u bioskopu poslednjih godina... 

 

Prvi mi je bio ok sci fi, skoro sam ga gledao ponovo, ni manje ni više, ovaj je osetno bolji. Uopšte me ne iznenađuje ovolika ocena na imdb, verovatno većinski glasa manje zahtevna publika koju kontam zašto je oduševljena. Ja bi mu dao negde između 8 i 8.3 recimo.

 

Neke ovde napisane primedbe mi uopšte ne stoje, no ne da mi se mačevati se. :)

  • Hvala 1
Link to comment

Evo i ja se vrnuo iz bioskopa. Mozda cu kasnije detaljnije ali ajmo prvo pozitivno - Baron Harkonen je prikazan kako treba i lik koji ga glumi kida. Ovaj anoreksicni Muad'Dib je isto dobro glumio. Efekti su na mestu, scene cesto estetski prelepe itd itd... sve znate. Na kraju, ubice me @Weenie Pooh ali ako vec nisu mogli da prenesu pricu kako treba, onda moram reci da se meni svideo taj sudar Chania koja vristi okolo kako su svi izgubili razum i Stilgar i njegovi fanatici koji ubedjuju Pola da je Mesija cak i kad on ne veruje. Bene Geserit su takodje dobro prikazane i odlicne su glumice.

 

E sad lose... jbg ima mnogo tako samo par stvari koje su mi bas zasmetale - Zendaja ocajno glumi, ima je vise u filmu nego Muad'Diba a ona ima samo dve face - namersteno gleda u daljinu i namrsteno gleda na blizinu. Onaj glumac koji glumi Feida je failovao samo tako. Treba da glumi karaktera koji je surov i devijantan a istovremeno izuzetno kompetentan a meni sve vreme deluje ko neki klinac koji bi pao posle dva samara. Ledi Dzesika, koju glumi jedna od mojih omiljenih glumica, je isto failovala. Jednostavno, probali su da je prikazu kao neku surovu vesticu koju malo i opseda cela misija iza njenog sina a ova glumica to jednostavno ne moze da napravi. 

 

Film takodje failuje da da kontrast sivilu Dine. Jbg, ovaj Vilnev je opsednut sivilom, ja nemam drugo objasnjenje. Cak i kada prikazuje kako pescane dine dodiruju more, to more je mutno. I kad prikazuje cara na planeti gde ima boja - to su neke minimalne scene u dvoristu, propustena sansa da se prikaze taj svet. Da ne pricam o planeti sa koje su Harkoneni, koja bi trebala da se crveni od vulkana na sve strane, ne, morao je i nju da pretvori u crno-beli film :frust:

 

Ipak, glavni problem filma je sto nema nikakav klimaks, sve se desava kao neka naracija lokalnog ucitelja istorije na cijem casu svi zaspu. Bitke su bez ikakve neizvesnosti - uvek jedna strana ljusti drugu. Kontekst iza svega je nedostajajuci - veza crva i zacina, velikih kuca i cara, ljudi-kompjutera (niko da objasni cemu oni sluze kad se pojave u sceni a jos manje kako je doslo do toga da postoje), navigatori su jednostavno izignorisani, niko da objasni odakle licni stitovi, zasto se vitla macevima, zasto je klasicna artiljerija tako genijalni potez, sto su atomke zakopane generacijama itd itd... Meni je smetalo a ne nekom ko nije citao knjigu. 

 

No ko zna, mozda je dobra strana ovog filma sto ce naterati neke ljude da procitaju knjigu. Takodje, ako ovaj deo uspe finansijski (a deluje da hoce), ne sumnjam da cemo videti za godinu dve nastavak price.

 

I da, odlazak Zendaje na crvu u sumrak je :rolleyes:

 

Edit: Jebem ti zivot, film ima ocenu 8.9 na IMDBu, cime se drogiraju ti ljudi :fpalm:

Edited by Shan Jan
Link to comment

Zendaja je zbrisala u mrak jer je ovaj zaprosio drugu cicu, to joj je najljudskija reakcija u celom filmu. 

Link to comment
26 minutes ago, Mil@n said:

Zendaja je zbrisala u mrak jer je ovaj zaprosio drugu cicu, to joj je najljudskija reakcija u celom filmu. 

 

Ljudska je možda za mladu monogamnu Amerikanku 2024. godine.

 

Nije ljudska za Slobodnjakinju iz poligamne kulture u kojoj je najnormalnije da muž ima više žena.

 

U knjizi je Pol već priženio jednu drugu pre Čani, udovicu od onog Džamila™ što ga je ubio u dvoboju krajem prethodnog filma. Čani mu oko toga nije pravila probleme, štaviše rodila mu je i sina kog su u međuvremenu ubili Harkoneni.

