Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

25 minutes ago, Mil@n said:

 

Pogledaj Euforiju da vidiš kako Zendaja kida. Nije dobila jednog već dva emija za istu ulogu.

 

No emiji na stranu (i još brdo nagrada za tu ulogu), fenomenalno glumi tamo i to poprilično zahtevnu ulogu. 

 

 

A jbg, jel Euforija ona tinejdz serija gde se svi seksaju? Mislim tinejdzerka glumi tinejdzerku. Meni je problem sto je ona i u ovoj Dini delovala kao neka tinejdzerka sto je tek dosla sa rejv zurke a ne pripadnica beduinskog plemena koje zivi u surovoj pustinji, sa malo resursa i vecito lovljeni od strane Harkonena.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

A jbg, jel Euforija ona tinejdz serija gde se svi seksaju? Mislim tinejdzerka glumi tinejdzerku. Meni je problem sto je ona i u ovoj Dini delovala kao neka tinejdzerka sto je tek dosla sa rejv zurke a ne pripadnica beduinskog plemena koje zivi u surovoj pustinji, sa malo resursa i vecito lovljeni od strane Harkonena.

 

Baš ta, samo što se drogiraju barem koliko se i seksaju, a ima tu još elemenata. Vrhunska serija.

 

 

Link to comment
21 hours ago, Weenie Pooh said:

to je ubedljivo otprilike koliko i Ruksi kad kaže "u pitanju je ubedljivo najbolji epic sci-fi poslednjih godina jer ja epic sci-fi ne gledam a niko ga i ne snima".

 

 

rolajz

 

gledam, gledam, obraduj me šta sam propustio 

Link to comment
10 hours ago, Mil@n said:

 

Pogledaj Euforiju da vidiš kako Zendaja kida. Nije dobila jednog već dva emija za istu ulogu.

 

No emiji na stranu (i još brdo nagrada za tu ulogu), fenomenalno glumi tamo i to poprilično zahtevnu ulogu. 

 

 

 

Ne sporim (na neviđeno) da je Zendaja vrhunski odigrala u Euforiji.

 

(na viđeno) Mogu da otkucam da je totalni (i jedini) casting promašaj u Dune 1 i zadnja dva Spajdermena (isto jedini) kao i u (na neviđeno, nisam još pogledao) Dune 2 (mislim, ako je ona ta koja je obezbedila dovoljnu profitabilnost filmova (sva 3) pa je zato izabrali da glumi Chani i MJ, ondak OK, ja jesam matorac).

Edited by stray cat
Link to comment

Ajde Dinu, ali šta ti je smetala u Spajdermenu, mislim momak se oblači u pauka i skače po gradu u filmu u kom ne prođe tri minuta bez bacanja neke forice, kakav glumački performans tu očekuješ?

  • +1 1
Link to comment

Cak i kljucni trenutak Polove transformacije je podredjen Chani.Ona ga vraca u zivot,ona podnosi zrtvu,ona je prisiljena da da kljucni doprinos.Sitnica da je gl.junak Uzeo vodu zivota to nista.Onda mi nije jasno Jamis i je li on kasnije avatar Polovih genetskih secanja posto bi trebalo da je njegovom smrcu vizija iz prvog dela zatvorena?Takodje nepotrebno.
Chani je od plemmenitog divljaka svedena na Karen sa nozevima vise manje.

Link to comment
On 17. 3. 2024. at 22:15, madazulu said:

Nikakva očekivanja kod mene i lepo je vozio film u bioskopu.

Ako će mladjane da zainteresuje da pročitaju bar prvu knjigu, meni puno srce.

Evo da se iskupim malo xD

 

Sećam se kao klinac kad sam gledao od lyncha verziju ne mogu da tvrdim, ali nisam baš pretpostavio(bio sam klinja/nisam čitao knjige) da jedan od glavnih narativa, ali ne i jedini, knjiga je - citiram pisca:

"The mistakes (of leaders) are amplified by the numbers who follow them without question. Charismatic leaders tend to build up followings, power structures and these power structures tend to be taken over by people who are corruptible. I don't think that the old saw about 'power corrupts and absolute power corrupts absolutely' is accurate: I think power attracts the corruptible"

To tek posle si mogao da skontaš, jer L. Dina baš jaše o spasitelju dok V. se po meni bolje poigrao sa celokupnim narativom svih knjiga, dok je pričao svoju priču prve knjige.

 

Eto mislim da ovde i bez nekog predznanja može se provući kod svakog gledalaca bar sumnja i zbog toga mislim da je dostojna ekranizacija na osnovu:

 

1. Jasno iskomunicirano da ne veruju od početka svi u Paul-a od Fremena (južni vs severni) - nije baš tako u prvoj knjizi, posle to naglašava (čitati knjige messiah i children ili gledati triologiju deca dine)

2. Chani koja isto konstantno se prikazuje  kao kontra težnja - nije baš u knjizi toliko naglašeno 

3. Jessika - pravi palpatin V. Dine 

4. Promena u narativu ko je želeo da uništi/ koji su motivi, porodicu Atreides sa Emperor-a na BG

 

 

Igrali smo igrice, gledali filmove (mislim na tri dela dece dine), čitali knjige i sad smo u fazonu kad sve znamo da je propuštena prilika da se prikaže svet kako je u prvoj knjizi.

Gledanjem drugog dela, odnosno oba filma kao celine ja sam se izmestio kao ljubitelj Dine i odgledao kao onaj klinac kad je gledao prvi put film i zato sam napisao da mi je kul, čak šta više i svidja mi se ova ekranizacija.

