Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

47 minutes ago, Roger Sanchez said:

Ovo mi je prvi IMAX, i para uši, pogotovo zato što je ovo Villaineuve, pa obožava bubnjanje, piljenje i grebanje..

giphy.gif?cid=6c09b952g4ebz0oap0pg9z4tig

 

Ja se ovde osecam ko idiot sto mi IMAX ne prija. I u obicnim bioskopima odvrnu zvuk do kraja da para usi a kamoli ovo cudo. Kladim se da i atomska bomba uzivo ne zvuci glasno kao kad smo gledali Openhajmera u IMAXu.

Link to comment
10 hours ago, Roger Sanchez said:

ono Čani i ekipa sprdanje s obredom Reverend matere, koja je temeljac cijelog vjerskog poretka daavno prije dolaska Atreidesa je samo jedna stvar koja je ono, wtf, kakva je ovo glupos'???

 

Znaš kako u sitkomu gledalaštvo prepoznaje lika koji razmišlja slično kao što bismo i mi u datoj situaciji? Straight man character, jedini normalan u ludom svetu? 

 

E pa ovde to isto, devojka odrasla u primitivnom tribalnom društvu nekako ima perspektivu racionalnog posetioca bioskopa u 21. veku na planeti Zemlji.

 

Čitala je Herberta pa zna da su Bene Geserit iskonstruisale religiju njenog naroda, ima meta-tumačenje sopstvenog etosa, žena je kwisatz haderach u malom. Jihad bad, OK?!

 

Ako budu pravili treći deo po Dune Messiah, tek će to biti zlostavljanje literature i zdravog razuma.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Kao i sa Tockom Vremena i Dina je puna jakih zenskih likova,ali ne mogase da se strpe , dok Alija ne ojaca vec odmah da Padisaha nacinimo na ishlapelog starca cija cerka ljepotica vodi glavnu rec,i Chani Freemen ratnica dasak nove krvi u incestoidnu kasu Atrides/Harkonen/Korino gde mislim da njena linija genetskog secanja daje Leto2 snagu da uradi sto se uraditi mora,je nadrndana stereotip poison driping sta god.Mogli bi Miley Cirius za Aliju da uzmu,sto da ne.Nema mentata,nemas osecaj zavera i koliko je sve napeto,nema Navigatora da okrecu ledja Padisahu i Velikim Kucama i isporucuju im na kucne  adrese par miliona fedajina a samog cara Polu na gotovo.

Link to comment
4 hours ago, askeladden said:

Dina je puna jakih zenskih likova

eH Herbert i žene

Spoiler

Jedan od razloga zašto moj imuni sustav odbacuje sve nakon Dune Mesije, dakle CoD a potom nužno i sve što ga slijedi, je tretman žena.

 

Kontekst je moja teorija da se žene u poziciji vrhovne moći ne ponašaju drukčije od muškaraca. Nisu emocionalnije niti manje krvoločne ili bezobzirne od muškaraca. S druge strane nisu ni lukavije...

 

Zbog toga je sjajno da se kroz Dinu pod površinom ili otvoreno provlači nit da je sasvim normalno da suveren bude žena. Tri žene su u poziciji, ili se smatra da jesu, da to ostvare, jedna uspijeva.

Irulan, koju BG namješta da bude carica pri rađanju Kwisatz Haderacha tako da sve bude pod kontrolom.

Alia, kojoj u naručje pada regentstvo.

I na kraju žensko dijete Paula i Čani, jer kako se vrlo jasno implicira, kad Paul tepa djetetu ''little ruler of the universe'', on misli da se obraća ženskom djetetu. I ništa mu tu nije čudno.

 

Onda dođe CoD, Alia naravno pada pod utjecaj™ naravno muškog baruna, iako je u Dini i DM posve jasno vidi da ona u svom umu nema nikakve muške, nego samo ženske ''živote''.

Ghanima koja je običan sidekick, a ne vladarica univerzuma.

 

Tako da za mene moja Dina završava kad Alia i Duncan prelaze qanat. Hvala na pažnji.

 

Link to comment

eh moderni feminizam primenjen na literaturu iz šezdesetih :D 

Spoiler

Učitavanje gender egalitarianisma Herbertu, pa konsekventna indignacija kad se u kasnijim delovima serijala isti pokaže kao neodrživ.

 

Žene se u pozicijama moći ponašaju drukčije od muškaraca jer nijedna moć nije data ab ovo, prolaze se različiti putevi da bi se do te pozicije došlo, ti putevi čoveka menjaju, uslovljavaju ga psihofizički.

 

Herbert žene mistifikuje which was the style at the time, ni na kraj pameti mu nije da im daje jednaka prava. Bene Gesserit, Missionaria Protectiva, Panoplia Propheticus, to je sve u duhu tradicionalnog yin pregalaštva, pasivno spletkarenje i veštičarenje, zakulisna manipulacija.