 

  • +1 4
Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

 

 

Film takodje failuje da da kontrast sivilu Dine. Jbg, ovaj Vilnev je opsednut sivilom, ja nemam drugo objasnjenje. Cak i kada prikazuje kako pescane dine dodiruju more, to more je mutno. I kad prikazuje cara na planeti gde ima boja - to su neke minimalne scene u dvoristu, propustena sansa da se prikaze taj svet. Da ne pricam o planeti sa koje su Harkoneni, koja bi trebala da se crveni od vulkana na sve strane, ne, morao je i nju da pretvori u crno-beli film :frust:

 

 

 

Vilnev je poznat da bojama (filterima)pokazuje emociju u filmu, i karakteriše junake  i lokacije. Meni se to sviđa

Link to comment
7 hours ago, Mil@n said:

Zendaja je zbrisala u mrak jer je ovaj zaprosio drugu cicu, to joj je najljudskija reakcija u celom filmu. 

 

Nije zaprosio drugu cicu koju je upoznao negde usput, već je oženio carevu ćerku u klasičnom feudalnom braku kako bi se tim brakom popeo na presto, a što su očekivali i znali bukvalno svi, uključujući i Čani. Najbolje da će se fremenska konkubina nadrkavati na fremenskog vođu koji je istovremeno i feudalac zbog toga, to bi bila najneprirodnija reakcija koja postoji, potpuno van svake logike. Plus ovo što @Weenie Pooh kaže o poligamiji Fremena.

  • +1 1
Link to comment

Po njenoj faci u datom momentu kada je ovaj to rekao ne bh baš rekao da je znala šta će da se desi. 

Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

Onaj glumac koji glumi Feida je failovao samo tako. Treba da glumi karaktera koji je surov i devijantan a istovremeno izuzetno kompetentan a meni sve vreme deluje ko neki klinac koji bi pao posle dva samara.

 

Glumac koji glumi Fejd-Rautu je odradio izuzetan posao, imajući u vidu govno od scenarija koje je dobio za svoj lik, kao i govno od režije za njegov lik koji mu je isporučio Vilnev.

 

Prvo, meni uopšte nije jasno zbog čega se Fejd-Rauta uvodi u priču tako kasno, tek na trećini drugog filma. To je Vilnevovo sranje 100%, osim ako je producent hteo da uštedi kod snimanja prvog filma i ne anagažuje dodatnog glumca za tu ulogu. Fejd-Rauta je Polov antipod i glavni antagonista sve vreme, neko ko takođe nosi uzgajanu genetsku liniju, mislim da je i Bene Geserit planirao da se Atreidska ćerka uda za Fejd-Rautu kako bi se ta genetika još pojačala, pa je Džesika zajebala jer je Letou rodila sina, a ne ćerku. Neko ko je primarni antagonista glavnog junaka je morao da bude uveden u priču mnogo, mnogo ranije, još početkom prvog filma, te mu je trebalo izgraditi lik u tom smeru, npr. mogao je Fejd-Rauta da vodi Sardaukare koji su ubili Dankana Ajdahoa i Liet Kynes u prvom filmu, i tako da se naglasi njegova kompetentnost, a umesto toga su to uradili neki anonimni Sardaukari.

 

Drugo, i u to malo vremena što je dobio na ekranu, Vilnev vodi Fejd-Rautu potpuno sumanuto. Borba u areni sa drogiranim Atreidima traje predugo, tu Vilnev više ističe crno-belu estetiku same scene nego lik Fejd-Raute, da bismo onda odmah skočili na to da ga Bene Geserit veštica mota oko malog prsta, kao da je u pitanju neki maloumnik koga je pokupila sa ulice, a ne projektovani naslednik Velike Kuće, koji bi od malih nogu trebao da bude obučavan da se nosi sa Bene Geseritom, između ostalog (sa sve debilnom razmenom, "ti si Bene Geserit, zar ne", "da, jesam"). Nakon ovoga odmah skačemo na Arakis, gde F-R uništava Sieč Tabr i sledeća scena je već završna borba.

 

Šta je glumac mogao da uradi u ovakvom kontekstu, ja stvarno ne znam, protrčao mu je lik kroz film kao Usain Bolt na Olimpijskim igrama. To što nije postignut bolji dramaturški utisak tog lika, koji je po meni bio neophodan, je Vilnevov fejl i fejl scenariste, a ne glumčev problem.

  • +1 4
Link to comment
58 minutes ago, Ayatollah said:

 

Nije zaprosio drugu cicu koju je upoznao negde usput, već je oženio carevu ćerku u klasičnom feudalnom braku kako bi se tim brakom popeo na presto, a što su očekivali i znali bukvalno svi, uključujući i Čani. Najbolje da će se fremenska konkubina nadrkavati na fremenskog vođu koji je istovremeno i feudalac zbog toga, to bi bila najneprirodnija reakcija koja postoji, potpuno van svake logike. Plus ovo što @Weenie Pooh kaže o poligamiji Fremena.

