Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Cinestar

Bole uši ali od trejlera, sam film nije previše glasan.

 

Pa gledaj u bisokopu ako si planirao, ne daj se pokolebati  :D

 

 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Vratija se iz kina sa podeljenim utiscima. Film je dosta dobar, za trunku razvučen, ali nije ono što sam očekivao i priželjkivao. 

 

Mnogo je prostiji od prethodnika, lakše ga je pratiti ako niste čitali knjige, nema toliko faktora u igri, uglavnom se sve vrti oko pustinje i Slobodnjaka. Vizuelno, opet impresivan, stvarno svaka čast na tome, mislim da mi se svaki kadar svideo i svako vizuelno rešenje koje su odabrali, Araken, mašinerija, kostimi... Odnos Pola i Ćani je dobro odrađen, malo je umočen u holivudski začintm, ali mislim da je fino to ispalo (ako me sećanje ne vara u knjizi se kroz to samo protrči).

 

S druge strane, u poslednjoj trećini filma Ćana postane drki-Ćana i taj deo mnogo smara (isti utisak kao kod Midgete), bespotrebno vrišti girl-power, ajd što je van njenog knjiškog lika nego što je baš prenaglašen. Epilog nje i Pola je apsurdan, posebno ako planiraju i treći film.

 

Imaju scene na Giedi-prime koje su oooodlične, Harkoneni generalno baš dobri u ovom delu, Fejd nije Sting, ali odradio svoj deo pošteno.

 

E sad, šta mi fali (minor spoilers)...

 

Spoiler

Nema m od mentata, Tifur Havat ne postoji. Kontam što su se odlučili na to, mentati su i u prvom delu bili neobjašnjeni rebus, razvlačiti ih sad i ovde bi bilo konfuzno. Opet, ako krenu u treći film moraće to da nadoknade.

 

Nema navigatorskog esnafa, bukvalno ni reči o njima u dva filma. Mislim da mi je ovo najveće razočaranje, hteo sam da vidim kako su ih vizuelno osmislili. 

I uopšte od tih velikih organizacija koje vuku poluge moći, mi ovde vidimo samo dve kuće, cara i Bene Geserit. Nema ni Tleilaxua (khm, treći film), jedva nešto švercera, opet nije objašnjeno zašto je začin toliko bitan. Sve je previše uprošćeno.

 

Nema Alije, bar ne onako kako smo je očekivali. Ovo skroz razumem, dete-izrod nije baš po današnjim holivudskim standardima.

 

Nema grofa Fenringa, ali ima njegove žene za koju nisam znao ni ko je ni zašto je bitna, sad izguglah da je ona iz jedne od prequel knjiga. Zanimljiv izbor.

 

Sve u svemu odličan film, vredan gledanja, sa jednom dozom "uh moglo je bolje" od nas fanova. Na skvo ostavilo bolji utisak no prvi deo, manje razjašnjenja joj je trebalo, a bilo je više pitanja šta se dalje dešava (znači upalilo je :thumbup: ).


Za bioskop ne znam šta da kažem, gledao u Ušću, ili im je platno prljavo ili je projektor krš, na momente su kadrovi delovali kao DivX. Drugo, beogradska publika je stoka bahata, toliki nivo neosvešćenosti na svoje okruženje nisam video odavno, svi nešto mljackaju, krckaju, otvaraju neke kesice, šuškaju time, drkaju telefone...nikad više u pun bioskop ne idem, jebali me premijerni dani.

 

Idite u IMAX, za jedno 2-3 nedelje, kad se raščisti navala.

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment

Htedoh da napišem nešto, a onda videh Midgetin post, i to je to + nešto što je ranije mislim Shanjan napisao za beskrvnost Vilneva.

 

Spot od 166 minuta koji vernije nego druge adaptacije "prati" roman. Nije mi bilo dosadno (niti mi je žao što sam otišao), fotografija je spektakularna, glumačka postava odlicna, čak i Elvis funkcioniše, ali nije mi bilo stalo do likova, osim Bardema. Gledao opet prvi deo pre par dana, sad drugi, i ne zanima me sta će biti sa Polom, Zendajom i Arakisom. 

 

Jedino mi je bilo smešno što nije izdržao nego je ubacio angry boat zvučne efekte kod akcionih scena od kojih sam očekivao više (plus im je što se sve dešavaju po danu, pa makar i u oblaku peska).

 

Gledao po aplikacijama gde ima najmanje rezervacija i izbor pade na Big, 20ak ljudi u prvom terminu, prodje film bez suskanja i utišavanja, što je dobrodošla promena u odnosu na juče, kada sam očekivao da se neko pobije na mađarskom studentskom europudingu.

 

Edited by reg
  • Hvala 1
Link to comment

Idealna bomba :taunt:

 

Ali ok, ako Slobodnjaci u 23. i po veku mogu da nose krpe oko glava, onda se onako korača po Dini.