- Irulan je trebalo da vrši upravo takav uticaj na KH, suptilno i korektivno, vlada iz senke, ni manje ni više nego što je Džesika uticala na svog vojvodu koju generaciju ranije.

- Aliya i njena regentura su predstavljeni kao aberacija, nije slučajno Vladimir Putler Harkonen delovao kroz nju.

- Šta je Pol planirao za ćerku ne možemo da znamo pouzdano, ali to je evidentno trebalo da bude odstupanje od Golden Path koje se nije desilo - imala je nepredviđenog brata koji je uskočio kao zamena za oca. Ta milenijumska atreidska vladavina koju je Pol mislio da vidi bila je u stvari tiranija Leto II; samo Gani je mogao da vidi zato što ona nije proročica, Leto mu je blokirao viziju jer jeste bio. Ona je dakle uvek bila sidekick, samo Pol nije kapirao kome/čemu.

 

Ukratko, nikakvog antifeminističkog zaokreta nije bilo u kasnijim knjigama. Honored Matres su samo kvantitativni iskorak u odnosu na Bene Gesserit, ne kvalitativni. 

 

Te kasnije knjige su sranje same po sebi, ne zato što se ne uklapaju u iluzornu sliku o Herbertovom svetu koju si sebi izgradio čitajući prve dve :) 

 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:
Spoiler

nije slučajno Vladimir Putler Harkonen delovao kroz nju

 

Spoiler

Vlado Alijin Opsjedatelj je samo lijena plot device, deus ex machina jer je Franjo razvio GRRMovski problem: nije znao kako da se riješi Alije i Paula kao likova koje je toliko vozdigao u D i DM, a da drug Leto ostane nevin i ne bude direktni ubojica, a da Alia pak bude bratoubojica.

 

Nigdje ama nigdje u D i DM nema nikakvog prebitog nagovještaja da je bit elitnog abomination statusa da te u posttinejdžerstvu, u mladim zrelim godinama iznenada uhvati manija opsjedanja, i to još od onih likova koji te nikad ni opsjednuli nisu. Mohiam u onoj audijenciji u DM doslovno misli da je Alia u istoj poziciji kao ona, tj da je apsorbirala svaku RM, a ne i cjelokupnu galeriju muških likova (kao recimo njezin braco, kojem pak zapravo niko, pa ni Vlado ne može prići ni do ganglija, jer ih nigdje ne spominje)

 

Dapače, Mohiam točno u mislima kaže što je bit abomination statusa u pre-CoD dobu: ''a wild reverend mother, spawned without BG inhibitions...'' itd.

 

Ajmo još malo: kaže Alia u DM ''I became my mother and all the others...'' Paz, nema oca.

Završni udarac, ona točno zna na koje sve načine joj je otac ljubio i ševio majku, ali samo iz mamine perspektive: ''I know my father as my mother knew him...''

 

Dakle, za mene je abomination taj cijeli retcon CoD  - prvi očiti atentat na logiku iz pera samoga autora - i sve što iz njega proishodi. Dinu nije trebalo nastavljati, ali... Valjda zov dolara

 

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Jeste retcon, ne sporim, ali pre svega u ničim izazvanom izmišljanju negativca od Alije.

 

Činjenica da joj je napakovao muško nasleđe dok je to radio je sekundarnog značaja, samo pokazuje koliko mu se fućkalo na arhetip "snažnih žena".

 

Ali eto, bar o tome nećeš morati da brineš kad izađe treći deo filma, radni naslov Children of Miss Alliah. Biće negativac od starta, fundamentalista koji iznabada nedužnog brata Pola, da bi joj se onda osvetila Secular Sihaya. Girlboss on girlboss action, publika u transu!

Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

Činjenica da joj je napakovao muško nasleđe dok je to radio je sekundarnog značaja, samo pokazuje koliko mu se fućkalo na arhetip "snažnih žena".

Pa fućkalo mu se, ali to je bilo drugo doba. Ta vizija da su žene sasvim prihvatljive kao vladarice je sasvim solidna mainstream pozicija ne samo za to vrijeme nego i uopće.

 

4 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ali eto, bar o tome nećeš morati da brineš kad izađe treći deo filma, radni naslov Children of Miss Alliah. Biće negativac od starta, fundamentalista koji iznabada nedužnog brata Pola, da bi joj se onda osvetila Secular Sihaya. Girlboss on girlboss action, publika u transu!

Napisao sam da neću ići na drugi nastavak, ali imam prijatelje koji su se sasvim neobjašnjivo navukli na prvi film, iako im je prva reakcija kada su ga prvi put odgledali bila 'Wtf did I just watch?'', pa eto, prevario obećanja. Sasvim solidno ovo tvoje predviđanje Villaineuvog plota, bojim se.

Link to comment

Pokušavam da baš budem tolerantan i nehejterski nastrojen, ali posle prvog dela koji je ostavio utisak, ovo je kao da sam preko 2 h slušao Sting - Desert Rose. 

  • Haha 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...