 

Pa izgleda da je njima cilj i ideja bio da se Cani prikaze i njen lik izgradi ovako kako Vini opisuje (prosvecena srednjeklasna amerikanka 21. veka) pa su sve stvari iz knjiga koje navodite u filmu nepostojece. U filmu se vidi da je ona ljuta i besna i nadrkana i daj boze da u trecem delu ne bude plot da ona hoce ce da im jebe majku (Polu pre svih) zbog ljubavne izdaje. Kako ce decu da mu izradja, ja ne znam. Mozda ce bes da je prodje u prvoj sceni filma i da se tako zaboravi sve iz ovog dela. Ili da se ispostavi da je vec trudna na kraju drugog dela, pa da posle to bude velika tajna, da se tajno porodi, a onda ce neko naprasno da otkrije ko su ta deca i onda ce da jure tu decu po Dini. Bilo bi logicno, eto to sam im naposao, mogli bi da uplate neki dolarcic.  :fantom:

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Mil@n said:

Po njenoj faci u datom momentu kada je ovaj to rekao ne bh baš rekao da je znala šta će da se desi. 

 

Jok, nego šta je očekivala, da će Pol da se popne na carski presto i oženi se njom, fremenskom seljančicom, koju će da postavi da bude carica. To tako ne funkcioniše u feudalnim okruženjima. 

 

U feudalizmu, da bi mogao da zahtevaš neku feudalnu titulu, morao si da imaš nešto što se zove "legitimate claim", tj. da imaš neku vrstu pravnog osnova zbog čega ti potražuješ tu titulu i privilegije i imovinu koje uz nju idu. Taj je osnov po pravilu bio ili nasledstvo ili brak, i otud srednjevekovna istorija prepuna likova sa falsifikovanim rodoslovima i claimovima, kao i onih koji su tvrdili da su deca nekih kraljeva i vojvoda, i da otud derviraju PRAVO da imaju neke feudalne titule (to je preneto i u film, imaš npr. u Braveheartu scenu kada se škotski feudalci svađaju u Edinburgu ko ima pravo na presto Škotske i tvrde da je zahtev onog drugog falsifikat, do nivoa da potežu oružje jedni na druge). Uostalom, i jedan od razloga  inbreedinga kod Habsburga recimo je baš to što nisu hteli da dozvole da brakovima i nasleđem neko treći stekne pravo da traži neku od titula koje su držali, i time izvadi tu titulu iz okvira porodice, takvih primera u istoriji ima mali milion.

 

Preneto na univerzum Dine, da bi Pol mogao da traži da bude imenovan za cara svog poznatog svemira, on bi morao da ima neki pravni osnov koji mu omogućava da zahteva poziciju cara, tj. nikako ne bi bilo dovoljno da samo porazi careve trupe i njega zarobi na Arakisu, to bi mu eventualno bilo dovoljno da zahteva isplatu nekog otkupa. Obzirom da je Pol i sam bio feudalac sa poznatim roditeljima, on nikako nije mogao da tvrdi da je naslednik kuće Korino, pa je takav claim na carski presto mogao da dobije JEDINO i ISKLJUČIVO ženidbom sa carevom ćerkom kao delom kuće Korino, a i sa tim mu je claim bio klimav. Bez ženidbe ga apsolutno niko ne bi smatrao legitimnim pretedentom na poziciju cara, čak ni atreidski vazali, i ovo su znali baš svi - i Pol, i Džesika, i car, i Irulan, i Harkoneni, i Fremeni, i Bene Geserit, i druge kuće, i Navigatori, i niko se nije ni najmanje iznenadio kad je Pol oženio Irulan. Koliko se sećam, ni u knjizi ni u Linčovoj Dini se Čani ne uzbuđuje oko toga ni najmanje, ali pošto su moderna vremena i moramo da u svakom filmu imamo nadrkanog girlbossa, onda smo dobili ovaj brainfart.

  • +1 4
Link to comment

Ovaj odnos Chani i Pola nema veze sa knjigom, lepo je rekao Vini, feudalni brak, cista politicka konstrukcija... e sad, ja kapiram da je Vilnev hteo da napravi film za morednu publiku koja nit je citala knjigu nit je spremna da popije koncept konkubina, ugovorenih brakova i slicno... meni to ne smeta, ne mora film da bude isti kao knjiga (mada naravno da je znacajno odstupanje od celog sveta Dine) ali mi je zasmetalo sto je finale filma kako Zendaja pizdi i odlazi u sumrak, mislim njena ljubavna prica sa Polom je na nekom desetom mestu po vaznosti u odnosu na sve ostalo sto se desava u ovoj prici. 

Link to comment

Pa da, nije problem promena u odnosu na knjigu, nego kako je izvedena, koliko je dobra, cemu sluzi i kako je izgradjena dramaturski, filmski, kako god. Ovom filmu sve to manjka. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...