Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

27 minutes ago, Greek Freak said:

Ne preporucujem nista, ne usudjujem se da preporucim. To bas zavisi od osobe, tj. fizicke spreme. 

Ja znam sta meni prija i koliko ja mogu. 

Pisao sam o tome sta su zakljucci teksta koji sam linkovao. Nije tacno da se manje mrsavi kad se vezba visokim intenzitetom. Ako su u pravu.


Znaci ne preporucujes. To je ok. Ucinilo mi se da preorucujes, posto si napisao da je “zdravorazumski” skidati kile HIIT-om.

a nije.

 

High intensity trening nikako nije za one koji zele smrsati. Razlozi:

1. Veci rizik nego benefit

2. 90%  njih ce se povrediti, i to odmah, na prvom ili drugom treningu (i bataliti sve)

3. Regeneracija nakon takvog treninga je duga i reparacija mikroostecenja misicnih vlakana zahteva vreme. Stoga,

4. niko od nas ne moze uraditi vise od 1-2 kvalitetna high intensity treninga nedeljno. Sto je - sa stanovista mrsavljenja nedovoljno.

5. Apetit i craving za ugljenim hidratima je znacajno povecan nakon takvog treninga

6. osobama sa viskom kg HIT se ne preporucuje iz logicnih i preventivnih razloga - zdravorazumskih, sto bi ti rekao: te osobe, po pravilu, usled povecane mase imaju kardiovaskularnih problema, problema sa srcem, zakrcenim venama, misicima, zglobovima itd. Poslednje sto im treba jeste stres koji HIIT nosi.


Ti polazis od (pogresne) pretostavke sa su takve osobe fizicki spremne. A nisu.

Edited by Djuro
  • +1 2
Link to comment

Ja ne polazim ni od kakve pretpostavke, posto nisam niti napisao linkovan tekst, niti kome preporucio HIIT. Nije svaki trening visokog intenziteta (odnosno sa visokim pulsem) HIIT, to pretpostavljam da znas. Ja HIIT (intervalni trening) nigde nisam ni spomenuo. Jos jednom, ja sam linkovao tekst i preneo sta su teze na kojima se zasniva. Ako se ne slazes sa tezama iz teksta, napisi sa kojim i zasto. Nemoj meni inputirati da sam pisao da ljudi van forme treba da se bave HIIT-om (posto nisam spomenuo ni takve ljude niti takav trening). 

Ti si napisao sledece: "

Ako nam je mrsavljenje cilj, onda je neminovno da organizam nateramo i naucimo da maximizuje sagorevanje masti. Cim se intenzitet poveca iznad aerobnog praga, organizam poseze za uglj hidratima uskladistenim u jetri i misicima. Uglj hidrati su brza i lako dostupna energija za otganizam (ali ogranicena!), a masti (nagomilane u telu) su spora i tesko dostupna energija - ali prakticno neogranicena (figurativno receno). 
ukratko: ako praznimo skladista uglj hidrata, imacemo vecu glad za njima, a i trosicemo misice.

dakle, potrebno je tacno utvrditi granicu intenziteta aktivnosti, na kojoj je najoptimalnije=maximalno sagorevanje masti. Ako treniramo ispod te granice, potroosnja masti ce biti nedovoljna za mrsavljenje, a ako predjemo tu granicu, sagorevanje masti prestaje (grubo receno) i trosimo uglj hidrate - opet nista od mrsavljenja."

Ta teza, konkretno zakljucak iz poslednje recenice, nije u skladu sa tekstom koji sam linkovao. Tvoj post me i jeste motivisao da procitam o ovoj temi. Ako se ne slazes sa autorom teksta, ja bih voleo da procitam zasto. Ali nemoj meni nabrajati razloge zasto ljudi van forme ne treba da rade treninge za specijalce. :)

Link to comment

HIIT i HIT - razlika je smesna i beznacajna, u ovom kontekstu. Negde sam koristio jednu skracenicu, negde drugu, zato sto je potpuno nebitno za ovu temu - ni jedan nije preporucljiv.


kao sto vidis, napisao sam “grubo receno”, da se ne bi neko zakacio.

 

Ljudski organizam se u svim situacijama ponasa optimalno. U slucaju visokog intenziteta, visokog pulsa, telu je potrebna brza energija. Nece vise razlagati masti, sve dok ima uskladistenih glikogena. Taj proces je bepovratan - kad jednom predjes u “crveno” stvaranje energije iz masti je beznacajno, ako ga uopste i ima. (Tekst koji si postovao je , pretp slucajno lol, precutao cinjenicu da su i za sagorevanje masti potrebni uglj hidrati. Tako da, ako CH vise nema, jer si ih potrosio u HIT, onda vise sagorevanja nema.). Vec ti se vrti u glavi, missici su ti puni mlecne kiseline, telo vise nema vremena da ceka a treba mu hitno energija -  Prvo se iskljucuju misici (grcevi), potom mozak (gubljenje ravnoteze, vrtoglavica, nesposobnost donosenja odluka) a na kraju staje i srce.

 

ovaj tekst koji si postovao je na nivou prakticne zene: sve je (kao) tacno, jedino sto je izvadjeno iz konteksta (u ovom slucaju mrsavljenje). Posmatrajuci jedan trening izolovano, sve moze da bude tako kao sto su napisali - jedino sto su precutali nekoliko bitnih stvari (vidi gore). :)

 

 

pitaj slobodno.