 

A fali svašta, kao i uvek. :)

 

Ono što bih ja volio da su više posvetili vremena/nisu menjali na uštrub možda nekih scena iz opusa Paul/Chani kako su razvijali njigov odnos (jbg ovde jeste kao spiderduneverse fazon nastavljen)

1. Spice guild - ništa o njima

2. Promena i nedostatak Alia-e

3. Koliko se sećam Paul je proveo 2+godine sa Fremenima, a ovde kao da posle šest meseci su od prvog dela filma krenuo drugi

4. Totalno bezveze završetak Rabbana vs Gurney iako se mislim da se osećalo kako grade priču oko njihovog ponovnog susreta i da se osveti za ubistvo njegovog vojvode

5. Emperor bukvalno kao da ne postoji i ja nisam nešto doživeo moć Sardaukar vojske kroz oba filma.

 

Ono što mislim da je lepota ovog filma je sam kraj gde opet promena gde nema spice guild-a koji će prihvatiti Paul-a zbog spice must flow, već ono promena narativa i početak Jihada, kako su ovde opisali holy war.

 

Što mi je baš kul jer ako posle toga je neko od gledalaca u fazonu da Paul good guy, još guraju prst u oko sa jasnim ponašanjem Chani, Jessike, Stiglara koji je postao na kraju filma ludi fanatik, itd. onda jbg :)

 

Što se tiče razvoja likova

- napravili su promenu u Paulu i vidi se pre i posle water of life - meni može da prodje

- Chani je mislim ovako predstavljena zbog publike koja nema veze sa Dinom u fazonu jbg ako cura koja ga voli se ponaša i govori ovo kontate da nešto nije baš u redu. Svidja mi se što je kod nje što je i rekla jasno kako im je bačeno da im se nameće taj spasitelj.

Kao glumica sigurno će se još razvijati, al mi bolja od princeze - ne znam niti sam gledao u nekim filmovima/serijama obe da bih imao neku sliku.

 

Svakako po meni super film i jedva čekam treći deo, odnosno pokrivanje druge knjige  :)

Jbg za dužu poruku.

 

 

 

Link to comment

Juče obnovio prvi deo a danas odgledao drugi. Ovako laički i bez čitanja knjiga, drugi deo je dosta bolji, ako ni zbog čega drugog onda bar zato što se mnogo više stvari dešava.

Mali psiho Elvis je odličan mada su generalno svi Harkoneni dobri.

 

Glavna zamerka su te borbe 1:1 gde mladi Harkonen prvo jedva na domaćem terenu dobije nekog izmučenog starog vojnog zarobljenika, samo zato što ga nisu drogirali, a posle maltene ubije the chosen one-a. Kao i ceo antiklimaks reverse Tanos vs Draxx koji traje jednu ipo scenu. 

Link to comment

Odgledao za vikend, djeluje mi da su kompletan kraj zbrzali bez ikakve potrebe. Od usporene radnje u određenim segmentima, do fast forward radnje pri kraju. Zar to nisu mogli malo razvući, balansirati? Mislim, scena jednog napada na "sakupljača" traje duže nego sam finalni okršaj. Sve mi je bilo super, samo malo da su napravili neki balans. Raban mi je isto napravljen kao opasna plačipička, malo mi se to ne sviđa, mislim da su to previše naglasili. Takođe Stilgar, napraviše čovjeka na debila, ok vjernici mogu ponekad biti i smiješni sa svojim tvrdnjama, ali ne mora baš biti na nivou "zaljubljene tinejdžerke koja drugaricama prepričava doživljaje uz kikotanje".

Link to comment
17 hours ago, askeladden said:

Cak i kljucni trenutak Polove transformacije je podredjen Chani.Ona ga vraca u zivot,ona podnosi zrtvu,ona je prisiljena da da kljucni doprinos.Sitnica da je gl.junak Uzeo vodu zivota to nista.Onda mi nije jasno Jamis i je li on kasnije avatar Polovih genetskih secanja posto bi trebalo da je njegovom smrcu vizija iz prvog dela zatvorena?Takodje nepotrebno.
Chani je od plemmenitog divljaka svedena na Karen sa nozevima vise manje.

 

15 hours ago, Bogotac said:

Ne znam sto toliko cudjenja oko Chani,sobzirom da se nalazimo usred ovog woke djubreta

 

Evo ga Villeneuve, čovek čije se razumevanje Herberta bazira na citatima iz intervjua izvučenih iz konteksta, objašnjava šta je uradio sa Čani i zašto.

 

Ukratko, napravio je od nje glavnog lika u drugom delu Dine jer je Dina u stvari cautionary tale :isuse: protiv mesijanskih figura kao što je Pol :isuse: 

 

 Nepodnošljv transfer neprijatnosti dok ga slušam kako serucka. 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

jezivo , ali na dobar način, je prikazivanje harkonena kao civilizacije ćelavih, kao neki neonaci skinhedi koji mrze sebe ujutru, a popodne ceo svet, a gomila ih je, hororčina... ovo sa Ćani , Zendajom je meni isto okej, ona cura neće epski tok radnje , hoće lirski da se drži za ruke na pesku sa momkom, da jašu crve, vode ljubav u pećinama, razore poneku infrastrukturu u vidu rovokopača začina, ali ih to ne ometa da imaju lični život... Skretanjem u epski tok, prihvatanjem religijskog vođstva, nestaje pravi privatni život, ostaju samo dužnosti i uloge.

Edited by Kristalno jasna
  • +1 1
Link to comment

Jel car ovako plakao i u knjizi za ubistvom Vojvode Atreida kao sto je u filmu? Ko da sam gledao scenu iz Kuma kad Majkl ubija Freda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...