Link to comment
12 hours ago, reg said:

ne zanima me sta će biti sa Polom, Zendajom i Arakisom. 

 

Ovo otprilike najbolje sumira ovaj film i njegove probleme (odnosno oba filma zajedno). 

 

Gledao sinoc i po meni je ovo jako jako los film (nevezano za relaciju sa knjigama), u scenaristickom/dramaturskom/rediteljskom/kako god smislu. Drame i konflikata nigde, ni medju likovima, ni unutrasnjih, nista. Jesu oni npr. u par recenica objasnili, jos u prvom delu, sta je Zacin i zasto je vazan, ali se to kroz samu pricu uopste ne oseca. Isto vazi i za sve druge momente. Nema se osecaj velicine i kompleksnosti sveta, sudbina Atreida je nebitna. 

 

Zasto je npr. vazno i epohalno to sto saznaju/saznajemo da je

 

Spoiler

Vladimir Putin Harkonen deda Pola Zelenskog? Bukvalno nas zabole, kao i njih sve u filmu. Sta je tacno to otkrice donelo, koliko je uozbiljilo i produbilo konflikt ili ga promenilo? 

 

Sta se sa Polom desilo tokom price? Sta se tacno u njemu desavalo i desilo? Sta ga je gonilo? Osveta? Moc? Vlast? Ljubav? Sukob sa Harkonenima, Carom? Who the fuck je Car BTW? Anyway. 

 

Pa recimo, prvih sat vremena potrosismo na Pola i njegovo jebavanje po pustinji (BTW bez ikakvog osecaja za protok vremena i vremensku orijentaciju) i ne znamo nista sta se desava u ostatku fakin univerzuma, koji kao i da ne postoji. Onda naprasno skoknemo do Harkonena koji se nesto derendzaju na vazduh i biju sa lutkama i tu izgubimo pola sata, takodje bez bilo kakve veze sa nekom sirom pricom, sa univerzumom i svetom, i onda se kao na kraju vratimo na Arakis gde se oni tu kao nesto sukobe, boga pitaj oko cega i zasto tacno. 

 

Itd. itd. 

 

Najjaci lik u filmu je Havijer Bardem. Sto dovoljno govori koliko su ostali bili zanimljivi. Da ne bude zabune, svi glumci su dobri bili i zao mi je sto su morali da izgovaraju mahom onako glupe replike, ali su uspevali od govana kakvu-takvu pitu da ispeku. Kristofer Voken je tu samo da bi se reklo da je tu, dal je dan snimanja imao. Ok, ima jednu ili dve recenice koje je izdigao na malo visi nivo samom svojom facom, glasom i dikcijom, ali to je to. 

 

I naravno da sam odreagovao kad sam video onu iz Daminog gambita (jer nisam znao da je u filmu uopste). Dokle bre vise, u svakom je filmu! :yawn2: Dordzu Mileru necu oprostiti sto je ona mlada Furiosa. 

 

Edited by Sludge Factory
  • Hvala 4
Link to comment

Svi se slažemo sa Midžetom, žena objasnila™, nisam morao ni da se vraćam na forum kad imam dostojnu naslednicu!

 

13 hours ago, goofs said:

S druge strane, u poslednjoj trećini filma Ćana postane drki-Ćana i taj deo mnogo smara (isti utisak kao kod Midgete), bespotrebno vrišti girl-power, ajd što je van njenog knjiškog lika nego što je baš prenaglašen. Epilog nje i Pola je apsurdan, posebno ako planiraju i treći film.

 

Što, taman da zaplet Mesije ne bude više o Polovim vizijama budućnosti nego o povratku bivše devojke, love triangle sa Irulan, Bene Geserit ovo-ono... možda se riba pojavi sa malim Letom i Ganimom u naručju, izrodila ih off-screen, otaljaju Children of Dune zaplet o istom trošku i Shai Hulud da ih vidi.

 

13 hours ago, goofs said:

Imaju scene na Giedi-prime koje su oooodlične, Harkoneni generalno baš dobri u ovom delu, Fejd nije Sting, ali odradio svoj deo pošteno.

 

Feyd-Rautha izgleda odlično, ali džabe mu kad je scenario bedan. Najbolje je bilo kad nisu mogli da smisle repliku na "may thy knife chip and shatter", pa on samo ponovi to što mu Pol kaže :isuse: kao da je u pitanju neka etablirana ritualna prozivka u plemićkim duelima, a ne slobodnjačka lajna koju Feyd u životu nije čuo.

 

Generalno je to finale užasno zbrzano, nedostaje Alija koja bi antiklimaks baronovog ubistva učinila koliko-toliko efektnim. Nedostaje razgovor između Pola i Gaius Helen Mohiam, ono kad je pita gde joj je gom džabar...

 

(S tim u vezi, potpuno je apsurdno što Bene Geserit testiraju odraslog Fejd-Rautu gom džabarom, debilan callback na prvi deo filma.)