Edited by Djuro
Link to comment

a jel ima jos neko brejnfogs kao nuspojave prilikom nejela?

juce sam recimo doruckovao, kod kuce obavljao neke stvari i onda morao da odem do grada da nesto zavrsim.

bilo je relativno kasno, oko 16h i bilo je vec vreme rucku, ali nije ono kao da nisam jeo ceo dan. uglavnom, nisam hteo da jedem u gradu jer gajbi imam pun frizider a mrzim da bacam hranu, i kao izdrzacu. u jednom momentu krenem da kriziram, i kao aj jos ovo da zavrsim i idem gajbi da jedem.

uglavnom, uspeo sam da se izgubim u svom kraju po jednosmernim ulicama, usput pogubio iz dzepova neki sitan novac, i sto je najbitnije, umalo nisam vodio ljubav sa tramvajem, na srecu pa je lik uspeo da zakoci pa se nismo cvoknuli.

a kazem, jeo sam fazon oko 10, dakle gladovao sam 6, mozda 7 sati maks.

  • Tužno 1
Link to comment

na ovu vrucinu nista cudno rekao bih.

 

ja radim intermittent fasting od prvog februara i skinuo sam ~8 kila do sada. i to dijeta bas ono ne moze biti vise preko kurca uradjena. niti brojim kalorije (nego odokativno), niti dizem tegove, nego onako bas bezveze - i deluje. naravno izbacio sam zderanje secera i uh vecinom ali ni to bas nije toliko striktno. gotovo svaki dan jedem jebeni hleb tj. pojedem jednu kiflu i ponekad nesto slatko ali nista preterano.

dakle u mom slucaju minimum 16 sati bez jela (gde je sedam-osam sati spavanje), nedeljno 3-4 dana po sat vremena setnje i tako sam smrsao 8-9 kila za oko 5 meseci. nista specijalno ali moglo je jos i vise da sam isao bas hardcore sa ishranom i vezbanjem.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
22 minutes ago, ToniAdams said:

a jel ima jos neko brejnfogs kao nuspojave prilikom nejela?

juce sam recimo doruckovao, kod kuce obavljao neke stvari i onda morao da odem do grada da nesto zavrsim.

bilo je relativno kasno, oko 16h i bilo je vec vreme rucku, ali nije ono kao da nisam jeo ceo dan. uglavnom, nisam hteo da jedem u gradu jer gajbi imam pun frizider a mrzim da bacam hranu, i kao izdrzacu. u jednom momentu krenem da kriziram, i kao aj jos ovo da zavrsim i idem gajbi da jedem.

uglavnom, uspeo sam da se izgubim u svom kraju po jednosmernim ulicama, usput pogubio iz dzepova neki sitan novac, i sto je najbitnije, umalo nisam vodio ljubav sa tramvajem, na srecu pa je lik uspeo da zakoci pa se nismo cvoknuli.

a kazem, jeo sam fazon oko 10, dakle gladovao sam 6, mozda 7 sati maks.


pretp da je nedostatak minerala. Ca, Mg, Na, K.

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, ToniAdams said:

ma sad mi zao sto cuker nisam izmerio kad sam doso doma, inace imam insulinsku rezistenciju

Imas sigurno.Pocni polako da smanjujes ugljene hidrate ako mozes.Proveri i jutarnji insulin ako hoce doktor da ti izmeri.Bolje pokazuje stanje nego nivo glukoze.

  • +1 1
Link to comment
Just now, ToniAdams said:

ma znam da imam, to mi je zaostavstina od malo veceg sranja koje sam imao u dva navrata a koje mi je sjebalo hormone

E jebiga.Vrv i kortizol povisen.Mozes li kakvu terapiju za to?

Link to comment

brt kortizola sam imao da snabdevam pola grada ako treba, sad je na srecu ok (makar mislim da je, uspeo pre dve nedelje zakazati za kraj septembra kontrolu), ali insulin se nikad nije sredio

Link to comment
21 hours ago, Djuro said:

kad u sve ovo dodamo i ishranu, shvaticete koliko je sve komplikovano i koliko je nezahvalno davati bilo kakve savete u vezi mrsavljenja.

 

This, mada sam oduvek bio ubeđen da potrošeno minus unešeno = mršavljenje.

 

Pre skoro 20 godina sam, nakon par godina jakog zapuštanja/gojenja usled povreda, išao u teretanu. Mrzeo sam svaki dan, ali sam bio disciplinovan, sa realnim ciljevima/bez preterivanja i povreda, i nakon tri meseca izgledao nikad bolje. E sad, kombinovao sam sa intermitentnim postom/autofagijom (za koje tada nisam ni znao da se tako zovu) gde bih poslednji obrok uneo nekih 3 sata pre treninga. Po onome što si napisao o trošenju iz masnih naslaga i trošenju iz mišića, trebalo bi da sam bio syeban potpuno, a ja nikad zategnutiji bio nisam. Dobro se osećao, snažnijim, osim što me je "scena" u teretani ubijala.

 

Šta misliš o ovom liku npr.?

 

 

 

Link to comment
42 minutes ago, ToniAdams said:

brt kortizola sam imao da snabdevam pola grada ako treba, sad je na srecu ok (makar mislim da je, uspeo pre dve nedelje zakazati za kraj septembra kontrolu), ali insulin se nikad nije sredio

Ni nece dok se kortizol ne spusti jbga.Zao mi je da si u takvoj situaciji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...