 

13 hours ago, goofs said:

Nema navigatorskog esnafa, bukvalno ni reči o njima u dva filma. Mislim da mi je ovo najveće razočaranje, hteo sam da vidim kako su ih vizuelno osmislili. 

 

 

Uh, Spacer Guild, to sam skroz zaboravio! Hilariozno je što su njih zamenili neimenovanim "velikim kućama".

 

Ispadoše Harkoneni debili zbog ignorisanja pola planete, cene da je jug nenastanjiv iako tamo žive milioni i milioni Slobodnjaka. (U knjizi Spacer Guild odbija da satelitima pokrije južnu hemisferu jer tamo švercuju Začin, tj. podmićeni su od strane Slobodnjaka.)

 

Ispade Pol debil sa onom pretnjom, kao, ako se ne povučete uništiću sav Začin. (U knjizi to upali jer su Navigatori zavisni od Začina, a još vidoviti pa znaju da ne blefira.) Velike kuće su kao, "don't threaten us with a good time", ne nasednu na blef, on Začin naravno ne uništi nego pošalje likove naoružane noževima da se bore protiv svemirskih brodova :isuse:

 

 

35 minutes ago, Sludge Factory said:

 

13 hours ago, reg said:

nije mi bilo stalo do likova, osim Bardema. Gledao opet prvi deo pre par dana, sad drugi, i ne zanima me sta će biti sa Polom, Zendajom i Arakisom. 

 

Ovo otprilike najbolje sumira ovaj film i njegove probleme (odnosno oba filma zajedno). 

 

+1

 

Nije ni Herbertova karakterizacija naročito dobra, ali ovo je baš katastrofa. Potpuno smo nezainteresovani za likove, i mi što gledamo i glumci koji ih tumače.

 

Svi smo mi Christopher Walken. Walk without rhythm and you won't attract the worm.

 

35 minutes ago, Sludge Factory said:

Zasto je npr. vazno i epohalno to sto saznaju/saznajemo da je

 

  Hide contents

Vladimir Putin Harkonen deda Pola Zelenskog? Bukvalno nas zabole, kao i njih sve u filmu. Sta je tacno to otkrice donelo, koliko je uozbiljilo i produbilo konflikt ili ga promenilo? 

 

Ma budalaština, to je u knjizi bitno samo u kontekstu Alije i njenog razvoja, a nju su elegantno amputirali.

 

Ovde utrpali Polu u usta kao motivaciju da se ipak odluči na napad (inače valjda nije hteo, jer fundamentalizam). Kao, "kad smo Harkoneni, hajde da budemo Harkoneni" - valjda je put Atreida gandijevski nenasilan otpor, šta li? Praaavi Atreidi ne bi ni tražili osvetu?

 

A onda on simbolično prihvata put harkonenstva tako što stavlja očev atreidski prsten na ruku. Idiotizam.

 

"You die like an animal" je možda i najgluplja rečenica u filmu, što nije lako.

 

35 minutes ago, Sludge Factory said:

Sta se sa Polom desilo tokom price? Sta se tacno u njemu desavalo i desilo? Sta ga je gonilo? Osveta? Moc? Vlast? Ljubav?

 

Ne zna se a nije ni bitno, jer ovaj deo filma nije o njemu nego o Čani, njenoj nemuštoj borbi protiv islamskog fundamentalizma. 

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
  • Hvala 4
Link to comment

Upravo gledam tzv. Dinu 2 i molim Shai Huluda da ne dopusti Villaineuvu da upropasti i Dune Messiaha

Edited by Roger Sanchez
  • Haha 2
Link to comment

Više poslije, suffice to say da nisam mislio da se lošost prvog dijela može nadmašiti. 

 

Ali može. Još koliko, nezamislivo mi je da je to bilo uopće moguće. 

 

Ali je. 

  • +1 1
Link to comment
On 1. 3. 2024. at 23:21, goofs said:
Spoiler

ali ima njegove žene za koju nisam znao ni ko je ni zašto je bitna, sad izguglah da je ona iz jedne od prequel knjiga

 

Ne slažem se s tvojim rideršipom ovdje, gđa F je prisutna u prvoj knjizi, u vrlo bitnin kratkim epizodama, prvo duhom a onda i tijelom

 

Ovo mi je prvi IMAX, i para uši, pogotovo zato što je ovo Villaineuve, pa obožava bubnjanje, piljenje i grebanje..

 

I za danas konačno, nemam baš snage za ponoćni čaršaf - ali riječ je o nedjelu koje je izvučeno iz Dine odbacujući svu njezinu smislenost, kauzalnost događaja, zdravorazumska očekivanja. Doslovno sam prestao gledati. Mislim, jedna epizoda,

Spoiler

ono Čani i ekipa sprdanje s obredom Reverend matere, koja je temeljac cijelog vjerskog poretka daavno prije dolaska Atreidesa je samo jedna stvar koja je ono, wtf, kakva je ovo glupos'???

Nakon toga cirkus s embrijicom strategicom prosto zakucava™

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...